Απο Barf σε ξηρα.


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Καλησπερα παιδια..
Εδω και 7 μηνες ταιζω Barf και συγκεκριμενα απο Voldog. Ολα καλα με τα παντα, απο ενεργεια μεχρι κοπρανα, τριχωμα..
Αποφασισα να παω σε ξηρη επειδη πλεον η τσεπη μου δεν αντεχει την BARF.
Χτες πρωτη μερα της εβαλα λιγη barf με λιγες κροκετες ετσι για να μπει σιγα σιγα.
Σημερα την ταισα μονο ξηρη, Και τα κοπρανα ηταν λιγο ζουμι, οχι εντελως αλλα ουτε και στεγνα.
Να πω οτι η ξηρα ειναι η Sams Field, Junior Large, και το σκυλι Labrador 9 μηνων.
Και ερωτω φιλοι μου, να περιμενω λιγο μηπως η αλλαγη ηταν αποτομη η να παω αυριο σε κτηνιατρο;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
οι barfaδες λενε οχι αναμειξη των τροφων στο ιδιο γευμα...σιγουρα η μια μερα μεταβασης ειναι πολυ μικρο χρονικο διαστημα, πολυ λογικη η αντιδραση απο το στομαχι τους σκυλου σου. Ψαξε σχετικα θεματα στο forum ή περιμενε να απαντησει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια και διαθεση να ξαναγραψει τα ιδια πραγματα.
 




silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Γιατί να δίνεις λεφτά για έτοιμη BARF, μπορείς να τη φτιάχνεις μόνος ;)
Γιατι δυστυχως ειμαι σε επαρχια οποτε το να βρω πλαταρια σε προσιτη τιμη δεν παιζει. Ακομα και να παραγγειλω με τα μετοφορικα παλι ιδια τιμη κατεβαινει με την ετοιμη..
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δυστυχως παιδια, ισχυει. Στην επαρχια ειναι πανακριβα. Οταν ειχα ανεβει Αθηνα, πηγα Βαρβακειο και ειχαν τα πλαταρια το κιλο 0,40€ και τα συκωτακια 0,29€. Στα Χανια εχουν τα πλαταρια 1,20€ και τα συκωτακια πανω απο 2€ (δεν θυμαμαι ακριβως) κοντα 3€.

Για τα αλλα κρεατα ας μην σχολιασω. Κ φανταστειτε οτι οι μισοι εδω κατω ειναι βοσκοι!