Βοηθεια στην επιλογη


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Άσε τα βίντεο και τις εκθέσεις και ξέχνα τα 2+3 δεν μπορεί να κάνει τπτ!
Αν θες φέρε τον καλύτερο σκύλο του κόσμο και εγώ τον φίλο μου το Raffaello σε 2 δεύτερα στον έχω εξαϋλώσει από προσώπου γης
Εδω δηλαδη θα εμπαινες ?Η ξερειςνα κανεις τον αντρα μονο με τα πληκτρολογια?
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Οι παραμετροι που βαζεις ειναι ολοσωστοι αλλα εγω μιλαω για οταν τα ξερω αυτα δηλαδη οταν θα ειμαι ετοιμος να παρω τον σκυλο.Αν δηλαδη ειμαι τοσο πολυασχολος στο μελλον δεν προκειται να παρω ξεκαθαρα!Εγω μιλαω για οταν ολα τα ζητηματα εχουν ξεκαθαρισει αν και στην ζωη ποτε δεν πρεπει να εισαι σιγουρος για τιποτα.Θα μπορεσω ομως να αντεπεξελθω γιατι ειναι κατι το οποιο πραγματικα το θελω!
Τα ιαπωνικα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσουν περισσοτερο για αμερικανικο το κοιταζα.Συμφωνα με το προτυπο παντως θα επρεπε να ειναι φυλακας.
Τα ντογκο φιλε μου τα λατρευω!Απο σαλια δεν ηξερα πως τα πηγαινουν και απο φυλαξη.Εχω μιλησει με διαφορους εκτροφεις αλλοι λενε οτι αν θελεις φυλαξη δεν κανει και αλλοι λενε οτι επειδη το χρησιμοποιουσαν στο κυνηγι δεν κανει να το εκπαιδευσεις για να μην δει τον ανθρωπο ως "θηραμα" οποτε και δεν εχω γνωσεις επι του θεματος.
Παντως γενικα αν γνωριζετε και εχετε να μου προτεινετε κατι ειμαι ανοιχτος αφου ακομα στο ψαξιμο ειμαι και στα υπερ και τα κατα της καθε φυλης!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Χαχαχαχαχαχα!!!!!Στην ελλαδα ζει φυλος οχι στον καναδα!!Γαβγισμα ειναι προειδοποιηση..οχι φυλαξη.
Φυλαξη ισον δαγκωμα..δαγκωμα μεχρι τελους..
μια χαρα φυλαξη ειναι εφ οσον αποτρεπει...ειδικα εαν το σκυλι ειναι ευρυστερνο με μπασο γαβγισμα...προτιμω καθε μερα ενα σκυλι που γαβγιζει και διωχνει κι αν χρειαστει τρωει και μεσημεριανο η βραδυνο,παρα ενα σκυλι που κανει μοκο μεχρι να μπει ο κλεφτης...οσο αποτελεσματικο και να ειναι...
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Kouros αρχισες παλι τα βιντεακια με τα σκυλια μεσα σε κλουβια;;;:ROFLMAO:
ξαφνικα αποκτα εξτρα ενδιαφερον το θεμα...
ο συγκεκριμενος που μασαει σιδερα κυριολεκτικα, οπως και καθε αλλος σκυλος φυλακας-κουταλιανος ή οπως αλλιως θες να τον πεις, με ενα σφυρι/τσεκουρι κατακεφαλα, παει στα θυμαρακια....

@Jimopliktos αν το σκεφτεσαι σε τετοιο βαθος χρονου, αφου θα εχεις κατασταλαξει σε μια στανταρ καθημερινοτητα, μπραβο σου που ψαχνεσαι...να ξερεις οτι ο καλυτερος συμβουλος του εαυτου σου, ειναι ο ...εαυτος σου. Παρε καποιο feedback αφου θες και απο το forum, αλλα βγες και ψαξου μονος σου. Ο καθενας θα σου πει με βαση τις δικες του εμπειριες, τα δικα του θελω και κριτηρια. Δεν υπαρχει το αντικειμενικα σωστο. Πηγαινε σε εκτροφεις, εκπαιδευτες, βρες απο κοντα σκυλια που σε ενδιαφερει η φυλη και τοτε θα καταλαβεις τι σου ταιριαζει...
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Φίλε Τζιμ το θέμα είναι γιατί να θέλεις εναν σκύλο φύλακα... Τι παραπάνω μπορεί να κανει απο σενα τον ίδιος εκτός απο το να αποτρέψει κάποια επιθεση;
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κοιταξε...ο μαρτινεζ ηταν σαφης...κυνηγι,αλλα στην περιπτωση που καποιος μπει στο σπιτι δεν ξαναβγαινει...απο τοτε μεχρι τωρα ομως εχουν περασει κοντα 100 χρονια και τα ντογκο οπως αλλωστε και ολες οι φυλες εχουν "αδερφεψει" στον βωμο της κατοχης απο καθε ασχετο και κυρα κατινα που εχει το χρημα...ισχυει κι εδω οτι και στα γιαπωνεζικα ακιτα...

αν βρεις σκυλο που η σκουφια του να κραταει απο de litoral η la cocha χωρις πολλα ενδιαμεσα "μπασταρδεματα" θα κανεις δουλεια...
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Δεν ξερω τι σε προβληματιζει στο οτι τον θελω φυλακα.Καθενας μας ζηταει κατι απο τον σκυλο του.Εσυ τον θες φιλικο με ολο τον κοσμο εγω τον θελω φυλακα απλο.Δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα.Οπως και στην επιλογη συντροφου ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια ετσι και εδω εγω θελω το σκυλι που θα εχω να ειναι φυλακας σε περιπτωση που συμβει κατι να μπορει να με προστατεψει οπως και το σπιτι μου
Με βαση τον μαρτινεζ και εγω φιλε μου τα ειπα αυτα.Δεν ξερω βεβαια στα σημερινα ντογκο τι ισχυει γι αυτο ειμαι εδω για να μαθω απο ιδιοκτητες και να ακουσω αποψεις.
Εννοειται πως η επιλογη ειναι δικη μου απλα προσπαθω να ακουσω οσο το δυνατον περισσοτερες αποψεις.
Και με εκτροφεις εχω μιλησει και με εκπαιδευτες για μερικες απο τις φυλες.Εχεις δικιο οτι οι φυλες εχουν γινει πιο "soft" αφου και το κορσο που ειχα δεν ηταν ακριβως αυτο που περιμενα.Βεβαια θα μου πεις αυτο παιζει ρολο και απο τις γραμμες του εκτροφεα που ακολουθει απ οπου θα παρεις το κουταβι
 
  • Like
Reactions: Kouros


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49 οτι εξαρταται απο τα χειλη τους το ανεφερα. Ποιος σκυλος δεν βγαζει καθολου σαλια που λες, οταν πινει νερο, οταν περιμενει το φαγητο ή οταν εχει λαχανιασει; Εγω δεν εχω δει σκυλι να εχει μονιμα σφραγισμενο στομα...
Δεν ειναι σκυλι με το στομα μονιμα σφραγισμενο κανεις λαθος. Οταν πινει νερο σταζουν σταγονες νερου! Υπαρχουν ομως απειρες περιπτωσεις που το σαλιο γι εται μυξα κ κρεμεται σε διαφορα μεγεθη κ το μαζευεις απο πατωματα ρουχα τοιχους...... Οταν εχει λαχανιασει σταζει παλι ουσιαστικα σταγονες νερου. Παλι υπαρχουν περιπτωσεις ομως που με την παραμικρη κινηση ο σκυλος βγαζει απειρη ποσοτητα σαλιου που κρεμεται κ κολλαει παντου.....
Αν δεν εχεις ζησει μαστιφ ισως να μην καταλαβαινεις τι λεει ο φιλος.....

Υπαρχουν λοιπον κορσο που ανατομικα δεν κρεμονται κ δεν σκορπιζονται σαλια παντου συνεχεια. Αντε το καλοκαιρι μετα απο τρεξιμο κ νερο αλλα μεχρι εκει.....
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Στις παραπανω ομως ερωτησεις μου γιατι δεν απαντας? Ειναι σαν να μου λες και να σκοτωθει ο σκυλος μου ντταξει εγινε πανω στο καθηκον παμε για αλλα καλυτερα! Κανω λαθος..? Αν ναι απαντα στις ερωτησεις μου.
Υ.Γ. φιλικα παντα (y)
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Δεν παρεξηγουμαι!Απαντησα οτι εννοειται πως θα επεμβω!Δεν θελω εναν ανεξελεκτο σκυλο.Ποιος ιδιοκτητης δηλαδη δεν επεμβαινει;Και ναι κανεις λαθος αν καταλαβες αυτο...
 
  • Like
Reactions: MichalisN


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν ειναι σκυλι με το στομα μονιμα σφραγισμενο κανεις λαθος. Οταν πινει νερο σταζουν σταγονες νερου! Υπαρχουν ομως απειρες περιπτωσεις που το σαλιο γι εται μυξα κ κρεμεται σε διαφορα μεγεθη κ το μαζευεις απο πατωματα ρουχα τοιχους...... Οταν εχει λαχανιασει σταζει παλι ουσιαστικα σταγονες νερου. Παλι υπαρχουν περιπτωσεις ομως που με την παραμικρη κινηση ο σκυλος βγαζει απειρη ποσοτητα σαλιου που κρεμεται κ κολλαει παντου.....
Αν δεν εχεις ζησει μαστιφ ισως να μην καταλαβαινεις τι λεει ο φιλος.....

Υπαρχουν λοιπον κορσο που ανατομικα δεν κρεμονται κ δεν σκορπιζονται σαλια παντου συνεχεια. Αντε το καλοκαιρι μετα απο τρεξιμο κ νερο αλλα μεχρι εκει.....
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί όταν γράφεις τα παραπάνω ενώ εγώ είχα γράψει το παρακάτω
Τελος να ξερεις οτι σαλια εχουν και αφηνουν ολα τα σκυλια αυτου του μεγεθους.Σε καμια περιπτωση δεν τα γλιτωνεις. Απλα υπαρχουν σκυλια που τα χειλη τους δεν κρατανε τιποτα και τα σαλια τους τρεχουν βρυσουλα ολη την ωρα και αλλα που τους τρεχουν οταν περιμενουν το φαγητο τους, οταν πινουν νερο, οταν ζεσταινονται, οταν μπαινουν στο αυτοκινητο κτλ...
Μάλλον το καθόλου που είπες είναι το λάθος στην όλη κουβέντα, εκτός και αν κάνουμε τον διάλογο σχετικά με την χημική σύσταση (πόσο νερό περιέχουν τα σάλια)...
Έχω ζήσει και χειρότερα από μαστιφ στο θέμα σαλιων, αλλά και απο τα καλύτερα θεωρητικά (ντοπερμαν)...φυσικά δεν συγκρίνονται αλλά και με το ντοπερμαν, μια χαρά σφουγγαρισμα θες όταν τον ταΐζεις και μια χαρά καθάρισμα στα καθίσματα του αυτοκινήτου όταν τον πας βόλτα και τινάξει το κεφάλι του.
Τέλος πάντων...
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Αρχικα δεν απαντησες...απλα το απεφυγες οπως και τις αλλες!Πιστεψε με παρα πολλοι ιδιοκτητες....ιδιως αυτοι που τα εχουν πιο πολυ για μοστρα.
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Δηλαδη θεωρεις φυσιολογικο να μπορει για παραδειγμα στο μελλον η η γυναικα μου να υπερασπιστει τον εαυτο της αν συμβει κατι;Η αν βρισκεται με τα παιδια μονη σπιτι;Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις με συγχωρεις
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Αμα πας πιο πανω θα δεις οτι απαντησα απλα δεν το προσεξες οπως επισης εγραψα και πιο πριν οτι δεν καταλαβαινω τι εννοουσες
Το οτι δεν καταλαβαινω το ανουσιο ερωτημα της φυλαξης που θετεις δεν σημαινει οτι το αποφευγω απλα δεν το καταλαβαινω
ΥΓ.Φιλικα παντα!
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Φιλε Τζιμ, θα σου πω και εγω την αποψη μου σχετικα με το θεμα της φυλαξης...απο εκει και περα πραξε οπως θες...

Για να ξερεις, ο σκυλος φυλακας - οπως τον εχει εσυ στο μυαλο σου -δεν ειναι ενα γλυκο και ησυχο ''σκυλακι'' που μολις δωσεις την εντολη ''Ορμα!'' θα πεσει με τα μουτρα και θα σκισει τον εισβολεα και μολις τελειωσει με το περιστατικο θα μετατραπει ξανα στο αξιαγαπητο, παιχνιδιαρικο σκυλι οικογενειας. Κατ εμε, δεν γνωριζεις ακομη καλα τι εστι σκυλος φυλαξης και τι συνεπειες μπορει να εχει για εσενα τον ιδιο (ως απειρο ιδιοκτητη σκυλου-φυλακα) η ιδιοκτησια ενος τετοιου σκυλου. Ξερεις οτι κουβαλας τεραστια ευθυνη; Πρωτου στραφεις σε αυτο το ειδος εκπαιδευσης, εκτος του να εισαι εμπειρος φυσικα, θα πρεπει να γνωριζεις τι σημαινει κυριαρχια, πως λειτουργει η ιεραρχια των σκυλων στην αγελη, πως το μυαλο ενος σκυλου αντιλαμβανεται τις κινησεις μας, να ξερεις τη γλωσσα του σωματος και πανω απ'ολα, να εχεις πληρη συνειδηση της επιλογης σου ετσι ωστε να εισαι σε θεση να προστατεψεις αυτους που ειναι εκτεθειμενοι σε εναν τετοιο σκυλο (παιδια, οικογενεια, αλλα ζωα, περαστικοι κλπ) σε περιπτωση που προκυψει καποια αναπαντεχη επιθεση που θα φερει και τις αναλογες συνεπειες. Δεν πρεπει να σε επαναπαυεσαι στο ''Ειναι εκπαιδευμενος, δεν θα αντιδρασει αν δεν υπαρχει λογος''. Κι ομως, ενα τετοιο ζωο ειναι σαν ενα μηχανημα, σαν ενα πιστολι που ανα πασα στιγμη μπορει να εκτροχιασει/εκπυρσοκροτησει με ολεθριες συνεπειες... μια φορα θα συμβει το κακο λογω δικης σου αμελειας και τοτε δε σε σωζει τιποτα... Ο πιο απλος τροπος να συμβει αυτο το κακο που λεμε, ειναι εν ωρα βολτας. Ενα 10χρονο ερχεται τρεχοντας με ενθουσιασμο και με γρηγορες κινησεις κοιταζοντα παραλληλα τον σκυλο σου στα ματια, σπευδει να τον χαϊδεψει. Το παιδακι, ως ΠΑΙΔΑΚΙ, ειναι ανιδεο φυσικα και ο σκυλος, ως εκπαιδευμενος, θα λαβει τις κινησεις του ως μετωπικη επιθεση και δεν θα διστασει να δαγκωσει. Και ενα δαγκωμα ενος σκυλου εκπαιδευμενου φανταζομαι γνωριζεις πως, αν οχι θανατηφορο στην χειροτερη, θα επιφερει σοβαρα τραυματα στο θυμα. Μια αγκαλια, επιμονο κοιταγμα στα ματια, αποτομες κινησεις...ολα αυτα θα ωθησουν το ζωο σου στην επιθεση γιατι ετσι εχει εκπαιδευτει να αντιδρα σε τετοια σημαδια τα οποια σε τετοιες περιπτωσεις οπως αυτη που ανεφερα, ειναι αθωα και δεν αποσκοπουν στο να βλαψουν εσενα ή το ιδιο το σκυλι...κι ομως...
Μην παρασυρεσαι απο την πεποιθηση που κυκλοφορει ''Τα σκυλια φυλακες επιτιθονται ΜΟΝΟ με εντολη'' γιατι δεν ισχυει. Ενα εκπαιδευμενος σκυλος-φυλακας θα αντιδρασει στα ερεθισματα στα οποια εχει εκπαιδευτει να αντιδρα σε ολες τις περιπτωσεις. Ειναι ζωο και δεν διαθετει τοσο ανεπτυγμενη νοημοσυνη ωστε να διαχωρισει ποτε πχ οι ''γρηγορες κινησεις'' θα εκτελεθουν απο εναν εισβολεα που προσπαθει να το τραυματισει και απο εναν περαστικο που απλα θελει να τον χαϊδεψει με ενθουσιασμο. Εκτος αν ενδιαφερεσαι για τα καλυτερα αιματα, αξιας τετραστιων χρηματικων ποσων που εχουν δουλευτει μεχρι τελειοτητας απο εκπαιδευτες αριστους στο επαγγελμα...τοτε ναι...Και φυσικα, σε αυτες τις περιπτωσεις οι χειριστες ειναι ιδιαιτερα εμπειροι, εχουν αφοσιωθει σε αυτο, εχουν ασχοληθει σε βαθος, εχουν ενημερωθει, εχουν μαθει να ''διαβαζουν'' το ζωο και τις κινησεις του, προλαμβανοντας ετσι αμμεσα ενδεχομενες λαθος εκτιμησεις του ζωου.
Αυτη η συμβουλη μου: Ψαξου πρωτα ΣΩΣΤΑ και σκεψου αν οντως υπαρχει αναγκη να εκπαιδευσεις τον εκαστοτε σκυλο σου ετσι. Θεσε τα πραγματα σε μια ισορροπια στο μυαλο σου: ενας σκυλος-φυλακας που γνωριζει να προστατευει απο την μια, αλλα απο την αλλη ο κηδεμονας του - εσυ - που οφειλεις να εισαι σε θεση να προστατευεις τους αλλους απο εκεινον και γενικοτερα, να ανταποκριθεις στις απαιτησεις μιας τετοιας εκπαιδευσης. Δεν ειναι τοσο απλα ολα οσο νομιζεις...αν επιθυμεις να μεινεις στον σκυλο σε φαση alarm, τοτε αλλο αυτο. Ετσι οπως το θετεις ομως, ειναι μεγαλο το φορτιο που κουβαλας και κατα τη γνωμη μου, κανενας σωστος εκπαιδευτης δεν θα αναλαβει να εκπαιδευσει το ζωο σου αν δεν κρινει πρωτα πως διαθετεις την ικανοτητα να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις μιας τετοιας εκπαιδευσης και γνωριζεις τι συνεπαγεται αυτο το ειδος εκπαιδευσης. ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στην επιλογη εκπαιδευτη - ενας που θα σου θεσει τα καταλληλα ερωτηματα που θα ορισουν αν οντως μπορεις να ανταποκριθεις. Σκεψου ομως πρωτα: αν δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου σε καθηκοντα ασφαλειας, το alarm ειναι μια χαρα...
Και κατι last (σορρυ για το σεντονι)... μην ακους Ροτ, ΓΠ, Κορσο κλπ και λες ''Αυτες οι φυλες εγγυονται σκυλους φυλαξεις'' γιατι δεν ειναι ετσι. Ισχυει οτι αυτες οι ρατσες αναμεσα σε αρκετες αλλες, εχουν εκ φυσεως ενστικτα τολμης, δυναμικοτητας και αναπτυγμενης προστατευτικοτητας. Απο εκει και περα θα δεις πολλα Ροτ, ΓΠ, Κορσο, Πιτ μπουλ κλπ που ειναι σκετα αρνια. Αυτο γιατι παιζουν ρολο τα drives. Παντα σε καθε γεννα ορισμενα κουταβια θα ειναι τα ζορικα, αυτα που θα αντιδρασουν οταν για παιχνιδι τα βαλεις κατω και τα ζουλας (θα δαγκωσουν, γρατζουνισουν, εν ολιγοις θα αντισταθουν), θα θηλασουν πρωτα, θα επιβληθουν στα πιο μαλθακα αδερφια τους κλπ Αυτα ειναι που οι υποψηφιοι, μελλοντικοι φυλακες...θα ''καλλιεργηθει'' ο χαρακτηρας τους απο εκπαιδευτες, θα εκπαιδευτουν σε ερεθισματα, θα ''χτισουν'' χαρακτηρα αυτοπεποιθησης, δυναμικοτητας και κυριαρχικοτητας. Αυτα...απλα για να μην εχεις λαθος ιδεες στο μυαλο σου...
 
Last edited:


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Μην λες λογια τα οποια δεν λεω...μιλαω για την παρουσα φαση! Δεν νομιζω το πρωτο πραγμα που σκεφτηκες εσυ για σκυλο-φυλακα να ηταν η γυναικα σου και τα παιδια σου στο μελλον...και μην επιμενεις!! Το μονο πραγμα που ειπες για να επεμβει ειναι ο ιδιο ο σκυλος...μην τρελαθουμε κι ολας.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Κοιταξε ειμαι ξεκαθαρος απο την αρχη δεν θελεις να το καταλαβεις προβλημα σου...Για να μην κοροιδευομαστε εχεις κολλησει οτι θελω τον σκυλο φυλακα για αλλον λογο δικαιωμα σου...Αν θεωρουμαι απο την αλλη αρχαριος ενω ημουν ιδιοκτητης κανε κορσο παω πασο...Ξερω πολυ καλα τι σημαινει φυλαξη και τι ευθυνες εχει ενας τετοιος σκυλος.
Μου λες να μην επιμενω που θελω ο σκυλος μου να μπορει να με προστατευεσει εμενα και την οικογενεια μου στο μελλον;Και δεν μιλαω για την παρουσα φαση φιλε μου γιατι οπως πολυ απλα εξηγησα στο πρωτο μου ποστ κοιταω για το μελλον και οχι τωρα...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Θελει σκυλο που να μπορει να εμπλακει.
Αν ειναι και ο ιδιος στο σπιτι θα δρασει επικουρικα αν οχι ο σκυλος θα πρεπει να καθαρισει μονος του.
Σε καθε περιπτωση εμπλοκη ανθρωπου η ζωου η και των 2 μαζι μπορει να σημαινει τραυματισμος,βαρυτατος τραυματισμος ενιοτε και θανατος.

Καλα καταλαβα η οχι?:D
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Μια χαρα τα καταλαβαινεις!Αυτο εννοω τοση ωρα αλλα δεν ξερω μηπως δεν το ειπα καλα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf