Καναπές εν απουσία μου....


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Αυτό που λέει η mareco είναι αυτό που θα σου πει και κάποιος εκπαιδευτής, nyfitsa. Κανονικά αφού δεν θέλεις να ανεβαίνει έπρεπε από κουτάβι να μην τον αφήσεις ποτέ, αλλά πες ότι έγινε η κακή αρχή πρέπει να του κόψεις με μη και απαλό κατέβασμα, και μετά δεν τον ξανααφήνεις, δεν μπορείς να τον αφήνεις με εντολή σου και μετά να του το απαγορεύεις. Δεν δείχνεις σταθερότητα στα "θέλω " σου και μπερδεύεις τον σκύλο.
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Mareco στο κρεββάτι δεν τον άφησα να ανέβει ποτέ. Αυτός ήταν κι ό λόγος που άρχισα να κλέινω το δωμάτιο, ανέβαινε όταν έλειπα. Τον είχα τσακώσει μερικές φορές και τον μάλωσα (φωνή) αλλά τότε κι η υπακοή του (και η σχέση μας) ήταν σε τραγικά επίπεδα...
Γι αυτό ρωτάω, για να μην τον μπερδεύω. Στην τελική κάνουμε αγκαλιές και στο πάτωμα!
Όσον αφορά στις στάμπες, είναι αυτά τα "υπέροχα" υγρά που βγάζει ενίοτε (σε κάποιο αρχαίο θέμα η Galazio τα είχε περιγράψει ανατριχιαστικά:p) και ναι, αφήνει και στο πάτωμα. Στο πάτωμα όμως δε θα βάλω το πρόσωπό μου ούτε θα ξαπλώσω με τις πυτζάμες μου... Είχα ρωτήσει τον κτηνιατρο και μου είπε είναι φυσιολογικό απλά κάποια σκυλιά έχουν περισσότερες εκκρίσεις από άλλα.

Κυβέλη, το σκύλο δεν τον έχω από κουτάβι, ένα χρόνο τον έχω κι είναι 5. Εξάλλου μόλις πρόσφατα απέκτησα καναπέ... και το πρόβλημα!

Σας ευχαριστώ, κομμένος λοιπόν ο καναπές για το μικρό καθίκι και βλέπουμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Κυβέλη, το σκύλο δεν τον έχω από κουτάβι, ένα χρόνο τον έχω κι είναι 5. Εξάλλου μόλις πρόσφατα απέκτησα καναπέ... και το πρόβλημα!
Σας ευχαριστώ, κομμένος λοιπόν ο καναπές για το μικρό καθίκι και βλέπουμε.
Α τότε αλλάζει, και εγώ την δικιά μου την πήρα μεγάλη,7χρονών, και στο παλιό της σπίτι είχε καναπέ ολοδικό της !!! Οπότε όπως καταλαβαίνεις ήρθε εδώ και ανέβαινε στον καναπέ κανονικότατα αλλά είναι τόσο υπάκουος σκύλος (μάλλον επειδή δεν την μεγάλωσα εγώ) που έμαθε με απλές εντολές ότι το κρεβάτι της δεν είναι πια ο καναπές αλλά το στρώμα της.
 


Gwgw & "prigkipas"

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2011
217
0
Κρήτη
Καλησπέρα... έχω και εγω το ίδιο σχεδον πρόβλημα... στον καναπέ αφήνω τον μικρό μου να ανεβαίνει γιατι εχω βάλει ενα σεντόνι και δεν με νοιάζει... αλλά όταν λείπω ανεβαίνει στο κρεβάτι πάνω... τον μαλώνω συνέχεια οταν βλέπω οτι έχει ανέβει πάνω στο κρεβάτι αλλα δεν σταματάει να ανεβαίνει...

δοκίμασα το κόλπο με το πιπέρι αλλα δεν έπιασε....

μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να σταματήσει να ανεβαίνει πάνω στο κρεβάτι???....
(το κρεβάτι και ο καναπές ειναι στον ίδιο χώρο)
 


alex1986

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
80
0
αλεξανδρουπολη
Επιτρεψτε μου να δωσω μια ιμιτελης απαντηση.Στην εκπομπη του ΣΚΑΙ με την εκπαιδευτρια σκυλων ειχε τυχει να δω μια φορα ενα σκυλο που καθε φορα πλησιαζε και εριχνε τον καδο απορριματων.Του ειε μαθει να μην το κανει αλλα οταν ελειπαν απο το σπιτι εβαλαν μια κρυφη καμερα και ειδαν οτι με του που εφευγαν απο το σπιτι κατευθειαν ετρεχε στην κουζινα να ριξει το καδο.Οποτε τι εκανε αυτν....τοποθετηση μια συσκευη η οποια με το που πλησιαζε ο σκυλος τον καδο και τον ακουμποσε εβγαζε κατευθειαν εναν πολυ δυνατο θορυβο που τρομαζε το σκυλο και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ο σκυλος ουτε καν το πλησιαζε.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω απο που θα μπορουσατε να το προμηθευτειτε αλλα λογικα αν ψαξετε στο ιντερνετ η ρωτησετε καποιον εκπαιδευτη.λεω εγω τωρα,ισως να μπορεσει να σας βοηθησει.
 


Gwgw & "prigkipas"

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2011
217
0
Κρήτη
σ'ευχαριστώ για την απάντηση.... :) :)

Δεν εχω ακούσει ξανα για αυτή την συσκευή... θα ψάξω στο ίντερνετ αν και πολυ φοβάμαι οτι θα ειναι λίγο ακριβή...
αν την βρώ σε προσιτή τιμή ίσως και την πάρω..
δεν γίνετε άλλο να πλένω και να αλλάζω σεντόνια συνέχεια....
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
σ'ευχαριστώ για την απάντηση.... :) :)

Δεν εχω ακούσει ξανα για αυτή την συσκευή... θα ψάξω στο ίντερνετ αν και πολυ φοβάμαι οτι θα ειναι λίγο ακριβή...
.
Ειχα παρει πριν χρόνια ένα χαλακι εξωπορτας με συναγερμο απο το lidl.
Καθε φορα που πατουσε καποιος το χαλακι χτυπουσε κατι σαν alarm.
Θα το βρεις λογικα σε μαγαζια τυπου Practicker.
Το βαζεις κατω απο τον κάδο και όταν θα παταει επανω σε ειδοποιει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κι εγώ έχω βάλει μικρό συναγερμό στα σκουπίδια, φτηνός ήτανε και μου κόστισε ένα δολλάριο, αλλά δεν έχω τολμήσει να ξαναβάλω τον κάδο στην κουζίνα διότι φοβάμαι ότι το Μουφ θα τα κάνει όλα λίμπα. :( Δουλεύει πάντως η καραμούζα με τους πάγκους όταν είμαι στο σπίτι και λένε ότι με την επανάληψη θα σταματήσει να το κάνει τελείως.
 


Blanco2016

Member
28 Απριλίου 2016
5
0
28
το δικο μου σκυλι ειναι 8 μηνων και 6 μηνες μαζι μου.. προσπαθω να τον μαθω να μην ανεβαινει στον καναπε.. ανεβαινει οταν δεν τον βλεπω.. οταν μπαινω στο μπανιο πχ, οταν λειπω, οταν κοιμαμαι και οταν παιζουμε και τρεχει ανεβαινει και κατεβαινει αμεσως.. πως μπορω να τον μαθω να μην ανεβαινει. εχω κανει προσπαθειες. καθε φορα που ανεβαινει τον μαλωνω, αλλα δεν μαθαινει.. μηπως μπορειτε να με βοηθησετε καπως;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγω εκανα το εξης...οταν ελειπα κ το βραδυ που κοιμομασταν εβαζα ατο καναπε πανω ξαπλωμενα σκαμπω και καρεκλες, οποτε και να ηθελε να ανεβει, δεν μπορουσε...ενα βραδυ το ξεχασα κ το πρωι ηταν το ριχταρι ανέπαφο. Το ειχε πιάσει το νοημα...απο τοτε δεν εχω ξαναβάλει ποτε τιποτα κ δεν ανεβαινει ακομα κ οταν λειπουμε απο το σπιτι. Μονο το βραδυ που κανουμε αγκαλιτσες αλλα την ανεβαζουμε εμεις. Πρωτοβουλια δεν εχει ξαναπαρει να ανέβει...
 


Blanco2016

Member
28 Απριλίου 2016
5
0
28
Εγω εκανα το εξης...οταν ελειπα κ το βραδυ που κοιμομασταν εβαζα ατο καναπε πανω ξαπλωμενα σκαμπω και καρεκλες, οποτε και να ηθελε να ανεβει, δεν μπορουσε...ενα βραδυ το ξεχασα κ το πρωι ηταν το ριχταρι ανέπαφο. Το ειχε πιάσει το νοημα...απο τοτε δεν εχω ξαναβάλει ποτε τιποτα κ δεν ανεβαινει ακομα κ οταν λειπουμε απο το σπιτι. Μονο το βραδυ που κανουμε αγκαλιτσες αλλα την ανεβαζουμε εμεις. Πρωτοβουλια δεν εχει ξαναπαρει να ανέβει...
και ποσο καιρο σου πηρε περιπου αυτο.. διηρκησε πολυ για να το μαθει;;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
8 μγνων ειχαμε τελειώσει...αλλα το καναμε απο 4 περιπου που άρχισε να ανεβαινει.
Δεν εχει σημασια ποσο καιρο θα παρει. Δοκιμασε εσυ κ αργα ή γρηγορα θα το καταλαβει...
Μια αλλη λυση ειναι να απλωνεις ενα σεντονι πανω ψεκασμενο με σιτρονελλα που δεν τη θελουν κ πολυ... Αλλα δεν ξερω εαν φυγει το σεντονι καποια στιγμη...ισως ανεβει παλι...
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Όταν έχεις μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά, πριν χρειαστεί να φτάσεις στην διόρθωση προσπάθησε να την προλάβεις/αποτρέψεις. Άρα απέκλεισε με όποιον τρόπο μπορείς την πρόσβαση στον καναπέ για όλη την ώρα που δεν είσαι παρούσα. Και όταν είσαι μπροστά δεν επιτρέπεις ούτε μισή φορά αυτό το ανέβα-κατέβα στα πλαίσια του παιχνιδιού σας. Το παιχνίδι διακόπτεται επιτόπου. Γενικά πρέπει να επιβληθείς στον σκύλο, να σέβεται εσένα και τους κανόνες που θέτεις στην συμβίωση σας.
Μετά από καιρό που θα νιώθεις ότι μπορείς να δώσεις πρόσβαση στον καναπέ, παρακολουθείς κρυφά και αν δεις ότι ανεβαίνει και πάλι, ξανά βήματα πίσω στην εκπαίδευση σας.
Το σκυλί σου είναι ακόμα σε περίεργη ηλικία, χρειάζεται πειθαρχία κ υπομονή, όσο αφήνεις την λάθος συμπεριφορά, τόσο πιο δύσκολα θα την διορθώσεις
 
  • Like
Reactions: elverg


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
καταλαβα σχεδον κανενας δεν γλυτωνει τον καναπε του...εχω θεμα κ εγω, εχουμε πει οτι δεν ανεβαινει στο καναπε κ το προβλημα ειναι οτι φαινεται να το καταλαβαινει γτ οταν θελει να κοιμηθει ή ειναι μεταξύ υπνου ξυπνιου απλα οπου βρισκει πεφτει κ την αραζει. μετα τις 17.00 το απογεμα ειναι λες κ γυρναει διακοπτη ανεβαινει κατεβαινει τραβαει με τα ποδια του το καλυμα παιρνει τα μπουκαλακια ή τους κομπους κ ανεβαινει πανω τον κατεβαζουμε παλι πανω του φωναζουμε παλι πανω ηδη κατουρησε ενα μαξιλαρι του καναπε(το γωνιακο που βλεπετε στην φωτο) :oops: κ προσπαθουμε να δουμε το εσωτερικο πως θα καθαριστει. ειναι 5 μηνων τωρα κ θελουμε να προλαβουμε μην παγιωθει η κατασταση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3