Να μαστε και μεις! (Ναξ, γερμανικος ποιμενικος)


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καλησπερα και απο μας!! Κανοντας μια μινι εισαγωγη και σε αυτο το τοπικ, προσφατα απεκτησα τον πρωτο μου σκυλο. Προκειται για ενα αρσενικο γερμανικο ποιμενικο, ενηλικο (3,5 ετων) το οποιο το ειχαν παρατησει στην Κρητη και η τυχη του ηθελε να βρεθει το σπιτι του καποια χιλιομετρα μακρυα, στη Θεσσαλονικη. Μετραμε μολις 2-3 μερες συγκατοικησης, οποτε ακομα δεν εχω και παρα πολλα να σας πω. Οι δυσκολιες μας βεβαια αρκετες καθως απο τη μια προκειται για ενα μεγαλοσωμο και ταυτοχρονα ανεκπαιδευτο σκυλι, το οποιο καθε αλλο παρα σε σπιτι ειχε μαθει να ζει, και απο την αλλη εχει να κανει με εναν πρωταρη ιδιοκτητη. Αλλα ηδη απτην ερχομενη βδομαδα ξεκιναμε την εκπαιδευση του. Ανεβαζω καποιες πρωτες φωτογραφιες ετσι για το καλωσορισμα!!
 

Attachments



Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Να σου ζήσει ο μπαγασάκος! Καλή συμβίωση να έχετε!

Να κάνω μια μικρή αδιάκριτη ερώτηση.. :p
Η μαξιλάρα του μικρού φαίνεται φοβερή. Μπορώ να ρωτήσω από που την αγόρασες; Αδιάβροχο ύφασμα;
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Ευχαριστω!
Ναι ειναι αδιαβροχο και μαλιστα βγαινει και πλενεται κιολας κανονικα. Την πηρα απο ενα πετ σοπ που ανοιξα προσφατα διπλα στο σπιτι μου (Πυλαια μενω). Αν θες μπορω να δω τι μαρκα ειναι και να σ πω ακριβως, απλως τωρα ξαπλαρει πανω της :D
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Elrandir




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ευχαριστω!
Ναι ειναι αδιαβροχο και μαλιστα βγαινει και πλενεται κιολας κανονικα. Την πηρα απο ενα πετ σοπ που ανοιξα προσφατα διπλα στο σπιτι μου (Πυλαια μενω). Αν θες μπορω να δω τι μαρκα ειναι και να σ πω ακριβως, απλως τωρα ξαπλαρει πανω της :D
Χαχαχαχα ναι βρε συ, μην αγχώνεσαι! Άσε τον πιτσιρικά να κοιμηθεί κι όταν ξυπνήσει κι αν έχεις χρόνο πες μου! Σε ευχαριστώ! :)
 
  • Like
Reactions: Galazios


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλησπέρα πανέμορφο το αγόρι σου, καλώς ήρθες στη παρέα μας. Είμαι σίγουρη ότι θα τα βρείτε άψογα, διαβάζω ένα πολύ συνειδητοποιημένο άτομο.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καποιες παραπανω λεπτομερειες λοιπον αναφορικα με τη συμπεριφορα του Ναξ. Πριν μπω στη συμπεριφορα βασικα, να αναφερω οτι νοσει απο Καλαζαρ, αλλα ευτυχως με πολυ μικρο δειχτη 1/100 και κανει κανονικα τη θεραπεια εδω και 1.5 μηνα (τοτε το βρηκαν απτη φιλοζωικη).

Στα της συμπεριφορας τωρα, που θα ηθελα την αποψη και τις συμβουλες σας ως πιο εμπειροι.

Το βασικοτερο θεμα συμπεριφορας ειναι το τραβηγμα στη βολτα, καθως δεν πρεπει να εμαθε ποτε σε βασικη υπακοη (πιθανολογω οτι τον ειχαν σε κηπο η παλια του οικογενεια). Προβλημα το οποιο απο οσα εχω διαβασει και ακουσει διορθωνεται ευκολα με την εκπαιδευση του (ελπιζω δηλαδη :D ). Απορροια αυτου του τραβηγματος ειναι να μην μπορω να τον εκτονωσω και να τον κουρασω σωστα αυτες τις 2-3 μερες που τον εχω. Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να τον αφησω ελευθερο χωρις λουρι σε καποιον χωρο ακομα και αν αυτος ειναι κλειστος/περιορισμενος ή αν ειμαστε καπου εντελως μονοι (π.χ. στο βουνο). Ζημιες και τετοια μεσα στο σπιτι δεν μου εχει κανει κατι, απλα οταν θελει κατι ειναι δυσκολο να τον αποτρεψω/σταματησω με εντολη. Το κυριοτερο που κανει ειναι απλα να με δαγκωνει ελαφρια (ελαφρια γιαυτον, οχι για μενα :D ) στο ποδι οταν ειναι σε ενταση. Του εχω παρει ενα κοκαλο απο καουτσουκ που το γεμιζω με λιχουδια της γνωστης εταιριας και ειναι αυτο στο οποιο κατατρεχω για να τον σταματησει να δαγκωνει. Ευτυχως καθεται ησυχος οσο του γεμιζω τα κενα και μολις του το δωσω ασχολειται μαζι του κανα μισαωρο και μετα ταβλιαζεται. Μεσα στην ημερα θα γινει αυτο 2-3 φορες. Το βραδυ κοιμαται ησυχος σαν κυριος! Τελος, να αναφερω επισης οτι με εχει αναγνωρισει ως αφεντικο του, με ακολουθει παντου μεσα στο σπιτι και οταν ηρεμος ή οταν περιμενει να του δωσω κατι (φαι, κοκκαλο, μπαλα κλπ) ακουει και στο κατσε. Επισης, ακομα και οταν παιζει/ασχολειται με κατι αλλο, αν του φωναξω "ελα εδω" θα ερθει, εκτος απτη βολτα βεβαια που ειναι σε ενταση.

Ερωτηση, περα της βολτας και της εκτονωσης που θα κανω υπομονη μεχρι να εκπαιδευτει για την κανουμε σωστα και οπως αρμοζει σε ενα γερμανικο, στο θεμα με το ελαφρυ δαγκωμα θα μπορουσα να κανω κατι αλλο? Το οτι του γεμιζω το παιχνιδι με λιχουδια 2-3 φορες τη μερα (νταξει δεν το γεμιζω ακριβως, φουλαρω απλα λιγο τις ακρες που τις εχει "αδειασει") ειναι καλο ή θα παρασυνηθισει? Κανονικο κοκκαλο (μεγαλο φυσικα) καθε ποτε θα ηταν καλο να του δινω?

edit: Ξεχασα να αναφερω οτι στη βολτα οποτε συναντησαμε σκυλι/γατα του περασε αδιαφορο, ακομα και αυτα που του γαβγιζαν μανιωδως μεσα απο αυλες ή μπαλκονια. Ουτε γυρισε να τα κοιταξει. Τη φωνη του ακομα δεν την εχω ακουσει! Μονο οταν δει παιδια να παιζουν με μπαλα τρελαινεται και θελει να παει προς τα εκει να παιξει, κατι που τον κανει ακομα πιο δυσκολο στον ελεγχο.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καλησπέρα πανέμορφο το αγόρι σου, καλώς ήρθες στη παρέα μας. Είμαι σίγουρη ότι θα τα βρείτε άψογα, διαβάζω ένα πολύ συνειδητοποιημένο άτομο.
να σαι καλα @archodea και εγω ελπιζω με υπομονη και τη σωστη εκπαιδευση θα στρωσουν τα πραγματα!
 
  • Like
Reactions: archodea


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Χωρίς να είμαι ειδική κόκκαλο μπορεί ν τ έχει συνεχώς, είναι κ ασχολία για αυτόν. Με τις λιχουδιές χρειάζεται σύνεση εκτός αν θέλεις ν παχείνει. Μπορείς ν τη χρησιμοποιήσεις (τη λιχουδιά) δείχνοντας του να δαγκώνει τ πόδι σου. Λιχουδιά μπορεί ν είναι κ μέρος της τροφής που του δίνεις, αν είναι κροκέτα.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
το κοκκαλο το παιχνιδι του το εχω συνεχως ελευθερο, αλλα ασχολειται μαζι του μονο οταν μπορει να γλειψει αυτο που εχει μεσα (συνηθως το φτανει σε ενα σημειο και μετα το αφηνει, γιατι δεν μπορει να φτασει την υπολοιποη λιχουδια. αφηνει το κενο μισο-γεματο δηλαδη και παω το γεμιζω εγω οταν ειναι να του το ξαναδωσω). Αντι για λιχουδιες, πλεον το γεμιζω με κατι αλλο. Ειχα παρει ενα γευμα για να εχω (σαν κονσερβα δηλαδη) με μικρη θερμιδικη αξια και του γεμιζω απο εκει τα κενα.. σκεψου τα χω γεμιζει κοντα 6-7 φορες και το γευμα βρισκεται ακομα στο 80% τουλαχιστον. Δεν παιρνει δηλαδη πολλες θερμιδες.

Κοκκαλο κανονικο αν του δωσω, παλι κανα μισαωρο-μια ωρα δε θα του κρατησει? ΄Η ειναι τοσο γερα που θα το εχει να το δαγκωνει για μερες??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Υιοθεσία μεγαλόσωμου ενήλικου!!! Μπράβο σου (y)(y)(y)

Από κει και πέρα...μην βιάζεσαι!
Μην φορτώνεις το κεφάλι σου, με μυριάδες απορίες. Ολα θα μπουν σιγά-σιγά στην θέση τους. Στα περισσότερα θα σε βοηθήσει ο εκπαιδευτής σας. Μέχρι τότε, απλώς απόλαυσε την συμβίωσή σας :)

Υιοθεσία ενήλικου αδέσποτου "οδηγίες χρήσεως"

* Πολύ μεγάλο ποσοστό μόλις υιοθετημένων [ενήλικων κυρίως] σκύλων, χάνεται από το καινούργιο του σπίτι, μόλις τις πρώτες 2-3 μέρες, γιατί οι νέοι ιδιοκτήτες θεωρούν λογικό, να το κυκλοφορήσουν χωρίς λουρί. Κι αυτά, την κοπανάνε στην πρώτη κιόλας ευκαιρία. Και από αυλές και ξεχασμένες ανοιχτές πόρτες εννοείται. Και μετά, τρέχουν ολοι πανικόβλητοι, μπας...και το βρουν. Προσοχή, γιατί είναι πολύ μεγάλη αμαρτία.

** Εκεί που έχεις το μαξιλάρι, ο τοίχος θα γίνει ταχύτατα, κατήμαυρος :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ενήλικος και να ανοίγει το στοματάκι του σε σένα δεν είναι και πολύ καλό πράγμα, προσπάθησε με τον εκπαιδευτή να το μαζέψετε από νωρίς.
Το 1/100 σαν τίτλος σου το είπαν? Το είδες? Πριν πόσο καιρό? Έκανες και εσύ εξετάσεις ή μόνο η φιλοζωική?

Καλή αρχή να έχετε!

εντιτ ΥΓ:
Γερμανικός Ποιμενικός με το όνομα Ναξ, είναι λίγο σαν ιμιτασιόν Μαξ (βλέπε adidas-abibas κλπ), αλλά γούστα είναι αυτά :ROFLMAO:
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki

** Εκεί που έχεις το μαξιλάρι, ο τοίχος θα γίνει ταχύτατα, κατήμαυρος :)
ωχ αυτο δεν το ειχα σκεφτει :D :D . Προς το παρον παντως, κυριως στα πλακακια την αραζει ο κυριος γιατι ειναι και δροσερα. Οσο για το αλλο με λουρι, το μονο τεστ που τον εκανα χωρις λουρι ηταν μεσα στην οικοδομη οπου ανταποκριθηκε και με ακολουθησε στις σκαλες, αλλα δεν ειχε και καποιον αλλον αντιπερισπασμο οπως θα εχει εξω. Σε καθε περιπτωση, φυσικα και δεν το δοκιμαζω προς το παρον.!

Ενήλικος και να ανοίγει το στοματάκι του σε σένα δεν είναι και πολύ καλό πράγμα, προσπάθησε με τον εκπαιδευτή να το μαζέψετε από νωρίς.
Το 1/100 σαν τίτλος σου το είπαν? Το είδες? Πριν πόσο καιρό? Έκανες και εσύ εξετάσεις ή μόνο η φιλοζωική?

Καλή αρχή να έχετε!

εντιτ ΥΓ:
Γερμανικός Ποιμενικός με το όνομα Ναξ, είναι λίγο σαν ιμιτασιόν Μαξ (βλέπε adidas-abibas κλπ), αλλά γούστα είναι αυτά :ROFLMAO:
Το στοματακι το ανοιγει αποτι εχω καταλαβει απο ενθουσιασμο/βαρεμαρα/αναγκη για παιχνιδι και εκτονωση.. οπως θες πες το, ακριβως επειδη δεν τα κανουμε σωστα στη βολτα. κατα τα αλλα την Τριτη που εχω το 1ο ραντεβου θα τα σημειωσω και θα τα συζητησω ολα μαζι του.

το 1/100 η αληθεια δεν το εχω δει καπου, ηταν στις πρωτες αιματολογικες που του καναν στη φιλοζωικη. Ακομα εγω δν του εχω κανει δικες μου, αλλα τον πηγα στον κτηνιατρο και δεν ειδε κατι ανησυχιτικο ωστε να τον κανει να ζητησει αμεσα καινουργιες. θα τις ζητησω να μου τις στειλουν παντως με καποιο φαξ ή κουριερ τις επομενες μερες.

Το Ναξ οσο παρεμφερες και αν ακουγεται με το Μαξ (και ειναι φυσικα) εχει τη δικη του ιστορια, καθως ετσι με φωναζε μικρο ο παππους μου (μη ρωτα το γιατι :LOL::p) και ειχα πει οτι το πρωτο αρσενικο σκυλι που θα επαιρνα θα το ελεγα ετσι.. Οχι οτι ακουει βεβαια ακομα στο ονομα, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια :D. Ευχαριστω για τις ευχες!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr

* Πολύ μεγάλο ποσοστό μόλις υιοθετημένων [ενήλικων κυρίως] σκύλων, χάνεται από το καινούργιο του σπίτι, μόλις τις πρώτες 2-3 μέρες, γιατί οι νέοι ιδιοκτήτες θεωρούν λογικό, να το κυκλοφορήσουν χωρίς λουρί. Κι αυτά, την κοπανάνε στην πρώτη κιόλας ευκαιρία. Και από αυλές και ξεχασμένες ανοιχτές πόρτες εννοείται. Και μετά, τρέχουν ολοι πανικόβλητοι, μπας...και το βρουν. Προσοχή, γιατί είναι πολύ μεγάλη αμαρτία.
Το έχουμε πάθει αυτό ακριβως όπως το λες και ειναι πολύ μεγάλο σοκ. Ημουν και γω μπροστα όταν ετσι εχασε ενα σκυλάκι η γυναικα του αδερφού μου από ενα σιχαμερό συνδυασμό απο 3 πόρτες που ανοιξαν ταυτόχρονα. Και δεν το βρηκαμε και ποτέ!
Κανένας λόγος να εχεις το σκύλο λυτό. Ούτε στο βουνό. Ακόμα δε γνωρίζεστε καθόλου.

Καλως όρισες και μπράβο για την υιοθεσία! Ειναι πολύ όμορφος ο Ναξ.
 
  • Like
Reactions: mareco and Galazios








manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είναι άλλο πράγμα να σε πιάσει με το στόμα του (σαν ελαφρύ δάγκωμα) για να σε διορθώσει και εντελώς διαφορετικό από ενθουσιασμό πχ να σε παρακινήσει για παιχνίδι (για παράδειγμα και μένα ο δικός μου στην βόλτα όταν περπατάμε μπορεί να με πιάσει από το χέρι για να μου τραβήξει την προσοχή και μετά να κάτσει να με κοιτάζει εντελώς χαζοχαρουμενα σαν να μου "λέει" άντε πετά μου κανά ξύλο) και νομίζω πως δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις για ποιο λόγο το κάνει.
Στην 1η περίπτωση χρειάζεται άμεσα διόρθωση σε αυτή την συμπεριφορά.
Όπως και νά χει εφόσον θα πάτε σε εκπαιδευτή θα τα λυσετε όλα. Τα γπ είναι εύκολα στην εκπαίδευση και θα έχετε μία αρμονική συνύπαρξη. Συγχαρητήρια για την υιοθεσία.(y)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Δοκίμασε να δώσεις το κόκκαλο παγωμένο μιας και είναι καλοκαίρι. Δεν θα χάσεις (και ομοίως και ο φίλος Ναξ)
 
  • Like
Reactions: Galazios


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Κουκλος ειναι,να τον χαιρεσαι:)
Μηπως τον φωναζαν Λεων?
Ευχαριστω! Ναι, ο γνωστος και ως Λεων ειναι! :)

Ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες! Το 2ο δεν ειναι σιγουρα, γιατι αν δν του δωσω το παιχνιδι, δε νομιζω να σταματησει.. Αλλα ουτε και το 1ο νομιζω οτι ειναι.. περισσοτερο απο ενθουσιασμο για να με κανει να του δωσω κατι ή να παιξω μαζι του ή να παμε καμια βολτα.

Δοκίμασε να δώσεις το κόκκαλο παγωμένο μιας και είναι καλοκαίρι. Δεν θα χάσεις (και ομοίως και ο φίλος Ναξ)
Για το κοκκαλο απο καουτσουκ μιλαμε (το παιχνιδι του) ή ενα κανονικο κοκκαλο ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf