Βοηθεια στην επιλογη


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Απλα λογω και της δημοτικοτητας τελευταια της φυλης δεν ξερω αν θα εχει μεινει οταν θελησω να παρω τον σκυλο τυπικο δειγμα..
εχεις πιο πολα θεματα να λυσεις για να σε απασχολει μονο αυτο.
 










Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ρε παιδια σοβαρα μιλατε τωρα;Δηλαδη αν μπει εισβολεας στο σπιτι θα φταιω εγω;;;
Γιωργο δεν πειραζει απλα δεν μπορουμε να συννενοηθουμε!Σε ευχαριστω παντως!Δεν μπορω να καταλαβω πως απο την φυλαξη φτασαμε στο θεμα του θανατου του σκυλου...Ο σκυλος θα εχει εκπαιδευτει για φυλαξη οποτε θα μπορω να επεμβω κιολας δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο επειδη δεν καταλαβαινω και το νοημα αυτο.Οποιος θελει να με βοηθησει στο αρχικο μου ερωτημα καλως αν δεν θελει δεν με πειραζει!
Τζιμ φιλε, τα πραγματα ειναι τοσο απλα...τι σε μπερδευει ακριβως;
Φυσικα και η φυλαξη με τον τροπο που την αντιλαμβανεσαι εσυ, συνδεεται αμμεσα με τον θανατο του σκυλου. Θες εναν σκυλο που να εμπλεκεται σε περιπτωση εισβολης ειπες. Εφοσον ομως εμπλακει, στην καλυτερη θα τραυματιστει ασχημα και στην χειροτερη θα σκοτωθει ειτε απο οπλο ειτε απο μαχαιρι ειτε απο οτιδηποτε αλλο βλαβερο κουβαλαει μαζι του ο διαρρηκτης. Σε εμενα αυτο δειχνει χρηση του ζωου ως ''μπραβο'' του σπιτιου χωρις ουσιαστικα να προσδιδεται αξια στην ιδια του τη σωματικη ακεραιοτητα και ασφαλεια! Οπως σου ειπα και στο πρωτο μου ποστ στο θρεντ σου (στο οποιο προφανως δεν εδωσες ιδιαιτερη σημασια) η ΣΩΣΤΗ εκπαιδευση φυλαξης απαιτει πληρη συνειδηση και επιγνωση του τι εστι ''εκπαιδευμενος σκυλος-φυλακας'' απο μεριας του ιδιοκτητη ωστε να μπορει να τον χειριστει, αποφευγοντας τις τυχον ολεθριες συνεπειες...και απ'οτι φαινεται εσυ δεν διαθετεις προν στιγμην αυτου του ειδους συνειδηση και συνεση. Το ζωο δεν το εκθετουμε για να αρπαζει τον καθενα που ισως εισβαλλει στο σπιτι μας, αντιθετως το προστατευουμε & το εχουμε ως alarm - δηλαδη θα προειδοποιει και θα αποτρεπει μεσω του γαβγισματος. Δεν θα συγκρατησει ενα σκυλι εναν κλεφτη. Αν εχεις κατι που θελει να παρει, θα το κανει αψηφωντας το Ροτ ή το Κανε Κορσο σου. Για τετοιες περιπτωσεις, λαμβανουμε αλλα μετρα ασφαλειας, δεν χρησιμοποιουμε τον σκυλο....

(αν εχεις ακομα αποριες, ριξε μια ματια στο πρωτο μου ποστ που ισως ξεδιαλυνει λιγο την εικονα στο μυαλο σου. Καλη συνεχεια!)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το ροδεσιανο ριτζμπακ θεωρειται πολυ καλος φυλακας, αλλα ειναι δυσκολο σκυλι. (Δεν ειναι αυτο της φωτογραφιας.)

Ενεργητικο, με αυτοπεποιηθηση, επιφυλακτικο με τους ξενους, αγαπησιαρης με τον ιδιοκτητη, πανεξυπνο, κτλ.

Ενας απο τους λογους που πηρα ροδεσιανο ηταν οτι ηθελα μεγαλοσωμο σκυλι κ να ειναι προστατευτικος. Στο μυαλο μου ειχα να γαβγιζει και ΑΝ χρειαστει να ορμηξει. Ως εκει ομως. Η εκτροφεας μου ειχε πει να μην τον παω για φυλαξη(καλα, δεν το ειχα σκοπο), γιατι τα ροδεσιανα εχουν τοσο ισορροπημενη την εννοια της φυλαξης, που μπορει να την χαλουσα.

Δεν ξερω αν βγηκε το δικο μου ετσι ή αν ειναι ετσι ολα, αλλα εφτυσα αιμα να το κανω σκυλο. Αγριο ζωο της ζουγκλας ηταν. Ορμουσε ανετα, δαγκωνε- δεν ανοιγε το στομα. Δεν χαμπαριαζε αν ο αλλος ηταν 1,90 ή μικρο παιδι, δεν χαμπαριαζε αν το χτυπουσες, αν το φοβιζες,κτλ . Δεν τον ενοιαζε αν αυτος που με ακουμπαει τον εχει δει 1.000.000 φορες ή αν πριν απο λιγα δευτερολεπτα τον ταιζε, ετσι κ με ακουμπουσες, ειχε ορμηξει. Εκανε "φυλαξη" απο οταν ηταν μηνων, δεν ανεχοταν φωνες και αποτομες κινησεις,κτλ...

Ξερεις τι ειναι αυτο;;;; Εφιαλτης!!! Δεν ηθελα τετοιο σκυλο! Ηταν επικινδυνος! Απο τοτε λοιπον, μονο στη δουλεια δεν τον παιρνω. Σχεδον παντου μαζι, να μαθει να ζει με ανθρωπους κ ζωα. Τωρα (2 χρονων) ειναι γλυκυτατος και φιλικοτατος με ολους. Ειδικα με παιδια! Μας εχει μεινει οτι ειναι αποτομος ακομα κ στη χαρα του, αλλα το δουλευουμε ;)

Ξερεις ομως κατι; Παντα εχω τον νου μου, γιατι ξερω οτι "το 'χει". Ξερω οτι αν κινδυνευσω, εχει αρπαξει. Κ μου αρκει. Νιωθω απιστευτη ασφαλεια παντου(μεσα κ εξω απο το σπιτι) κ ας συνεχιζω να τον εκπαιδευω να μεταλλαχτει σε αρνι.

Γνωμη μου, μεινε σε κατι τετοιο. Ψαξε σκυλο που να το 'χει, αλλα μην πας σε φυλαξη. Σκεψου την εικονα, να λειπεις απο το σπιτι και να ερθει καποιος και να του ανοιξει η γυναικα σου (ταχυδρομος, ντελιβερας, γονιος που ηρθε να παρει το παιδι του απο το παρτι γενεθλιων του δικου σου παιδιου), ο ανθρωπος να κανει παρεξηγησιμη κινηση και ο σκυλος να ορμηξει (αφου θα εχει εκπαιδευτει να πραττει κατα βουληση εν απουσιαν σου). Η γυναικα σου θα τον συγκρατησει;

Οι ανθρωποι δεν ξερουν πώς να συμπεριφερθουν στα σκυλια κ τα σκυλια δεν ειναι παντα προβλεψιμα. Οι ιδιοκτητες πρεπει να το μετραμε αυτο.
 


MichalisN

Member
7 Ιουνίου 2016
17
21
Θα περίμενε κανεις ότι σε ένα τέτοιο forum όταν κάποιος εμφανίζεται και θέλει βοήθεια για επιλογή σκύλου θα ενθαρρυνοτανε και θα έβρισκε απαντήσεις σε αυτά που ζητάει. Εγώ είμαι πολυ νέο μέλος του forum και δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλοι, αλλα βλέπω ότι για δεύτερη φορά σε 1-2 μήνες γίνεται το ίδιο σκηνικό. Εδώ εμφανιζεται κάποιος που και εμπειρία εχει και τις υποχρεώσεις του ξέρει και ξέρει πως να ψάξει και ξεσηκώνονται θεοί και δαίμονες να τον απογοητεύσουν. Παρτακια τον είπαμε, ότι δεν τον ενδιαφέρει ο σκύλος του είπαμε, άσχετο τον είπαμε, ότι τον θέλει για φιγούρα του είπαμε ... Επι της ουσίας κουβέντα. Μου φαίνεται πραγματικά περίεργο αυτό...

Φιλε εγώ ξεκίνησα με περίπου τις ίδιες αναζητήσεις με εσένα. Ήθελα και πήρα γερμανικό ποιμενικό. Δεν με ενδιαφέρει ειδική εκπαιδευςη για φύλαξη, μου αρκεί η προειδοποίηση και η αποτροπή που μου εξασφαλίζει με την παρουσία του. Μετά από πολυ διάβασμα, ψάξιμο, συζήτηση με εκτροφείς και εκπαιδευτή. Κάνε την έρευνα σου, μόνος, φαίνεται ότι το θέλεις πραγματικά. Κλειδί για μένα το εκτροφείο. Διάλεξε 1-2 ράτσες, πήγαινε σε εκτροφεία, μιλα και δες μόνος σου. Δες γραμμές αίματος, έλεγξε για δυσπλασίες, δες με τα μάτια σου τους γονείς όταν θα φτάσεις να αποφασίσεις... Εγώ αυτά έκανα, διάβασμα, συζήτηση με 2 φίλους που έχουν σκύλο, μετά εκτροφεία, επιλογή εκτροφείου, συνάντηση με γονείς πριν τη γεννα, παραγγελία. Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις καλό αποτέλεσμα όποτε το αποφασίσεις.
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα μια και απ οτι βλεπω δεν υπαρχει ιδιαιτερη επαφη με την πραγματικοτητα...

κανεις δεν μιλαει για φυλαξη μεγαλοαστικης κατοικιας...ο μεγαλοαστος θα εχει κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης και συστημα ασφαλειας των 100.000 συνδυασμενα με 5-10 τυπους με mp-5 και 5 σκυλια για να καθαρισουν τα υπολειμματα...

μιλαμε για προστασια του μικροαστου απο τον τυχαιο κλεφρονι,βιαστη που στην καλυτερη κουβαλει ενα σουγια για τις παρανυχιδες και κανει βολτα ελπιζοντας να δει καμια χαμηλη μαντρα η ανοιχτο παραθυρο και να κανει την τυχη του...

εναν τετοιο το καλο σκυλι τον κανει μπριζολακια σωταρισμενα και ριχνει και 5 ρεψιματα ευχαριστησης...

εξυπακουεται οτι οποιος σταμπαριστει απο σοβαρο κλεφτη δεν την γλιτωνει,αλλα αυτη ειναι μια σπανιοτατη περιπτωση η οποια δεν μας αφορα...

μας αφρα η περιπτωση της κοπελιτσας στην οποιας το σπιτι μπηκε ο λεχριτης για να πηδηξει και κατεληξε στην εντατικη με σχεδον κομμενο χερι απο το ροταβιλερ της,το οποιο την γλιτωσε παρα τις 19 μαχαιριες που εφαγε...δυστυχως την γλιτωσε και ο λεχριτης...

μας αφορα η περιπτωση γνωστου μου στην ελευσινα που εφυγε σαββατοκυριακο και την δευτερα γυρισε και βρηκε στην αυλη του τα τρια πιτ να του κουνανε την ουρα μπροστα απο δυο αιμοφυρτους κατουροχεσμενους με τον ενα ,πλεον,ευνουχο, που θελησαν να του κλεψουν το μηχανακι απο την αυλη...

γενικοτερα η υπαρξη σκυλου αποτρεπει την δημιουργια περιεργων ιδεων στον γυφτο που θελει να σου παρει το μπρουτζινο ροπτρο,το κλεφτρονι που θελει το μηχανακι σου,το πρεζακι που θελει δυο δαχτυλιδια για κανα ζαμπον της προκοπης...

θελει λοιπον ο τυπας σκυλο φυλακα για να χει το κεφαλι του,εστω και λιγο ησυχο κατα κυριο λογο οταν ειναι σπιτι του μονη η κυρα με τα παιδια...να γαβγισει δυνατα και να αποτρεψει το 98%,να σκοτωσει το 1% και κανει απλως τον σταυρο του για το 1% οπου δεν την γλιτωνει με τιποτα...

πολυ καλα κανει...
 


MichalisN

Member
7 Ιουνίου 2016
17
21
θελει λοιπον ο τυπας σκυλο φυλακα για να χει το κεφαλι του,εστω και λιγο ησυχο κατα κυριο λογο οταν ειναι σπιτι του μονη η κυρα με τα παιδια...να γαβγισει δυνατα και να αποτρεψει το 98%,να σκοτωσει το 1% και κανει απλως τον σταυρο του για το 1% οπου δεν την γλιτωνει με τιποτα...

πολυ καλα κανει...[/QUOTE]

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι. Οσο για τα μυρωδάτα κεφτεδάκια που θα δελεάσουν το σκύλο ..., με λίγη εκπαίδευση περισσότερες είναι οι πιθανότητες να ζητήσει να φάει το κεφτεδάκι ο ιδιοκτήτης παρά ο σκύλος.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
δεν εχουν καμερα
δεν εχουν κατι να δειξουν
φοβουντε το ματι
γιατι ετσι μπορουν να λεν οτι θελουν

η συνδιασμος ολων
εχω καμερα
Δεν εχω τετοιο σκυλο πλεον (ειχα ομως)
Ναι μπορω να λεω οτι θελω με εικονες κ βιντεο
Δεν φοβαμαι το ματι ,αυτο το κανουν οι γριες
Μερικοι δεν ειναι γκομενες να βγαζουν φωτογραφιες τη φατσα τους να την βλεπει ο καθενας.Μονο ενας αδαης θα εδειχνε σε δημοσια θεα το σπιτι του και το σκυλο/ους που το φυλαει/νε σε αγνωστους με αγνωστες προθεσεις.Ομοιως ουτε εδω ουτε στο fb.Σκυλακια σαν του βιντεο δεν πανε σε παρκα κ σε παραλιες με κοσμο.
Εσυ Τασο θα εμπαινες με τσεκουρι η στυλιαρι σε τετοιο σπιτι?Για πες στα παιδια που εχουν βγαλει τοσα σεναρια φαντασιας....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα μια και απ οτι βλεπω δεν υπαρχει ιδιαιτερη επαφη με την πραγματικοτητα...

κανεις δεν μιλαει για φυλαξη μεγαλοαστικης κατοικιας...ο μεγαλοαστος θα εχει κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης και συστημα ασφαλειας των 100.000 συνδυασμενα με 5-10 τυπους με mp-5 και 5 σκυλια για να καθαρισουν τα υπολειμματα...

μιλαμε για προστασια του μικροαστου απο τον τυχαιο κλεφρονι,βιαστη που στην καλυτερη κουβαλει ενα σουγια για τις παρανυχιδες και κανει βολτα ελπιζοντας να δει καμια χαμηλη μαντρα η ανοιχτο παραθυρο και να κανει την τυχη του...

εναν τετοιο το καλο σκυλι τον κανει μπριζολακια σωταρισμενα και ριχνει και 5 ρεψιματα ευχαριστησης...

εξυπακουεται οτι οποιος σταμπαριστει απο σοβαρο κλεφτη δεν την γλιτωνει,αλλα αυτη ειναι μια σπανιοτατη περιπτωση η οποια δεν μας αφορα...

μας αφρα η περιπτωση της κοπελιτσας στην οποιας το σπιτι μπηκε ο λεχριτης για να πηδηξει και κατεληξε στην εντατικη με σχεδον κομμενο χερι απο το ροταβιλερ της,το οποιο την γλιτωσε παρα τις 19 μαχαιριες που εφαγε...δυστυχως την γλιτωσε και ο λεχριτης...

μας αφορα η περιπτωση γνωστου μου στην ελευσινα που εφυγε σαββατοκυριακο και την δευτερα γυρισε και βρηκε στην αυλη του τα τρια πιτ να του κουνανε την ουρα μπροστα απο δυο αιμοφυρτους κατουροχεσμενους με τον ενα ,πλεον,ευνουχο, που θελησαν να του κλεψουν το μηχανακι απο την αυλη...

γενικοτερα η υπαρξη σκυλου αποτρεπει την δημιουργια περιεργων ιδεων στον γυφτο που θελει να σου παρει το μπρουτζινο ροπτρο,το κλεφτρονι που θελει το μηχανακι σου,το πρεζακι που θελει δυο δαχτυλιδια για κανα ζαμπον της προκοπης...

θελει λοιπον ο τυπας σκυλο φυλακα για να χει το κεφαλι του,εστω και λιγο ησυχο κατα κυριο λογο οταν ειναι σπιτι του μονη η κυρα με τα παιδια...να γαβγισει δυνατα και να αποτρεψει το 98%,να σκοτωσει το 1% και κανει απλως τον σταυρο του για το 1% οπου δεν την γλιτωνει με τιποτα...

πολυ καλα κανει...
Αψογος!!!!Επισης να πω οτι καλυπτει και την περιπτωση μεγαλοαστου απλα με παραπανω σκυλους...
Ειδικα τωρα που αυξανει ο "τουρισμος " εξ ανατολας ...καθε σπιτι θελει και ενα σκυλο..
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εκει διαφωνουμε κ πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας ετσι.
"Ετσι";Πως ετσι;
Ξαναδιαβασε το post μου,αλλα να ερμηνευσεις το "ειλικρινα" ως "ειλικρινα"...οχι με ως δειγμα υπερβολης οπως μαλλον το εξελαβες...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί όταν γράφεις τα παραπάνω ενώ εγώ είχα γράψει το παρακάτω
Μάλλον το καθόλου που είπες είναι το λάθος στην όλη κουβέντα, εκτός και αν κάνουμε τον διάλογο σχετικά με την χημική σύσταση (πόσο νερό περιέχουν τα σάλια)...
Έχω ζήσει και χειρότερα από μαστιφ στο θέμα σαλιων, αλλά και απο τα καλύτερα θεωρητικά (ντοπερμαν)...φυσικά δεν συγκρίνονται αλλά και με το ντοπερμαν, μια χαρά σφουγγαρισμα θες όταν τον ταΐζεις και μια χαρά καθάρισμα στα καθίσματα του αυτοκινήτου όταν τον πας βόλτα και τινάξει το κεφάλι του.
Τέλος πάντων...
Kouros φιλε μου θα σου απαντησω πολυ αναλυτικα, προταση προς προταση...

Καταρχην αγαπητε φιλε για να υπαρχει γνωμη σε καποιο θεμα πρεπει να υπαρχει γνωση..Εσυ εχεις χρησιμοποιησει τσεκουρι ή σφυρι σε ΤΕΤΟΙΟ σκυλο οπως αυτος που εβαλα στο βιντεο??
Οχι, δεν εχω χρησιμοποιησει γιατι δεν υπαρχει λογος να το κανω. Αυτο δε μου αφαιρει το δικαιωμα να εχω αποψη.
Η θεωρησες οτι θα ειναι παρομοιος με αυτον που εχεις στο προφιλ??
Οχι αυτα τα σκυλια δεν ειναι σαν αυτα που εχεις στο προφιλ....Κατι τετοια ή παρομοια οπως τα φανταζεσαι μπορει και να βαλουν τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι..
Δεν εκανα πουθενα καποια συγκριση ή παραδοχη. Εσυ που ξερεις οτι αυτο που ειναι στο προφιλ δεν ειναι σαν "αυτα τα σκυλια" ; Τον εχεις δει live αυτον που εχω στο προφιλ μου, μπορεις να το αποδειξεις ή ο καθενας λεει οτι του γουσταρει και το αναγει σε δογμα;
Επισης εγω μπορει να θελω να βαζει ο σκυλος τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι...Οποτε μην θεωρησεις οτι με εθιξες...Αν προσεξες δεν ειπα πουθενα οτι θελω να εχω εναν σκυλο-δολοφονο. Παμε παρακατω λοιπον, γιατι μονος τα λες απο το κεφαλι σου...
Αυτα που περιγραφω εγω (Ναι με βιντεο γιατι ειναι πραγματικοτητα και οχι σεναριο φαντασιας οπως αυτο που περιγραφεις ή τον αλλο φιλο που εχει κολλητο το Ραφαελο τον μπατμαν και φανταζεται διαφορα...) κανουν τη δουλεια που πρεπει χωρις εκπαιδευτες και πεντιγκρι και γαβγιζουν για να ικανοποιηθει ο Reinmeister αμα λαχει...
Μπραβο τους τα σκυλακια που κανουν την δουλεια μονο και μονο απο το εμφυτο που εχουν. Παμε επαναληψη τωρα σε αυτο που σου ειπα,αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου:
Ο τελευταιος κακομοιρης (σε σωματικη διαπλαση,δυναμη και μαγκια εννοω) διαρρήκτης αν αποφασισει να μπει οργανωμενος στο σπιτι που φυλαει ο σκυλακος του βιντεο σου, το σκυλακι θα μας χαιρετησει...θες με μια τσεκουρια,μια σφυρια (χρησιμοποιησα αυτα τα αντικειμενα εξ αρχης για να μιλησω στην brutal γλωσσα σου για να καταλαβεις), θες με πιο προχώ,με "πολιτισμενους" τροπους οπως σωστα ανεφερε ο @manolo, ο Μπουμπης σου θα παει ακλαφτος...
Εσυ εχεις βιντεο με τον εαυτο σου ή κανενα αλλο εξυπνο να μπουκαρει με τσεκουρι
σε αυλη με ΤΕΤΟΙΟ σκυλο?Μπα....
Θα πρεπε να εχω τετοιο βιντεο; Εχω δηλωσει σεσημασμενος διαρρηκτης ή δολοφονος σκυλων; Δεν σε καταλαβω...τι αποδεικνυεται με αυτη σου την ερωτηση; Οτι δε μπορω να εχω σωστη αποψη, επειδη δεν εχω την συγκεκριμενη εμπειρια;;;;
Για να αντιληφθεις τι σου λεω με ΑΥΤΟ το σκυλι στο νεο βιντεακι που μας ανεβασες, το οποιο δε μασαει τιποτα και ξεχειλιζει απο fight mode...Οπως βλεπεις μια στολη φοραει ο εκπαιδευτης και κραταει κατι σαν κορίνα. Αν μπουκαρει λοιπον στο σπιτι ο διαρρηκτης με ενα τετοιο μπουφανακι, αλλα στο αλλο χερι κραταει εναν σουγια, ειχε κανει κοκορετσι τον ατρομητο σκυλαρο(ακομα και αν ειχε προλαβει να δαγκωσει πρωτος ο σκυλος),ή οχι; εσυ τι λες;
το οτι υπαρχει σκυλος οπου ΔΕΝ μπαινεις παρα με πυροβολο οπλο μονο και αυτο μονο αν εισαι γρηγορος ΝΑΙ υπαρχει..
κι εγω λεω οτι υπαρχουν εξωγηινοι...ΝΑΙ υπαρχουν!
παμε ξανα:
το μονο που χρειαζεται, ειναι ενα αναλογο μπουφαν, ενα κρανος και απο ενα "οπλο" (διαλεξε εσυ τι προτιμας) σε καθε χερι...οριστε σου καλυπτω και την εκδοχη να ειναι εκπαιδευμενος ο σκυλος να ορμαει πρωτα στο οπλισμενο χερι....
αντε, περιμενω το επομενο βιντεακι που θα βρεις στο youtube και θα ξαναγραψεις τα ιδια πραγματα...

edit: ο @reinmeister2 τα αναλυει σωστα...τον γυφτο που λιμπιστηκε το παπι εξω στην αυλη, πηδηξε τη μαντρα και νομιζε οτι επιασε την καλη, το καλο σκυλι θα τον κανει κεμπαπ...σε καθε αλλη περιπτωση, ο σκυλος ειναι απλα μια παραπλευρη απωλεια....
 
Last edited:


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αδερφε για
Τζιμ φιλε, τα πραγματα ειναι τοσο απλα...τι σε μπερδευει ακριβως;
Φυσικα και η φυλαξη με τον τροπο που την αντιλαμβανεσαι εσυ, συνδεεται αμμεσα με τον θανατο του σκυλου. Θες εναν σκυλο που να εμπλεκεται σε περιπτωση εισβολης ειπες. Εφοσον ομως εμπλακει, στην καλυτερη θα τραυματιστει ασχημα και στην χειροτερη θα σκοτωθει ειτε απο οπλο ειτε απο μαχαιρι ειτε απο οτιδηποτε αλλο βλαβερο κουβαλαει μαζι του ο διαρρηκτης. Σε εμενα αυτο δειχνει χρηση του ζωου ως ''μπραβο'' του σπιτιου χωρις ουσιαστικα να προσδιδεται αξια στην ιδια του τη σωματικη ακεραιοτητα και ασφαλεια! Οπως σου ειπα και στο πρωτο μου ποστ στο θρεντ σου (στο οποιο προφανως δεν εδωσες ιδιαιτερη σημασια) η ΣΩΣΤΗ εκπαιδευση φυλαξης απαιτει πληρη συνειδηση και επιγνωση του τι εστι ''εκπαιδευμενος σκυλος-φυλακας'' απο μεριας του ιδιοκτητη ωστε να μπορει να τον χειριστει, αποφευγοντας τις τυχον ολεθριες συνεπειες...και απ'οτι φαινεται εσυ δεν διαθετεις προν στιγμην αυτου του ειδους συνειδηση και συνεση. Το ζωο δεν το εκθετουμε για να αρπαζει τον καθενα που ισως εισβαλλει στο σπιτι μας, αντιθετως το προστατευουμε & το εχουμε ως alarm - δηλαδη θα προειδοποιει και θα αποτρεπει μεσω του γαβγισματος. Δεν θα συγκρατησει ενα σκυλι εναν κλεφτη. Αν εχεις κατι που θελει να παρει, θα το κανει αψηφωντας το Ροτ ή το Κανε Κορσο σου. Για τετοιες περιπτωσεις, λαμβανουμε αλλα μετρα ασφαλειας, δεν χρησιμοποιουμε τον σκυλο....

(αν εχεις ακομα αποριες, ριξε μια ματια στο πρωτο μου ποστ που ισως ξεδιαλυνει λιγο την εικονα στο μυαλο σου. Καλη συνεχεια!)
Αδερφε για πες μας ποια ειναι τα αλλα μετρα ασφαλειας...?Και οταν τελειωσεις δες το αστυνομικο δελτιο της προηγουμενης βδομαδας οπου διαρρηκτες απο γειτονικη χωρα (α..) μπηκαν απο την πισω πορτα σε σπιτι συνταξιουχων κ με τη χρηση βιας τους αναγκασαν να κλεισουν το συναγερμο...
Ποια ειναι η αλλη λυση το ευχελαιο?
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
"Ετσι";Πως ετσι;
Ξαναδιαβασε το post μου,αλλα να ερμηνευσεις το "ειλικρινα" ως "ειλικρινα"...οχι με ως δειγμα υπερβολης οπως μαλλον το εξελαβες...


Kouros φιλε μου θα σου απαντησω πολυ αναλυτικα, προταση προς προταση...


Οχι, δεν εχω χρησιμοποιησει γιατι δεν υπαρχει λογος να το κανω. Αυτο δε μου αφαιρει το δικαιωμα να εχω αποψη.

Δεν εκανα πουθενα καποια συγκριση ή παραδοχη. Εσυ που ξερεις οτι αυτο που ειναι στο προφιλ δεν ειναι σαν "αυτα τα σκυλια" ; Τον εχεις δει live αυτον που εχω στο προφιλ μου, μπορεις να το αποδειξεις ή ο καθενας λεει οτι του γουσταρει και το αναγει σε δογμα;
Επισης εγω μπορει να θελω να βαζει ο σκυλος τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι...Οποτε μην θεωρησεις οτι με εθιξες...Αν προσεξες δεν ειπα πουθενα οτι θελω να εχω εναν σκυλο-δολοφονο. Παμε παρακατω λοιπον, γιατι μονος τα λες απο το κεφαλι σου...

Μπραβο τους τα σκυλακια που κανουν την δουλεια μονο και μονο απο το εμφυτο που εχουν. Παμε επαναληψη τωρα σε αυτο που σου ειπα,αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου:
Ο τελευταιος κακομοιρης (σε σωματικη διαπλαση,δυναμη και μαγκια εννοω) διαρρήκτης αν αποφασισει να μπει οργανωμενος στο σπιτι που φυλαει ο σκυλακος του βιντεο σου, το σκυλακι θα μας χαιρετησει...θες με μια τσεκουρια,μια σφυρια (χρησιμοποιησα αυτα τα αντικειμενα εξ αρχης για να μιλησω στην brutal γλωσσα σου για να καταλαβεις), θες με πιο προχώ,με "πολιτισμενους" τροπους οπως σωστα ανεφερε ο @manolo, ο Μπουμπης σου θα παει ακλαφτος...

Θα πρεπε να εχω τετοιο βιντεο; Εχω δηλωσει σεσημασμενος διαρρηκτης ή δολοφονος σκυλων; Δεν σε καταλαβω...τι αποδεικνυεται με αυτη σου την ερωτηση; Οτι δε μπορω να εχω σωστη αποψη, επειδη δεν εχω την συγκεκριμενη εμπειρια;;;;

Για να αντιληφθεις τι σου λεω με ΑΥΤΟ το σκυλι στο νεο βιντεακι που μας ανεβασες, το οποιο δε μασαει τιποτα και ξεχειλιζει απο fight mode...Οπως βλεπεις μια στολη φοραει ο εκπαιδευτης και κραταει κατι σαν κορίνα (;;;). Αν μπουκαρει λοιπον στο σπιτι ο διαρρηκτης με ενα τετοιο μπουφανακι, αλλα στο αλλο χερι κραταει εναν σουγια, ειχε κανει κοκορετσι τον ατρομητο σκυλαρο(ακομα και αν ειχε προλαβει να δαγκωσει πρωτος ο σκυλος),ή οχι; εσυ τι λες;

κι εγω λεω οτι υπαρχουν εξωγηινοι...ΝΑΙ υπαρχουν!
παμε ξανα:
το μονο που χρειαζεται, ειναι ενα αναλογο μπουφαν, ενα κρανος και απο ενα "οπλο" (διαλεξε εσυ τι προτιμας) σε καθε χερι...οριστε σου καλυπτω και την εκδοχη να ειναι εκπαιδευμενος ο σκυλος να ορμαει πρωτα στο οπλισμενο χερι....
αντε, περιμενω το επομενο βιντεακι που θα βρεις στο youtube και θα ξαναγραψεις τα ιδια πραγματα...
Ηταν μια φορα ο τοτος και ενα κρεμμυδι...
και εφυγε το κρεμμυδι και εμεινε..
ο τοτος!!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@MichalisN Τα κεφτεδακια ήταν σαν παράδειγμα. Όπου κεφτεδακια βάλε 1002 αλλά πράγματα.

@Kouros Δεν λέμε για φωτο και βίντεο με την φατσα μας και το σπίτι μας αλλά για κάτι που να δείχνει τι έχουμε κάνει εμείς (γενικότερα) για να υποστηρίξουμε την άποψη μας με πράξεις και όχι μόνο θεωρία και με ξένα βίντεο. Αλλιώς ο καθένας δικαιούται να νομίζει αυτό που ισχύει στην ελλαδα . Ότι δηλώσεις είσαι. Τόσο απλά.
Κατά τα άλλα σύμφωνω για την περίπτωση του μεγαλοαστού και του καθένα γενικότερα αρκεί να μπορεί να διαχειριστεί έναν τέτοιο σκύλο. Και δυστυχώς ή συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορεί.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ηταν μια φορα ο τοτος και ενα κρεμμυδι...
και εφυγε το κρεμμυδι και εμεινε..
ο τοτος!!!
εισαι και χιουμοριστας παναθεμα σε!!
αντε, τα ξαναλεμε οταν μυριστεις σε κανενα αλλο θεμα να γινεται κουβεντα περι φυλαξης και "πραγματικων" σκυλων φυλαξης, που θα ανεβασεις το επομενο βιντεακι που εχεις βρει...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Αδερφε για

Αδερφε για πες μας ποια ειναι τα αλλα μετρα ασφαλειας...?Και οταν τελειωσεις δες το αστυνομικο δελτιο της προηγουμενης βδομαδας οπου διαρρηκτες απο γειτονικη χωρα (α..) μπηκαν απο την πισω πορτα σε σπιτι συνταξιουχων κ με τη χρηση βιας τους αναγκασαν να κλεισουν το συναγερμο...
Ποια ειναι η αλλη λυση το ευχελαιο?
1. Τα τελευταια χρονια θελω να πιστευω πως ειμαι γυναικα.
2.security. καρτες εισοδου-εξοδου. λειζερ κλπ Αυτο που ανεφερες ειναι ενα μεμονωμενο παραδειγμα...τετοια θα δεις διαφορα αν ψαξεις μεσα στα χρονια... Και εχουν γινει μαλιστα και σειρες διαρρηξεων οπου οι ληστες δεν πιαστηκαν και ποτε ή μετα απο πολυ καιρο ερευνων. Αυτο δεν αποτελει λογο για να εκπαιδευσεις εναν σκυλο για φυλαξη ενω δεν μπορεις να το χειριστεις...πας εξω, ερχεται ενα παιδι κατα πανω του να τον χαιδεψει, το αρπαζει. Ανοιγει η γυναικα σου την πορτα σε εναν γνωστο, κολλητο φιλο, ντελιβερα, πλασιε και απο λανθασμενη εκτιμηση του σκυλου, εκλαμβανει καποιες κινησεις ως επιθεση. Τον βουταει και αυτον...ποιο το αποτελεσμα; βρισκεις τον μπελα σου. Και ολα αυτα για μια απλη κατοικια που χρειαζεται μια σχετικη προστασια απο κλεφτρονια της περιοχης. Το γαβγισμα ως αποτροπη και στην αισχατη, ενα αρπαγμα (μεχρι εκει) απο ενστικτο δεν αρκουν; Δεν μενει ο ανθρωπος και στο Μπρονξ...δεν ειναι δα και στοχος σε πολη φημισμενη για μεγαλοεγκληματιες, ημαρτον... ποια ειναι η λυση; παιρνουμε σκυλο και τον αφηνουμε να κανει την ''βρωμικη δουλεια'' χωρις να νοιαζομαστε για τη δικη του τη ζωη;
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
"Ετσι";Πως ετσι;
Ξαναδιαβασε το post μου,αλλα να ερμηνευσεις το "ειλικρινα" ως "ειλικρινα"...οχι με ως δειγμα υπερβολης οπως μαλλον το εξελαβες...


Kouros φιλε μου θα σου απαντησω πολυ αναλυτικα, προταση προς προταση...


Οχι, δεν εχω χρησιμοποιησει γιατι δεν υπαρχει λογος να το κανω. Αυτο δε μου αφαιρει το δικαιωμα να εχω αποψη.

Δεν εκανα πουθενα καποια συγκριση ή παραδοχη. Εσυ που ξερεις οτι αυτο που ειναι στο προφιλ δεν ειναι σαν "αυτα τα σκυλια" ; Τον εχεις δει live αυτον που εχω στο προφιλ μου, μπορεις να το αποδειξεις ή ο καθενας λεει οτι του γουσταρει και το αναγει σε δογμα;
Επισης εγω μπορει να θελω να βαζει ο σκυλος τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι...Οποτε μην θεωρησεις οτι με εθιξες...Αν προσεξες δεν ειπα πουθενα οτι θελω να εχω εναν σκυλο-δολοφονο. Παμε παρακατω λοιπον, γιατι μονος τα λες απο το κεφαλι σου...

Μπραβο τους τα σκυλακια που κανουν την δουλεια μονο και μονο απο το εμφυτο που εχουν. Παμε επαναληψη τωρα σε αυτο που σου ειπα,αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου:
Ο τελευταιος κακομοιρης (σε σωματικη διαπλαση,δυναμη και μαγκια εννοω) διαρρήκτης αν αποφασισει να μπει οργανωμενος στο σπιτι που φυλαει ο σκυλακος του βιντεο σου, το σκυλακι θα μας χαιρετησει...θες με μια τσεκουρια,μια σφυρια (χρησιμοποιησα αυτα τα αντικειμενα εξ αρχης για να μιλησω στην brutal γλωσσα σου για να καταλαβεις), θες με πιο προχώ,με "πολιτισμενους" τροπους οπως σωστα ανεφερε ο @manolo, ο Μπουμπης σου θα παει ακλαφτος...

Θα πρεπε να εχω τετοιο βιντεο; Εχω δηλωσει σεσημασμενος διαρρηκτης ή δολοφονος σκυλων; Δεν σε καταλαβω...τι αποδεικνυεται με αυτη σου την ερωτηση; Οτι δε μπορω να εχω σωστη αποψη, επειδη δεν εχω την συγκεκριμενη εμπειρια;;;;

Για να αντιληφθεις τι σου λεω με ΑΥΤΟ το σκυλι στο νεο βιντεακι που μας ανεβασες, το οποιο δε μασαει τιποτα και ξεχειλιζει απο fight mode...Οπως βλεπεις μια στολη φοραει ο εκπαιδευτης και κραταει κατι σαν κορίνα (;;;). Αν μπουκαρει λοιπον στο σπιτι ο διαρρηκτης με ενα τετοιο μπουφανακι, αλλα στο αλλο χερι κραταει εναν σουγια, ειχε κανει κοκορετσι τον ατρομητο σκυλαρο(ακομα και αν ειχε προλαβει να δαγκωσει πρωτος ο σκυλος),ή οχι; εσυ τι λες;

κι εγω λεω οτι υπαρχουν εξωγηινοι...ΝΑΙ υπαρχουν!
παμε ξανα:
το μονο που χρειαζεται, ειναι ενα αναλογο μπουφαν, ενα κρανος και απο ενα "οπλο" (διαλεξε εσυ τι προτιμας) σε καθε χερι...οριστε σου καλυπτω και την εκδοχη να ειναι εκπαιδευμενος ο σκυλος να ορμαει πρωτα στο οπλισμενο χερι....
αντε, περιμενω το επομενο βιντεακι που θα βρεις στο youtube και θα ξαναγραψεις τα ιδια πραγματα...
Αφου ειπα και εγω οπως και εσυ ενα ανεκδοτο ας μιλησουμε λιγο σοβαρα...

Απο την αρχη του χρονου (αν το δουμε λιγο στατιστικα) καμια απο τις συμμοριες διαρρηκτων που συνελαβε η αστυνομια (αλβανων,γεωργιανων,ρομα) καμια μα καμια μα καμια δεν ειχε στην κατοχη της μπουφαν δαγκωματος , ουτε σπαθι των τζενται... ΓΕΓΟΝΟΣ? ΝΑΙ....
Αρα στον υπαρκτο κοσμο που ζουμε οι διαρρηκτες εχοντας στην κατοχη τους διαρρηκτικα εργαλεια κλοπιμαια κ λοιπα συναφη αλλα οχι μεσα μαχης με μαντροσκυλα γιατι σε αυτο τον υπαρκτο κοσμο ξερουν οτι ΔΕΝ μπορουν να τα βαλουν με τετοιο πλασμα...θα πανε παρακατω σε αλλο σπιτι που εχουν κανα ευκολο σκυλο που θα βαλει τα κλαματα η δεν εχει σκυλο...
ερωτημα 2ο ναι εχω δει σκυλο σαν το δικο σου,ειχα τετοιΟΥΣ σκυλους και ναι δεν μπορουν να κανουν αυτο που περιγραφω, ειναι σαν να μου λες ειχες ζασταβα να ξερεις αμα περναει τη φερραρι....
Εγω ειχα ζασταβα και εχω βολταρει τη φερραρι, εσυ με το ζασταβα πως μπορεις να ξερεις πως πηγαινει η φερραρι?Το φανταστηκες?Το ειδες ονειρο?
Μαλλον ....γιατι μονο στα ονειρα μπορεις με το σουγιαδακι στο χερι να μπεις σε σπιτι με τετοιο σκυλο κα να βγεις ολοκληρος.Πριν ενα μηνα στην Μακεδονια ηλεκτρολογος μπηκε σε σε σπιτι με δυο καυκασια και τον βγαλανε κομματια.Με φτυαρι στα χερια (οχι σουγιαδακια)πυροσβεστης γειτονας , οι 2 ιδιοκτητες και το θυμα προσπαθουσαν να τον γλιτωσουν Ωρα αρκετη...κομματια τον βγαλανε..γκουκλαρε να δεις τις εικονες (συμβαν κανονικο οχι φαντασιες) να δεις τι θα πει σκυλος φυλακας οχι αγκαλιτσες(σε λαθος χερια βεβαια..).
Εξωγηινοι δεν υπαρχουν...
Σε αυτο λοιπον τον υπαρκτο κοσμο κ οχι στη χωρα της φαντασιας ΑΝ ησουν διαρρηκτης θα εμπαινες ΧΩΡΙΣ μπουφαν κα με το σουγιαδακθ και το λοστο στο χερι στο χωρο του σκυλου στο πρωτο βιντεο να χτυπησεις τον ιδιοκτητη του?
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
εισαι και χιουμοριστας παναθεμα σε!!
αντε, τα ξαναλεμε οταν μυριστεις σε κανενα αλλο θεμα να γινεται κουβεντα περι φυλαξης και "πραγματικων" σκυλων φυλαξης, που θα ανεβασεις το επομενο βιντεακι που εχεις βρει...
Ειμαι ναι !!Αφου αστεια και παραμυθακια ελεγες..ειπα να πω και εγω ενα να γελασουμε.Εχω βρει αρκετα ..μετα χαρας να τα μοιραστω για να βλεπεις και εσυ που αδυνατεις να πλησιασεις στην πραγματικοτητα και τετ α τετ εναν τετοιο σκυλο, ΕΣΤΩ και απο βιντεο πως ειναι πραγματικα...

Ειλικρινα δεν θελω να θιξω κανενα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3