Βοηθεια στην επιλογη


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Kouros

Η μεγιστη διαφωνια μου καθε φορα που λεμε τα ιδια, ειναι η συμπεριφορα του σκυλου σε εξωτερικους χωρους.
Ενας σκυλος δυναμικης φυλης (μαστιφοτετοιος ξερεις με τα μαγουλα) εκπαιδευμενος ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟΣ κ ελεγχομενος δεν κοιταει να κατασπαραξει οτι κινειται. Κοιταει να προστατεψει αυτο(ν) που κρινει οτι απειλειται. Μεσω την εκπαιδευσης διχνεις στο σκυλο τι συνιστα απειλη.
Κατα συνεπεια μια χαρα μπορει να κυκλοφορησει μεσα στον κοσμο, με ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυποθεση εναν ιδιοκτητη με ματια παντου, που ξερει να προβλεπει κ να κοβει το σκυλο του οταν αυτος δεν θελει να αντιδρασει......

Στο χωρο τους η μονα τους η χωρις παρεμβαση ιδιοκτητη εντος η εκτος του χωρου τους (γιατι ο ιδιοκτητης ειναι στην κοσμαρα του ας πουμε) τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα, αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι μιλαμε για τον παραπανω σκυλο κ δεν μπορει να κυκλοφορησει σε κοσμο.

Σημειωνω βεβαια στα παραπανω, οτι μπορει η καθημερινη βολτα ενος τετοιου σκυλου σε αστικο κεντρο κ μερη με πολυκοσμια μπορει να ειναι πραγματικος εφιαλτης για τον ιδιοκτητη κ μια ιδιαιτερως κουραστικη διαδικασια την οποια δεν ξερω πολλους να κανουν.....
Γι αυτο θα συμφωνησω εν μερη οτι τετοια σκυλια ειναι για να ζουν σε αλλες συνθηκες.
 






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
sorry κιολας, αλλα στο προηγουμενο post σου δεν φαινοταν να δειχνεις οτι συμφωνεις με την πρακτικη περιορισμου του σκυλου.

αυτος ο αριθμος των σκυλων που λες, πιθανοτατα να ειναι πολυ μικρος ειδικα οταν μιλαμε για αδουλευτα σκυλια.
αν στο παραπανω προσθεσουμε και τις φοβιες που κουβαλαει ενα μεγαλο πληθος σκυλιων, ο αριθμος μειωνεται ακομα περισσοτερο.


οι φυλες μπορει να ειναι δυναμικες, στα χαρτια τουλαχιστον, γιατι στην πραξη δυσκολα βρισκεις αξιους εκπροσωπους.

εννοειται οτι ενα εκπαιδευμενο σκυλι χρειαζεται εξτρα προσοχη. αλλα απο την αλλη ενα σωστα εκπαιδευμενο σκυλι σε συνδυασμο με εναν συνειδητοποιημενο ιδιοκτητη, ο κινδυνος ειναι μικροτερος.

τελος, ειναι διαφορετικο ενα σκυλι να δαγκωσει απο φοβο απο το να δαγκωσει απο αμυνα.
Ποιος μιλησε για περιορισμο;;;

Μισο λεπτο γιατι μπερδευτηκα...λες δηλαδη οτι εαν ενα σκυλι δεχτει μετωπικη επιθεση απο εναν εισβολεα στο σπιτι, δεν θα αντιδρασει; Εδω μιλαμε καθαρα για ενστικτα... Εαν εσενα σου επιτεθει καποιος αυτοαματα δεν θα αντιδρασεις για να προστατευσεις τον εαυτο σου; Η αμυνα δηλαδη δεν εχει φοβο; Εισαι σιγουρος οτι ''τον εχεις'' τον αλλον οποτε αμυνεσαι; Γιατι εγω ξερω πως οταν ενα ζωο αισθανεται κινδυνο θα αμυνθει δαγκωνοντας, γαβγιζοντας ή ο,τι αλλο, σε μια προσπαθεια αυτοσυντηρησης...αυτο δε σημαινει οτι δεν συμπεριλαμβανεται ο φοβος.

Το point σου δεν το πολυπιανω νομιζω...εγω μιλαω για ενστικτα. Διορθωστε αν κανω λαθος, αλλα ως τωρα ηξερα οτι ενα σκυλι, ακομη και αδουλευτο, οταν αισθανθει απειλει αμυνεται. Οπως ολα τα οντα του πλανητη. Εκτος αν μιλας για φοβικα και κακοποιημενα, τα οποια και παλι πολλες φορες απο αμυνα θα κανουν κανεα αρπαγμα αν τους επιτεθεις (σε πολλες περιπτωσεις θα κρυφτουν κιολας, δεν λεω). Ειναι στη φυση των ζωων πιστευω ακομη και των ανθρωπων...τα ενστικτα δεν διαχωριζονται σε δουλεμενα και αδουλευτα, ειναι ενστικτα επιβιωσης. Ποσο μαλλον οταν ενα σκυλι ειναι δεμενο με τον ιδιοκτητη του και εχει νιωσει ασφαλεια και ανεση στον χωρο που ζει. Ο δικος μου για παραδειγμα, ηταν απο μικρος μαλθακος. Παιζει να ηταν απο τους μπουλιδες της γεννας. Στον δρομο ολοι τον ποδοπατουσαν και κρυβοταν. Στο σπιτι με τον καιρο και με την εξελιξη της συμβιωσης μας, ενιωσε ασφαλεια και πλεον, μετα απο δυο χρονια, αποτρεπει ξενους με γαβγισμα και αν λαχει και δει να γινεται φασαρια αναμεσα σε επισκεπτες ψιλοαρπαζει κιολας... και να φανταστεις δεν τον λες και σκυλο με αυτοπεποιθηση και θαρρος γενικα, περισσοτερο φοβικο θα τον χαρακτηριζα.
Αυτα τα λεω για να επισημανω πως αρκουν για μια κλασσικη αστικη γειτονια..

Αν δεν κανω λαθος ο φιλος εχει διαθεση και ορεξη να ψαξει για καλο εκτροφεα και αξιο εκπροσωπο της φυλης που θα επιλεξει.

Σιγουρα ο κινδυνος ειναι μικροτερος. δεν βλεπω σε τι διαφωνεις με αυτο. οτι γραφεις επι αυτου, τα εχω γραψει πολλακις ως τωρα.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Δλδ εγω που τα κατεβαζω επι τουτου καθε τοσο εχω προβλημα γιατρε μου;; :p
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

καλα κανετε και τα κατεβαζετε... επι τουτου:D
εχετε τους λογους σας και το καταλαβαινω.

το θεμα ειναι να υπαρχουν επιλογες και δυστυχως στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στην Αθηνα οι επιλογες ειναι ελαχιστες και ημιμετρα.
αυτος ειναι ενας απο τους πολλους λογους που ζηλευω τις ευρωπαικες πολεις (π.χ. Μοναχο).
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
δεν χρειαζεται να σου απαντησω σε τιποτα με καλυπτει με τις απαντησεις του ο @george_gs .
Οχι βεβαια δεν θα το κλεινεις σε δωματιο αλλα σε αυλη και σε κλουβι μακρια απο τους φιλους.Σκυλος τετοιου μεγεθους και χαρακτηρα δεν ειναι για διαμερισμα.Ναι δεν θα το βγαζεις βολτα για να το δειχνεις και ναι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους και θυσιες.Τετοιο σκυλι ΔΕΝ το κυκλοφορεις μεσα σε κοσμο.Αν θες παρεα για να κυκλοφορειτε μαζι παρε λαμπραντορ ή μποξερ.
ΔΕΝ μπορουμε να τα εχουμε ολα..
Νομιζω λεμε το ιδιο ;)
Απο την αρχη εχω πει την αποψη μου: οτι δεν χρειαζεται για σπιτι σε συνηθισμενη αστικη περιοχη τετοιο σκυλι με τετοια εκπαιδευση. και κατεληξες απ'οτι φαινεται να λες το ιδιο ......
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Δεν θα το ελεγα "λαθος επιλογη". Η εκτροφεας μου προτεινε αυτο που ζητησα. Ισως επεσε εξω στο βαθμο της προστατευτικοτητας του. Απο την αλλη εγω δεν ειχα συνειδητοποιησει τι σημαινει να εχεις ενα τετοιο κουταβι. Οσα σκυλια προστατευτικα ειχα δει, ηταν ενηλικα και τα θαυμαζα. Δυστυχως, δεν σου περιγραφει κανεις τι δουλεια θελει για να ισορροπησουν.
θα σου μιλησω για καθαρα ανεκπαιδευτα ζωα...

στην τελευταια προταση ειναι το λαθος σου...μια χαρα ισορροπημενο ειναι το σκυλι σου...η διαφορα εγκειται στο οτι δεν ταιριαζει με τα δεδομενα ισορροπιας που εχεις εσυ ,τα οποια στην περιπτωση του σκυλου αποτελουν ανισορροπια...

δεν ειναι δυνατον ενα κυριαρχικο ζωο να ειναι φιλικο με αλλα ζωα του ιδιου φυλου...τα υποτασσει και απο κει και μετα ανεχεται την παρουσια τους...

ειναι εντελως αφυσικο για ενα κυριαρχικο ζωο να συναντα ιδιου φυλου ζωο και να μην προσπαθησει να του επιβληθει...

με τον ιδιο τροπο θα αντιδρασει και με ξενους ανθρωπους...

ανισορροπο ξερεις ποτε θα ηταν?εαν το αλλο σκυλι που θα συναντουσε του δηλωνε απ ευθειας υποταγη και παραταυτα επιτιθετο και το ξεσκιζε...

