Βοηθεια στην επιλογη


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν μενουμε στο μπρονξ
1. Τα τελευταια χρονια θελω να πιστευω πως ειμαι γυναικα.
2.security. καρτες εισοδου-εξοδου. λειζερ κλπ Αυτο που ανεφερες ειναι ενα μεμονωμενο παραδειγμα...τετοια θα δεις διαφορα αν ψαξεις μεσα στα χρονια... Και εχουν γινει μαλιστα και σειρες διαρρηξεων οπου οι ληστες δεν πιαστηκαν και ποτε ή μετα απο πολυ καιρο ερευνων. Αυτο δεν αποτελει λογο για να εκπαιδευσεις εναν σκυλο για φυλαξη ενω δεν μπορεις να το χειριστεις...πας εξω, ερχεται ενα παιδι κατα πανω του να τον χαιδεψει, το αρπαζει. Ανοιγει η γυναικα σου την πορτα σε εναν γνωστο, κολλητο φιλο, ντελιβερα, πλασιε και απο λανθασμενη εκτιμηση του σκυλου, εκλαμβανει καποιες κινησεις ως επιθεση. Τον βουταει και αυτον...ποιο το αποτελεσμα; βρισκεις τον μπελα σου. Και ολα αυτα για μια απλη κατοικια που χρειαζεται μια σχετικη προστασια απο κλεφτρονια της περιοχης. Το γαβγισμα ως αποτροπη και στην αισχατη, ενα αρπαγμα (μεχρι εκει) απο ενστικτο δεν αρκουν; Δεν μενει ο ανθρωπος και στο Μπρονξ...δεν ειναι δα και στοχος σε πολη φημισμενη για μεγαλοεγκληματιες, ημαρτον... ποια ειναι η λυση; παιρνουμε σκυλο και τον αφηνουμε να κανει την ''βρωμικη δουλεια'' χωρις να νοιαζομαστε για τη δικη του τη ζωη;
Δεν μενουμε στο μπρονξ...στο μπρονξ η οπλοκατοχη και η οπλοχρησια απεναντι στο διαρρηκτη ειναι νομιμη....εδω που δεν ειναι θελουμε τετοιο σκυλο..
Στην χωρα των καταυλισμων και του σφυριζα θελουμε δυο τετοιους..
Πνευματικα αναπηρη ειναο η γυναικα σου να εχει το τερας και να ανοιξει την πορτα στον ντελιβερα?Μιλαμε για ανθρωπους υπευθυνους και ενηλικες..Το βλεπεις στο βιντεο πως δαγκωνει τα συρματα?Εσυ θα ανοιγες την πορτα σς αγνωστο?Το αν εκθετεις το σκυλο σε κινδυνο δεν μπορω να το συζητησω νομιζω περναει τα ορια της λογικης.. Εσυ αν βιαζουν τη γυναικα σου ,δερνουν το παιδι σου πλιατσικολογουν το σπιτι σου κατσε αμετοχος και πες και στο σκυλο σου μην εμπλακει μη σπασει κανα νυχι....Θα τρελαθουμε!!!
Το πως ελεγχεται αυτο το ζωο ειναι αλλο κεφαλαιο και το αν μπορει ο καθενας να το χειριστει.Οτι χρειαζομαστε φυλαξη απο σκυλο ειναι γεγονος, τωρα απο ποιο επιπεδο φυλαξης και πανω αυτο ειναι αλλο καπελο...
καταρχην @Kouros ειπα απο το πρωτο ποστ οτι δεν λεω για εσενα.αφου το πηρες ομως ζεστα ας σου πω το σκεπτικο μου.

εχουμε εδω εναν μπατσοσκυλα που λεει παντου οτι κανει ιπο (τον εχουν και φιλο στο φβ καποια μελη),που εχει φτιαξει σκυλο φυλακα εδω,που οτι πιανει στα χερια γινετε χρυσος...που ...που...που...
θεωρητικα τα παει καλα,βγαζει μεροκαματο και δουλεια δεν κανει ομως ειπαμε στην θεωρεια μαμει και να τσιμπησει και κανα νεο πελατακι ανεβαζει και καμια ψευτικη φωτο,κομμενη/ραμενη,απο εκτροφειο της αμερικης και λεει οτι αυτος δουλευει την σκυλα.
αν καποιο πελατακη του πει να δει το δικο του σκυλι η απαντηση ειναι οτι δεν γινετε γιατι εχει ειδικη εκπαιδευση και θα χαλασει το σκλι.
ας ειναι ομως,το μεροκαματο το βγαζει.....αν με πιανεις.

οποτε δεν μπορω να πιστευω σε κουβεντες στυλ καφενειου που ολοι αν γινοταν πρωθυπουργοι ειχαν τον τροπο να σωσουν την χωρα,οπως δεν μπορουσα να πιστεψω αυτον πχ οταν μου ελεγε θα κανω ιπο μονος μου και θα κατεβω αθηνα μονο για διορθωσεις...ελα μωρε,τι ειναι το μπεχαδακι..
με καταλαβενεις ελπιζω.

οποτε αν δεν δεις κατι απο καποιον πλεον ΠΡΕΠΕΙ να μην πιστευεις με την μια αυτο που λεει.εχω ξαναπει,στην θεωρεια μαμαε ολοι,στην πραξη κολαμε.

τωρα αν θα εμπαινα εγω σε ενα σπιτι με τετοιο σκυλι.
εγω εχω ξαναπει οτι τα σκλια τα φοβαμαι,τα ξενα.εχω παει σε σπιτι μελους και με δυσκολια μπηκα μεσα παρολο που ημουν σιγουρος οτι δεν θα με πειραξουν τα σκλια αλλα.......
θεωρω οτι θα ξεπαστρεψω πιο ευκολα,αν θελω να κλεψω ενα σπιτι,οταν το σκλι λυσομαναει πισω απο τον φραχτη και μου δειχνει ανα πασα στιγμη τα ευαισθητα σημεια του παρα ενα σκλι που ειναι υποχθονιο και μολις το παρω χαμπαρι θα ειναι ηδη αργα.
Πολυ σοβαρη απαντηση, με καλυψες πληρως.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
καταρχην @Kouros ειπα απο το πρωτο ποστ οτι δεν λεω για εσενα.αφου το πηρες ομως ζεστα ας σου πω το σκεπτικο μου.

εχουμε εδω εναν μπατσοσκυλα που λεει παντου οτι κανει ιπο (τον εχουν και φιλο στο φβ καποια μελη),που εχει φτιαξει σκυλο φυλακα εδω,που οτι πιανει στα χερια γινετε χρυσος...που ...που...που...
θεωρητικα τα παει καλα,βγαζει μεροκαματο και δουλεια δεν κανει ομως ειπαμε στην θεωρεια μαμει και να τσιμπησει και κανα νεο πελατακι ανεβαζει και καμια ψευτικη φωτο,κομμενη/ραμενη,απο εκτροφειο της αμερικης και λεει οτι αυτος δουλευει την σκυλα.
αν καποιο πελατακη του πει να δει το δικο του σκυλι η απαντηση ειναι οτι δεν γινετε γιατι εχει ειδικη εκπαιδευση και θα χαλασει το σκλι.
ας ειναι ομως,το μεροκαματο το βγαζει.....αν με πιανεις.

οποτε δεν μπορω να πιστευω σε κουβεντες στυλ καφενειου που ολοι αν γινοταν πρωθυπουργοι ειχαν τον τροπο να σωσουν την χωρα,οπως δεν μπορουσα να πιστεψω αυτον πχ οταν μου ελεγε θα κανω ιπο μονος μου και θα κατεβω αθηνα μονο για διορθωσεις...ελα μωρε,τι ειναι το μπεχαδακι..
με καταλαβενεις ελπιζω.

οποτε αν δεν δεις κατι απο καποιον πλεον ΠΡΕΠΕΙ να μην πιστευεις με την μια αυτο που λεει.εχω ξαναπει,στην θεωρεια μαμαε ολοι,στην πραξη κολαμε.

τωρα αν θα εμπαινα εγω σε ενα σπιτι με τετοιο σκυλι.
εγω εχω ξαναπει οτι τα σκλια τα φοβαμαι,τα ξενα.εχω παει σε σπιτι μελους και με δυσκολια μπηκα μεσα παρολο που ημουν σιγουρος οτι δεν θα με πειραξουν τα σκλια αλλα.......
θεωρω οτι θα ξεπαστρεψω πιο ευκολα,αν θελω να κλεψω ενα σπιτι,οταν το σκλι λυσομαναει πισω απο τον φραχτη και μου δειχνει ανα πασα στιγμη τα ευαισθητα σημεια του παρα ενα σκλι που ειναι υποχθονιο και μολις το παρω χαμπαρι θα ειναι ηδη αργα.
Πολυ σοβαρη απαντηση, με καλυψες πληρως.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πρωτα απ ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας!

Να σου απαντησω στα ερωτηματα που εθεσες.Θα ηθελα ο σκυλος να μπορει να κανει μαζι μας διακοπες στις δραστηριοτητες και τετοια αλλα αυτο πιστευω ειναι θεμα κοινωνικοποιησης και ποσο θα δουλεψεις πανω σε αυτο το θεμα ανεξαρτητου φυλης.Η γυναικα οπως και εγω θα παμε για εκπαιδευση του σκυλου(παλι) ετσι ωστε να μπορουμε και οι 2 να μπορουμε να τον χειριστουμε.Τα παιδια λογικα μετα θα ερθουν για να ειμαι ειλικρινης ακομα δεν ειναι στα πλανα μου.

Οσο αφορα τους εκτροφεις τωρα πιστευω οτι αυτο ειναι ενα αλλο τελειως διαφορετικο κομματι.Εννοειται πως θελει το μεγαλυτερο ψαξιμο εφοσον κατασταλαξω στην φυλη.Να δεις δειγματα της φυλης του εκτροφεα,εξετασεις υγειας,να υπαρχει μια επικοινωνια με τον εκτροφεα και οχι στο πουλησα και δεν με νοιαζει τωρα...Απλα πιστευω οτι το θεμα εκτροφειου ειναι ενα βημα μετα απο αυτο που ψαχνω εγω τωρα.Προς το παρον εγω αυτο που εχω κανει ειναι να εχω γραψει τις φυλες που με ενδιαφερουν και διπλα τους να εχω τα +- τους.Στο τελος θα δειξει που θα καταληξω και μετα για το θεμα του εκτροφειου ειναι μια τελειως διαφορετικη κουβεντα

Για το θεμα της φυλαξης θα το πω αλλη μια φορα.Θελω ο σκυλος που θα παρω να ειναι αποτρεπτικος με το γαβγισμα με την εμφανιση του αλλα να μπορει να επεμβει κιολας.Δεν νομιζω να ζηταω κατι παραλογο διορθωστε με αν κανω λαθος.Στην περιπτωση που μπορει να δεχθω καποια απειλη και ειμαι με τον σκυλο εννοειται οτι θα επεμβω.Τωρα αν το σκυλι ειναι στο σπιτι και πανε να το κλεψουνε ε εκει δεν θα μπορω να κανω κατι οπως και ολοι μας πιστευω.
Επειδη αναφερθηκαμε στα corso κ επειδη θα γραφεις τα παραπανω θα σου πω δυο πραγματα:
Ναι αν βρεις ενα corso τετοιων γραμμων θα μπορεις να ξερεις οτι αν κινδυνευσεις εστω κ στο ελαχιστο (κατα την κριση του σκυλου) ο σκυλος θα επεμβει κ θα ειναι αποτελεσματικος. Θα μπορεις να τον παιρνεις μαζι σου στις διακοπες τις παραλιες κ τον κοσμο για να κανει.... ο σκυλος διακοπες! Εσυ θα ζεις στην τσιτα, βγαζοντας ματια στην πλατη, για να μπορεις να τον "σβηνεις" καθε φορα που θα φορτωνει, για να μπορεις να ελεγχεις το χωρο να μην ερχονται σε στενες επαφες ξενοι μαζι του, για να ελεγχεις παντου τα παντα ωστε να μην γινει κανενα "λαθος".

Αυτο που μερικοι θελουν να σου πουν ισως με λαθος τροπο, ειναι οτι η υπευθυνοτητα που συνοδευει εναν τετοιο σκυλο πρεπει να ειναι τεραστεια κ δεν ειναι σε θεση να τον διαχειριστει ο καθενας......

Θεωρω ανεκδοτο το να τον αμολυσεις να παιξει σε παρκα κ πλατειες, να ανοιξεις την πορτα του σπιτιου σε εναν ξενο ετσι απλα η να μπορεσεις να κλεισεις τα ματια σου για 5' στην παραλια οταν τον εχεις μαζι σου.....

Αν η μελλουσα γυναικα σου θα μπορεσει να τον χειριστει εξαρταται κ απο την ιδια σε μεγαλο βαθμο. Με τα παιδια ΤΟΥΣ ειναι χαλι να τα πατησεις. Με τα ξενα συνηθως προβλημα.

Τελος να σου πω οτι τα τελευταια χρονια που ασχολουμαι με την φυλη, ειδα αρκετουν να ζητανε αυτο που ζητας κ νομιζαν οτι ηθελαν, κι οταν το απεκτησαν κ τους βγηκε να μην ξερουν τι να το κανουν.......

Δεν εχω κανενα λογο να σε αποτρεψω, ουτε ειδα απο τα λεγομενα σου κατι στραβο.
Πιστευω οτι καποια απο αυτα τα εχεις ηδη στο μυαλο σου. Μιλωντας με εναν σωστο εκτροφεα θα σου ξεκαθαρισει κ τα υπολοιπα.....
Καλη τυχη στο ψαξιμο.

Υ. Γ. Ο τροπος με τον οποιο "φυλαει" το ανθρωποκεντρικο κτητικο corso (κ οι συγγενεις φυλες) ειναι ξεχωριστος απο αλλες φυλες που "κανουν" φυλαξη. Γι αυτο ειναι κ τοσο δυσκολος ο χειρισμος τους, γιατι πρεπει ο ιδιοκτητης να μαθει να διαβαζει το σκυλο μιας κ ο σκυλος δεν περιμενει να ακουσει εντολες......
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν μενουμε στο μπρονξ

Δεν μενουμε στο μπρονξ...στο μπρονξ η οπλοκατοχη και η οπλοχρησια απεναντι στο διαρρηκτη ειναι νομιμη....εδω που δεν ειναι θελουμε τετοιο σκυλο..
Στην χωρα των καταυλισμων και του σφυριζα θελουμε δυο τετοιους..
Πνευματικα αναπηρη ειναο η γυναικα σου να εχει το τερας και να ανοιξει την πορτα στον ντελιβερα?Μιλαμε για ανθρωπους υπευθυνους και ενηλικες..Το βλεπεις στο βιντεο πως δαγκωνει τα συρματα?Εσυ θα ανοιγες την πορτα σς αγνωστο?Το αν εκθετεις το σκυλο σε κινδυνο δεν μπορω να το συζητησω νομιζω περναει τα ορια της λογικης.. Εσυ αν βιαζουν τη γυναικα σου ,δερνουν το παιδι σου πλιατσικολογουν το σπιτι σου κατσε αμετοχος και πες και στο σκυλο σου μην εμπλακει μη σπασει κανα νυχι....Θα τρελαθουμε!!!
Το πως ελεγχεται αυτο το ζωο ειναι αλλο κεφαλαιο και το αν μπορει ο καθενας να το χειριστει.Οτι χρειαζομαστε φυλαξη απο σκυλο ειναι γεγονος, τωρα απο ποιο επιπεδο φυλαξης και πανω αυτο ειναι αλλο καπελο...
Το αν θα ανοιξει την πορτα ή οχι δεν συνδεεται με πνευματικη αναπηρια. Τι θα κανεις; Θα το κλεινεις σε ενα δωματιο οταν χτυπαει το κουδουνι; Θα το κρατας εκει μεσα οσο πινεις τον καφε σου στο σαλονι με φιλους; Στη βολτα, τι; Θα το ταμπελαρεις ''Μην πλησιαζετε''; Ή μηπως δεν θα το βγαζεις καθολου βολτα για παν ενδεχομενο; Δεν λεω κατι πολυσυνθετο και απλα μην παραφραζεις τα λογια μου μεχρι εκει που δεν παιρνει. Ενας ικανος αριθμος σκυλων, οταν νιωθουν πως απειλουνται οι ιδιοι και οι ιδιοκτητες τους, σιγουρα θα γαβγιζουν και πιθανοτατα θα αρπαξουν μονο και μονο απο ενστικτο αμυνας. ΔΕΝ αρκει αυτο; Πρεπει να εκπαιδευτουν σε φυλαξη που οκ, θα κανουν ισως καποια στιγμη το καθηκον τους με διαρρηκτη αλλα εκτος σπιτιου δεν μπορουμε να τα κουμανταρουμε; Χρειαζεσαι γνωση, καλα αντανακλαστικα, δυναμικοτητα για να τον χειριζεσαι παντοτε με ασφαλεια κλπ. Αν θεωρει πως τα εχει αυτα, τοτε με το καλο. Αν και ο ανθρωπος μενει σε μια συνηθισμενη, αστικη περιοχη χωρις κρουσματα μεγαλοεγκληματιων, ως αλαρμ ενας σκυλος ΑΡΚΕΙ.

Anyway, επειδη ξερω πως θα απαντησεις και θα πεις ΠΑΛΙ τα ιδια, οποιος καταλαβε, καταλαβε...εχω ποσταρει και αλλα νωριτερα, αν θες διαβασε τα να καταλαβεις τι εννοω, δεν θα ξαναπω τα ιδια. :D
 
  • Like
Reactions: Giwrgos_Trls


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Το αν θα ανοιξει την πορτα ή οχι δεν συνδεεται με πνευματικη αναπηρια. Τι θα κανεις; Θα το κλεινεις σε ενα δωματιο οταν χτυπαει το κουδουνι; Θα το κρατας εκει μεσα οσο πινεις τον καφε σου στο σαλονι με φιλους; Στη βολτα, τι; Θα το ταμπελαρεις ''Μην πλησιαζετε''; Ή μηπως δεν θα το βγαζεις καθολου βολτα για παν ενδεχομενο; Δεν λεω κατι πολυσυνθετο και απλα μην παραφραζεις τα λογια μου μεχρι εκει που δεν παιρνει. Ενας ικανος αριθμος σκυλων, οταν νιωθουν πως απειλουνται οι ιδιοι και οι ιδιοκτητες τους, σιγουρα θα γαβγιζουν και πιθανοτατα θα αρπαξουν μονο και μονο απο ενστικτο αμυνας. ΔΕΝ αρκει αυτο; Πρεπει να εκπαιδευτουν σε φυλαξη που οκ, θα κανουν ισως καποια στιγμη το καθηκον τους με διαρρηκτη αλλα εκτος σπιτιου δεν μπορουμε να τα κουμανταρουμε; Ο ανθρωπος μενει σε μια συνηθισμενη, αστικη περιοχη χωρις κρουσματα μεγαλοεγκληματιων, ως αλαρμ ενας σκυλος ΑΡΚΕΙ.

Anyway, επειδη ξερω πως θα απαντησεις και θα πεις ΠΑΛΙ τα ιδια, οποιος καταλαβε, καταλαβε...εχω ποσταρει και αλλα νωριτερα, αν θες διαβασε τα να καταλαβεις τι εννοω, δεν θα ξαναπω τα ιδια. :D
τα περισσοτερα απο αυτα που λες πρεπει να εφαρμοζονται σχεδον με οποιοδηποτε σκυλι και αν εχεις στην κατοχη σου.
δεν ισχυουν μονο για τους killer.

προσωπικα και χωρις παρεξηγηση, θεωρω ψευδαισθηση το να πιστευει καποιος οτι ο οποιοσδηποτε σκυλος θα δαγκωσει αν νιωσει να απειλειται το αφεντικο του.
τα σκυλια προτιμουν το flight παρα το fight, δλδ να απεμπλακουν απο την κατασταση που αποτελει κινδυνο.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
τα περισσοτερα απο αυτα που λες πρεπει να εφαρμοζονται σχεδον με οποιοδηποτε σκυλι και αν εχεις στην κατοχη σου.
δεν ισχυουν μονο για τους killer.

προσωπικα και χωρις παρεξηγηση, θεωρω ψευδαισθηση το να πιστευει καποιος οτι ο οποιοσδηποτε σκυλος θα δαγκωσει αν νιωσει να απειλειται το αφεντικο του.
τα σκυλια προτιμουν το flight παρα το fight, δλδ να απεμπλακουν απο την κατασταση που αποτελει κινδυνο.
Φυσικα και με οποιοδηποτε σκυλι. Ποσο μαλλον οταν ειναι εκπαιδευμενος φυλακας οποτε χρειαζεται εξτρα προσοχη στις αντιδρασεις του οταν δεχεται διαφορα ερεθισματα...

Δεν θα δαγκωσει οποιοσδηποτε σκυλος. Ειπα ενας ικανος αριθμος, αλλα κυριως ως αμυνα οχι να επιτεθουν για να ξεσκισουν τον εισβολεα. Αυτο εξαρταται βεβαια και απο τον χαρακτηρα του καθε σκυλου...απ'οτι βλεπω ομως ο φιλος μας εστιαζει την προσοχη του σε δυναμικες φυλες με εντονα ενστικτα προστατευτικοτητας, τολμη και αυτοπεποιθηση οποτε οι πιθανοτητες ενος ανεκπαιδευτου να αμυνθει οταν νιωσει απειλη το ιδιο ή ο ιδιοκτητης του ή το 10χρονο παιδακι που ειναι μονο του στο σπιτι μαζι, αυξανονται. Ειναι ενστικτο και μονο...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Jimopliktos
Μια τελευταια ερωτηση:
Που μενεις;
Φυσικα δεν εννοω διευθυνση, αλλα πολη κεντρο διαμερισμα προαστιο εξοχη μονοκατοικια σε χωριο τι;
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@Jimopliktos
εχεις περιορισει καπως τις επιλογες σου οσο αφορα τη ρατσα; σε εχει κεντρισει καποια φυλη περισσοτερο επειτα απο την συζητηση;
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Φυσικα και με οποιοδηποτε σκυλι. Ποσο μαλλον οταν ειναι εκπαιδευμενος φυλακας οποτε χρειαζεται εξτρα προσοχη στις αντιδρασεις του οταν δεχεται διαφορα ερεθισματα...

Δεν θα δαγκωσει οποιοσδηποτε σκυλος. Ειπα ενας ικανος αριθμος, αλλα κυριως ως αμυνα οχι να επιτεθουν για να ξεσκισουν τον εισβολεα. Αυτο εξαρταται βεβαια και απο τον χαρακτηρα του καθε σκυλου...απ'οτι βλεπω ομως ο φιλος μας εστιαζει την προσοχη του σε δυναμικες φυλες με εντονα ενστικτα προστατευτικοτητας, τολμη και αυτοπεποιθηση οποτε οι πιθανοτητες ενος ανεκπαιδευτου να αμυνθει οταν νιωσει απειλη το ιδιο ή ο ιδιοκτητης του ή το 10χρονο παιδακι που ειναι μονο του στο σπιτι μαζι, αυξανονται. Ειναι ενστικτο και μονο...
sorry κιολας, αλλα στο προηγουμενο post σου δεν φαινοταν να δειχνεις οτι συμφωνεις με την πρακτικη περιορισμου του σκυλου.

αυτος ο αριθμος των σκυλων που λες, πιθανοτατα να ειναι πολυ μικρος ειδικα οταν μιλαμε για αδουλευτα σκυλια.
αν στο παραπανω προσθεσουμε και τις φοβιες που κουβαλαει ενα μεγαλο πληθος σκυλιων, ο αριθμος μειωνεται ακομα περισσοτερο.


οι φυλες μπορει να ειναι δυναμικες, στα χαρτια τουλαχιστον, γιατι στην πραξη δυσκολα βρισκεις αξιους εκπροσωπους.

εννοειται οτι ενα εκπαιδευμενο σκυλι χρειαζεται εξτρα προσοχη. αλλα απο την αλλη ενα σωστα εκπαιδευμενο σκυλι σε συνδυασμο με εναν συνειδητοποιημενο ιδιοκτητη, ο κινδυνος ειναι μικροτερος.

τελος, ειναι διαφορετικο ενα σκυλι να δαγκωσει απο φοβο απο το να δαγκωσει απο αμυνα.
 
  • Like
Reactions: Kouros




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
στην αμυνα δεν σημαινει οτι φοβασαι.
η αμυνα (defence drive) ειναι ενα drive που ζηταμε σε ενα σκυλι και συμφωνα με τους αμερικανους oταν το συνδυασουμε σωστα με το prey drive θα παραγουμε το fight drive.
(το εξηγω ετσι γιατι πολλες φορες η θεωρια ειναι διαφορετικη απο την πραξη. την θεωρια μπορεις να την εξηγησεις και να την καταννοησεις αλλα απο την αλλη η πραξη δεν εξηγειται ευκολα πολλες φορες)

οταν ενα σκυλι μπαινει σε αμυνα δεν σημαινει οτι θα κανει πισω και θα προσπαθησει να αποφυγει την κατασταση που το απειλει.

ενα σκυλι που θα δαγκωσει(στην πραγματικοτητα απλως θα τσιμπησει) απο φοβο θα το κανει πανω στον πανικο του για να κερδισει χρονο και να αποχωρησει απο τον κινδυνο.
νομιζω οτι ειναι καταννοητο οτι ενα τετοιο σκυλι σε μια τετοια κατασταση ειναι φουλ στρεσαρισμενο και το μυαλο του δεν ειναι καθολου καθαρο.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen ειτε μας αρεσει ειτε οχι, για μερικες ρατσες ειναι απαραδεκτο οταν συμβαινει αυτο.
βρε συμφωνω απολυτα μαζι σου...:)
μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα και γιατι το ειπα και σε ποιο συγκεκριμενο επιχειρημα απαντουσα:
Επισης εγω μπορει να θελω να βαζει ο σκυλος τα κλαματα μολις σηκωσεις χερι...Οποτε μην θεωρησεις οτι με εθιξες...Αν προσεξες δεν ειπα πουθενα οτι θελω να εχω εναν σκυλο-δολοφονο. Παμε παρακατω λοιπον, γιατι μονος τα λες απο το κεφαλι σου...
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Το αν θα ανοιξει την πορτα ή οχι δεν συνδεεται με πνευματικη αναπηρια. Τι θα κανεις; Θα το κλεινεις σε ενα δωματιο οταν χτυπαει το κουδουνι; Θα το κρατας εκει μεσα οσο πινεις τον καφε σου στο σαλονι με φιλους; Στη βολτα, τι; Θα το ταμπελαρεις ''Μην πλησιαζετε''; Ή μηπως δεν θα το βγαζεις καθολου βολτα για παν ενδεχομενο; Δεν λεω κατι πολυσυνθετο και απλα μην παραφραζεις τα λογια μου μεχρι εκει που δεν παιρνει. Ενας ικανος αριθμος σκυλων, οταν νιωθουν πως απειλουνται οι ιδιοι και οι ιδιοκτητες τους, σιγουρα θα γαβγιζουν και πιθανοτατα θα αρπαξουν μονο και μονο απο ενστικτο αμυνας. ΔΕΝ αρκει αυτο; Πρεπει να εκπαιδευτουν σε φυλαξη που οκ, θα κανουν ισως καποια στιγμη το καθηκον τους με διαρρηκτη αλλα εκτος σπιτιου δεν μπορουμε να τα κουμανταρουμε; Χρειαζεσαι γνωση, καλα αντανακλαστικα, δυναμικοτητα για να τον χειριζεσαι παντοτε με ασφαλεια κλπ. Αν θεωρει πως τα εχει αυτα, τοτε με το καλο. Αν και ο ανθρωπος μενει σε μια συνηθισμενη, αστικη περιοχη χωρις κρουσματα μεγαλοεγκληματιων, ως αλαρμ ενας σκυλος ΑΡΚΕΙ.

Anyway, επειδη ξερω πως θα απαντησεις και θα πεις ΠΑΛΙ τα ιδια, οποιος καταλαβε, καταλαβε...εχω ποσταρει και αλλα νωριτερα, αν θες διαβασε τα να καταλαβεις τι εννοω, δεν θα ξαναπω τα ιδια. :D
δεν χρειαζεται να σου απαντησω σε τιποτα με καλυπτει με τις απαντησεις του ο @george_gs .
Οχι βεβαια δεν θα το κλεινεις σε δωματιο αλλα σε αυλη και σε κλουβι μακρια απο τους φιλους.Σκυλος τετοιου μεγεθους και χαρακτηρα δεν ειναι για διαμερισμα.Ναι δεν θα το βγαζεις βολτα για να το δειχνεις και ναι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους και θυσιες.Τετοιο σκυλι ΔΕΝ το κυκλοφορεις μεσα σε κοσμο.Αν θες παρεα για να κυκλοφορειτε μαζι παρε λαμπραντορ ή μποξερ.
ΔΕΝ μπορουμε να τα εχουμε ολα..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Το πιάσαμε λίγο το θέμα από τα μαλλιά, το ξετριχιάσαμε και στο τέλος θα κάνουμε την τρίχα καραβόσχοινο.. :D

Παιδιά.. Δεν σας απέτρεψε κανείς από το να πάρετε σκύλο. Στην τελική αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ελάχιστοι από εδώ μέσα γνωρίζονται μεταξύ τους. Και εκτός αν πάρει κανείς δεινόσαυρο, δε θα μαθευτεί ποτέ τι σκύλο πήρε. Οπότε ότι και να ειπωθεί εδώ, η τελική απόφαση και επιλογή είναι του εκάστοτε ιδιοκτήτη. Αν υπάρχει ένας υπερβάλλων ζήλος από ορισμένους, εγώ το εκλαμβάνω σαν προειδοποίηση ώστε να ξέρουν οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες τι τους περιμένει και να μη βρεθούν προ εκπλήξεων. Το βρίσκετε λάθος κάτι τέτοιο; Τις προάλλες έσκασε μύτη μέλος που λέει "Πήρα rottweiler από πατέρα Γερμανό Ο.Υ.Κά :confused: και θέλω να μου πείτε πως να του επιβληθώ". Τι του λες εκεί;

Δημήτρη καλώς ήρθες στο forum. :)

Κατ' εμέ είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι διαβάζεις καιρό πριν και προσπαθείς να προετοιμαστείς. Απλά καλό είναι να σκεφτείς και πως θέλεις ακριβώς το σκύλο. Τι εννοώ.. Το σκύλο σου τον φαντάζεσαι πχ να μπορεί να ακολουθεί και στις δραστηριότητές σας με την οικογένεια; Διακοπές, βόλτες, να παίζει με τα παιδιά κτλ. Είσαι διατεθειμένος να βλέπεις πάντα 2 κινήσεις μπροστά και να προσπαθείς να προβλέψεις το σκύλο; Η σύζυγος θα μπορεί αν χρειαστεί να τον κουμαντάρει; Ο σκύλος θα έρθει πριν ή μετά τα παιδιά; Κάποιες φυλές ή/και χαρακτήρες μπορεί να έχουν θέμα με αυτό. Αυτά είναι μερικά θέματα από την καθημερινή συμβίωση με το σκύλο που θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου κυρίως.

Πάντα επίσης να έχεις υπόψη σου ότι όλα τα σκυλιά (ή όλες οι φυλές) δεν φυλάνε το ίδιο ή με τον ίδιο ζήλο. Οπότε ψάξε να δεις τι θέλεις περισσότερο. Θα πρέπει επιπλέον εφόσον είσαι διατεθειμένος για κάτι τέτοιο, να ψάξεις σωστές γραμμές και σωστούς εκτροφείς. Το γεγονός ότι οι περισσότερες φυλές έχουν γίνει χάλια πλέον, ισχύει. Δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν και σωστά δείγματα φυλών όπως ο Γ.Π. Απλά είναι πιο δύσκολο να βρεις. Και πάλι εξαρτάται από σένα, το πόσο μακριά είσαι διατεθειμένος να φτάσεις.

@Kouros εσύ μιλάς για σκύλο που είναι διατεθειμένος να σκοτώσει ή καταλαβαίνω λάθος; Αν ναι, νομίζω ότι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών δεν χρειάζονται κάτι τέτοιο. Και δεν ξέρω κατά πόσο ένας τέτοιος σκύλος μπορεί να ταιριάξει σε οικογένεια. Για μένα είναι άλλο η καταστολή/ακινητοποίηση κι άλλο το να τον σκοτώσει ο σκύλος. Ίσως ζω στο ροζ συννεφάκι μου κι εγώ, αν και ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει εις βάθος το θέμα.. :)

Για τα μέλη που σκάλωσαν στο αν θα αφήσεις το σκύλο να τα βγάλει πέρα μόνος του. Ας είμαστε ειλικρινείς.. Αν έχω αφήσει το 12χρονο παιδάκι μου στο σπίτι με το σκύλο για να πεταχτώ στο σουπερμάρκετ και μπει κάποιος μέσα, ναι θέλω ο σκύλος να μπει μπροστά και όσο μπορεί να προστατέψει το παιδί μου. Αν είμαι εγώ μέσα στο σπίτι θα ριχτώ μαζί με το σκύλο στον τυπά που θα επιδιώξει εισβολή, προκειμένου να τον ακινητοποιήσουμε. Αν και γυναίκα, λίγο ξύλο θα το ρίξω αν χρειαστεί.
Δεν ειπα οτι η πλειοψηφια των ιδιοκτητων χρειαζεται κατι τετοιο...Ουτε ειπα στον φιλο να παρει τετοιο..Ειπα στους υπολοιπους συνομιλητες ομως που ειναι ετοιμοι να κανουν τους υπερηρωες οτι τετοια σκυλια υπαρχουν.Το αν ταιριαζει τετοιο πραγμα στην οικογενεια και σε ποια οικογενεια και με ποσα παιδια ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Δεκτη η αποψη για ακινητοποιηση αλλα εμενα δεν μου κανει....
Ναι ψαξτο λιγο καλυτερα..φαντασου τον εαυτο σου να κρατανε μεσα στο ιδιο σου το σπιτι ακινητη στο πατωμα 2 αλητες και να προσπαθουν να σε βιασουν υπο τον ηχο του γαβγισματος του σκυλου που φανταζεσαι μεσα σε αυτο το ροζ συννεφακι...
Τι θα προτιμουσες??Να τους τραγουδαει εμβατηρια ενω κανουν οτι κανουν?
Η αυτο που περιγραφω εγω...?
 
  • Like
Reactions: george_gs


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@Kouros που για να λεμε και του στραβου το δικιο ενα μποξερακι μπορει να ειναι πολυ κοινωνικο και παιχνιδιαρικο αλλα μια χαρα θα κανει την δουλεια του αν νιωσει κινδυνο.. δεν θα αποκεφαλισει, αλλα δε θα κωλωσει να αρπαξει οτι βρει.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@MichalisN Τα κεφτεδακια ήταν σαν παράδειγμα. Όπου κεφτεδακια βάλε 1002 αλλά πράγματα.

@Kouros Δεν λέμε για φωτο και βίντεο με την φατσα μας και το σπίτι μας αλλά για κάτι που να δείχνει τι έχουμε κάνει εμείς (γενικότερα) για να υποστηρίξουμε την άποψη μας με πράξεις και όχι μόνο θεωρία και με ξένα βίντεο. Αλλιώς ο καθένας δικαιούται να νομίζει αυτό που ισχύει στην ελλαδα . Ότι δηλώσεις είσαι. Τόσο απλά.
Κατά τα άλλα σύμφωνω για την περίπτωση του μεγαλοαστού και του καθένα γενικότερα αρκεί να μπορεί να διαχειριστεί έναν τέτοιο σκύλο. Και δυστυχώς ή συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορεί.
@manolo τι να δειξουμε δηλαδη με πραξεις σε βιντεο?Εσυ δλδ τι εδειξες απο το περιστατικο με το δαγκωμα του σκυλου σου στις σκηνες?Το σκυλο να κανει μπανιο και να ειναι βρεγμενος με τη γλωσσα εξω...τι παει να πει αυτο?Οτι αυτο που περιεγραψες δεν εγινε?Οτι πρεπει να ξεθαψω τον νεκρο σκυλο μου και να δελεασω ενα διαρρηκτη με την καμερα στα χερια για να αποδειξω κατι?Εγω ή οποιοσδηποτε αλλος?Οχι βεβαια...εχω το δικαιωμα της αποψης και γνωμης...προφανω και οτι δηλωσεις εισαι σε αυτη τη χωρα...
Δεν ειπα ποτε οτι καποιο βιντεο ειναι δικο μου...και αν προσεξεις δεν προτεινα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε κανενα να παρει τετοιο σκυλο...(σε ολα μου τα γραπτα θα δεις οτι προτεινω ΠΡΕΣΑ ΚΑΝΑΡΙΟ) και οχι καυκασιο.... γιατι η πλειοψηφια ΕΙΝΑΙ..ανευθυνοι..
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
το defence drive δεν έχει φόβο?
απο οσο γνωριζω οχι.
αμυνομαι γιατι εχω αυτοπεποιθεση, επειδη ξερω οτι σε εχω και για αυτους τους λογους θα παλεψω μαζι σου (fight) σε αντιθετη περιπτωση θα σε φοβηθω και θα τρεξω μακρια σου (flight).

βρε συμφωνω απολυτα μαζι σου...:)
μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα και γιατι το ειπα και σε ποιο συγκεκριμενο επιχειρημα απαντουσα:
οκ,μπορει να μην καταλαβα καλα.
απλως να τονισω και παλι οτι ειναι λαθος ενας ιδιοκτητης να (μπορει) να θελει να βαζει ο σκυλος του τα κλαματα οταν του σηκωνουν το χερι, οταν αυτη η συμπεριφορα εναντιωνεται με το προτυπο της φυλης και φυσικα με τον χαρακτηρα του σκυλου.
αν ο χαρακτηρας του σκυλου ειναι soft και αντιδραει ετσι τοτε παλι καποιο λαθος εχει γινει και δεν ανταποκρινεται στο προτυπο.
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros που για να λεμε και του στραβου το δικιο ενα μποξερακι μπορει να ειναι πολυ κοινωνικο και παιχνιδιαρικο αλλα μια χαρα θα κανει την δουλεια του αν νιωσει κινδυνο.. δεν θα αποκεφαλισει, αλλα δε θα κωλωσει να αρπαξει οτι βρει.
Που το ειδες αυτο το σεναριο??Να γλυψει μπορει,...μποξερ να δαγκωσει...πολυ σπανιο..
Κακως βεβαια γιατι απο φυσικα χαρισματα ειναι και γαμω τα σκυλια..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
σπανιο γιατι γιναν και αυτα της μοδος ναι.. οπως τα corso που εγιναν αρνακια.
αλλα για να το λεω καπου θα το ειδα, δε το φανταστηκα.. αναφερομαι σε μποξερ, οχι τυπου μποξερ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf