Βοηθεια στην επιλογη


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μια χαρα τα καταλαβαινεις!Αυτο εννοω τοση ωρα αλλα δεν ξερω μηπως δεν το ειπα καλα;
Και τα στηριζεις αυτα; Δηλαδη ειναι οκ αν ο σκυλος εκτεθει στον κινδυνο ενος οπλισμενου εισβολεα και πιθανοτατα σκοτωθει;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ή να σκοτώσει;
Για το σκυλο το αποτελεσμα θα ναι το ιδιο.

Δηλαδη καποιος ξοδευει χρονο και χρημα μπολικο για να αποκτησει και να εκπαιδευσει ενα τετοιο σκυλο και μετα θα τον εκθεσει σε τετοιον κινδυνο;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Ή να σκοτώσει;
Για το σκυλο το αποτελεσμα θα ναι το ιδιο.

Δηλαδη καποιος ξοδευει χρονο και χρημα μπολικο για να αποκτησει και να εκπαιδευσει ενα τετοιο σκυλο και μετα θα τον εκθεσει σε τετοιον κινδυνο;
οταν μιλαμε για σκυλο εντος σπιτιου,η εκθεση ειναι αναποφευκτη σε περιπτωση εισβολης,οποτε η δυνατοτητα καταστολης ειναι σαφως υπερ...
 


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
οποιαδήποτε επιλογή φυλής και να κανεις,χρειάζεσαι άριστο δείγμα φυλής και πρώτα απ'όλα στον χαρακτήρα(αληθινά καθαρό μυαλό), ώστε να αντιδράει σωστά,με σωστή κρίση.θες δηλαδή ένα σκύλο με γερά νεύρα νεύρα.
το δύσκολο δεν είναι η φυλή αλλα το να βρείς εκτροφέα που να έχει στα αλήθεια αυτό που θα σου λέει.εκεί χρειάζεται γνώση,να ξέρεις γραμμές αίματος,τι χαρακτήρα "κουβαλάνε"αυτές,να δεις την λογική του ζευγαρώματος (πάνω στον χαρακτήρα) και και και..
ο σωστός εκτροφέας θα πρέπει και θα μπορεί να σου εξηγήσει το "γεννεολογικο" δέντρο των γονέων,να στο αναλύσει-χαρακτήρα και μορφολογία-θα μπορέσει να σου εξηγήσει την λογική του ζευγαρώματος,που σκοπεύει δηλαδή.
εννοείται ότι ζητάς επίσημες εξετάσεις δυσπλασίας και αγκώνα για τις φυλές που είναι προϋπόθεση αναπαραγωγής.
 




Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Jim μήπως εσύ δεν καταλαβαίνεις καλά..;; σου λέω μην επιμενεις όχι στο θέμα φύλαξης αλλά στο θέμα οτι δεν ειπες ότι θα επεμβεις και βλέπω παλι δεν το σχολιασες... Αρα συγγνώμη δεν φταιω εγώ που δεν νοιαζεσαι για τον σκύλο σου παρα μονο για το να είσαι εσύ καλά!! Καλη επιτυχία στην εύρεση σκύλου σου και καλη τύχη στον.. Σκύλο!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe






Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Συγγνώμη αλλά ι πω και εγώ την άποψη μου. Πριν πάρουμε τον χουκ πίστευα και εγώ ότι καλό θα είναι ο σκύλος να είναι ΚΑΙ φύλακας. Τώρα αν με ρωτήσεις τι έχω σκοπό να κάνω Εάν μπει κλέφτης θα σου απαντήσω ότι θα προστατέψω ΌΛΑ τα μέλη της οικογένειας μου (παιδιά, σκυλιά γατιά.) Το να μιλάμε για έναν υποτιθέμενο σκυλο δεν έχει νόημα. Πριν είχαμε σκοπό να τον στείλουμε κα εμείς για εκπαίδευση. Αλλά σας μιλάω ειλικρινά με το που τον ειδα άλλαξα τελείως γνώμη. Ναι, σαν συναγερμός θέλω να λειτουργεί, και μάλιστα μια φορά απωθησαι με το γαβγισμα του εισβολεα. Αλλα μεχρι εκει. Νομιζω οτι και το παλικαρι του θεματος θα αλλαξει γνωμη μολις πάρει τον σκύλο του. Μην τον κρίνετε από τώρα για έναν σκύλο που ΔΕΝ υπάρχει.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Άσε τα βίντεο και τις εκθέσεις και ξέχνα τα 2+3 δεν μπορεί να κάνει τπτ!
Αν θες φέρε τον καλύτερο σκύλο του κόσμο και εγώ τον φίλο μου το Raffaello σε 2 δεύτερα στον έχω εξαϋλώσει από προσώπου γης
Εδω δηλαδη θα εμπαινες ?Η ξερειςνα κανεις τον αντρα μονο με τα πληκτρολογια?
@Kouros αρχισες παλι τα βιντεακια με τα σκυλια μεσα σε κλουβια;;;:ROFLMAO:
ξαφνικα αποκτα εξτρα ενδιαφερον το θεμα...
ο συγκεκριμενος που μασαει σιδερα κυριολεκτικα, οπως και καθε αλλος σκυλος φυλακας-κουταλιανος ή οπως αλλιως θες να τον πεις, με ενα σφυρι/τσεκουρι κατακεφαλα, παει στα θυμαρακια....

@Jimopliktos αν το σκεφτεσαι σε τετοιο βαθος χρονου, αφου θα εχεις κατασταλαξει σε μια στανταρ καθημερινοτητα, μπραβο σου που ψαχνεσαι...να ξερεις οτι ο καλυτερος συμβουλος του εαυτου σου, ειναι ο ...εαυτος σου. Παρε καποιο feedback αφου θες και απο το forum, αλλα βγες και ψαξου μονος σου. Ο καθενας θα σου πει με βαση τις δικες του εμπειριες, τα δικα του θελω και κριτηρια. Δεν υπαρχει το αντικειμενικα σωστο. Πηγαινε σε εκτροφεις, εκπαιδευτες, βρες απο κοντα σκυλια που σε ενδιαφερει η φυλη και τοτε θα καταλαβεις τι σου ταιριαζει...
Καταρχην αγαπητε φιλε για να υπαρχει γνωμη σε καποιο θεμα πρεπει να υπαρχει γνωση..Εσυ εχεις χρησιμοποιησει τσεκουρι ή σφυρι σε ΤΕΤΟΙΟ σκυλο οπως αυτος που εβαλα στο βιντεο??
Η θεωρησες οτι θα ειναι παρομοιος με αυτον που εχεις στο προφιλ??
Οχι αυτα τα σκυλια δεν ειναι σαν αυτα που εχεις στο προφιλ....Κατι τετοια ή παρομοια οπως τα φανταζεσαι μπορει και να βαλουν τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι..
Αυτα που περιγραφω εγω (Ναι με βιντεο γιατι ειναι πραγματικοτητα και οχι σεναριο φαντασιας οπως αυτο που περιγραφεις ή τον αλλο φιλο που εχει κολλητο το Ραφαελο τον μπατμαν και φανταζεται διαφορα...) κανουν τη δουλεια που πρεπει χωρις εκπαιδευτες και πεντιγκρι και γαβγιζουν για να ικανοποιηθει ο Reinmeister αμα λαχει...
Εσυ εχεις βιντεο με τον εαυτο σου ή κανενα αλλο εξυπνο να μπουκαρει με τσεκουρι
σε αυλη με ΤΕΤΟΙΟ σκυλο?Μπα....


Τωρα αν ο φιλος μπορει να ελεγξει τετοιο σκυλο αυτο ειναι αλλο καπελο...το οτι υπαρχει σκυλος οπου ΔΕΝ μπαινεις παρα με πυροβολο οπλο μονο και αυτο μονο αν εισαι γρηγορος ΝΑΙ υπαρχει..
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Έχω ζήσει και χειρότερα από μαστιφ στο θέμα σαλιων, αλλά και απο τα καλύτερα θεωρητικά (ντοπερμαν)...φυσικά δεν συγκρίνονται αλλά και με το ντοπερμαν, μια χαρά σφουγγαρισμα θες όταν τον ταΐζεις και μια χαρά καθάρισμα στα καθίσματα του αυτοκινήτου όταν τον πας βόλτα και τινάξει το κεφάλι του.
Τέλος πάντων...
Εκει διαφωνουμε κ πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας ετσι.

Βαζω την σκυλα στο αμαξι δυο φορες την βδομαδα (σχεδον μιαμιση ωρα δρομος) κ δεν βρισκω ουτε σταγονες ακομα κ τωρα που ειναι καλοκαιρι, οποτε το "να θελει καθαρισμα το αμαξι μετα απο δρομολογιο" δεν παιζει!
Δεν εχω δει σαλιο μυξα να κρεμεται ουτε μετα απο καλοκαιρινη προπονηση....

Ο μικρος ακομα δεν σταζει ουτε γυρω απο το νερο του......

Αντιθετως η μεγαλη σκυλα που ειχα κ ο ημιαιμος μετα απο τρεξιμο κ νερο βγαζουν μυξα που αν τιναχτουν την μαζευεις κ απο το..... ταβανι.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολοι οσοι εχουμε συναναστραφει με εναν σκυλο το να σταζει μερικες σταγονες νερου γυρω απο το νερο η το φαι η μετα απο ασκηση το καλοκαιρι ειναι φυσιολογικο για καθε σκυλο. Το να βρισκεσαι με το χερι στην σφουγγαριστρα κ το πετσετακι στην κωλοτσεπη να μαζευεις σαλια ακομα κ οταν κοιμαται, δεν ειναι.....
Κι οταν λεω σαλια δεν εννοω μερικες σταγονες νερου.....

Αν οι αναστολες του παλικαριου προς τα κορσο ειναι μονο τα γνωστα σαλια των μαστιφ τοτε η προταση μου ειναι να βρει σκυλο που εκ κατασκευης δεν εχει.
Αν εχει προβλημα με μερικες σταγονες γυρω απο το πιατο του σκυλου η προταση μου ειναι...... να μην παρει σκυλο!

Απλο.
 


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
είμαι εδώ για να μαθαίνω
είναι προϋπόθεση της εξέτασης αναπαραγωγής(χαρακτήρα k μορφολογία, με βάση το πρότυπο),ίσwς και για BH, η εξέταση δυσπλασίας ισχίου και αγκώνα,όπως αυτή ορίζεται από τον όμιλο φυλής της εκάστοτε χώρας.άλλες φορες το ζητούνε οι κυνολογικοι όμιλοι για την έκδοση των pedigree.
έξω οι εξετάσεις αυτές είναι αυτονόητες.είναι παράγοντας που χαρακτηρίζει εκτροφεία,γεννεολογικες "γραμμές" και σίγουρα τον λαμβάνουν πολύ σοβαρά υπόψιν τους εκτρέφοντας.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τσεκούρια και σφυριά. Βάρβαρα πράγματα.
Ένα κεφτεδακι έξτρα περιποιημένο να έχει ο κλέφτης και τα σκυλιά των βίντεο δεν θα προλάβουν ούτε να γαβγισουν.
Για τους περισσότερους από μας ένας σκύλος αλερτιαρης μέσα στο σπιτι μία χαρά την κάνει την δουλειά ώστε να αποτρέψει κλεφτρονια. Για τους υπόλοιπους του λίγους που έχουν κάτι που θέλει ο επαγγελματίας κλέφτης, έχουν πιο αποτελεσματικά μέσα φύλαξης από ένα σκύλο.
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Ρε παιδια σοβαρα μιλατε τωρα;Δηλαδη αν μπει εισβολεας στο σπιτι θα φταιω εγω;;;
Γιωργο δεν πειραζει απλα δεν μπορουμε να συννενοηθουμε!Σε ευχαριστω παντως!Δεν μπορω να καταλαβω πως απο την φυλαξη φτασαμε στο θεμα του θανατου του σκυλου...Ο σκυλος θα εχει εκπαιδευτει για φυλαξη οποτε θα μπορω να επεμβω κιολας δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο επειδη δεν καταλαβαινω και το νοημα αυτο.Οποιος θελει να με βοηθησει στο αρχικο μου ερωτημα καλως αν δεν θελει δεν με πειραζει!
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Για τα σαλια ο east τα λεει μια χαρα!Το κανε κορσο μου μαζευε αυτη την μυξα το οποιο ηταν ενοχλητικο.Ειπαμε σαλια βγαζουν ολα τα σκυλια οταν τρωνε πινουν παιζουν αλλα μεχρι εκει θελω
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
.Οποιος θελει να με βοηθησει στο αρχικο μου ερωτημα καλως αν δεν θελει δεν με πειραζει!
Ξαναπαρε corso....
Ετσι κι ετσι, στο πρωτο ποστ αυτο περιγραφεις......
Απλα βρες μακρια μουσουδα κ σφιχτα χειλια.
Απλο. ;)
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Σε ευχαριστω πολυ!Απλα λογω και της δημοτικοτητας τελευταια της φυλης δεν ξερω αν θα εχει μεινει οταν θελησω να παρω τον σκυλο τυπικο δειγμα.Ηδη πλεον βλεπω σπανιζουν τα κανε κορσο...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σε ευχαριστω πολυ!Απλα λογω και της δημοτικοτητας τελευταια της φυλης δεν ξερω αν θα εχει μεινει οταν θελησω να παρω τον σκυλο τυπικο δειγμα.Ηδη πλεον βλεπω σπανιζουν τα κανε κορσο...
Μην το λες σε μενα αυτο.....
Υπαρχουν κ παντα θα υπαρχουν εστω κ καλα κρυμμενα.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf