Να μαστε και μεις! (Ναξ, γερμανικος ποιμενικος)


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Και τα δύο. Εξηγώ: τα κανονικά κόκκαλα του τα έχω ούτως ή άλλως στην κατάψυξη οπότε τα δίνω απευθείας. Το kong του το γεμίζω και το βάζω να παγώσει.
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Και τα δύο. Εξηγώ: τα κανονικά κόκκαλα του τα έχω ούτως ή άλλως στην κατάψυξη οπότε τα δίνω απευθείας. Το kong του το γεμίζω και το βάζω να παγώσει.
Με το κανονικο κοκκαλο μπορω να το κανω αυτο. Με το kong λιγο δυσκολα καθως το αρπαζει κατευθειαν :D
Ασε που προς το παρον, το Kong ειναι ο τροπος μου να τον ηρεμησω οταν τον πιανουν τα δαγκωματακια, οποτε πρεπει να γινει γρηγορα!

Κοκκαλα κανονικα ποσο συχνα μπορω να του δινω πιστευεις ?
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Τί να σου πω... Εγώ δίνω ένα μοσχαρίσιο πλευρό την εβδομάδα.

Το κονγκ όταν σου πει ο εκπαιδευτής πώς να βάλεις σε σειρά τα δαγκωματάκια θα σου χρησιμεύσει παγωμένο για όταν θα τον αφήνεις μόνο του, αν ζει το δράμα του όταν πρέπει να φύγεις.
 
  • Like
Reactions: Galazios


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το κυριοτερο που κανει ειναι απλα να με δαγκωνει ελαφρια (ελαφρια γιαυτον, οχι για μενα :D ) στο ποδι οταν ειναι σε ενταση. .
οταν λες ενταση;
πχ δεν του δινεις το παιχνιδι και σου πιανει το ποδι;
περναει καποιος απεξω και επειδη δεν τον βλεπει πιανει το ποδι;
 
  • Like
Reactions: Galazios




Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
οταν λες ενταση;
πχ δεν του δινεις το παιχνιδι και σου πιανει το ποδι;
περναει καποιος απεξω και επειδη δεν τον βλεπει πιανει το ποδι;
Για να το φερω με παραδειγματα. Οταν ειμαστε εξω στη βολτα και εχουμε κατσει σε κανα παγκακι κλπ, εκει ειναι κυριος. Καθεται ησυχος, δεν παρεκτρεπεται ουτε απο περαστικους ουτε απο αλλα σκυλια/γατια και φυσικα ουτε με δαγκωνει. Μονο με γλειφει. Οταν ειμαστε στο σπιτι ομως, θα ρθει στον καναπε που καθομαι και ενω τις πρωτες 1-2 μερες απλα θα αραζε και θα ξαπλωνε διπλα μου, τωρα ερχεται και με τσιγκλαει. Ειτε με μικρες δαγκωνιες στα ποδια, ειτε στα χερια ειτε ακομα και στο σορτσακι. Μεχρι και το σεντονι που εχω απλωσει στον καναπε τραβαει. Αν πιασω το κονγκ και παω να το γεμισω, με ακολουθαει ως την κουζινα και περιμενει χωρις να κανει κατι να το γεμισω και να του το δωσω. Αν δε το κανω και απλα του το πεταξω μακρια, επιστρεφει και συνεχιζει τα δαγκωματακια. Σε αυτην την περιπτωση, επειδη δε γινεται καθε φορα να του το φουλαρω και να μαθει οτι με το δαγκωμα κερδιζει, τον περιοριζω σε ενα δωματιο με τα μπωλακια του και με εξοδο στο μπαλκονι.

edit: τις πρωτες 2 μερες ειχε ενα μπαλακι και του το πετουσα καθισμενος απο τον καναπε οποτε μου το εφερνε. μετα απο καποια πεταγματα, σταματουσε μονος του και την επεφτε στα πλακακια ή στην μαξιλαρα του. Το μπαλακι αυτο πλεον εχει σκιστει :D γιαυτο εχουμε μονο το κονγκ τωρα.

να σου ζησει ο σκυλακος σου! μπραβο για την υιοθεσια (y)!
Ευχαριστω!! :)
 
Last edited:


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Καλώς ήλθατε και συγχαρητήρια για την επιλογή ενήλικο, μεγαλόσωμο! (y)
Σπάνια ακούμε για υιοθεσίες όχι κουταβιών, πόσο μάλλον απο κάποιον αρχάριο.. Τι ήταν αυτό που σου έκανε το κλικ και τον διάλεξες; Έρωτας με την πρώτη, διαδικτυακή, μάτια..;; Καλή ζωή να έχετε μαζί, όλα να κυλήσουν ρόδινα!! :D
 
  • Like
Reactions: Galazios


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Για να το φερω με παραδειγματα. Οταν ειμαστε εξω στη βολτα και εχουμε κατσει σε κανα παγκακι κλπ, εκει ειναι κυριος. Καθεται ησυχος, δεν παρεκτρεπεται ουτε απο περαστικους ουτε απο αλλα σκυλια/γατια και φυσικα ουτε με δαγκωνει. Μονο με γλειφει. Οταν ειμαστε στο σπιτι ομως, θα ρθει στον καναπε που καθομαι και ενω τις πρωτες 1-2 μερες απλα θα αραζε και θα ξαπλωνε διπλα μου, τωρα ερχεται και με τσιγκλαει. Ειτε με μικρες δαγκωνιες στα ποδια, ειτε στα χερια ειτε ακομα και στο σορτσακι. Μεχρι και το σεντονι που εχω απλωσει στον καναπε τραβαει. Αν πιασω το κονγκ και παω να το γεμισω, με ακολουθαει ως την κουζινα και περιμενει χωρις να κανει κατι να το γεμισω και να του το δωσω. Αν δε το κανω και απλα του το πεταξω μακρια, επιστρεφει και συνεχιζει τα δαγκωματακια. Σε αυτην την περιπτωση, επειδη δε γινεται καθε φορα να του το φουλαρω και να μαθει οτι με το δαγκωμα κερδιζει, τον περιοριζω σε ενα δωματιο με τα μπωλακια του και με εξοδο στο μπαλκονι.

edit: τις πρωτες 2 μερες ειχε ενα μπαλακι και του το πετουσα καθισμενος απο τον καναπε οποτε μου το εφερνε. μετα απο καποια πεταγματα, σταματουσε μονος του και την επεφτε στα πλακακια ή στην μαξιλαρα του. Το μπαλακι αυτο πλεον εχει σκιστει :D γιαυτο εχουμε μονο το κονγκ :)
Μια χαρα προσπαθει να σε εκπαιδευσει ο κυριος Ναξ...χαχα
Σαν να σε ψιλοδιορθωνει για να παρει αυτο που θελει μου ακούγεται αλλα οκ θα δείτε εκπαιδευτή πολυ συντομα οποτε θα φτιαξουν ολα...
Γνωμη μου μην τον περιορίσεις σε αλλο δωματιο ειναι πολυ νωρις στη σχεση σας... Καλυτερα στο κρεβατι του να τον οδηγεις ηρεμα κ ωραια οχι σαν τιμωρια απλα για να χαλαρωσει... Μπορεις ακομα να του λες ενα μη απλα κ όταν σταματαει κατευθειαν μπραβο χαδια κλπ... Κ η δικια μου πιάνει το χερι μου για να με τσιγκλησει να παίξουμε η να με οδηγήσει σε κάτι αλλα το κόβει αμεσως κ το κανει παρα πολυ απαλα...καποια πραγματα επιτρεπονται αν γινονται σωστα κ απαγορευονται δια ροπαλου αν γινονται...υποπτα...
Καλη ζωη να εχετε με τον κουκλο!!!
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Μια χαρα προσπαθει να σε εκπαιδευσει ο κυριος Ναξ...χαχα

Καλη ζωη να εχετε με τον κουκλο!!!
Δεν ξερει με τι αφεντικο εμπλεξε ομως, δν του περναν αυτα! χαχα. Οπως ειπε θα τα δουμε συντομα και με τον εκπαιδευτη.

Ευχαριστω πολυ!
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καλώς ήλθατε και συγχαρητήρια για την επιλογή ενήλικο, μεγαλόσωμο! (y)
Σπάνια ακούμε για υιοθεσίες όχι κουταβιών, πόσο μάλλον απο κάποιον αρχάριο.. Τι ήταν αυτό που σου έκανε το κλικ και τον διάλεξες; Έρωτας με την πρώτη, διαδικτυακή, μάτια..;; Καλή ζωή να έχετε μαζί, όλα να κυλήσουν ρόδινα!! :D
Ευχαριστουμε, καλως σας βρηκαμε!! Ο ερωτας με τη φυλη υπαρχει χροοοοονια τωρα, απλα τωρα ευδοκιμησαν οι καταστασεις (εχω περισσοτερο χρονο, μενω μονος) και στα καπακια ειδα και την αγγελια για υιοθεσια...εε και καταλαβαινεις, δν ηθελα και πολυ :D
 
  • Like
Reactions: Pitsinaki


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Συγχαρητήρια για την υιοθεσία και από εμένα! Εύχομαι να έχετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί, είναι απίστευτη φυλή τα ΓΠ, πραγματικά...
Πιστεύω τα θεματάκια θα τα διορθώσει με την εκπαίδευση και αυτό που πρωτίστως πρέπει να κάνεις είναι να θέσεις σαφή όρια του τί επιτρέπεται και τί όχι, επιβραβεύοντας τις σωστές συμπεριφορές και δείχνοντάς του τί δεν πρέπει να κάνει.
Προσωπικά, για διάφορους λόγους, θα σου πρότεινα να σκεφτείς σοβαρά την αγορά crate, πράγμα που φαντάζομαι ότι έτσι και αλλιώς θα συζητηθεί με τον εκπαιδευτή σου.
Πάντως, έχεις να δεις πολλές αλλαγές, θα πάρει χρόνο μέχρι να σου 'ξεδιπλώσει' τον χαρακτήρα του, γενικότερα. Και εγώ τις πρώτες 10 μέρες που είχα την Τασία νόμιζα ότι ίσως είναι μουγγή -- μάλιστα είχα ρωτήσει [σοβαρά] και στο καταφύγιο, όπου η υπεύθυνη γέλαγε μέχρι δακρύων... Τώρα ξέρω το γιατί :LOL:
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
να σου ζήσει!!! κουκλος

και εγω υιοθέτησα γερμανικό ποιμενικό 4 ετών υποσυτισμένο και με σπασμένο πόδι...

στην αρχή είχαμε προβλήματα διότι είχε κατάθλιψη και δεν ετρωγε τίποτα.. επίσης είχε φοβερές τάσεις φυγής αμα τον αφήνα ελεύθερο στην βόλτα. κατέβαζε τα αυτια κατω και γινότανε λούης...

μετά από ενα χρόνο τρομερής προσπάθειας και από τους 2 εχουμε δεθεί πάρα πολύ... οπου παω ειναι κολλημένος στο γονατό μου, εχει γίνει 43 κιλά και το χεράκι του είναι μια χαρά...

τώρα στο θέμα εκπαίδευσης που λες να ξέρεις οτι ειναι δυσκολο να εκπαιδευτεί σε τετοια ηλικία και δεν πρεπει να τον ζορίζεις μετα απο ολα αυτα που εχει περάσει
 
Last edited:


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
20161217_231601.jpg 20161125_104637.jpg 20161125_104251.jpg
Καλησπερα και παλι, 2 μηνες μετα! Τα νεοτερα απο τον κουκλο μου ειναι ακρως θετικα! Πλεον εκπαιδευτηκαμε και εχουμε γινει κυριοι σωστοι (οφειλω πολλα ευχαριστω στον εκπαιδευτη του!!). Δουλευουμε πολυ στη βολτα τις εντολες και την προσοχη του σε μενα με συνεχη επιβραρευση, τοσο λεκτικη οσο και με λιχουδιες και το γεγονος οτι ειναι ιδιαιτερα λιχουδης, τον κανει να εχει τα ματια του πανω μου (ειδικα ετσι και ακουσει το "μπραβο", καρφι το βλεμμα περιμενοντας τη λιχουδια!). Ακομα ειμαστε συγκρατημενοι σε θεματα χαδιων, πολλων παιχνιδιων κλπ για να μην ενθουσιαζεται ο σκυλος, επειδη ειχε και τα νευρολογικα του, ενω και οι βολτες τους ειναι σε "γνωστα" μερη μεχρι να συνηθισει προς το παρον. Απο θεμα τροφης, ειχαμε ξεκινησει με κατι χαλαρο απο θεμα πρωτεϊνης κλπ (Pro Plan), η οποια βεβαια του ειχε κατσει πολυ καλα σε θεμα κοπρανων, τριχωματος κλπ. Πλεον, εχει ενα μηνα περιπου εχω περασει στην Acana Grasslands, τα κοπρανα συνεχιζουν να ειναι καλα και σχηματισμενα, ισως ενα πολυ μικρο τσακ πιο μαλακα, λιγοτερα αερια και σιγουρα λιγοτερο δυσοσμα. Τριχωμα σουπερ, για το αν την τρωει δεν το συζηταω καθοτι λαιμαργος οπως ανεφερα και πιο πανω. Οι φωτογραφιες που τον εχω μεχρι στιγμης και ανεβαζω ειναι κυριως μεσα απο το σπιτι σε φαση "σιεστας", καθως στο βολτα λιγο το λουρι, λιγο οι λιχουδιες, που διαθεσιμο χερι να τον βγαλω και φωτογραφια :D:D.

Αυτα απο μας προς το παρον, για οτιδηποτε καινουργιο εδω ειμαστε! ;)
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καλησπερα (και παλι)! Επανερχομαι σχετικα στα καπακια με μια ερωτηση που μου προεκυψε και εχει να κανει με τα κακα του. Καταρχας να ξεκινησω λεγοντας οτι μετα την εκπαιδευση του, παει κοντα ενας μηνας που τον εχω σπιτι. Κατα τους 2 μηνες της εκπαιδευσης ετρωγε οπως ανεφερα την ProPlan, την οποια και του συνεχισα οταν γυρισε τελειωνοντα το 3ο σακι. Εχοντας περασει αρκετο διαστημα απο τη φαση της φιλοζωικης/προσωρινης υιοθεσιας που εμενε, ειπα να του δοκιμασω και κατι καλυτερο πηγαινοντας στην Αcana Grasslands.
Τον ταϊζω μετα απο παροτρυνση του εκπαιδευτη, μια φορα τη μερα -το βραδυ- (υπαρχει λογος γιαυτο, αν θελετε σας το αναλυτω σε αλλο ποστ). Οσο ετρωγε την ProPlan τα κακα του ηταν πολυ καλα σχηματισμενα, νορμαλ σε ποσοτητα, αλλα αρκετα δυσοσμα.. Οχι για να πεσεις κατω, αλλα ειχαν μια ευωδια βρε παιδι μου :D
Το ιδιο συνεχισε να ισχυει και στο διαστημα μεταβασης, οπου τον ταιζα και απτις 2 τροφες, αυξανοντας σταδιακα τα ποσοστα υπερ της Acana, βλεποντας μια βελτιωση ομως στην οσμη τους.
Τις τελευταιες 10 μερες περιπου τον ταιζω αποκλειστικα την Acana. Στην αρχη δεν ειδα καποια διαφορα σε υφη και τετοια, αλλα σταδιακα αρχισε μαζι με τα σχηματισμενα "δωρακια" να βγαζει και μια παστα στο τελος, αρκετα διαφορετικου χρωματος και οσμης. Πλεον, εχει 2-3 μερες που ενω τα βραδινα του κακα ειναι οκ (πριν τον ταισω δηλαδη), τα πρωινα οσο πανε και χειροτερευουν. Η παστα γινεται ολο και περισσοτερη και ολο και πιο δυσοσμη (ΠΟΛΥ δυσοσμη ομως).

Και ερχομαι εδω να ρωτησω. Παιζει να ειναι αυτο που φανταζομαι και να μην του καθεται καλα η τροφη ή απλα του πεφτει πολλη τροφη μαζεμενη το βραδυ και δεν προλαβαινει να την "επεξεργαστει" μεχρι το επομενο πρωι?
Ευχαριστω για τις απαντησεις και σορρυ για τις τοσες λεπτομερειες :D:censored:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Χωρίς να είμαι ειδική σε αυτά τα θέματα από προσωπική και μόνο εμπειρία με την Acana, μαλακά κακά κλπ μου έκανε όταν της έδινα παραπάνω απ' ό,τι έπρεπε. Όταν της την μείωσα κατά 10 γρ. όλα καλά (είναι 31 κιλά). Μπορεί επίσης να παίζει ρόλο το ένα γεύμα. Αλήθεια, από περιέργεια, γιατί μόνο ένα γεύμα όταν το σύνηθες είναι 2;
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Χωρίς να είμαι ειδική σε αυτά τα θέματα από προσωπική και μόνο εμπειρία με την Acana, μαλακά κακά κλπ μου έκανε όταν της έδινα παραπάνω απ' ό,τι έπρεπε. Όταν της την μείωσα κατά 10 γρ. όλα καλά (είναι 31 κιλά). Μπορεί επίσης να παίζει ρόλο το ένα γεύμα. Αλήθεια, από περιέργεια, γιατί μόνο ένα γεύμα όταν το σύνηθες είναι 2;
Η αληθεια την πρωτη εντονη παστα μου την εκανε το επομενο πρωι απο ταισμα που του εβαλα λιγο παραπανω, οποτε θα το κοιταξω και αυτο που λες μειωνοντας του λιγο τη δοση.
Για το ενα ταισμα την ημερα, ετσι οπως το εχω καταλαβει και εγω, μου το συνεστησε για να ειναι ο σκυλος ηρεμος μεσα στην ημερα. Γενικα επειδη προκειται για ενα σκυλι κοντα 4 χρονων, ΕΝΤΕΛΩΣ ανεκπαιδευτο οταν τον υιοθετησα και αποτι μου ειπε και ο εκπαιδευτης με αρκετες αρνητικες εμπειριες, ειχε πολλα νευρικα θεματα (κατι στο οποιο "βοηθαει" και η φυλη του), οπως κυνηγημα ουρας, εντονο γλειψιμο γεννητικων οργανων και γενικα εντονος ενθουσιασμος και "τρελα" με το παραμικρο. Αν διαβασεις την αρχη του τοπικ, πριν τον παω δηλαδη για εκπαιδευση, θα καταλαβεις. Γιαυτο προς το παρον θελουμε να τον ηρεμησουμε και να τον σταθεροποιησουμε, γιαυτο και αποφευγω και τα πολλα χαδια τοσο εγω οσο και απο τριτους ή τον βγαζω βολτα σε γνωστα λημερια κλπ κλπ.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Galazios οπότε μείωσε μόνο το δόση για αρχή. Απ ό,τι έχω δει με την Acana (τη wild praire της δίνω, και αυτή από τη σειρά regionals), ακόμα και τα 5 γρ παραπάνω ή μια επιπλέον λιχουδιά την κάνουν τη "ζημιά".

Από απορία, πόσο δίνεις την ημέρα;
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
η κατηγορια του συμφωνα με αυτα που λεει η συσκευασια, ειναι 240-320 (30-40 κιλα). Επειδη ακομα δεν τον εχω ζυγισει για να ξερω που ακριβως βρισκεται, παιζω με αποκλιση +- 1 κιλο απο τα 34. Με αλλα λογια, του δινω 280γρ τη μερα. Το θεμα ειναι οτι αν ειναι ΤΟΣΟ ευαισθητη τροφη που να φερνει τετοια θεματα με 10γρ παραπανω, πως μπορεις να παχυνεις τον σκυλο σου χωρις να του δινεις αυτα τα παραπανω γραμμαρια?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αλλάζεις κωδικό μάλλον ;) να φανταστείς η δικιά μου για να μένει στα ίδια κιλά προς το παρόν (14 μηνών), επειδή κιόλας τη γυμνάζω καθημερινά, θέλει 400 γρ...Βέβαια δεν ξέρω αν ο οργανισμός της βρίσκει ακόμα τις ισορροπίες του μετά τη στείρωση ή αν απλά έχει πολύ καλό μεταβολισμό. Πάντως με συζήτηση με την ακάνα μιας και οι ποσότητες που δίνει είναι ενδεικτικές τις αλλάζεις ανάλογα με το σκύλο και στο σημείο που θα είναι οκ. Αν θες να τον παχύνεις και δεν παχαίνει, πας σε άλλο κωδικό με πιο πολλά λιπάρα
 
  • Like
Reactions: Galazios


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Νταξει δεν εχω και κανεναν ιδιαιτερο καημο να τον παχυνω αμαν και πως, αλλα 1-2 κιλακια θα ηθελα να τα παρει. Οχι παραπανω ομως, γιατι εχουν και τα θεματα τους με δυσπλασια κλπ τα ΓΠ και μου το ειπαν τοσο ο κτηνιατρος οσο και ο εκπαιδευτης να μην τον παχυνω.

Ποσο καιρο της δινεις την Acana εσυ? Μονο το συγκεκριμενο κωδικο της εχεις δωσει?