King Charles Χαμηλά αιμοπετάλια


kc_irish

Member
24 Αυγούστου 2016
7
1
33
Καλημέρα,

Ο σκύλος μου είναι ράτσας King Charles και είναι 3,5 ετών. Ξεκινώντασ τη διαδικασία που προαπαιτείται για την στείρωση της κάναμε εξέταση αίματος που έδειξε χαμηλά αιμοπετάλια ίσα με 26.000 . Ο γιατρός μου εξήγησε ότι χαρχακτηριστικό της συγκεκριμένης ράτσας είναι τα χαμηλά αιμοπετάλια, αλλά αυτό που δικαιολογείται είναι τα 120.000 αντί για 200.000 ενώ κάτω από 60.000 υπάρχει κίνδυνος και ότι το σκυλί είναι οριακά να παρουσιάσει αιμοραγίες (οι οποίες συμβαίνουν συνήθως σε σκυλιά που έχουν αιμοπετάλια χαμηλότερα των 20.000) . Μου ανέλυσε πολλές αιτίες από τις οποίες μπορεί να προέρχεται αυτό και μου είπε να ξεκινήσουμε εξετάσεις. Η πρώτη εξέταση που θα γίνει κιόλας σήμερα είναι η κυτταρολογική για να δούμε αν τα αποτελέσματα του εργαστηρίου είναι σωστά. Σε περίπτωση που είναι όντως 26.000 τα αιμοπετάλια, θα χρειαστούν υπέρηχοι, παρακέντηση μυελού των οστών και άλλες χίλιες εξετάσεις που μου ανέλυσε.

Το σκυλί δεν έχει κανένα σύμπτωμα, αντιθέτως τρώει και παίζει. Επιπλέον, δεν υπάρχουν παλιότερες εξετάσεις καθώς ο προηγούμενος κτηνίατρος μου είχε πει ότι δεν χρειάζονταν εξετάσεις όσες φορές είχαμε συζητήσει το θέμα αυτό.

Ο προβληματισμός μου είναι αν πρέπει ο σκύλος να περάσει όλη αυτήν την ταλαιπωρία τώρα ή αν μια επαναληπτική εξέταση σε έναν μήνα θα ήταν καλύτερη για να δούμε αν υπάρχει βελτίωση η επιδείνωση στον αριθμό των αιμοπεταλίων. Η γιατρός μου είπε ότι δεν μπορόύμε να περιμένουμε γιατί η κατάσταση είναι κρίσιμη. Επιπλέον σκέφτομαι αφού πάρω και την κυτταρολογική να απευθυνθώ και σε άλλον κτηνίατρο για να πάρω και μια δεύτερη γνώμη πριν υποβάλλω το σκυλί σε όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις.


Ευχαριστώ
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλημέρα και καλως ήρθες!
Σαφως να παρεις μια δευτερη γνώμη αν δεν νιωθεις ανετα. Άμεσα ομως...εγω θα πηγαινα για αιματολογικες ξανα (για να αποκλεισω εργαστηριακό λαθος) σε αλλο κτηνιατρο μαζι με τα αποτελεσματα να μου προτείνει κ εκεινος κυκλο εξετάσεων...

Ειναι οντως πολυ χαμηλός αριθμος...δεν βλεπω πως μπορει η αναμονη να ωφελησει...πολυ ρισκο μου ακουγεται...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Όχι από το φόρουμ ομως από έναν άλλο γιατρό.
Μου φαίνονται πολύ χαμηλά τα αιμοπετάλια για το ρίσκο που θέλεις να πάρεις.
 




kc_irish

Member
24 Αυγούστου 2016
7
1
33
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είναι η πρώτη φορά που πήγα σε αυτόν τον γιατρό και μου φάνηκε ότι ασχολήθηκε αρκετά με το σκυλί, κάτι που δεν είχε κάνει ο προηγούμενος και γι' αυτό αποφάσισα να τον αλλάξω. Θα δοκιμάσω να πάω και σε έναν ακόμα, να πάρω μια ακόμα γνώμη.

Reinmeister μου το πρότεινε ο γιατρός, επειδή κάνει ψευδοκυήσεις και υπάρχει ενδεχόμενο πυομήτρας. Είναι θηλυκό, αν δεν το ανέφερα παραπάνω.
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Reinmeister μου το πρότεινε ο γιατρός, επειδή κάνει ψευδοκυήσεις και υπάρχει ενδεχόμενο πυομήτρας. Είναι θηλυκό, αν δεν το ανέφερα παραπάνω.
με βαση τα αρχικα σου γραφομενα θεωρησα οτι αναφεροσουν σε αρσενικο σκυλι...