αυτο που θεωρω οτι ειναι το βασικο δικο σου λαθος οπως και των περισσοτερων αυτης της αντιληψης,ειναι οτι εξανθρωπιζετε τα ζωα,θεωρωντας οτι λειτουργουν λογικα κι οχι ενστικτωδως οπως κανουν...

που ακομη κι ετσι να το δεις ,αν παρατηρησεις προσεκτικα θα διαπιστωσεις οτι και στην ανθρωπινη φυση κυριαρχο ενστικτο ειναι αυτο της επιβολης...εξωραισμενης βεβαια λογω πολιτικης ορθοτητας κι εξελιξης,αλλα παρουσης παρα ταυτα...

η καθε κυριαρχικη γυναικα θελει να ειναι πιο εξυπνη πιο εμφανισιμη,πιο εξιολογη απο τις υπολοιπες...

στους αντρες τα πραγματα ειναι πολυ πιο ξεκαθαρα και κανουν μπαμ απο 10 χιλιομετρα μακρυα...απο κει βγηκε και η εκφραση pissing contest...

που στηριζεται αυτο? στα αρχεγονα ενστικτα μας τα οποια υπερισχυαν οταν η ζωη περιοριζοταν στην επιβιωση στην πιο βασικη της μορφη...

τα ζωα που ειναι αμιγως ενστικτωδη οντα,συγκρινονται αμεσα μονο με τους νεαντερνταλ...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Ποιος μιλησε για περιορισμο;;;

Μισο λεπτο γιατι μπερδευτηκα...λες δηλαδη οτι εαν ενα σκυλι δεχτει μετωπικη επιθεση απο εναν εισβολεα στο σπιτι, δεν θα αντιδρασει; Εδω μιλαμε καθαρα για ενστικτα... Εαν εσενα σου επιτεθει καποιος αυτοαματα δεν θα αντιδρασεις για να προστατευσεις τον εαυτο σου; Η αμυνα δηλαδη δεν εχει φοβο; Εισαι σιγουρος οτι ''τον εχεις'' τον αλλον οποτε αμυνεσαι; Γιατι εγω ξερω πως οταν ενα ζωο αισθανεται κινδυνο θα αμυνθει δαγκωνοντας, γαβγιζοντας ή ο,τι αλλο, σε μια προσπαθεια αυτοσυντηρησης...αυτο δε σημαινει οτι δεν συμπεριλαμβανεται ο φοβος.

Το point σου δεν το πολυπιανω νομιζω...εγω μιλαω για ενστικτα. Διορθωστε αν κανω λαθος, αλλα ως τωρα ηξερα οτι ενα σκυλι, ακομη και αδουλευτο, οταν αισθανθει απειλει αμυνεται. Οπως ολα τα οντα του πλανητη. Εκτος αν μιλας για φοβικα και κακοποιημενα, τα οποια και παλι πολλες φορες απο αμυνα θα κανουν κανεα αρπαγμα αν τους επιτεθεις (σε πολλες περιπτωσεις θα κρυφτουν κιολας, δεν λεω). Ειναι στη φυση των ζωων πιστευω ακομη και των ανθρωπων...τα ενστικτα δεν διαχωριζονται σε δουλεμενα και αδουλευτα, ειναι ενστικτα επιβιωσης. Ποσο μαλλον οταν ενα σκυλι ειναι δεμενο με τον ιδιοκτητη του και εχει νιωσει ασφαλεια και ανεση στον χωρο που ζει. Ο δικος μου για παραδειγμα, ηταν απο μικρος μαλθακος. Παιζει να ηταν απο τους μπουλιδες της γεννας. Στον δρομο ολοι τον ποδοπατουσαν και κρυβοταν. Στο σπιτι με τον καιρο και με την εξελιξη της συμβιωσης μας, ενιωσε ασφαλεια και πλεον, μετα απο δυο χρονια, αποτρεπει ξενους με γαβγισμα και αν λαχει και δει να γινεται φασαρια αναμεσα σε επισκεπτες ψιλοαρπαζει κιολας... και να φανταστεις δεν τον λες και σκυλο με αυτοπεποιθηση και θαρρος γενικα, περισσοτερο φοβικο θα τον χαρακτηριζα.
Αυτα τα λεω για να επισημανω πως αρκουν για μια κλασσικη αστικη γειτονια..

Αν δεν κανω λαθος ο φιλος εχει διαθεση και ορεξη να ψαξει για καλο εκτροφεα και αξιο εκπροσωπο της φυλης που θα επιλεξει.

Σιγουρα ο κινδυνος ειναι μικροτερος. δεν βλεπω σε τι διαφωνεις με αυτο. οτι γραφεις επι αυτου, τα εχω γραψει πολλακις ως τωρα.
στα γρηγορα γιατι δεν εχω χρονο...

λοιπον με τον περιορισμο αναφερομουν στην μεταφορα του σκυλου σε αλλο μερος μακρια απο τους επισκεπτες.

οχι, τα ζωα δεν εχουν την προδιαθεση να παλεψουν με καθε τι τα φοβιζει. γιατι αλλωστε να παλεψεις με κατι ενω μπορεις να φυγεις και να το αποφυγεις??? το ιδιο συμβαινει και στους ανθρωπους.



η αμυνα δεν ειναι φοβος, ή τουλαχιστον δεν ειναι ο ανθρωπινος φοβος που εχουμε στο μυαλο μας.
οταν λεμε αμυνα (defence drive) δεν σημαινει οτι πρεπει πρωτα να τις φαει για να αντιδρασει.

το οτι γαβγιζει ενα σκυλι δεν λεει κατι. μπορει να ειναι καθαρη ανασφαλεια και οχι προστασια. κλασσικο λαθος που γινεται απο την πλειοψηφία των ιδιοκτητων.

το να επιτεθει ενα σκυλι μπορει να συμβει και απο τον φοβο του αλλα αυτο δεν ειναι το ζητουμενο αφου με την πρωτη αντιδραση του "κακου" το πιθανοτερο ειναι να βαλει την ουρα στα σκελια.
 
  • Like
Reactions: east49


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
σπανιο γιατι γιναν και αυτα της μοδος ναι.. οπως τα corso που εγιναν αρνακια.
αλλα για να το λεω καπου θα το ειδα, δε το φανταστηκα.. αναφερομαι σε μποξερ, οχι τυπου μποξερ
και εγω εχω δει σε βιντεο ενα ,δεν διαφωνω.Αλλα ειναι μια σταγονα στον ωκεανο...
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Δεν ειπα οτι η πλειοψηφια των ιδιοκτητων χρειαζεται κατι τετοιο...Ουτε ειπα στον φιλο να παρει τετοιο..Ειπα στους υπολοιπους συνομιλητες ομως που ειναι ετοιμοι να κανουν τους υπερηρωες οτι τετοια σκυλια υπαρχουν.Το αν ταιριαζει τετοιο πραγμα στην οικογενεια και σε ποια οικογενεια και με ποσα παιδια ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Δεκτη η αποψη για ακινητοποιηση αλλα εμενα δεν μου κανει....
Ναι ψαξτο λιγο καλυτερα..φαντασου τον εαυτο σου να κρατανε μεσα στο ιδιο σου το σπιτι ακινητη στο πατωμα 2 αλητες και να προσπαθουν να σε βιασουν υπο τον ηχο του γαβγισματος του σκυλου που φανταζεσαι μεσα σε αυτο το ροζ συννεφακι...
Τι θα προτιμουσες??Να τους τραγουδαει εμβατηρια ενω κανουν οτι κανουν?
Η αυτο που περιγραφω εγω...?
Δε νομίζω ότι διαφωνούμε απαραίτητα, αν έχω καταλάβει ακριβώς το σκεπτικό σου. :)

Και πάλι από το ροζ συννεφάκι μου θα σου πω, πως έχω εγώ "ιεραρχημένες" τις περιπτώσεις αντίδρασης του εκάστοτε σκύλου σε ενδεχόμενη απειλή που θα πρέπει να με προστατέψει και να βγάλει φύλαξη:
  1. Ο σκύλος θα φοβηθεί τόσο που θα πάρει δρόμο.
  2. Ο σκύλος που θα προσπαθήσει να προστατέψει, αλλά θα περιοριστεί στο γάβγισμα καθότι δε θα έχει το ψυχικό σθένος να δαγκώσει.
  3. Ο σκύλος θα έχει το ψυχικό σθένος και δε θα διστάσει να δαγκώσει (σε τέτοιο σκύλο αναφερόμουν πριν).
  4. Ο σκύλος που θα ορμάει και θα δαγκώνει ανεξέλεγκτα.

Εσύ μου δίνεις την εντύπωση ότι θέλεις το σκύλο της κατηγορίας 4, ενώ εγώ σου μιλάω για το σκύλο της κατηγορίας 3. Από το βιασμό που ανέφερες ή οποιαδήποτε άλλη real time απειλή μπορούν να με προστατέψουν και οι δυο κατηγορίες. Η διαφορά που βρίσκω εγώ όμως, είναι ότι:

α. Ο σκύλος της κατηγορίας 3, πιθανόν να χρειαστεί εκπαίδευση για να το κάνει αποτελεσματικά.
β. Ο σκύλος της κατηγορίας 4, θα αφήσει στον τόπο τον εκάστοτε αλήτη όπως και να έχει. :p

Επίσης, το σκύλο της κατηγορίας 3, μπορώ να τον εμπιστευτώ λίγο (έως αρκετά, ανάλογα το χαρακτήρα του σκύλου και την περίσταση) παραπάνω από αυτόν της κατηγορίας 4, σε ότι αφορά παιδιά, επισκέπτες και στην καθημερινότητα γενικότερα.

Το ότι πολλές φυλές έχουν καταστραφεί πλέον, γιατί υπάρχει ζήτηση για δεινόσαυρο με ψυχή κουνελιού ισχύει. Αυτό και πάλι όμως, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντιπροσωπευτικά δείγματα. Απλά θεωρώ ότι θέλει ψάξιμο. Και σε κάποιες φυλές, πάρα πολύ.

Οπότε αν με ρωτάς ακόμα, ποιο σκύλο θα προτιμήσω, θα σου πω αυτόν της κατηγορίας 3 που ναι μεν έχει το σθένος να δαγκώσει αν χρειαστεί, αλλά θα μπορεί επίσης να είναι μέρος της καθημερινότητάς μου. Όλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψη ότι ο σκύλος θα περάσει την απαραίτητη εκπαίδευση κι ότι εγώ θα πρέπει να είμαι πάντα 1-2 βήματα μπροστά από το μυαλό του σκύλου και να προλαμβάνω καταστάσεις.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros

Η μεγιστη διαφωνια μου καθε φορα που λεμε τα ιδια, ειναι η συμπεριφορα του σκυλου σε εξωτερικους χωρους.
Ενας σκυλος δυναμικης φυλης (μαστιφοτετοιος ξερεις με τα μαγουλα) εκπαιδευμενος ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟΣ κ ελεγχομενος δεν κοιταει να κατασπαραξει οτι κινειται. Κοιταει να προστατεψει αυτο(ν) που κρινει οτι απειλειται. Μεσω την εκπαιδευσης διχνεις στο σκυλο τι συνιστα απειλη.
Κατα συνεπεια μια χαρα μπορει να κυκλοφορησει μεσα στον κοσμο, με ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυποθεση εναν ιδιοκτητη με ματια παντου, που ξερει να προβλεπει κ να κοβει το σκυλο του οταν αυτος δεν θελει να αντιδρασει......

Στο χωρο τους η μονα τους η χωρις παρεμβαση ιδιοκτητη εντος η εκτος του χωρου τους (γιατι ο ιδιοκτητης ειναι στην κοσμαρα του ας πουμε) τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα, αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι μιλαμε για τον παραπανω σκυλο κ δεν μπορει να κυκλοφορησει σε κοσμο.

Σημειωνω βεβαια στα παραπανω, οτι μπορει η καθημερινη βολτα ενος τετοιου σκυλου σε αστικο κεντρο κ μερη με πολυκοσμια μπορει να ειναι πραγματικος εφιαλτης για τον ιδιοκτητη κ μια ιδιαιτερως κουραστικη διαδικασια την οποια δεν ξερω πολλους να κανουν.....
Γι αυτο θα συμφωνησω εν μερη οτι τετοια σκυλια ειναι για να ζουν σε αλλες συνθηκες.
@east49 Δεν γινεται να συμφωνησουμε...Δεν υπαρχει ισορροπημενος σκυλος κ ελεγχομενος...
Ουτε σκυλος ΦΥΛΑΚΑΣ και να κυκλοφορει μεσα σε κοσμο...με φιμωτρο εννοειται παντα!!ΠΑΝΤΑ!!
Ο σκυλος (σκυλοι..) που περιγραφεις εσυ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ξυπνησει απο τον ληθαργο που κοιμαται ορθιος και ΑΝ παρει χαμπαρι οτι απειλεισαι και ΑΝ καταλαβει ποια ειναι η απειλη...αυτος δεν ειναι φυλακας...Ειναι ενα μπουνταλοσκυλο που το πηγες σε ενα εκπαιδευτη και του εδειξες δυο σεναρια και περιμενεις οτι ΙΣΩΣ τα κανει...ΙΣΩΣ....
Ο σκυλος που περιγραφω εγω ..(αυτος που κανει τη δουλεια που θελω ΕΓΩ ..και αρκετοι αλλοι βεβαια) μισει οποιονδηποτε αλλο ΞΕΝΟ με ολο του το ειναι...οποιονδηποτε!!Αρα με δεδομενο αυτο και αφου ειναι τοσο δυσπιστος ειναι ΙΔΑΝΙΚΟΣ φυλακας.Για ποιο λογο λοιπον ενας σοβαρος ανθρωπος να εκθεσει κοσμο σε κινδυνο για να ΔΕΙΞΕΙ τον σκυλο του???Να πιασουν τοπο τα λεφτα που εδωσε στο πεντιγκρι?
Γιαυτο λοιπον τετοια σκυλια και οι υπευθυνοι και σοβαροι ιδιοκτητες τους βγαινουν βολτα μονο σε ερημιες , ωρες που δεν κυκλοφορουν αλλοι ,μονο με λουρι (ελεγμενο και οχι αυτα τα αλυσιδακια τυπου πνιχτη για ντεκορ) με φιμωτρο οπως οριζει ο νομος και η κοινη λογικη και επιστρεφουν τον σκυλο(σκυλους) στο σπιτι να κανουν τη δουλεια τους οσο ο ιδιοκτητης θα παει βολτα στο κοσμο με τη γυναικα ,το παιδι και ισως κανενα pocket σκυλακι ή λαμπραντορ που ειναι δεδομενο οτι δεν θα δημιουργησουν προβλημα σε κανενα αθωο...

Για να απολαμβανουν ολοι τη βολτα τους...
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δε νομίζω ότι διαφωνούμε απαραίτητα, αν έχω καταλάβει ακριβώς το σκεπτικό σου. :)

Και πάλι από το ροζ συννεφάκι μου θα σου πω, πως έχω εγώ "ιεραρχημένες" τις περιπτώσεις αντίδρασης του εκάστοτε σκύλου σε ενδεχόμενη απειλή που θα πρέπει να με προστατέψει και να βγάλει φύλαξη:
  1. Ο σκύλος θα φοβηθεί τόσο που θα πάρει δρόμο.
  2. Ο σκύλος που θα προσπαθήσει να προστατέψει, αλλά θα περιοριστεί στο γάβγισμα καθότι δε θα έχει το ψυχικό σθένος να δαγκώσει.
  3. Ο σκύλος θα έχει το ψυχικό σθένος και δε θα διστάσει να δαγκώσει (σε τέτοιο σκύλο αναφερόμουν πριν).
  4. Ο σκύλος που θα ορμάει και θα δαγκώνει ανεξέλεγκτα.

Εσύ μου δίνεις την εντύπωση ότι θέλεις το σκύλο της κατηγορίας 4, ενώ εγώ σου μιλάω για το σκύλο της κατηγορίας 3. Από το βιασμό που ανέφερες ή οποιαδήποτε άλλη real time απειλή μπορούν να με προστατέψουν και οι δυο κατηγορίες. Η διαφορά που βρίσκω εγώ όμως, είναι ότι:

α. Ο σκύλος της κατηγορίας 3, πιθανόν να χρειαστεί εκπαίδευση για να το κάνει αποτελεσματικά.
β. Ο σκύλος της κατηγορίας 4, θα αφήσει στον τόπο τον εκάστοτε αλήτη όπως και να έχει. :p

Επίσης, το σκύλο της κατηγορίας 3, μπορώ να τον εμπιστευτώ λίγο (έως αρκετά, ανάλογα το χαρακτήρα του σκύλου και την περίσταση) παραπάνω από αυτόν της κατηγορίας 4, σε ότι αφορά παιδιά, επισκέπτες και στην καθημερινότητα γενικότερα.

Το ότι πολλές φυλές έχουν καταστραφεί πλέον, γιατί υπάρχει ζήτηση για δεινόσαυρο με ψυχή κουνελιού ισχύει. Αυτό και πάλι όμως, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντιπροσωπευτικά δείγματα. Απλά θεωρώ ότι θέλει ψάξιμο. Και σε κάποιες φυλές, πάρα πολύ.

Οπότε αν με ρωτάς ακόμα, ποιο σκύλο θα προτιμήσω, θα σου πω αυτόν της κατηγορίας 3 που ναι μεν έχει το σθένος να δαγκώσει αν χρειαστεί, αλλά θα μπορεί επίσης να είναι μέρος της καθημερινότητάς μου. Όλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψη ότι ο σκύλος θα περάσει την απαραίτητη εκπαίδευση κι ότι εγώ θα πρέπει να είμαι πάντα 1-2 βήματα μπροστά από το μυαλό του σκύλου και να προλαμβάνω καταστάσεις.
Δεκτον ο καθενας κανει τις επιλογες του αναλογα τις απαιτησεις του
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
δεν ειναι δυνατον ενα κυριαρχικο ζωο να ειναι φιλικο με αλλα ζωα του ιδιου φυλου...τα υποτασσει και απο κει και μετα ανεχεται την παρουσια τους...

ειναι εντελως αφυσικο για ενα κυριαρχικο ζωο να συναντα ιδιου φυλου ζωο και να μην προσπαθησει να του επιβληθει...

με τον ιδιο τροπο θα αντιδρασει και με ξενους ανθρωπους...

ανισορροπο ξερεις ποτε θα ηταν?εαν το αλλο σκυλι που θα συναντουσε του δηλωνε απ ευθειας υποταγη και παραταυτα επιτιθετο και το ξεσκιζε...
Δεν το πιστευω απολυτα αυτο. Ο σκυλος μου ειναι 2 χρονων, οποτε δεν εχω ενα τελειωμενο χαρακτηρα και θα μιλησω συμφωνα με αυτο.

Μπορει ενα κυριαρχικο ζωο να ειναι φιλικο και με αλλα ζωα ιδιου φυλου. Φιλικο, οχι χαζοχαρουμενο. Δεν θες φιλικο; Αδιαφορο, σοβαρο,κτλ...
Δεν εξανθρωπιζω το ζωο αλλα δεν γινεται να κυκλοφορεις ενα φονια. Ουτε στη φυση ισχυει αυτο. Κανουμε λαθος αν θεωρουμε οτι το κυριαρχικο ζωο της αγελης ξεσκιζει οτι βρει μπροστα του. Δεν θα κανει αγαπουλες με αλλο αρσενικο, αλλα ειναι κυριαχρικο μεσα στην ψυχραιμια του. Οταν στραβωσει ομως κατι, δεν εχει δευτερο γκρρ.

Ο δικος μου πχ. πλησιαζει επιφυλακτικα αλλα αρσενικα, τσεκαρει τι γινεται κ αντιδρα αναλογα. Αν του επιτεθει το αλλο, δεν θα του χαρισει, αλλα δεν κανει ποτε πρωτος ντου, ουτε θα συνεχισει καβγα ομως. Αν δηλ τον σταματησω, δεν ψαχνεται για καβγα, απομακρυνεται. Αν το αλλο σκυλι ειναι χαλαρο, δεν εχει κανενα προβλημα.

Το να καθοδηγουμε ενα κυριαρχικο σκυλι στον τροπο συμπεριφορας του, δεν θεωρω οτι του κοβουμε τα ενστικτα. Αλλωστε ενα σκυλι κυριαρχικο που δεν ξερει που μπηγει τα δοντια του κ εχει μηδενικη ανοχη σε οτιδηποτε κινειται, δεν θα το δεχοταν καμια αγελη στη φυση.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
@east49
Ο σκυλος που περιγραφω εγω ..(αυτος που κανει τη δουλεια που θελω ΕΓΩ ..και αρκετοι αλλοι βεβαια) μισει οποιονδηποτε αλλο ΞΕΝΟ με ολο του το ειναι...οποιονδηποτε!!Αρα με δεδομενο αυτο και αφου ειναι τοσο δυσπιστος ειναι ΙΔΑΝΙΚΟΣ φυλακας.
Εμενα αυτη η περιγραφη μου δειχνει ενα σκυλι σε μονιμο στρες. Μπορει το μυαλο να ειναι καθαρο να διαχωριζει ανθρωπους κ καταστασεις μεσα σε τετοια ψυχολογικη ενταση; Φοβαμαι οτι εκπαιδευουμε τα σκυλια να αναπτυσσουν φονικα ενστικτα παραπανω απο αυτα που θα εβγαζαν στη φυση.
 




Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
29
Αρχικα να πω οτι τωρα μενω σε ενα μεγαλο διαμερισμα οχι στο κεντρο της αθηνας αλλα σε περιοχη με πρασινο και παρκα(παπαγου).Τα σαββατοκυριακα πηγαινω σε εξοχικο σε παραλια.

Να σας πω και για το σκυλι που ειχα γιατι μερικοι με θεωρειτε απειρο.Κανε κορσο αρσενικο και πολυ κυριαρχικο οπως ελεγε και ο εκπαιδευτης.Πραγματικα το ποσο ειχα ασχοληθει για να μπορεσω να τον βαλω σε καποια γραμμη δεν μπορω να το περιγραψω ξεροκεφαλος οσο δεν παει.Με τους γονεις και την οικογενεια φουλ αγαθος,παιχνιδιαρης και ολ οπως και με το αλλο σκυλι μας.Οσο αφορα τους αλλους χωρις την εγκριση μου επιφυλακτικος κατι που το ηθελα ομως.Το μεγαλο του προβλημα ηταν τα αλλα σκυλια και τα ερεθισματα και σε αυτον τον τομεα ηταν που ασχοληθηκαμε περισσοτερο με τον εκπαιδευτη οποτε east49 καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις αλλα ειναι κατι που μου αρεσε.Νομιζω καταλαβαινεις οτι αν κολλησουν αυτα τα σκυλια με κατι δυσκολα τα ξεκολλας.Να σας πω την αληθεια θελω το σκυλι μου να ειναι επιφυλακτικο και μονο με την δικη μου επιτηρηση να δεχεται αλλους.

Τωρα για την επιλογη της φυλης να πω την αληθεια δεν εχω βοηθηθει να ειμαι ειλικρινης!Περιμενα περισσοτερο να ακουσω γνωμες για τις φυλες και προσωπικες εμπειριες,προτασεις παρα αυτο που γινεται τωρα τα περι φυλαξης.
 
  • Like
Reactions: MichalisN




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
στα γρηγορα γιατι δεν εχω χρονο...

λοιπον με τον περιορισμο αναφερομουν στην μεταφορα του σκυλου σε αλλο μερος μακρια απο τους επισκεπτες.

οχι, τα ζωα δεν εχουν την προδιαθεση να παλεψουν με καθε τι τα φοβιζει. γιατι αλλωστε να παλεψεις με κατι ενω μπορεις να φυγεις και να το αποφυγεις??? το ιδιο συμβαινει και στους ανθρωπους.



η αμυνα δεν ειναι φοβος, ή τουλαχιστον δεν ειναι ο ανθρωπινος φοβος που εχουμε στο μυαλο μας.
οταν λεμε αμυνα (defence drive) δεν σημαινει οτι πρεπει πρωτα να τις φαει για να αντιδρασει.

το οτι γαβγιζει ενα σκυλι δεν λεει κατι. μπορει να ειναι καθαρη ανασφαλεια και οχι προστασια. κλασσικο λαθος που γινεται απο την πλειοψηφία των ιδιοκτητων.

το να επιτεθει ενα σκυλι μπορει να συμβει και απο τον φοβο του αλλα αυτο δεν ειναι το ζητουμενο αφου με την πρωτη αντιδραση του "κακου" το πιθανοτερο ειναι να βαλει την ουρα στα σκελια.
Δεν ειμαι υπερ του περιορισμου πρωτον.

Δευτερον, δεν ειπα να παλεψουν. Να αντιδρασουν ειπα. Σιγουρα ενα αδουλευτο σκυλι δεν θα παλεψει παρα μονο θα αντιδρασει βαση ενστικτου σε μια επιθεση. Δεδομενου οτι ο θεματοθετης εχει βρει τον αξιο εκπροσωπο στον οποιο αναφερθηκες, με ανεπτυγμενα ενστικτα προστατευτικοτητας αν ειναι ανεκπαιδευτος οι πιθανοτητες να αμυνθει ειναι οι ιδιες/λιγοτρες/περισσοτερες απο ενα αλλο οποιοδηποτε σκυλι; απορια, αν μπορεις να βοηθησεις...

Ενα σκυλι που γαβγιζει οταν νιωσει κατι περιεργο προειδοποιωντας τον ιδιοκτητη του δεν ειναι πιθανοτερο να αποτρεψει εναν εισβολεα;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Περιμενα περισσοτερο να ακουσω γνωμες για τις φυλες και προσωπικες εμπειριες,προτασεις παρα αυτο που γινεται τωρα τα περι φυλαξης.
Α,μην σου κανει εντυπωση...αυτο συμβαινει σε οποιοδηποτε θεμα παρει το ματι ορισμενων τις λεξεις "σκυλος-φυλακας" κτλ...αρχιζει ο ιδιος διαλογος ξανα και ξανα και ξανα...ισως ειναι και copy paste τα posts...
Εγω θα σου ξαναπω:
Μην περιμενεις τις προσωπικες εμπειριες των αλλων. Προσωπική εμπειρια = υποκειμενικοτητα (και λογικοτατο ειναι)...
διαβασε τες αν θες,ναι, παρε απλά μια γενικη ιδεα, αλλα προσπαθησε να αποκτησεις εσυ την δικη σου προσωπικη εμπειρια...ψαξε και βρες σκυλια που σου αρεσουν και ζησε τα οσο γινεται περισσοτερο...
Ας υποθεσουμε οτι σου κανουν κλικ οι συμβουλες ενος μελους Χ του φορουμ και αυτα που γραφει γενικοτερα.Και αποφασιζεις (λεμε τωρα) να παρεις ενα σκυλι οχι απλα της ιδιας φυλης με του Χ, γιατι σε καλυψαν οι προτασεις του,αλλα απο τους ιδιους γονεις που εχει παρει τον σκυλο του ο Χ για να εισαι σιγουρος οτι θα σου κατσει οσο το πιο δυνατον η ιδια φαση...
Το τι σκυλι εχει ο καθενας εδω μεσα,
πως τον εχει μεγαλωσει/εκπαιδευσει/προσαρμοσει στην καθημερινοτητα του,
με ποια οπτικη κρινει ο καθενας τον σκυλο του ή τον Σκύλο γενικοτερα
μπορει να μην εχει καμια σχεση με αυτο που θες εσυ στο μυαλο σου,να δεις στην πραξη κατι που δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φανταζοσουν και να ειναι η μερα με τη νυχτα...
η πιο ηρεμη συμβουλη που διαβασα και νομιζω οτι πρεπει να λαβεις υποψη σου, εκτος ολης της υπολοιπης αναλυσης που επεσε στο θεμα σου,ειναι αυτη:
Τελος να σου πω οτι τα τελευταια χρονια που ασχολουμαι με την φυλη, ειδα αρκετουν να ζητανε αυτο που ζητας κ νομιζαν οτι ηθελαν, κι οταν το απεκτησαν κ τους βγηκε να μην ξερουν τι να το κανουν.......
και γενικα ολο το συγκεκριμενο post #103
οπου ¨ασχολουμαι με την φυλη", βαλε οποια δυναμική φυλη θες εσυ...το ιδιο κανει...
εσυ κρινεις αν μπορεις να ανταπεξελθεις στην ευθυνη μιας αναλογης επιλογης...καλη τυχη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf