φόβος σε καιρικά φαινόμενα


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Δεν σας έχω πεί ότι είμαι και μεγάλο λαγωνικό! μυρίζω στον αέρα τη βροχή, ακούω τους ήχους, κεραυνούς τους λέει η μαμά μου, ανοίγω το στόμα να φάω τον αέρα αλλά αυτός μου παίρνει τα σάλια και τα σκορπάει παντού και η μαμά μου εκνευρίζεται. Επίσης τρέμω σαν μίξερ και θέλω να τρυπώσω κάτω από τραπέζι ή μέσα στη μπανιέρα να δροσίζομαι κιόλας!
Το Πάσχα όμως είμαι κύριος! με συνεπαίρνει η μυρωδιά του ψητού και δεν με ενοχλούν τα μπαμ μπουμ!
Η μαμά μου ανησυχεί μήπως πάθω τίποτα από το τρέμουλο και μού έχει βάλει κάτι βρωμοαμπούλες (no stress spot on) που απλά λιγδιάσαν την ωραία μου γούνα και δεν κάναν τίποτα.
Εχετε να προτείνετε κάποιο χαλαρωτικό γιατί από το βάθος ακούω τον γάτο που γελάει μαζί μου;
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αρα δεν ειναι κουταβισιοι φοβοι...

Η κροτοφοβια ειναι συχνο φαινομενο και επηρεαζει πολυ την καθημερινοτητα του σκυλου. Εκτος απο αμπουλες, χαπια,κτλ, γιατι δεν ξεκινατε εκπαιδευση για απευαισθητοποιηση του σκυλου; Θα παρει χρονο (στον προηγουμενο σκυλο μου πηρε 3 χρονια), αλλα ειναι προτιμοτερο απο το να γεμιζεις ουσιες τον σκυλο. Φαντασου ο δικος μου φοβοταν οταν επεφταν τα φυλλα απο τα δεντρα ή τη σακουλα που την επαιρνε ο αερας. Για κροτοφοβια, μη σχολιασω.... Μετα απο 3 χρονια, διαχειριζοταν τοσο καλα τους φοβους του, που μονο εγω καταλαβαινα οτι δεν ενιωθε ανετα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Α! Επισης, υπαρχουν cds με ηχους για κροτοφοβια σκυλων. Ψαξε κ στο φορουμ με θεμα την κροτοφοβια, θα βρεις διάφορα. Θα σου βρουμε κ τροπους! Τα παντα ολα! ;) Απλα, ασε τις αμπουλες...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
συνδυαστικα με τα παραπανω,καλο θα ηταν να μην αλλαζεις εσυ,συμπεριφορικα,οταν ο σκυλος σου φοβαται...εαν βλεπει εσενα χαλαρη-αδιαφορη στην πηγη του φοβου του, θα βοηθηθει πολυ...
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
πως μπορεί να είναι κροτοφοβικός κατ'επιλογή; στους κεραυνούς να είναι στα βαρελότα να μην είναι; όταν είναι έτσι δεν του δίνω καμμία σημασία κάνω λες και δεν τρέχει τίποτα. και όταν λέμε εκπαιδευση τι εννοείτε; γιατί έχει κάνει βασική
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μπορει να οταν επεσε κεραυνος να συνεβη κατι ασχημο κ να το εχει συνδεσει.

Εκπαιδευση για κροτοφοβια. Τροπους να μπορεσει το σκυλι να ξεμπλοκαρει. Τυχαια πεφτει το ταπερ στο πατωμα, ή το μπρικι, ή χτυπαει η πορτα δυνατα, ή ή ή (χωρις εσυ να αντιδρας καθολου-ουτε κοιταγμα)....Τον φερνεις αντιμετωπο με οτιδηποτε φοβαται σε μικρο βαθμο, αργοτερα σε μεγαλυτερο,κτλ. Αναλογα ποσο μπορει να αντεξει το σκυλι με το μικροτερο δυνατο στρες που του προκαλειται.
 
  • Like
Reactions: nas


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Μπορει να οταν επεσε κεραυνος να συνεβη κατι ασχημο κ να το εχει συνδεσει.

Εκπαιδευση για κροτοφοβια. Τροπους να μπορεσει το σκυλι να ξεμπλοκαρει. Τυχαια πεφτει το ταπερ στο πατωμα, ή το μπρικι, ή χτυπαει η πορτα δυνατα, ή ή ή (χωρις εσυ να αντιδρας καθολου-ουτε κοιταγμα)....Τον φερνεις αντιμετωπο με οτιδηποτε φοβαται σε μικρο βαθμο, αργοτερα σε μεγαλυτερο,κτλ. Αναλογα ποσο μπορει να αντεξει το σκυλι με το μικροτερο δυνατο στρες που του προκαλειται.
και αφού, ας πούμε εσύ ρίξεις το τάπερ στο πάτωμα πχ. εκτός από το να το παίζεις χαλαρός τι αλλο κανείς? Δηλαδή, το point είναι να αρχισει να συνειδητοποιεί ότι οι θορυβοι αυτοι δεν ειναι κατι σημαντικο?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ναι, αυτο ακριβως. Εκει που πιανω το ταπερ να το βαλω στο ντουλαπι, μου πεφτει ΤΥΧΑΙΑ κ εγω απλα το σηκωνω χωρις καν να τον κοιταξω. Συνεχιζω τη δουλεια μου στην κουζινα. Κλεινει αποτομα η πορτα; Την ανοιγω ηρεμα κ συνεχιζω να κανω αυτο που εκανα. Θα καταλαβει το σκυλι οτι αφου εγω δεν ταραχτηκα, δεν τρεχει τιποτα... Θελει χρονο κ πολλες επαναληψεις σε δοαφορα σημεια με πολλα πραγματα. Φοβαται την κουρτινα που κουναει; Παω κ την παιζω λιγο με τα χερια μου ή την παραμεριζω κ δεν του δινω καμια σημασια. Γυρνω στη δουλεια μου. Τον φοβιζει κατι εξω; Δεν τον σερνω με το λουρι, δεν τον καλω να ερθει. Συνεχιζω να περπατω στον ιδιο ρυθμο κ ας θελει το σκυλι να πεταξει στον Αρη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μπορεί ρε παιδί μου, μόλις σηκώσεις το απρόσεκτο το τάπερ που έπεσε και τσακίστηκε, να ανακαλύψεις ότι είχε και κάτι λαχταριστό μέσα. Επίσης, τα ζαβολιάρικα τα ντουλάπια που μπορεί να κλείνουν με σαματά, ίσως να κρύβουν και κανά μπισκοτάκι. Κλπ κλπ ;)

14079460_604800009702542_5214093892205750335_n.jpg
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τωρα που φθινοπωριαζει...
τωρα που φυσαει πολυ ....
τωρα που εχει αλλαγες καιρου αλλα οχι τοσο εντονες..
βγαλτον βολτα και παιζετε, προσπαθησε να τον κερδισεις εξω... και να ξεπερασει το στρεσσ...
αν δεν τα καταφερνεις με την πρωτη μην απογοητευτεις ηρεμα και με χαρες επιστρεψτε σπιτι...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Επίσης το youtube είναι φίλος μας!! Βάζεις ήχους από καταιγίδα και μόλις αρχίσουν, το ίδιο δευτερόλεπτο σκορπίζονται λιχουδιές στο πάτωμα. It works like a charm που λεν και στο χωριό μου ;)
 
  • Like
Reactions: HAHA


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Επίσης το youtube είναι φίλος μας!! Βάζεις ήχους από καταιγίδα και μόλις αρχίσουν, το ίδιο δευτερόλεπτο σκορπίζονται λιχουδιές στο πάτωμα. It works like a charm που λεν και στο χωριό μου ;)
Το κολπάκι αυτό δουλεύει με οποιαδήποτε μορφή κροτοφοβίας; Με καταιγίδες δεν έχουμε θέμα.. Αλλά με πυροβολισμούς και πυροτεχνήματα μια ψιλοκρίση την παθαίνουμε..
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εγώ το χρησιμοποίησα για καταιγίδες, βεγγαλικά και καμπάνες και δούλεψε με όλα. Δεν φοβάται καταιγίδες ούτε βεγγαλικά και πια μόνο μία καμπάνα, της εκκλησίας εδώ στο χωριό η οποία είναι όμως κυριολεκτικά έξω απ το παράθυρό μας (κι αυτή όχι τόσο πολύ πλέον)
 
  • Like
Reactions: Elrandir










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3