Θέλω να καταγγείλω τον γείτονα


pmike

Member
18 Δεκεμβρίου 2011
22
2
Καλησπέρα,
θα ήθελα την γνώμη σας για τον καταλληλότερο χειρισμό της κατάστασης με τον γείτονα μου, ο οποίος είναι ηλικιωμένος (80+ ετών).
Παλιότερα όταν έβγαινα με τον σκύλο μου βόλτα τύχαινε να έχει βγάλει και αυτός τα 2 σκυλιά του, χωρίς λουρί βεβαίως, τα οποία κάποιες φορές είχαν επιτεθεί στον σκύλο μου.Αυτό έχει να συμβεί αρκετό καιρο πλεον.Να σημείωσω ότι ζω σε αραιοκατοικημένη περιοχή.
Το άλλο πρόβλημα που αντιμετώπιζα και εξακολουθώ να αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες φορές την ημέρα αφήνει τα σκυλιά του ελέυθερα και μόνα τους να βγαίνουν βόλτα με αποτέλεσμα να έρχονται έξω πό την πόρτα του κήπου μου και να γαβγίζουν στον δικό μου σκύλο ο οποίος είναι από μέσα.Το ίδιο βέβαια κάνει και ο δικός μου με αποτέλεσμα να κάθε τόσο να ξεσηκονόμαστε ή να ξυπνάμε.
Κάθε φορά που περναω με τον σκύλο μου έξω από το σπίτι του τα σκυλιά μέσα στην αυλή του ξεσηκόνονται.
Σήμερα λοιπόν με έπιασε και μου είπε πως θα ήταν καλύτερο να μην στέκομαι έξω από το σπίτι του και του παραπονέθηκα πως δημιουργεί πρόβλημα με τα σκυλιά του.Την ίδια στιγμή καθώς είχε ανοιχτή την πόρτα του κηπου του βγαίνει ο ένας σκύλος του και επιτείθεται στον δικό μου.
Οι απαντήσεις του μονίμως είναι "τι να κάνουμε σκυλιά είναι"..ο κλασικός Έλληνας.....
Τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να υπάρξει κάποια λύση?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Να τον ενημερωσεις οτι αν ξαναδεις ελευθερο καποιο σκυλο του, θα καλεσεις την αστυνομια. Ειναι παρανομος. Κ αυτο το κανεις για την ασφαλεια ολων σας. Δηλ αν περασει αδεσποτο ή εγω απο τη γειτονια σας με τον σκυλο μου, να μας φανε τα σκυλια;

Γινεται να μην περνας ακριβως εξω απο το σπιτι του; Να ηρεμησουν λιγο τα πραγματα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις;
Ο γείτονας είναι παράνομος. Η κλήση αστυνομίας επιβάλλεται.
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Αυτον τον τυπο για χιλια δυο μπορεις να τον κατηγορησεις...
Πρωτο και καλυτερο: τα σκυλια δεν συνοδευονται απο τον ιδιοκτητη τους στη βολτα υπο την ασφαλεια του λουριου.
Και για να τα εχει τοσο χυμα στο κυμα, στοιχημα δεν φερουν τσιπ και ουτε ο ιδιος τηρει τους κανονες ευζωιας. Συν οτι σηκωνουν τη γειτονια στο ποδι τις ωρες κοινης ησυχιας. Και αλλα πολλα που σιγουρα δεν τηρει ενας 80χρονος που εχει σκυλια απλα για να λεει οτι εχει... Σαν να μην φτανουν και ολα αυτα, σου τη λεει και απο πανω να μην στεκεσαι εξω απο το σπιτι του!

Επιβαλλεται φυσικα να καλεσεις την αστυνομια. Και αν δαγκωθει το δικο σου σκυλι απο τα λυτα τα δικα του, φυσικα και ευθυνεται εκεινος. Οποτε μην το αργεις, πριν συμβει το κακο δρασε...με μια κληση απο την αστυνομια πιστευω θα στρωσει.

(Αν θελησεις να δωσεις κανενα για υιοθεσια, ξερεις που θα τα βρεις...στους δρομους της γειτονιας :D )
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Μισό γιατί αρχίζω να καταλαβαίνω τον pmike.

Οπότε ο γείτονας είναι 80+, δεν δίνει δεκάρα αν ενοχλούν τα σκυλιά του και όταν γίνεται το σκηνικό η απάντηση είναι 'σκυλιά είναι'.

Εσύ μέχρι που είσαι διατεθειμένος να το φτάσεις;

Σαν πρώτο βήμα είναι η κουβέντα. Να σου πω ότι νομικά όλοι οι παραπάνω έχουν δίκιο. Ο σκύλος πρέπει να είναι πάντα με λουρί όταν πάει βόλτα σύμφωνα με τον 4039/12.

Άρα μπορείς να φωνάξεις την αστυνομία αλλά... το θέμα είναι πότε θα ανταποκριθεί. Ξέρω περιπτώσεις που ήρθε σε ένα τέταρτο άλλα και που δεν ήρθε ποτέ.

Έτσι γυρνάμε σε εσένα. Εσύ τι θέλεις να κάνεις;
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Αν κάνει επώνυμη καταγγελία η αστυνομία θα έρθει, είναι υποχρεωμένη.
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Αν κάνει επώνυμη καταγγελία η αστυνομία θα έρθει, είναι υποχρεωμένη.
Κανονικά ναι! Η αστυνομία βάζει προτεραιότητες ανάλογα με το περιστατικό. Για παράδειγμα πρώτα θα πάει σε μια κλήση για ληστεία και μετά στη δική σου. Φαντάσου λοιπόν να έχουν 7 κλήσεις που εσύ θα είσαι πάντα στο τέλος. Αν θα έρθει, υποχρεωμένη ή όχι, δικό τους θέμα.

Το λέω γιατί σε γνωστού μου έκανε παραπάνω από 2 ώρες και δεν ξέρω στο τέλος αν ήρθε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Η προτεραιότητα που θα σου δώσουν, εξαρτάται από το τι είδους καταγγελία θα κάνεις...
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Βουτάς τα σκυλιά και τα δίνεις σε άλλες οικογένεις μια μέρα που θα γυροβολάνε έξω! :)



What?:confused::confused::confused:
Οταν τα πραγματα ειναι τεταμενα με τους γειτονες, μεχρι να βρεθει ακρη, ας μην προκαλουμε την τυχη μας. Φανταζεσαι τα σκυλια του να πηδηξουν εξω ή να ειναι λιγο ανοιχτη η πορτα κ να ορμηξουν; Θα σε νοιαζει ποιος φταει(ανεξαρτητα πώς θα κινηθεις) ή αν παει το σκυλι σου στον κτηνιατρο;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αφού ρε συ Ελένη λέει ότι τα αφήνει να βολτάρουν μόνα τους!

Ποια τεταμένα πράγματα? Βράδυ γίνονται τέτοιες δουλειές!

Το ρεζουμέ είναι ότι δεν τα έχει στην κατοχή του με mιcrochip οπότε θεωρούνται απλά αδέσποτα που απλά κάποιος τα φροντίζει!

Στην Ελλάδα με τους τόσους αδαείς, ειδικά στην κυνολογία-κυνοφιλία, μπορείς να του παίξεις άνετα!
Ας βγάλει ανακοίνωση ή από στόμα σε στόμα ας πει ότι ζητούνται οικογένειες για υιοθεσία και αν βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται την επόμενη φορά που θα τα ξαναπετύχει έξω ας τα φορτώσει και άιντε στο καλό!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
πηγαινε απτο τμημα, εξηγησε στον αξιωματικο υπηρεσιας πως εχουν τα πραγματα και οτι κινδυνευετε να δαγκωθειτε ανθρωποι και ζωα να ερθουν να του κανουν μια συσταση και οτι στην επομενη θα υποβληθει μηνυση..
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Σωστός ο cygor!

Εγώ λοιπόν για να επεκταθώ ακόμα περισσότερο και αναφορικά με δικό μου προηγούμενο post έχω διαβάσει ότι:
  • Παίρνεις το 100 έστω και δυο και τρεις φορές αν χρειαστεί
  • Αν δεν έρθει κάποιος για να γίνει σύσταση
  • Παίρνεις από το αστυνομικό τμήμα και το αρχείο του 100 τις κλήσεις σου (παίρνει κάνα 10ήμερο)
  • Πας στην Ευελπίδων και στον 'Εισαγγελέα Ακροάσεων' εξηγείς τι γίνετε και ζητάς 'εισαγγελική παραγγελία' (ένα βήμα πριν τη μήνυση)
  • Πας με την 'εισαγγελική παραγγελία'εισαγγελική παραγγελία στο αστυνομικό τμήμα εξηγείς τι γίνετε και τότε αναλαμβάνει η αστυνομία
  • Η αστυνομία πάει και τον βρίσκει και του λέει ότι ΠΡΕΠΕΙ να παρευρεθεί στο τμήμα εντός 15 ημερών.
Άλλα η προτροπή του cygor μου φάνηκε πιο γρήγορη.
 


pmike

Member
18 Δεκεμβρίου 2011
22
2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια.
Μετά το γεγονός φαίνεται να προσέχει περισσότερο.. Έχω να δω μέρες τα σκυλιά που έχει τουλάχιστον στον κήπο του να κυκλοφορούν ελεύθερα. Να δούμε πόσο θα κρατήσει...
 
  • Like
Reactions: p_gper and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3