στην περι ης ο λογος περιπτωση , τα προβληματα ψευδοκυησεων ερχονται σε δευτερη μοιρα...

προτεραιοτητα εχουν οι πληρεις εξετασεις και η διαγνωση του αιτιου των χαμηλων αιμοπεταλιων...
 






kc_irish

Member
24 Αυγούστου 2016
7
1
33
Γεια σου Αμαλία και σε ευχαριστώ. Το έχω δει αυτό και με αφορμή αυτό βρήκα το forum κι έγινα μέλος. Και να σου πω την αλήθεια με γέμισε αισιοδοξία. Ωστόσο, όταν το ανέφερα στη γιατρό μου μου είπε ότι είναι αδικαιολόγητα τόσο χαμηλά αιμοπετάλια, ακόμα και για αυτή τη ράτσα. Στ ησυγκεκριμένη περίπτωση διακιολογούνται τα 120.000 αντί των 200.000 που είναι τα φυσιολογικά για τις υπόλοιπεσ ράτσες , αλλά σε καμία περίπτωση τα 26.000.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γεια σου Αμαλία και σε ευχαριστώ. Το έχω δει αυτό και με αφορμή αυτό βρήκα το forum κι έγινα μέλος. Και να σου πω την αλήθεια με γέμισε αισιοδοξία. Ωστόσο, όταν το ανέφερα στη γιατρό μου μου είπε ότι είναι αδικαιολόγητα τόσο χαμηλά αιμοπετάλια, ακόμα και για αυτή τη ράτσα. Στ ησυγκεκριμένη περίπτωση διακιολογούνται τα 120.000 αντί των 200.000 που είναι τα φυσιολογικά για τις υπόλοιπεσ ράτσες , αλλά σε καμία περίπτωση τα 26.000.
Τι να σου πω? Εαν δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα μηπως να ρωτήσεις και κανα δυο εκτροφεις της φυλης?
 
  • Like
Reactions: stamatia


kc_irish

Member
24 Αυγούστου 2016
7
1
33
Τι να σου πω? Εαν δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα μηπως να ρωτήσεις και κανα δυο εκτροφεις της φυλης?
Αν υπάρχει αυτή η επιλογή θα το δοκιμάσω κι αυτό. Έχω ωρει ένα site που είναι αποκλειστικά για King Charles και υπάρχουν και ονόματα εκτροφέων. Προτείνεις να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους ρωτήσω;
 


kc_irish

Member
24 Αυγούστου 2016
7
1
33
Λάιμ και πυροπλάσμωση;
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι είναι αυτά.. Και νομίζω δεν μου πρότεινε και η γιατρός να κάνω κάτι γι' αυτά. Μπορείς να μου πεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες σε παρακαλώ;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αν υπάρχει αυτή η επιλογή θα το δοκιμάσω κι αυτό. Έχω ωρει ένα site που είναι αποκλειστικά για King Charles και υπάρχουν και ονόματα εκτροφέων. Προτείνεις να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους ρωτήσω;
Ναι, εγω αυτο θα εκανα.
 
  • Like
Reactions: stamatia




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι είναι αυτά.. Και νομίζω δεν μου πρότεινε και η γιατρός να κάνω κάτι γι' αυτά. Μπορείς να μου πεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες σε παρακαλώ;
Τις μεταδίδουν τα τσιμπούρια όπως την ερλίχια. Χαρακτηριστικό είναι τα χαμηλά αιμοπετάλια. Εγώ πάντως θα ρωτούσα τον γιατρό και γι' αυτές.
Lyme disease
Babesiosis
 


kc_irish

Member
24 Αυγούστου 2016
7
1
33
Τις μεταδίδουν τα τσιμπούρια όπως την ερλίχια. Χαρακτηριστικό είναι τα χαμηλά αιμοπετάλια. Εγώ πάντως θα ρωτούσα τον γιατρό και γι' αυτές.
Lyme disease
Babesiosis
Δεν το γνώριζα. Θα ρωτήσω και γι' αυτές. Ευχαριστώ.