Κουτάβι και στραβό σαγόνι


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Το κουτάβι πιτ-μπουλ που αναφέρω δεν γεννήθηκε με στραβό σαγόνι (κάτω σιαγόνα) άλλα του επιτέθηκε η ίδια του η μάνα. Το λίγων μηνών (μόλις άνοιξε τα μάτια του, δεν ξέρω ακριβώς ηλικία) είχε προσπαθήσει να ανέβει στα πόδια του αφεντικού του, αυτό για κάποιο λόγο (κυριαρχία ίσως;) δεν άρεσε καθόλου στη μητέρα του, η οποία το δάγκωσε άσχημα. Το κουτάβι που για 5 μέρες θα προσέχω έχει μια τρύπα στο κεφάλι που τρέχει πύον αλλά δεν είναι αυτό που με ανησυχεί, το αφεντικό του δίνει αντιβίωση 2 φορές τη μέρα και εγώ του καθάρισα τη πληγή με λίγο Betadin. Αργότερα τη ίδια μέρα το πύον σταμάτησε να τρέχει.
Δεν ξέρω όμως πως φτιάχνετε η κάτω σιαγόνα του. Στραβώνει από τη βάση της προς τα αριστερά περίπου 2 με 3 χιλιοστά. Πίνει κανονικά, τρώει κανονικά, παίζει εεεμμ ας που με ότι παίζει, δεν είναι και τόσο δραστήριο (άλλος λόγος ανησυχίας).

-Πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ή το γοργόν και χάρη έχει;
-Θα υπάρχει επίπτωση στην ενηλικίωση του (θα στραβώσει περισσότερο);
-Υποθέτω θα χρειαστεί κάποιου είδους εγχείρηση, πόσο θα κοστίσει;

ΥΓ. Ξέρω ήδη ότι πρέπει να πάει στον κτηνίατρο, άλλα θέλω να είμαι προετοιμασμένος για όλα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πόσο ειναι το κουτάβι τώρα? Αν "μόλις άνοιξε τα μάτια του", τότε θα είναι καμιά εικοσαριά ημερών και όχι λίγων μηνών.
Η "σχέση" σου με το κουτάβι ποια είναι?
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Θα το κρατήσω για 5 μέρες που το αφεντικό του θα λείπει. Είπα να τον διευκολύνω και να προσέχω το κουτάβι μακριά από τη μάνα. Θεωρώ ότι 1 & 1/2 μηνών είναι σίγουρα! Τώρα κοιμάται άλλα μόλις ξυπνήσει θα βγάλω φωτογραφία.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Βγάλε αν μπορείς με ανοιχτό το στόμα προς τα κάτω να δούμε αν έχει φύγει όντως όλη η γνάθος ή αν είναι πολύ πρώιμο wrymouth.
Από γέννα "φίλου-γνωστού" να υποθέσω το κουτάβι?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Μεγάλη η ευθύνη σου. Πιστεύω ότι τους πρώτους μήνες ακόμα διαμορφώνεται νευρικά ο οργανισμός του. Συμφωνώ με υστερόγραφο σου, επείγει ν πάει κτηνίατρο
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Προσπαθώ να βοηθήσω με ότι λίγο μπορώ να του προσφέρω.25082016624.jpg 25082016623.jpg
 




p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
??? Δεν πονάει όμως ??? Μπερδεύτηκα! Τελευταία κουβέντα υποθέτω ο γιατρός. Σας ευχαριστώ όλους.-
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Απο δαγκωμα δεν μπορει να εγινε ετσι.
Η ειναι wrymouth οπως ειπε ο seamol και πριν τις 8 εβδομαδες ειναι θεμα...η καποιος απο τους κατω κοπτηρες δεν εχει βγει σωστα.
Θα πρεπει να το δει κτηνιατρος-οδοντιατρος.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει την ακριβή ηλικία του κουταβιού; δεν σου έχει πει; κάθε βδομάδα είναι πολύ σημαντική και διαφορετική σε αυτή την περίοδο, τι οδηγίες σου έδωσε για τις μέρες που θα έχεις το κουτάβι;
Τα υπόλοιπα κουτάβια και την σκύλα ποιος τα προσέχει τώρα που έφυγε ο ιδιοκτήτης;
Είσαι μεγάλη ψυχή που ανέλαβες το κουτάβι και που ψάχνεσαι εσύ για το πρόβλημα του...
Μήπως σου ξέφυγε το πρώτο ενικό πρόσωπο εδω:
Πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ή το γοργόν και χάρη έχει;
Η επέμβαση να ξέρεις θα του (σου) στοιχίσει 3.275€ συμπ. ΦΠΑ
 
  • Like
Reactions: myEnzo


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το δάγκωμα, ξέρω ότι έγινε από τη μάνα όταν το κουτάβι προσπάθησε να σκαρφαλώσει στα πόδια του αφεντικού της.

(Δεν ξέρω το όρο 'wrymouth' - Υποθέτω κατάσταση εκ γενετής)

Οδηγίες για τη 5μερη διαμονή είναι Amoxil 2 φορές τη μέρα από 2 ml τη φορά.

Κοιτά, και εγώ έχω φρικάρει που δεν το έχει πάει στο γιατρό ακόμα, απλώς ψάχνω αν υπάρχει να κάνω κάτι από τη μεριά μου (για όσο είναι εδώ) για να αισθανθεί καλύτερα.

Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε ειδίκευση οδοντιάτρου στα σκυλιά.

Προς το παρόν όταν είμαι εδώ το έχω ελεύθερο στην αυλή, όταν λείπω, στο σπίτι της Ήρας (της σκύλας μου) για να είναι ήσυχα, ζεστά και ασφαλής (από τη ζηλιάρα σκύλα μου) καθώς και να μη δεθεί μαζί μου.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Για τη γναθο του δεν μπορεις να κανεις τιποτα...ο ιδιοκτητης του θα πρεπει να κανει και συντομα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παντως ο ...ιδιοκτητης μονο φρικαρισμενος δεν ειναι...ζευγαρωσε την σκυλα του, αυτη γεννησε,εβγαλε και ενα κουταβι με ωραιο χρωμα αλλα με κληρονομικο προβλημα στο στομα και πως να το πουλησει τωρα, η σκυλα το δαγκωσε (δεν τρεχει και τιποτα), αυτος εβγαλε μονος του διαγνωση, αρχισε τα φαρμακα, εφυγε και για 5 μερουλες...ολα μια χαρα...
τελικα εσυ πρεπει να περιμενεις ή ο αλλος;ο ιδιοκτητης;
Μπορει εσυ απλα να φροντιζεις το κουταβι να ειναι ησυχα,ζεστα και με ασφαλεια, σε καθαρο περιβαλλον παντως δεν το εχεις απο οτι φαινεται απο τις φωτογραφιες...και με την ανοιχτη πληγη που εχει στο κεφαλι του, δεν ειναι οτι καλυτερο ξερεις
 
Last edited:


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
' παντως δεν το εχεις απο οτι φαινεται απο τις φωτογραφιες...'
Τι εννοείς; Εγώ τις τράβηξα σήμερα το πρωί.

Η πληγή στο κεφάλι σταμάτησε να τρέχει πύον, μάλλον έκανε δουλειά το Betadin, και σήμερα είναι μικρότερη από χτες.

Δεν έχεις άδικο στα λόγια σου, άλλα το λυπήθηκα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
τι να εννοω; οτι εκει που εβγαλες τις φωτογραφιες το πατωμα ειναι μεσα στην βρωμα...ακομα και αν ειναι μικροτερη η πληγη στο κεφαλι του, δεν παυει να ειναι ανοιχτη πληγη...
τελος παντων, οτι σας φωτισει ο Θεος και εσενα και τον αλλον τον ιδιοκτητη, ευχομαι να ειναι καλοτυχο το σκυλακι που δεν φταιει σε τιποτα και πληρωνει την ανθρωπινη ανευθυνοτητα. Εγω να δεις πως το λυπαμαι......τουλαχιστον πες του φιλου σου να μην ξαναζευγαρωσει την σκυλα του...
 
  • Like
Reactions: elverg






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3