Βοηθεια στην επιλογη


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
28
Καλησπερα σε ολους σας!Ειμαι νεο μελος στο φορουμ αλλα παλιος αναγνωστης του.Με λενε δημητρη και και μολις τελειωσα με τις υποχρεωσεις μου(στρατο,σπουδες)Πρωτα απ ολα να σας ενημερωσω οτι ειχα σκυλια στο παρελθον παλι ενα ημιαιμο και ενα κανε κορσο.Πλεον βρισκομαι στην αναζητηση ενος νεου συντροφου.Για να ειμαι κατανοητος δεν σκοπευω στην αμεση αγορα ενος σκυλου αλλα στην αναζητηση χρησιμων πληροφοριων απο ιδιοκτητες οπως εσεις.Τοςα χρονια διαβαζα διαφορα θεματα απο το φορουμ για διαφορες φυλες και θα ηθελα τωρα κατι πιο συγκεκριμενο.Να σας πω και τι θα ηθελα απο τον μελλοντικο συντροφο μου.Θα ηθελα πρωτα απ ολα να ειναι φυλακας.Ειναι ενα πραγμα το οποιο με νοιαζει παρα πολυ και θα ηθελα πρωτιστως ο σκυλος να μπορει να φυλαξει.Θα ηθελα ο σκυλος να ειναι πιστος και αφοσιωμενος σε εμενα οπως και εγω σε εκεινον.Να ειναι παιχνιδιαρης και χαδιαρης με τα μελη της οικογενειας αλλα και επιφυλακτικος με τους ξενους.Θα ηθελα με την επιβλεψη μου να δεχεται τον κοσμο και οχι οποιον να ναι...Επισης με το κανε κορσο υπηρχε μεγαλο θεμα με τα σαλια...Μιας και θα θελω το σπιτι να ειναι καθαρο και περιποιημενο τα σαλια πιστευω θα ειναι ενα θεμα αφου το σκυλι θα μενει μεσα στο σπιτι.Δεν ειχα προβλημα να το σκουπιζω απλα με τα σαλια μυριζε το σπιτι το αυτοκινητο και τα παντα περαν απο τους λεκεδες στον τοιχο...Απο τριχα δεν εχω θεμα μιας και κουμανταρεται.Απο τις φυλες που εχω ψαξει μου αρεσαν πολλες οπως τα κανε κορσο,τα ντογκο(αν και για φυλαξη οι αποψεις διιστανται),μποερμποελ και τα τοσα.Ξερω θα μου πειτε οι 2 τελευταιες ειναι πιο "εξωτικες" φυλες και θα συμφωνησω αλλα πιστευω αποριπτονται λογω σαλιων και εχω καταληξει σε 2-3.Τα ντομπερμαν,τα ροτβαιλερ(απο σαλια δεν ξερω) και τα ακιτα(επισης δεν ξερω απο σαλια).Συγνωμη αν σας κουρασα!
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Καλησπέρα, γι αυτό που θες δεν πρέπει να σκεφτείς μόνο τη φυλή νομίζω αλλά και τον χρόνο/χρήμα που πρέπει να διαθέσεις στην εκπαίδευση του σκύλου.
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
28
Τον χρονο και το χρημα δεν το εβαλα στην παραμετρο γιατι τα θεωρω αυτονοητα.Η αγορα θα γινει απο εκτροφεα και επειτα απο πολυ ψαξιμο.Για τα υπολοιπα εξοδα εμβολια,καλη ξηρα τροφη,τυχον επισκεψεις στον κτηνιατρο,εκπαιδευση τα ξερω απο τους προηγουμενους σκυλους μου και θα προνοησω γι αυτα.Επισης για τον χρονο εχω ολη την διαθεση και θα εχω και τον χρονο για τις βολτες του την ενασχοληση μαζι του και την εκπαιδευση του.Εχεις δικιο που τα ανεφερες απλα τα ειχα στα αυτονοητα αυτα
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ηρθες στο φορουμ.
Συμφωνα με τα πολλα παρομοια θεματα που υπαρχουν στο φορουμ και εχεις διαβασει αφου δειχνεις ενημερωμενος, φανταζομαι γνωριζεις τα προβληματα που ειναι πιθανον να παρουσιαστουν σε αυτη την φαση της ζωης σου σχετικα με την συμβιωση με εναν σκυλο. Πως σκοπευεις να τα αντιμετωπισεις;
Σχετικά με τις φυλες, λες οτι ειχες κορσο. Με το οποιο ειχες μεγαλο προβλημα με τα σαλια του και μετα το αναφερεις ξανα ως βασικη επιλογη σου, αφου το εψαξες...τι ισχυει τελικα;
Τελος να ξερεις οτι σαλια εχουν και αφηνουν ολα τα σκυλια αυτου του μεγεθους.Σε καμια περιπτωση δεν τα γλιτωνεις. Απλα υπαρχουν σκυλια που τα χειλη τους δεν κρατανε τιποτα και τα σαλια τους τρεχουν βρυσουλα ολη την ωρα και αλλα που τους τρεχουν οταν περιμενουν το φαγητο τους, οταν πινουν νερο, οταν ζεσταινονται, οταν μπαινουν στο αυτοκινητο κτλ...
 
Last edited:


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Καλως ηρθες!
Απο ποτε τα ακιτα ειναι φυλακες? Πρωτη φορα το ακουω...
Εμενα προσωπικα μ αρεσουν πολυ οι γερμανικοι ποιμενικοι!Αλλα ολα αυτα τα σκυλια που θες χρειαζονται καποιον που να μπορει να τα κουμανταρει/επιβληθει...εισαι σιγουρος οτι μπορεις? Το λεω γιατι υπαρχουν ατομα τα οποια αγοραζουν τετοια δυναμικα σκυλια και τα προοριζουν για φυλακες ομως μετα δεν μπορουν να τα ελεγξουν και αυτο εχει πολυ δυσαρεστα αποτελεσματα (δεν χρειαζεται να τα αναλυσω).
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
οταν λες φυλαξη τι ακριβως εννοεις?

ενημερωση μεσω γαβγισματος-συναγερμου ,κατι που καλυπτει στο 95% των περιπτωσεων η καταστολη της οποιας απειλης με οτι αυτη συνεπαγεται?
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ο σκύλος δύο πράγματα μπορεί να κάνει σαν φύλακας.
α./ να είναι καλός συναγερμός, όλα τα σκυλιά είναι.
β./ να βάλει τον απλό κλέφτη να το σκεφτεί αν αξίζει ή όχι, που μόνο ένα μεγαλόσωμο μπορεί να το κάνει.
Από εκεί και πέρα αν ο άλλος ξέρει ότι έχεις κάτι που θέλει θα μπει με τανκς μέσα δεν κάνει τπτ ο σκύλος ούτε και συ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τελος να ξερεις οτι σαλια εχουν και αφηνουν ολα τα σκυλια αυτου του μεγεθους.Σε καμια περιπτωση δεν τα γλιτωνεις.. .
Θα διαφωνησω φιλε μου κι εχω εδω ενα ζωντανο παραδειγμα. Ειδικα σε αυτες τις φυλες το αν θα εχει κ ποσα σαλια θα εχει ενας σκυλος εξαρταται απο την "κατασκευη" του στοματος. Μπορει κ να μην εχει καθολου, μπορει να βγαζει μονο οταν λαχανιαζει κ πινει νερο η μπορει να σαλιωνει ολη την ωρα τα παντα.......
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Ο σκύλος επίσεις γίνεται και σωματοφύλας, και σαν φύλακας και σωματοφύλακας μπορεί να κάνει

  1. Σκύλος alarm, ο οποίος μας ειδοποιεί με το γαύγισμα του για πιθανή απειλή στον χώρο μας.
    Ο σκύλος alarm μπορεί να ανήκει σε οποιαδήποτε φυλή αρκεί να έχει το συγκεκριμένο ένστικτο.

  2. Φύλακας χώρου, όπου αποτρέπει την είσοδο αγνώστου στο χώρο μας - επαγγελματικό ή οικογενειακό - και εάν χρειαστεί να τον ακινητοποιήσει.

  3. Σωματοφύλακας, ο οποίος προστατεύει πρόσωπα.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ο σκύλος επίσεις γίνεται και σωματοφύλας, και σαν φύλακας και σωματοφύλακας μπορεί να κάνει

  1. Σκύλος alarm, ο οποίος μας ειδοποιεί με το γαύγισμα του για πιθανή απειλή στον χώρο μας.
    Ο σκύλος alarm μπορεί να ανήκει σε οποιαδήποτε φυλή αρκεί να έχει το συγκεκριμένο ένστικτο.

  2. Φύλακας χώρου, όπου αποτρέπει την είσοδο αγνώστου στο χώρο μας - επαγγελματικό ή οικογενειακό - και εάν χρειαστεί να τον ακινητοποιήσει.

  3. Σωματοφύλακας, ο οποίος προστατεύει πρόσωπα.

Άσε τα βίντεο και τις εκθέσεις και ξέχνα τα 2+3 δεν μπορεί να κάνει τπτ!
Αν θες φέρε τον καλύτερο σκύλο του κόσμο και εγώ τον φίλο μου το Raffaello σε 2 δεύτερα στον έχω εξαϋλώσει από προσώπου γης
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@east49 οτι εξαρταται απο τα χειλη τους το ανεφερα. Ποιος σκυλος δεν βγαζει καθολου σαλια που λες, οταν πινει νερο, οταν περιμενει το φαγητο ή οταν εχει λαχανιασει; Εγω δεν εχω δει σκυλι να εχει μονιμα σφραγισμενο στομα...
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
28
Πρωτα απ ολα ευχαριστω για της απαντησεις σας!Προφανως για τα σαλια εννοω να ειμαι μονιμως με μια πετσετα στο χερι μεσα στο σπιτι.Με το κανε κορσο που ειχα αυτο γινοταν την περισσοτερη ωρα αφου ηταν και κεφαλας και εβγαζε περισσοτερα απο αλλα σκυλια της ιδιας φυλης...Σαλια δεν με πειραζει να εχει οταν τρεχει,πινει,τρωει απλα με ενοχλει να εχει συνεχως.Τωρα στα της επιλογης θεωρω πως μπορω να κουμανταρω και να ελεγξω εναν τετοιο σκυλο εχω εμπειρια και χωρις θεματα χαρακτηρα η συμπεριφορας.Για τις φυλες που ανεφερα ενδεικτικα ειπα οτι μου αρεσουν τις εχω ψαξει απλα πιστευω οτι αποριπτονται λογω των σαλιων εκτος αν καποιος μπορει να διαψευσει για καποια απο αυτες.Φυλαξη θα ηθελα χωρου και προσωπου οχι απλα να αποτρεπει με το γαβγισμα τους περαστικους...Για τα αμερικανικα ακιτα οπου και να εψαξα διαβασα οτι ειναι φυλακες τωρα διορθωστε με αν κανω λαθος!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνα με τα πολλα παρομοια θεματα που υπαρχουν στο φορουμ και εχεις διαβασει αφου δειχνεις ενημερωμενος, φανταζομαι γνωριζεις τα προβληματα που ειναι πιθανον να παρουσιαστουν σε αυτη την φαση της ζωης σου σχετικα με την συμβιωση με εναν σκυλο. Πως σκοπευεις να τα αντιμετωπισεις;
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Πολύ σωστα :)...πολη εργασιας και ολα οσα ανεφερες. Δηλαδη οτι αλλαγες μπορουν να συμβουν στην ζωη σου για τα επομενα 12 χρονια χοντρικα...θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις και να υποστηριξεις εναν σκυλο με τις απαιτησεις του;
Για το οικονομικο ειπες οτι θα προνοησεις.
edit:για τα σαλια δεν επανερχομαι, αφου ειπες οτι το προβλημα σου ειναι να μην εισαι μονιμως με ενα πανι στο χερι...οντως με καποιες επιλογες τα σαλια θα τα εχεις σε συγκεκριμενες φασεις...τωρα το τι λενε οι αλλοι για σκυλια που δεν εχουν καθολου σαλια,ενταξει...σκυλος χωρις καθολου σαλια δεν υπαρχει.
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τα ντομπερμαν δεν σαλιωνουν και κανουν για την δουεια που τα θες μια χαρα,αλλα ειναι λαχειο το εαν θα περαοσυν την 7-8ετια..

ακιτα,εαν βρεις καναν καμμενο εκτροφεα με παλιες ιαπωνικες γραμμες και πληρωσεις το βαρος του σε χρυσαφι,χτυπα το ,αλλα υπ οψιν οτι θα σε ψιλογραφει στα @@ του,εκτος εαν εισαι παρα πολυ εμπειρος...επισης δεν σαλιωνει..πολυ τρεξιμο δεν θελει,αλλα θελει ενα 24αρι ινβερτερ αγκαλια το καλοκαιρι...φυλαει συμπαθητικα...

ντογκο...επισης παιζουν τεραστιο ρολο οι γραμμες,βγαζει φυλαξη,πολλες φορες φτανει να μην σε νοιαζει το εαν θα κυνηγαει τον κλεφτη μεχρι να τον πιασει και να τον κανει τροφη,διαδικασια κατα την οποια ξεχναει ακομη και το ονομα του...πολυ ανθρωποκεντρικο ,οποτε θα σου ναι στα μουτρα ολη την ωρα...το κακο ειναι οτι ειναι τεραστιας ενεργειας σκυλος και θελει πολυ χιλιομετρο για να ναι σχετικα χαλαρος...μια χαρα για το ελληνικο κλιμα...

αυτα τα ολιγα απο μενα περι ασαλιωτων...σιγουρα υπαρχουν κι αλλα,μπατ δεν εχω ασχοληθει...

παλι θα πω ,οπως και σε αλλο θρεντ τα περι επιλογης...

εαν θες την τελεια φυλαξη το μεσαιο σου ονομα θα γινει "σφουγγαροπανο"

υ.γ.συμβουλες στο θεμα εμπειριας χειρισμου τετοιων σκυλων,προσωπικα δεν θα σου δωσω,διοτι η πειρα μου εχει δειξει οτι κανεις δεν τις ακουει...ελπιζω να μπορεις να τα καταφερεις...
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
οταν λες φυλαξη τι ακριβως εννοεις?

ενημερωση μεσω γαβγισματος-συναγερμου ,κατι που καλυπτει στο 95% των περιπτωσεων η καταστολη της οποιας απειλης με οτι αυτη συνεπαγεται?
Χαχαχαχαχαχα!!!!!Στην ελλαδα ζει φυλος οχι στον καναδα!!Γαβγισμα ειναι προειδοποιηση..οχι φυλαξη.
Φυλαξη ισον δαγκωμα..δαγκωμα μεχρι τελους..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Άσε τα βίντεο και τις εκθέσεις και ξέχνα τα 2+3 δεν μπορεί να κάνει τπτ!
Αν θες φέρε τον καλύτερο σκύλο του κόσμο και εγώ τον φίλο μου το Raffaello σε 2 δεύτερα στον έχω εξαϋλώσει από προσώπου γης
Ποιος ειναι ο ραφαελο?ο σουπερμαν?
Μονος σου στοιχηματιζεις το τομαρι να μπεις σε αυλη με εναν επειεικως "μετριο" ΦΥΛΑΚΑ?
Εσυ με καλοκαιρινα ρουχα και ο σκυλος με τα σαγονια του...Παει?
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Πρωτα απ ολα ευχαριστω για της απαντησεις σας!Προφανως για τα σαλια εννοω να ειμαι μονιμως με μια πετσετα στο χερι μεσα στο σπιτι.Με το κανε κορσο που ειχα αυτο γινοταν την περισσοτερη ωρα αφου ηταν και κεφαλας και εβγαζε περισσοτερα απο αλλα σκυλια της ιδιας φυλης...Σαλια δεν με πειραζει να εχει οταν τρεχει,πινει,τρωει απλα με ενοχλει να εχει συνεχως.Τωρα στα της επιλογης θεωρω πως μπορω να κουμανταρω και να ελεγξω εναν τετοιο σκυλο εχω εμπειρια και χωρις θεματα χαρακτηρα η συμπεριφορας.Για τις φυλες που ανεφερα ενδεικτικα ειπα οτι μου αρεσουν τις εχω ψαξει απλα πιστευω οτι αποριπτονται λογω των σαλιων εκτος αν καποιος μπορει να διαψευσει για καποια απο αυτες.Φυλαξη θα ηθελα χωρου και προσωπου οχι απλα να αποτρεπει με το γαβγισμα τους περαστικους...Για τα αμερικανικα ακιτα οπου και να εψαξα διαβασα οτι ειναι φυλακες τωρα διορθωστε με αν κανω λαθος!
Πρεσα καναριο ελαφρου τυπου..οσο λιγοτερο μαστιφ βρεις και μην το ψαχνεις παραπανω.Ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεσαι.
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Πως και σου ήρθε η ιδέα για έναν σκύλο-φυλακα; θέλω να πώ έχει προηγηθεί κάτι (τύπου κλέψιμο σπιτιού ή στον δρόμο) ή για παν ενδεχόμενο; Και αν συμβεί οπουδήποτε εσύ θα αφήσεις απλα το σκύλο να κάνει την ''δουλειά'' του και ας τραυματιστεί ή θα επεμβεις; Ολα αυτά ελπίζω να τα έχεις σκεφτεί
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3