Βοηθεια στην επιλογη


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε @Jimopliktos
Νομιζω καταλαβαινεις οτι αν κολλησουν αυτα τα σκυλια με κατι δυσκολα τα ξεκολλας
το αντιθετο συμβαινει......
Ενα απο τα σπουδαιοτερα χαρακτηριστικα των πραγματικων εκπροσωπων της φυλης ειναι το αμεσο on/off που εχουν και ο σεβασμος στην επιθυμια του αφεντικου τους.
Κοινως τα ισορροπημενα ΔΕΝ κολλανε....
 
  • Like
Reactions: Jimopliktos


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
28
Το θεμα το διαβασα και πραγματικα πιο αναλυτικη περιγραφη για τα ροτβαιλερ δεν θα μπορουσα να βρω ευχαριστω παρα πολυ!Απο σαλια πως πανε;

Κοιταξε εχεις δικιο στο κατω κατω εγω θα αποφασισω στο τελος απλα ηθελα να ακουσω εμπειριες,γνωμες,πληροφοριες απο ατομα τα οποια ασχολουνται καθημερινα με αυτες τις φυλες και οχι απλα πληροφοριες απο το διαδικτυο

East εχεις δικιο σε αυτο!Εγω εννοουσα οτι γενικα αποσπαται ευκολα η προσοχη τους
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Το θεμα το διαβασα και πραγματικα πιο αναλυτικη περιγραφη για τα ροτβαιλερ δεν θα μπορουσα να βρω ευχαριστω παρα πολυ!Απο σαλια πως πανε;

Κοιταξε εχεις δικιο στο κατω κατω εγω θα αποφασισω στο τελος απλα ηθελα να ακουσω εμπειριες,γνωμες,πληροφοριες απο ατομα τα οποια ασχολουνται καθημερινα με αυτες τις φυλες και οχι απλα πληροφοριες απο το διαδικτυο
Στο διαδικτυο θα βρεις πληροφοριες για το προτυπο. Μην τις αγνοησεις αλλα μην δωσεις και ολο σου το βαρος εκει. Το προτυπο ειναι γενικη παρουσιαση των χαρακτηριστικων μιας φυλης, απο εκει και επειτα παιζει ρολο η ιδιοσυγκρασια και χαρακτηρας του συγκεκριμενου ζωου που θα αποκτησεις...
Επισης, οκ ισως ενημερωθεις για καποιες εμπειριες ορισμενων εδω μεσα αλλα αν δεν το ζησεις ο ιδιος δεν θα καταλαβεις...

Απο ενεργητικοτητα πως πας; Μια και βλεπω σε ενδιαφερουν δυναμικες φυλες, εισαι διατεθιμενος να αφιερωνεις ωρες για τρεξιμο και εκτονωση; Η γυναικα σου θα συμμετεχει σε αυτο;
(Γενικα αν θες προτασεις για φυλη, προσπαθησε να προυσιασεις μια εικονα του lifestyle σου)
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αρα τα σκυλια αυτα ηρθαν στη ζωη σου οταν ησουν παιδακι,συνεπως καποιος αλλος ειχε την ευθυνη τους η κανω λαθος?
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ειναι μην πεις την λέξη φυλαξη σ´ αυτο το φορουμ.
οπως ειναι και να μαθουμε τι πραγματικα εστι φυλακας
και τι πραγματικα σημαινει κυριαρχο σκλι,που σιγουρα δεν ειναι αυτο που το παιζει τσαμπουκας στα αλλα σκλια η σε ανθρωπους.
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
28
Ειμαι 28 χρονων αυτη την στιγμη.Ναι ημουν παιδι τοτε αλλα και στην εκπαιδευση του κανε κορσο πηγαινα και βολτες τα εβγαζα τα σκυλια και τα ταιζα και ολα μου αρεσε να ασχολουμαι παντα βεβαια για την ευθυνη τους ηταν ο πατερας μου
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@Kouros ..μα εγω ειχα την τυχη να τα δω απο κοντα :)
Ναι δεν ειναι συχνο .. Γιατι ειπαμε τα ζητησαν για τους καναπεδες και ειναι κριμα οντως. Οχι ομως οτι δεν υπαρχουν!
Στα υπολοιπα για τον σκυλο εκπαιδευμενο φυλακα συμφωνω μαζι σου.
Και για αυτο αντιδραμε οι πιο πολλοι μολις νεο μελος αναζητησει σκυλι - φυλακα.. Γιατι οι μισοι βαλαν γεννες και οι αλλοι μισοι γιναν εκπαιδευτες... Και κυκλοφορει η σαρα και μαρα με αλλοπροσαλα σκυλια τα οποια δεν μπορει να κανει ζαφτι.. Ανιγουει..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Φιλε @Jimopliktos σε οτι σκυλι κι αν καταληξεις πριν το αποκτηςεις ,δες τα απο κοντα στους εκτροφεις αλλα και σε ιδιοκτητες που εδωσαν, αμα αυτο που σου δινει ο σκυλος ειναι λιγο και θες τελικα να προχωρησεις σε αλλου επιπεδου εκπαιδευση , βρες και δες τα εν ωρα εργασιας και στα καπακια σε βολτα. Να κανουν μαγκιες στους ιδιοκητες τους και πως τα κανουν καλα.. Γιατι ας πουμε ο θειος μου σκυλας απο τους λιγους και γουσταρε τα σκυλια που δεν πλησιαζονται αλλα τελικα δεν τα πλησιαζε ουτε η θεια μου, πακετο δλδ... Και το ειδα και στον σκυλο μου που τον ανεβασαμε αλλα ο σκυλος απο νευρα κροσια! Και αμα δει παιδακι να τρεχει καταπανω του παθαινει αμοκ..
@east τις φορες που βγαζεις βολτα τη σκυλα στην πολη ποσο ανετα νιωθεις οταν περνας διπλα απο παιδακια;
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east τις φορες που βγαζεις βολτα τη σκυλα στην πολη ποσο ανετα νιωθεις οταν περνας διπλα απο παιδακια;
Καθολου.
Αλλα φροντιζω να κραταω την απαιτουμενη αποσταση για να μην εχουμε θεματα, αποσταση την οποια αν θυμασαι κρατησα κ στο δικο σου παιδακι στην εισοδο του στιβου, λιγο πριν την λυσω για τον αγωνα, περιμετρικα του στιβου που υπηρχαν αλλα ποσα παιδακια........

Νιωθω ομως ΠΟΛΥ ανετα τα βραδια τωρα το καλοκαιρι που κοιμαμαι ακομα με τις μπαλκονοπορτες ανοιχτες....

Ο, τι σκυλο επιλεξει να εχει καποιος κ ο, τι εκπαιδευση του κανει κατι κερδιζει κ κατι χανει. Εξαρταται τι θελει ο ιδιοκτητης, τι αντεχει κ σε τι μπορει να ανταπεξελθει......
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ακριβως αυτο. Κατι χανεις κατι κερδιζεις , δεν μπορεις να τα χεις ολα.
Ειναι ολοι τοσο υπευθυνοι ιδιοκτητες οσο εισαι εσυ με το σκυλο και σε σχεση με τους γυρω; Διαβαζουν το σκυλο τοσο καλα ;
Πως ετσι χαλαρα να πουμε σε καποιον που δε γνωριζουμε να παρει σκυλο-φυλακα; (Ενα οπλο δλδ) που ξερω οτι αυτος δεν ειναι κουκου;
Αυτο που (προσωπικα) κρινω σωστο ειναι δινουμε εγκυρες πληροφοριες για το τι απαιτησεις εχει ο σκυλος/φυλακας χωρις να ωραιοποιουμε κααστασεις.
 


Jimopliktos

Member
25 Αυγούστου 2016
24
18
28
Επειδη το θεμα αλλου ξεκινησε και αλλιως εξελιχθηκε οποιος θελει ας μου στειλει σε προσωπικο μηνυμα η απο εδω διαφορες εμπειριες με αυτες τις φυλες η ακομα και προτασεις με βαση αυτα τα κριτηρια.

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τον χρονο που διαθεσατε και για τις απαντησεις σας!
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Εμενα αυτη η περιγραφη μου δειχνει ενα σκυλι σε μονιμο στρες. Μπορει το μυαλο να ειναι καθαρο να διαχωριζει ανθρωπους κ καταστασεις μεσα σε τετοια ψυχολογικη ενταση; Φοβαμαι οτι εκπαιδευουμε τα σκυλια να αναπτυσσουν φονικα ενστικτα παραπανω απο αυτα που θα εβγαζαν στη φυση.
Μα δεν ειπα τιποτα για εκπαιδευση..φυσικη επιλογη ειναι.Καποια σκυλια γεννιουνται με τετοια ενστικτα..οσο περνανε τα χρονια ο αριθμος τους λιγοστευει..γιατι η κοινωνια θελει εμπορικα προιοντα..προιοντα που μπορουν να πουληθουν σε ολους..Αυτα που περιγραφω εγω δεν μπορουν και δεν πρεπει να τα εχουν ολοι..
Καθολου στρες..οσο δεν υπαρχει ξενος στο χωρο επικρατει απολυτη ηρεμια..
Ψαξε στα μυν μου σε αλλο νημα εχω αναρτησει ενα βιντεο με ενα θηλυκο μικροσωμο σχετικα τσομπανοσκυλο να δεις αν υπαρχει καθολου στρες..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@kasi
Ειναι αλλο πραγμα να λες οτι δεν πρεπει να ωραιοποιουμε καταστασεις κ αλλο με το ακουσμα της λεξης φυλακας να αποτρεπετε ολο τον κοσμο απο το να αποκτησει ενα τετοιο σκυλο.

Ενα απο τα μεγαλυτερα "οπλα" εξοντωσης αμαχων ειναι τα αυτοκινητα. Οταν ομως καποιος σε ρωταει να παρω WV η citroen δεν νομιζω οτι απαντας "μην παρεις αμαξι" ουτε η πρωτη σκεψη ειναι να κρινεις..... την ψυχικη του υγεια!

Προφανως για να εχει φτασει ενας ανθρωπος να θελει σκυλο φυλακα, ε... τον θελει. Σαφως κ πρεπει να του επισημανουμε τα κατα (γιατι τα υπερ τα..... ξερει) αλλα μεχρι εκει.

Προσωπικα πιθανοτερο ειναι να αποτρεψω αυτον που θελει σκυλο δυναμικης φυλης για...... καναπε, γιατι τοτε η δεν ξερει τι ζηταει η θελει να αποκτησει το "εμπορευματοποιημενο προιον" που λεγαμε παραπανω, παρα καποιον που διχνει να ξερει τι θελει.

Τωρα αν ειναι ψυχικα υγειης, επαρκης, συνειδητοποιμενος η δεν ξερω τι αλλο, δεν ειναι αρμοδιοτητα μου ουτε κανενος αλλου νομιζω να το κρινει, ειδικα αν δεν εχει δωσει δειγματα γραφης που να προκυπτουν αμφιβολιες.......

Αυτα απο μενα......
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Παιδια ηρεμια...

Ποιος ειπε οτι εμεις ολοι που εχουμε σκυλο ειμαστε ''ψυχικα υγιεις'' και ''καταλληλοι''; Θελαμε σκυλο/ους και πηραμε σκυλο/ους για ταδε και ταδε λογους και επειδη κριναμε οι ΙΔΙΟΙ οτι μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις χ,ψ απαιτησεις. Πολλοι τα σκ@τωσαν στην πορεια παλι για ταδε λογους και καποιοι αλλοι νομιζοντας οτι προσφερουν στον σκυλο τους ιδανικη ζωη, θεωρουν πως αποτελουν προτυπο σκυλοιδιοκτητη. Ειναι προσωπικη δουλεια του καθενος και κανεις δεν μπορει να αποφασισει για το αν καποιος ειναι ''κουκου'' ή οχι (οτι κι αν σημαινει αυτο) και αν κανει για σκυλο...ποσο μαλλον οταν αυτος ο ''καποιος'' εχει δει το θεμα σοβαρα, ειναι προθυμος να δεκτει συμβουλες και γνωμες & ξερει τι θελει. εχει ψαχτει δηλαδη ....

Τωρα αν ο αλλος γραφει οτι θελει καθαροαιμο για να ζευγαρωνει και να πουλαει ή σκυλο για το μπαλκονι ''για φυλαξη'', εκει τιθεται και θεμα νομων και ευζωιας του σκυλου...αλλο καπελο... Σιγουρα παντως ακομη και ο καθενας που θα αποκαλεσουμε ''ασχετο'' και θα κοψουμε μαχαιρι - ''δεν κανεις για σκυλο'', μπορει με καθοδηγηση και συμβουλες να ψαχτει και να βαλει ορισμενα πραγματα στο μυαλο του, καταληγοντας στον σκυλο που θελει... Με το ''μην παρεις...μην κανεις αυτο...ουτε το αλλο'' το πιθανοτερο ειναι να σε περασουν για παλαβο και να κανουν το κεφι τους. Εσυ (εμμεσα) θες να δωσεις οδηγιες αλλα η αποτροπη και η αποφυγη συμβουλευσης για το καλυτερο, μονο κακο θα φερει ... κατ' εμε συνιστονται προτασεις για αυτο που θα ταιριαζε καλυτερα στην ζωη του καθενος, οπως αυτος την παρουσιαζει...

Σε καθε περιπτωση, λεμε πεντε πραγματα που ισχυουν για αυτο που ρωταει ο αλλος (στην προκειμενη ο σκυλος-φυλακας) και απο εκει και περα αποφασιζει ο ιδιος... αν θελει τελικα να κανει αυτο που εγω ή ο αλλος ή ο απεναντι θεωρει λαλακια θα το κανει. χωρις εγκριση :)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Βρε east δεν απετρεψα κανενα να παρει οτι θελει.. Αν δε το διατυπωσα καλα παραπανω ειπα να μαθει καλα ( ο οποιος μπαινει και ρωταει που δεν μου δινει να καταλαβω καποια πραγματα-φιλε μου γενικα μιλαω) τις ευθυνες καθιτις απαιτησεις ενος τετοιου σκυλου και να μη λεμε οτι ειναι ευκολακι η υποθεση αυτη και οτι θα πηγαινει παραλια με το σκυλι δεμενο στην ομπρελιτσα.. Να επισημανουμε οτι μια δυναμικη φυλη με εξτρα εκπαιδευση πρεπει να μπορει να την χειριστει ολη η οικογενεια.. Δεν ειπα για citroen η wv... Και ενα κουζινομαχαιρο παλι να σκοτωσει μπορει.. Να τα πιασουμε ολα;
Οταν με ρωτανε αν ειναι παρουν 4χ4 τους απανταω ξερεις να οδηγας ;θα το βγαζεις στο χωμα ρε φιλε;
Οταν με ρωτανε τι σκυλο να παρουν τους απανταω τι ξερεις απο σκυλια; .. Απλο.
Τωρα τι εν τελει θα κανει ο καθενας ειναι δικη του δουλεια.. Η δικη μου ειναι αλλη.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@kasi
Ειναι αλλο πραγμα να λες οτι δεν πρεπει να ωραιοποιουμε καταστασεις κ αλλο με το ακουσμα της λεξης φυλακας να αποτρεπετε ολο τον κοσμο απο το να αποκτησει ενα τετοιο σκυλο.

Ενα απο τα μεγαλυτερα "οπλα" εξοντωσης αμαχων ειναι τα αυτοκινητα. Οταν ομως καποιος σε ρωταει να παρω WV η citroen δεν νομιζω οτι απαντας "μην παρεις αμαξι" ουτε η πρωτη σκεψη ειναι να κρινεις..... την ψυχικη του υγεια!
Ε....αν τον ακούσεις να λέει:
"ε, εγώ τον δρόμο μου πάω, αν πεταχτεί κανένας στον δρόμο και τον σιδερώσω, δεν θα φταίω, αλλά θέλει και δυνατό αμάξι για να σιδερώσεις, μην πάρετε από αυτά τα εμπορικά και τα λουλέδικα με τα πλαστικά καπώ και δεν μπορούν να πατήσουν έναν άνθρωπο!"
Εσύ θα του πεις να πάρει αμάξι και θα του προτείνεις και Χάμερ για να είναι σίγουρος ότι θα γίνει η "δουλειά"?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3