Βοηθεια στην επιλογη


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν μενουμε στο μπρονξ
1. Τα τελευταια χρονια θελω να πιστευω πως ειμαι γυναικα.
2.security. καρτες εισοδου-εξοδου. λειζερ κλπ Αυτο που ανεφερες ειναι ενα μεμονωμενο παραδειγμα...τετοια θα δεις διαφορα αν ψαξεις μεσα στα χρονια... Και εχουν γινει μαλιστα και σειρες διαρρηξεων οπου οι ληστες δεν πιαστηκαν και ποτε ή μετα απο πολυ καιρο ερευνων. Αυτο δεν αποτελει λογο για να εκπαιδευσεις εναν σκυλο για φυλαξη ενω δεν μπορεις να το χειριστεις...πας εξω, ερχεται ενα παιδι κατα πανω του να τον χαιδεψει, το αρπαζει. Ανοιγει η γυναικα σου την πορτα σε εναν γνωστο, κολλητο φιλο, ντελιβερα, πλασιε και απο λανθασμενη εκτιμηση του σκυλου, εκλαμβανει καποιες κινησεις ως επιθεση. Τον βουταει και αυτον...ποιο το αποτελεσμα; βρισκεις τον μπελα σου. Και ολα αυτα για μια απλη κατοικια που χρειαζεται μια σχετικη προστασια απο κλεφτρονια της περιοχης. Το γαβγισμα ως αποτροπη και στην αισχατη, ενα αρπαγμα (μεχρι εκει) απο ενστικτο δεν αρκουν; Δεν μενει ο ανθρωπος και στο Μπρονξ...δεν ειναι δα και στοχος σε πολη φημισμενη για μεγαλοεγκληματιες, ημαρτον... ποια ειναι η λυση; παιρνουμε σκυλο και τον αφηνουμε να κανει την ''βρωμικη δουλεια'' χωρις να νοιαζομαστε για τη δικη του τη ζωη;
Δεν μενουμε στο μπρονξ...στο μπρονξ η οπλοκατοχη και η οπλοχρησια απεναντι στο διαρρηκτη ειναι νομιμη....εδω που δεν ειναι θελουμε τετοιο σκυλο..
Στην χωρα των καταυλισμων και του σφυριζα θελουμε δυο τετοιους..
Πνευματικα αναπηρη ειναο η γυναικα σου να εχει το τερας και να ανοιξει την πορτα στον ντελιβερα?Μιλαμε για ανθρωπους υπευθυνους και ενηλικες..Το βλεπεις στο βιντεο πως δαγκωνει τα συρματα?Εσυ θα ανοιγες την πορτα σς αγνωστο?Το αν εκθετεις το σκυλο σε κινδυνο δεν μπορω να το συζητησω νομιζω περναει τα ορια της λογικης.. Εσυ αν βιαζουν τη γυναικα σου ,δερνουν το παιδι σου πλιατσικολογουν το σπιτι σου κατσε αμετοχος και πες και στο σκυλο σου μην εμπλακει μη σπασει κανα νυχι....Θα τρελαθουμε!!!
Το πως ελεγχεται αυτο το ζωο ειναι αλλο κεφαλαιο και το αν μπορει ο καθενας να το χειριστει.Οτι χρειαζομαστε φυλαξη απο σκυλο ειναι γεγονος, τωρα απο ποιο επιπεδο φυλαξης και πανω αυτο ειναι αλλο καπελο...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Το ροδεσιανο ριτζμπακ θεωρειται πολυ καλος φυλακας, αλλα ειναι δυσκολο σκυλι. (Δεν ειναι αυτο της φωτογραφιας.)

Ενεργητικο, με αυτοπεποιηθηση, επιφυλακτικο με τους ξενους, αγαπησιαρης με τον ιδιοκτητη, πανεξυπνο, κτλ.

Ενας απο τους λογους που πηρα ροδεσιανο ηταν οτι ηθελα μεγαλοσωμο σκυλι κ να ειναι προστατευτικος. Στο μυαλο μου ειχα να γαβγιζει και ΑΝ χρειαστει να ορμηξει. Ως εκει ομως.

....

Δεν ξερω αν βγηκε το δικο μου ετσι ή αν ειναι ετσι ολα, αλλα εφτυσα αιμα να το κανω σκυλο. Αγριο ζωο της ζουγκλας ηταν.
Επισης εγω μπορει να θελω να βαζει ο σκυλος τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι...Οποτε μην θεωρησεις οτι με εθιξες...Αν προσεξες δεν ειπα πουθενα οτι θελω να εχω εναν σκυλο-δολοφονο. Παμε παρακατω λοιπον, γιατι μονος τα λες απο το κεφαλι σου...
εντελως φιλικα και καλοπροαιρετα...

@skylakos εχεις σκεφτει μηπως τελικα αυτο το σκυλι δεν ταιριαζε στις αναγκες σου? γιατι λοιπον να παρεις ενα τετοιο σκυλι και μετα να προσπαθεις να το κατεβασεις?
(να επισημανω οτι δεν γνωριζω για τον χαρακτηρα της φυλης του σκυλου σου και απλως κραταω τα λεγομενα σου)

@Haris Drazen ειτε μας αρεσει ειτε οχι, για μερικες ρατσες ειναι απαραδεκτο οταν συμβαινει αυτο.

που θελω να καταληξω, στο οτι αυτα ειναι τα αιτια που εχουν "χαλασει" πολλες φυλες.
παιρνουμε μια συγκεκριμενη ρατσα που ο χαρακτηρας της ειναι χ και εμεις μετα θελουμε να τον κανουμε ψ. ειδικα αν αυτη η ρατσα ειναι εμπορικη, ερχονται οι εκτροφεις και την κανουν 2ψ ετσι ωστε να ειναι προσιτη σε ολους.

προσωπικα, στεναχωριεμαι πολυ αν δω σκυλια των χ φυλων (δεν θελω να αναφερθω σε συγκεκριμενες) που βαζουν τα "κλαματα" οταν σηκωσεις το χερι και σιγουρα δεν θα πω τι καλα κ κοινωνικοποιημενα σκυλακια που ειναι.
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
MichalisN αυτο βλεπω και εγω και δεν το καταλαβαινω
Reinmaster απλα με καλυψες δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο
Τα ροδεσιανα τα ειχα κοιταξει να σου πω την αληθεια αλλα με φοβισε λιγακι το επιπεδο ενεργειας που εχουν.Καταλαβα οτι πρεπει να ειναι πιο ενεργητικα απο ντομπερμαν
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κλασικα ωραια θεματα φυλαξης... Τα καλυτερα... καταληγουν παντα στο ποσο μεγαλο λακο θα πρεπει να σκαψει κανεις στον κηπο του:whistle::D

Νομιζω ολες οι φυλες που ανεφερες - συν μερικες ακομα - εχουν μεγαλες πιθανοτητες να κανουν αυτο που θελεις. Το ποσο αποτελεσματικα και με ζηλο θα το κανει ο σκυλος που θα επιλεξεις εξαρταται απο σενα, αρχικα το ποσο καλα θα το ψαξεις (ταπεραμεντο προγονων) και μετα το πως θα τον μεγαλωσεις.
Το ακιτα εχει μια σημαντικη διαφορα απο τα υπολοιπα στον χαρακτηρα. Ειναι λιγο πως να το πω... η μαλλον δεν ειναι .. αγκαλιτσας. Μιλαμε για αμερικανικο φανταζομαι ε?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εσυ Τασο θα εμπαινες με τσεκουρι η στυλιαρι σε τετοιο σπιτι?Για πες στα παιδια που εχουν βγαλει τοσα σεναρια φαντασιας....
καταρχην @Kouros ειπα απο το πρωτο ποστ οτι δεν λεω για εσενα.αφου το πηρες ομως ζεστα ας σου πω το σκεπτικο μου.

εχουμε εδω εναν μπατσοσκυλα που λεει παντου οτι κανει ιπο (τον εχουν και φιλο στο φβ καποια μελη),που εχει φτιαξει σκυλο φυλακα εδω,που οτι πιανει στα χερια γινετε χρυσος...που ...που...που...
θεωρητικα τα παει καλα,βγαζει μεροκαματο και δουλεια δεν κανει ομως ειπαμε στην θεωρεια μαμει και να τσιμπησει και κανα νεο πελατακι ανεβαζει και καμια ψευτικη φωτο,κομμενη/ραμενη,απο εκτροφειο της αμερικης και λεει οτι αυτος δουλευει την σκυλα.
αν καποιο πελατακη του πει να δει το δικο του σκυλι η απαντηση ειναι οτι δεν γινετε γιατι εχει ειδικη εκπαιδευση και θα χαλασει το σκλι.
ας ειναι ομως,το μεροκαματο το βγαζει.....αν με πιανεις.

οποτε δεν μπορω να πιστευω σε κουβεντες στυλ καφενειου που ολοι αν γινοταν πρωθυπουργοι ειχαν τον τροπο να σωσουν την χωρα,οπως δεν μπορουσα να πιστεψω αυτον πχ οταν μου ελεγε θα κανω ιπο μονος μου και θα κατεβω αθηνα μονο για διορθωσεις...ελα μωρε,τι ειναι το μπεχαδακι..
με καταλαβενεις ελπιζω.

οποτε αν δεν δεις κατι απο καποιον πλεον ΠΡΕΠΕΙ να μην πιστευεις με την μια αυτο που λεει.εχω ξαναπει,στην θεωρεια μαμαε ολοι,στην πραξη κολαμε.

τωρα αν θα εμπαινα εγω σε ενα σπιτι με τετοιο σκυλι.
εγω εχω ξαναπει οτι τα σκλια τα φοβαμαι,τα ξενα.εχω παει σε σπιτι μελους και με δυσκολια μπηκα μεσα παρολο που ημουν σιγουρος οτι δεν θα με πειραξουν τα σκλια αλλα.......
θεωρω οτι θα ξεπαστρεψω πιο ευκολα,αν θελω να κλεψω ενα σπιτι,οταν το σκλι λυσομαναει πισω απο τον φραχτη και μου δειχνει ανα πασα στιγμη τα ευαισθητα σημεια του παρα ενα σκλι που ειναι υποχθονιο και μολις το παρω χαμπαρι θα ειναι ηδη αργα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
@skylakos εχεις σκεφτει μηπως τελικα αυτο το σκυλι δεν ταιριαζε στις αναγκες σου? γιατι λοιπον να παρεις ενα τετοιο σκυλι και μετα να προσπαθεις να το κατεβασεις?
(να επισημανω οτι δεν γνωριζω για τον χαρακτηρα της φυλης του σκυλου σου και απλως κραταω τα λεγομενα σου)
Γιατι οταν πηγα στην εκτροφεα κ ρωτησα, δεν μου ειχε περιγραψει κατι τετοιο. Οταν λοιπον το ανακαλυψα, τον ειχα παρει τον σκυλο. Περα απο τη ρατσα του, ειναι κ ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου σκυλου. Τι να εκανα; Να τον γυριζα;

Δεν μπορω να ξερω αν τον κατεβασα ή τον ισορροπησα. Παντως "με κομμενα φτερα" δεν τον λες!
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Θα περίμενε κανεις ότι σε ένα τέτοιο forum όταν κάποιος εμφανίζεται και θέλει βοήθεια για επιλογή σκύλου θα ενθαρρυνοτανε και θα έβρισκε απαντήσεις σε αυτά που ζητάει. Εγώ είμαι πολυ νέο μέλος του forum και δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλοι, αλλα βλέπω ότι για δεύτερη φορά σε 1-2 μήνες γίνεται το ίδιο σκηνικό. Εδώ εμφανιζεται κάποιος που και εμπειρία εχει και τις υποχρεώσεις του ξέρει και ξέρει πως να ψάξει και ξεσηκώνονται θεοί και δαίμονες να τον απογοητεύσουν. Παρτακια τον είπαμε, ότι δεν τον ενδιαφέρει ο σκύλος του είπαμε, άσχετο τον είπαμε, ότι τον θέλει για φιγούρα του είπαμε ... Επι της ουσίας κουβέντα. Μου φαίνεται πραγματικά περίεργο .
@MichalisN
Όντως το ίδιο ένιωσα και εγώ. .
Είναι το μόνο φόρουμ (εκτός εξαιρέσεων φυσικά ) που το μόνο που κάνουν ορισμένοι είναι να σε αποτρέπουν να πάρεις σκύλο.
Λες και πριν γίνουν ιδιοκτήτες ορισμένοι ήταν γνωστές. Το σεβομαι ότι βρίσκονται πολλά εγκαταλελημενα ζώα και πίσω από αυτή την απάντηση μπορεί κάποιος να κρύψει την...
"Λαχτάρα του" να δείξει ότι αυτός μόνο είναι ικανός να έχει σκύλο και εσύ εγώ και σίγουρα και άλλοι νέοι υποψήφιοι ιδιοκτήτες δεν είναι.
Δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού αυτό το...πάθος ...όχι μη πάρετε σκύλο δεν μπορείται ενώ εγώ όταν πήρα ήμουν ο μαμάω και τα ήξερα όλα.
Με σεβασμό πάντα στην..ελευθερία άποψης.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Να πω ενα καλως ηρθες στον φιλo,και να βρει αυτο που ψαχνει(οταν ειναι ετοιμος)!
Μακρια απο Ντοπερμαν,μην τα εχεις καν σαν επιλογη για εμενα...
Συφμωνω με το @george_gs για τις φυλες και το πως πρεπει να ειναι ορισμενες!
Και με τον @tasos malinoua ειδικα με την τελευταια του παραγραφο!!!
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Για το αμερικανικο ελεγα ναι!Απ οτι διαβασα και εμαθα ειναι ας το πουμε περισσοτερο ανεξαρτητα απο αλλες φυλες.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
@MichalisN
Όντως το ίδιο ένιωσα και εγώ. .
Είναι το μόνο φόρουμ (εκτός εξαιρέσεων φυσικά ) που το μόνο που κάνουν ορισμένοι είναι να σε αποτρέπουν να πάρεις σκύλο.
Λες και πριν γίνουν ιδιοκτήτες ορισμένοι ήταν γνωστές. Το σεβομαι ότι βρίσκονται πολλά εγκαταλελημενα ζώα και πίσω από αυτή την απάντηση μπορεί κάποιος να κρύψει την...
"Λαχτάρα του" να δείξει ότι αυτός μόνο είναι ικανός να έχει σκύλο και εσύ εγώ και σίγουρα και άλλοι νέοι υποψήφιοι ιδιοκτήτες δεν είναι.
Δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού αυτό το...πάθος ...όχι μη πάρετε σκύλο δεν μπορείται ενώ εγώ όταν πήρα ήμουν ο μαμάω και τα ήξερα όλα.
Με σεβασμό πάντα στην..ελευθερία άποψης.
Μπορώ να δω από που πηγάζει αυτή η σκέψη αλλά πρπει να δούμε πως είναι να είσαι στην απέναντι πλευρά. Προσωπικά εγω τον πρώτο μου σκυλο τον απέκτησα πριν ούτε 5 μήνες. Έχω κάνει πάρα πολλά λάθη (Ποιος δεν θα εκανε) αλλά προσπαθώ συνεχώς να τα διορθώσω. Αυτό λοιπόν που συμβαίνει και γίνονται τόσες πολλές παρεξηγήσεις είναι η ανωνυμία του Διαδικτύου. Εγώ λέω ότι είναι γυναίκα με 5 παιδιά και τον χουκ αλλά κανείς δεν μπορεί να το αποδείξει αυτό. Μέχρι και η Φωτογραφίες που ανεβάζουμε θα μπορούσαν να είναι κάλλιστα κλεμμένες από έναν λογαριασμό του ινσταγκραμ (που Εάν δεν κάνω λάθος όταν διάβαζα προηγούμενα θέματα κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι παρόμοιο). Στην Ελλάδα μας λοιπόν που τα αδέσποτα είναι μαζεμένα σε κάθε γωνία, που φωλιάζουν οτιδήποτε μας "ενοχλει" που παρατάνε τον σκύλο μας δύο βδομάδες να πάμε διακοπές και έπειτα ερχόμαστε να τον μαζέψουμε (έγινε πρόσφατα στη γειτονιά μου) θεωρώ ότι η απόκτηση ενός έμψυχου ων θέλει πολύ περισσότεροι σκέψη από όσο βάζουν κάποιοι (δεν μιλάω για σενα).
 
  • Like
Reactions: Giwrgos_Trls


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Γιατι οταν πηγα στην εκτροφεα κ ρωτησα, δεν μου ειχε περιγραψει κατι τετοιο. Οταν λοιπον το ανακαλυψα, τον ειχα παρει τον σκυλο. Περα απο τη ρατσα του, ειναι κ ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου σκυλου. Τι να εκανα; Να τον γυριζα;

Δεν μπορω να ξερω αν τον κατεβασα ή τον ισορροπησα. Παντως "με κομμενα φτερα" δεν τον λες!
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

θα μπορουσαμε να μιλησουμε για λαθος επιλογη τοσο του εκτροφεα αλλα οσο και δικια σου αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει καποιο νοημα.

το σημαντικο ειναι οτι καταφερατε να συμβιωνετε αρμονικα και να γνωριζετε τα ορια ο ενας του αλλου!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Για το αμερικανικο ελεγα ναι!Απ οτι διαβασα και εμαθα ειναι ας το πουμε περισσοτερο ανεξαρτητα απο αλλες φυλες.
Εχω την αισθηση (μπορει να κανω λαθος), οτι το ανεξαρτητο σκυλι δεν γινεται τοσο καλος φυλακας οσο το πιο ανθρωποκεντρικο κ δεν εκπαιδευεται το ιδιο ευκολα.
Ναι, αλλος χαρακτηρας, αλλη φιλοσοφια -διαφορετικη προσεγγιση.
Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι δεν εχει καμια σημασια το αν ο σκυλος ειναι ανθρωποκεντικος και κολλημενος στον ανθρωπο του. Η φυλαξη ειναι ξεχωρο πραγμα. Εξισου αποτελεσματικη μπορουν να κανουν και οι δυο "τυποι".
Ανεφερα τη διαφορα αυτη του Ακιτα περισσοτερο για λογους καθημερινοτητας και απαιτησεων σχεσης. Εγω πχ γουσταρω να ειναι ο σκυλος κολλημενος με μενα, να ειναι η ουρα μου. Καποιος αλλος προτιμαει την ανεξαρτητη φυση των ορεινων ποιμενικων.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
θα μπορουσαμε να μιλησουμε για λαθος επιλογη τοσο του εκτροφεα αλλα οσο και δικια σου αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει καποιο νοημα.
Δεν θα το ελεγα "λαθος επιλογη". Η εκτροφεας μου προτεινε αυτο που ζητησα. Ισως επεσε εξω στο βαθμο της προστατευτικοτητας του. Απο την αλλη εγω δεν ειχα συνειδητοποιησει τι σημαινει να εχεις ενα τετοιο κουταβι. Οσα σκυλια προστατευτικα ειχα δει, ηταν ενηλικα και τα θαυμαζα. Δυστυχως, δεν σου περιγραφει κανεις τι δουλεια θελει για να ισορροπησουν.
 
  • Like
Reactions: mareco


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Το πιάσαμε λίγο το θέμα από τα μαλλιά, το ξετριχιάσαμε και στο τέλος θα κάνουμε την τρίχα καραβόσχοινο.. :D

Παιδιά.. Δεν σας απέτρεψε κανείς από το να πάρετε σκύλο. Στην τελική αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ελάχιστοι από εδώ μέσα γνωρίζονται μεταξύ τους. Και εκτός αν πάρει κανείς δεινόσαυρο, δε θα μαθευτεί ποτέ τι σκύλο πήρε. Οπότε ότι και να ειπωθεί εδώ, η τελική απόφαση και επιλογή είναι του εκάστοτε ιδιοκτήτη. Αν υπάρχει ένας υπερβάλλων ζήλος από ορισμένους, εγώ το εκλαμβάνω σαν προειδοποίηση ώστε να ξέρουν οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες τι τους περιμένει και να μη βρεθούν προ εκπλήξεων. Το βρίσκετε λάθος κάτι τέτοιο; Τις προάλλες έσκασε μύτη μέλος που λέει "Πήρα rottweiler από πατέρα Γερμανό Ο.Υ.Κά :confused: και θέλω να μου πείτε πως να του επιβληθώ". Τι του λες εκεί;

Δημήτρη καλώς ήρθες στο forum. :)

Κατ' εμέ είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι διαβάζεις καιρό πριν και προσπαθείς να προετοιμαστείς. Απλά καλό είναι να σκεφτείς και πως θέλεις ακριβώς το σκύλο. Τι εννοώ.. Το σκύλο σου τον φαντάζεσαι πχ να μπορεί να ακολουθεί και στις δραστηριότητές σας με την οικογένεια; Διακοπές, βόλτες, να παίζει με τα παιδιά κτλ. Είσαι διατεθειμένος να βλέπεις πάντα 2 κινήσεις μπροστά και να προσπαθείς να προβλέψεις το σκύλο; Η σύζυγος θα μπορεί αν χρειαστεί να τον κουμαντάρει; Ο σκύλος θα έρθει πριν ή μετά τα παιδιά; Κάποιες φυλές ή/και χαρακτήρες μπορεί να έχουν θέμα με αυτό. Αυτά είναι μερικά θέματα από την καθημερινή συμβίωση με το σκύλο που θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου κυρίως.

Πάντα επίσης να έχεις υπόψη σου ότι όλα τα σκυλιά (ή όλες οι φυλές) δεν φυλάνε το ίδιο ή με τον ίδιο ζήλο. Οπότε ψάξε να δεις τι θέλεις περισσότερο. Θα πρέπει επιπλέον εφόσον είσαι διατεθειμένος για κάτι τέτοιο, να ψάξεις σωστές γραμμές και σωστούς εκτροφείς. Το γεγονός ότι οι περισσότερες φυλές έχουν γίνει χάλια πλέον, ισχύει. Δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και σωστά δείγματα φυλών όπως ο Γ.Π. Απλά είναι πιο δύσκολο να βρεις. Και πάλι εξαρτάται από σένα, το πόσο μακριά είσαι διατεθειμένος να φτάσεις.

@Kouros εσύ μιλάς για σκύλο που είναι διατεθειμένος να σκοτώσει ή καταλαβαίνω λάθος; Αν ναι, νομίζω ότι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών δεν χρειάζονται κάτι τέτοιο. Και δεν ξέρω κατά πόσο ένας τέτοιος σκύλος μπορεί να ταιριάξει σε οικογένεια. Για μένα είναι άλλο η καταστολή/ακινητοποίηση κι άλλο το να τον σκοτώσει ο σκύλος. Ίσως ζω στο ροζ συννεφάκι μου κι εγώ, αν και ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει εις βάθος το θέμα.. :)

Για τα μέλη που σκάλωσαν στο αν θα αφήσεις το σκύλο να τα βγάλει πέρα μόνος του. Ας είμαστε ειλικρινείς.. Αν έχω αφήσει το 12χρονο παιδάκι μου στο σπίτι με το σκύλο για να πεταχτώ στο σουπερμάρκετ και μπει κάποιος μέσα, ναι θέλω ο σκύλος να μπει μπροστά και όσο μπορεί να προστατέψει το παιδί μου. Αν είμαι εγώ μέσα στο σπίτι θα ριχτώ μαζί με το σκύλο στον τυπά που θα επιδιώξει εισβολή, προκειμένου να τον ακινητοποιήσουμε. Αν και γυναίκα, λίγο ξύλο θα το ρίξω αν χρειαστεί.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Δεν θα το ελεγα "λαθος επιλογη". Η εκτροφεας μου προτεινε αυτο που ζητησα. Ισως επεσε εξω στο βαθμο της προστατευτικοτητας του. Απο την αλλη εγω δεν ειχα συνειδητοποιησει τι σημαινει να εχεις ενα τετοιο κουταβι. Οσα σκυλια προστατευτικα ειχα δει, ηταν ενηλικα και τα θαυμαζα. Δυστυχως, δεν σου περιγραφει κανεις τι δουλεια θελει για να ισορροπησουν.
στην πραγματικοτητα τα ιδια πραγματα λεμε. ;)
 
  • Like
Reactions: skylakos




Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Πρωτα απ ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας!

Να σου απαντησω στα ερωτηματα που εθεσες.Θα ηθελα ο σκυλος να μπορει να κανει μαζι μας διακοπες στις δραστηριοτητες και τετοια αλλα αυτο πιστευω ειναι θεμα κοινωνικοποιησης και ποσο θα δουλεψεις πανω σε αυτο το θεμα ανεξαρτητου φυλης.Η γυναικα οπως και εγω θα παμε για εκπαιδευση του σκυλου(παλι) ετσι ωστε να μπορουμε και οι 2 να μπορουμε να τον χειριστουμε.Τα παιδια λογικα μετα θα ερθουν για να ειμαι ειλικρινης ακομα δεν ειναι στα πλανα μου.

Οσο αφορα τους εκτροφεις τωρα πιστευω οτι αυτο ειναι ενα αλλο τελειως διαφορετικο κομματι.Εννοειται πως θελει το μεγαλυτερο ψαξιμο εφοσον κατασταλαξω στην φυλη.Να δεις δειγματα της φυλης του εκτροφεα,εξετασεις υγειας,να υπαρχει μια επικοινωνια με τον εκτροφεα και οχι στο πουλησα και δεν με νοιαζει τωρα...Απλα πιστευω οτι το θεμα εκτροφειου ειναι ενα βημα μετα απο αυτο που ψαχνω εγω τωρα.Προς το παρον εγω αυτο που εχω κανει ειναι να εχω γραψει τις φυλες που με ενδιαφερουν και διπλα τους να εχω τα +- τους.Στο τελος θα δειξει που θα καταληξω και μετα για το θεμα του εκτροφειου ειναι μια τελειως διαφορετικη κουβεντα

Για το θεμα της φυλαξης θα το πω αλλη μια φορα.Θελω ο σκυλος που θα παρω να ειναι αποτρεπτικος με το γαβγισμα με την εμφανιση του αλλα να μπορει να επεμβει κιολας.Δεν νομιζω να ζηταω κατι παραλογο διορθωστε με αν κανω λαθος.Στην περιπτωση που μπορει να δεχθω καποια απειλη και ειμαι με τον σκυλο εννοειται οτι θα επεμβω.Τωρα αν το σκυλι ειναι στο σπιτι και πανε να το κλεψουνε ε εκει δεν θα μπορω να κανω κατι οπως και ολοι μας πιστευω.