Όρμησε σε κουτάβι


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Παιδιά, καλησπέρα!

Πριν δύο μέρες η Νεφέλη όρμησε σε ένα κουταβάκι. Πρώτα πήγε ο Αζόρ να παίξει, το κουταβάκι έδωσε κοιλίτσα και της έφυγαν και λίγα ούρα από τη χαρά της και μετά άφησα τη Νεφέλη να πλησιάσει. Ξεκίνησε με ένα γκρρρ και μέχρι να τη μαζέψω, είχε πιάσει το λαιμό του κουταβιού με τα μπροστινά της πόδια, τη γράπωσε και γρύλιζε. Της έπιασα το στόμα για να μη κάνει καμία λαλακία στο μωρό και καταφέραμε να την τραβήξουμε από πάνω της.

Έχει 2-3 μήνες που ξεκίνησε να γρυλίζει σε ένα ακόμα κουταβάκι θηλυκό της γειτονιάς, αλλά είπα "έτυχε, απλά δε το γουστάρει το συγκεκριμένο".

Με αυτό το κουτάβι που έγινε το σκηνικό προχθές, έχει συναντηθεί ξανά. Την πρώτη φορά όλα καλά και ήρεμα και χθες αυτή η αλλαγή στη συμπεριφορά της.

Με σκυλιά ποτέ δεν είχε θέμα, πέρα από τις φοβίες της με τα πολύ μεγαλόσωμα που τρέχουν πάνω της. Εκεί όμως βάζει ουρά στα σκέλια και τρέμει σα το ψάρι.

Τη μάλωσα εννοείται τη στιγμή που έγινε ότι έγινε, έφαγε και μία στον κ#λο από τα νεύρα μου και το παλικάρι έφυγε με την κουτάβα, αφού του είχα ζητήσει 100 φορές συγγνώμη.
Ευτυχώς η μικρή του είναι λίγο τσαούσα και δε την τρόμαξε η Νεφέλη.
Ίσα, ίσα που πάνω της ήθελε να έρθει πάλι....

Τι να κάνω;; Να μη τη φέρνω σε επαφή με θηλυκά κουτάβια;;
Με προβλημάτισε πολύ αυτή της η συμπεριφορά. 3 χρονών κοντεύει και πρώτη φορά την είδα έτσι με σκυλί.... :(
 








Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Με αρσενικό που βρήκαμε στη βόλτα μας χθες έπαιξε κανονικά, αν και την είχα από κοντά γιατί φοβήθηκα μην έχουμε τα ίδια.

Να πω πως ο Αζόρ πάντα γρυλίζει και γαβγίζει σε αρσενικά στις βόλτες μας. Μετά τον τραυματισμό του, δεν αφήνει αρσενικό να περάσει από δίπλα μας ή από απέναντι χωρίς να κάνει σαματά. Θα μπορούσε η Νεφέλη να υιοθέτησε τις αντιδράσεις του μικρού;;;
(αν λέω χαζομάρα, σχωρέστε με)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Η στείρωση σε ορισμένα θηλυκά προκαλεί επιθετικότητα. Θα έλεγα να μην την αφήνεις με κουτάβια γενικώς και με θηλυκά σκυλιά ενήλικα να είσαι επιφυλακτική.
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Μετά από ένα χρόνο θυμήθηκε να της βγει η επιθετικότητα;; :(
Δε μπορώ να την ψυχολογήσω..
Με όσα σκυλιά πετυχαίνουμε στις βόλτες μας είναι κυρία. Παίζει και κυλιέται κάτω μαζί τους, θηλυκά/αρσενικά.

Με κουτάβια δε θα τη φέρω ξανά σε επαφή. Θα πάθω καρδιά αν πειράξει κανένα μωρό η φακλάνα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
6-7 μήνες χρειάζονται σίγουρα ώστε ορμονικά να "φανεί" η στείρωση. Και από ότι είπες το έχει ξανακάνει. Μια θεωρία είναι, κι επειδή την είδα στην Λούση στην πράξη τείνω να την πιστεύω.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν είναι θεωρία, έχει παρατηρηθεί.
Δεν είναι απαραίτητο να βγει αμέσως μετά την στείρωση, άλλωστε ορμονικές αλλαγές έχουν και στην τελική φάση της ενηλικίωσης, και λείπουν τότε τα καταπραυντικά οιστρογόνα.
Δεν συμβαίνει σε όλες τις σκύλες, και δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει και στην Νεφέλη.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ η δικια μου (στειρωμενη 2 χρονια) δεν πολυσυμπαθει τα κουτάβια. Ενω παιζει με ολα τα σκυλιά τα κουταβια τα αποφεύγει παρα πολυ εντονα οποτε οταν δω κουταβι τη μαζευω πρωτον για να μην στρεσσαρεται κ δευτερον για να μην χρειαστει να αντιδρασει εκεινη.

Μπορει απλα να την εκνευρίζει ο τροπος που παιζουν;;Εγω για τη δικια μου εκει εχω καταληξει...Μπορει κ η νεφέλη να μην τα συμπαθει κ απλα να αντεδρασε....υπερβολικα...
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
6-7 μήνες χρειάζονται σίγουρα ώστε ορμονικά να "φανεί" η στείρωση. Και από ότι είπες το έχει ξανακάνει. Μια θεωρία είναι, κι επειδή την είδα στην Λούση στην πράξη τείνω να την πιστεύω.
θα το συζητήσω και με το γιατρό της, να δω τι θα μου πει..
Αλλά τα κουτάβια κομμένα... 10 χρόνια έχασα από τη ζωή μου με την αντίδρασή της...

Δεν είναι θεωρία, έχει παρατηρηθεί.
Δεν είναι απαραίτητο να βγει αμέσως μετά την στείρωση, άλλωστε ορμονικές αλλαγές έχουν και στην τελική φάση της ενηλικίωσης, και λείπουν τότε τα καταπραυντικά οιστρογόνα.
Δεν συμβαίνει σε όλες τις σκύλες, και δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει και στην Νεφέλη.
Μπορεί να είναι κάποια συμπεριφορά που να την κουβαλάει μέσα της, αλλά να βγαίνει στα 2,5- 3 χρόνια ζωής πχ, άσχετα από τη στείρωση;; (Μπορεί να ρωτάω χαζομάρες, συγγνώμη..)

Κ η δικια μου (στειρωμενη 2 χρονια) δεν πολυσυμπαθει τα κουτάβια. Ενω παιζει με ολα τα σκυλιά τα κουταβια τα αποφεύγει παρα πολυ εντονα οποτε οταν δω κουταβι τη μαζευω πρωτον για να μην στρεσσαρεται κ δευτερον για να μην χρειαστει να αντιδρασει εκεινη.

Μπορει απλα να την εκνευρίζει ο τροπος που παιζουν;;Εγω για τη δικια μου εκει εχω καταληξει...Μπορει κ η νεφέλη να μην τα συμπαθει κ απλα να αντεδρασε....υπερβολικα...
Μα η Νεφέλη έπαιζε με όποιο σκυλί βλέπαμε στο δρόμο.. Πάντα.
Κουτάβι, ενήλικο, αρσενικό, θηλυκό... Δεν έκανε διακρίσεις.
Αυτό είναι που με στεναχωρεί.. Από τη μία μέρα στην άλλη, άρχισε να γρυλίζει σε δύο (τουλάχιστον) θηλυκά κουτάβια. Δεν έχουμε συναντήσει κάποιο τρίτο.. Ακόμα και αν συναντήσουμε, όμως, δε θα την αφήσω να πλησιάσει.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να τη πώ και εγώ την χαζομάρα μου;
Ενηλικιώθηκε ,απέκτησε περισσότερη αυτοπεποίθηση και αναλαμβάνει να βάλει όρια όταν νιώθει οτι δεν υπάρχουν. Βγάζει την συμπεριφορά που είχε υπομείνει η ίδια σε εκεινες της ηλικίες(και από το δικό μου το αγγελούδι-σόρρυ Σέρσι).
Αλλά τα σκυλιά της γειτονιάς σου είναι θεόχαζα και τους αξίζει (τσαούσα και δεν κατάλαβε τίποτα έγραψες πιο πάνω ; :D)
Έχω την εντύπωση οτι αν απουσίαζε ο Αζορ δεν θα έκανε τίποτα-όσο νά'ναι όταν είναι δύο μαζί πιέζονται περισσότερο.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Δηλαδή το αν το κάνει μόνο παρουσία του Αζορ, από ζήλεια, δεν παίζει και δεν το ρωταμε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf