Κτηνίατρος για δερματικά


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ψάχνω κτηνίατρο γάτο στα δερματικά. Έχετε κανέναν υπόψη?

Το πρόβλημα είναι συνεχές γλύψιμο ποδιών μέχρι να καραφλιάσουν ακόμη μέχρι να ανοίγουν και πληγές. Έχω δοκιμάσει αλοιφές, πλύσεις κλπ. αλλά φαίνεται ότι είναι ημίμετρα και ψάχνω λύση ριζική και οριστική.
 












vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Ρανια Φαρμακη
Αυτή την είχα δει ότι είναι στην Πλακεντία του Λιαπή.
Αλλά δεν ήξερα κανέναν που να την έχει δοκιμάσει και αν έβγαλε άκρη τι και πως...
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τη Φαρμακη την γνωριζω απο πολυ σοβαρα περιστατικα στην Θεσσαλονικη.
Φανταζομαι οτι δεν θα βρισκεται μονιμα στο Λιαπη.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τα μπροστινά πόδια γιατί αυτά τα φτάνουμε και τα γ....άμε στο γλύψιμο.
...και μέχρι να σας δει δερματολόγος, μούσκευε τα με αλόη (πόσιμη).
Θα "πάρει" την πολλή φαγούρα και την φλεγμονή. Κακό δεν πρόκειται να κάνει και θα βοηθήσει μέχρι να βρείτε την αιτία.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Ιδέα! Ή μήπως με αλόη κανονική, κατευθείαν απ το φυτό, που είναι θεόπικρη και θα αποτρέπει από το να τα γλύφει κιόλας;;; Νομίζω δεν παίζει πρόβλημα αν τη φάνε, απλά δεν την παλεύουν απ'τηη πίκρα.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Νομίζω ότι το απ' έξω (το φύλλο) δεν κάνει να το τρώνε, το μέσα (το υγρό) δεν έχει πρόβλημα.
 




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Υπόψιν οτι η Αλόη αν και μοιάζει με κάκτο, ανήκει στην ίδια οικογένεια με σκόρδα, κρεμμύδια, κλπ.
Με δεδομένο οτι κρεμμύδια κλπ, δεν κάνει να τρώνει τα σκυλούνια, δεν ξέρω κατα πόσο θα τα επηρεάσει αν τύχει και τη γλύψουν.
Το γράφω για περαιτέρω διερεύνηση
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Υπόψιν οτι η Αλόη αν και μοιάζει με κάκτο, ανήκει στην ίδια οικογένεια με σκόρδα, κρεμμύδια, κλπ.
Άντε!!! Μου κάνει τρομερή εντύπωση!

Edit: η wikipedia δε συμφωνεί πάντως, είσαι σίγουρος;
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πιθανη ποδοδεμοδηκωση....
δημιουργει φαγουρα κνησμο, τα γλυφουν, το γλυψιμο δημιουργει υγρασια που επιδεινωνει τη κατασταση και γινεται ενας φαυλος κυκλος...
βοηθαει βιταμινες μαγνησιου ψευδαργυρου... αν θυμαμαι καλα...
πλυσεις με το τοξικο μεν αποτελεσματικο δε στη σωστη αναλογια τικ τακ...
συν το amiderm lait κι αμεσως βολτα να ξεχαστουν να μην το γλυψουν γι αλιγο ωστε να δρασουν ολα αυτα...
αλλα πρωτα να διαγνωστει αν ειναι αυτο κι οχι απλη νευροψυχολογικη κατασταση που πιανει εσας τις γυναικες... :p
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Υπόψιν οτι η Αλόη αν και μοιάζει με κάκτο, ανήκει στην ίδια οικογένεια με σκόρδα, κρεμμύδια, κλπ.
Με δεδομένο οτι κρεμμύδια κλπ, δεν κάνει να τρώνει τα σκυλούνια, δεν ξέρω κατα πόσο θα τα επηρεάσει αν τύχει και τη γλύψουν.
Το γράφω για περαιτέρω διερεύνηση
Δεν έχω ιδέα αν έχει σχέση με σκόρδα και κρεμμύδια. Ο γιατρός μου πάντως την έχει στις πρώτες βοήθειες σε στομαχικές διαταραχές και δερματικά. Η κλασσική ατάκα είναι "Βάλ' του/δώσ' του αλόη μέχρι να το δω".
Άρα σίγουρα δεν πειράζει. Πολλοί δε, την δίνουν σαν συμπλήρωμα για καλή λειτουργία γαστρεντερικού και δέρμα/τρίχα και "κλείνουν" πληγές με φύλλο αλόης για γρήγορη και καλή επούλωση.
Σίγουρα πάντως θέλει προσοχή στην δοσολογία της πόσιμης, γιατί μπορεί να κάνει διάρροιες.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
σου ευχομαι απο βαθος ψυχης,πολυ βαθος,ομως,να μην ειναι αλλεργια...μεχρι να βρεις ακρη με γιατρο , ιν κολλαρο ελισσαβετ γουι τραστ ...σε εμας εκανε θαυματα,ειδικα το βραδυ που εμεις ροχαριζουμε και συτα κανουν παρτυ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
σου ευχομαι απο βαθος ψυχης,πολυ βαθος,ομως,να μην ειναι αλλεργια...μεχρι να βρεις ακρη με γιατρο , ιν κολλαρο ελισσαβετ γουι τραστ ...σε εμας εκανε θαυματα,ειδικα το βραδυ που εμεις ροχαριζουμε και συτα κανουν παρτυ...
H αλόη έκανε θαύματα? Σε πόσιμη μορφή?
Εσείς βγάλατε άκρη με κάποιο γιατρό? Με ποιον?