Πώς θα το μάθω να "τα κάνει" έξω...


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
θελω να την εχω μεσα στο σπιτι αλλα δυστυχως δεν μενω μονη μου και οι υπολοιποι εχουν θεμα.Οποτε για να μην μου την διωξουν αποφασισαμε να την εχουμε μεσα μεχρι να κανει τα εμβολια και μετα να την εχουμε μονιμα στην αυλη ,φυσικα σε προφυλαγμενο μερος σε δικο της σπιτακι.κλπ. Το θεμα ειναι οι εχω μπερδευτει και δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο γιατι σε μερικους μηνες θα μεινω με τον φιλο μου ο οποιος μου ειπε πω μπορουμε να την εχουμε στο μπαλκονι.Αυτος ειναι ο λογος που θελω ν την μαθω να "τα κανει" στη βολτα.Ισως σε μπερδεψα απλα σκεφτηκα οτι ισως καποιος που ξερει περισσοτερα απο εμενα την αρχαρια μπορουσε να με βοηθησει :)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αφου δεν το θελουν οι αλλοι μεσα γιατι το πηρατε το σκυλακι?
Ουτε σε μπαλκονι μπορει να μενει συνεχως ειναι παρανομο!

Ενα ημιαιμο κανισακι,οπως εγραψες σε αλλο νημα,δεν μπορειτε να το βολεψετε καπου?
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
θελω να την εχω μεσα στο σπιτι αλλα δυστυχως δεν μενω μονη μου και οι υπολοιποι εχουν θεμα.Οποτε για να μην μου την διωξουν αποφασισαμε να την εχουμε μεσα μεχρι να κανει τα εμβολια και μετα να την εχουμε μονιμα στην αυλη ,φυσικα σε προφυλαγμενο μερος σε δικο της σπιτακι.κλπ. Το θεμα ειναι οι εχω μπερδευτει και δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο γιατι σε μερικους μηνες θα μεινω με τον φιλο μου ο οποιος μου ειπε πω μπορουμε να την εχουμε στο μπαλκονι.Αυτος ειναι ο λογος που θελω ν την μαθω να "τα κανει" στη βολτα.Ισως σε μπερδεψα απλα σκεφτηκα οτι ισως καποιος που ξερει περισσοτερα απο εμενα την αρχαρια μπορουσε να με βοηθησει :)
Σου το λέω ως άνθρωπος που έχω σκυλιά πάντα έξω και που πραγματικά πιστεύω ότι τα σκυλιά περνάνε καλύτερα με πρόσβαση έξω: Υπό τις συνθήκες που περιγράφεις, ψάξε για άλλο σπιτι για το σκυλάκι σου. Σκυλί μόνιμα απομονωμένο έξω, αν δεν είσαι π.χ. αγρότης να ζεις κι εσύ έξω, ή αν δεν έχεις κανένα μικρό ζωολογικό κήπο στην αυλή, θα είναι ένα μίζερο πλάσμα. Και μπαλκονόσκυλο, πλέον είναι και παράνομο.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
καλο είναι ο σκυλος να μαθει να μενει παντου.
αν μαθει μονο αυλη όταν ξαφνικα θα θες να τον βαλεις μεσα μπορει να μην την παλεψει.εξαρτάται και από το σκυλο.
από κει και περα είναι μικρος ακομα να τον βγαλεις για τους λιγους λογου που θα παραθεσω που είναι οι πρωτοι που μου ερχονται
α)να τσο κλεψουν, να του πεταξουν αποφαγια ή στη χειροτερη φολα
β)δεν θα δημιουργησει τοσο δεσιμο με την οικογενεια αλλα πιο πολύ με το χωρο του
γ)σκνιπες-κουνούπια
δ)λογω ηλικιας θα τρωει και θα παιζει με οτιδήποτε βρει στο κηπο (από δεντρα μεχρι σκουλήκια)
ε)όλα τα σκυλια θελουν ένα χωρο δικο τους.η αυλη θα είναι μεν δικια τους αλλα όλα θελουν ένα χωρο πιο μικρο που να είναι για αυτά για οποτε νιωσουν ανασφαλεια.

και τελος κατι που γενικα πολλοι το περνανε στο ντούκου.
πασχα με δυναμιτακια κτλ εκει μπορεις να περιμενεις τα παντα από το σκυλο.
γιαυτο η γνωμη μου είναι μαθε τον και μεσα και εξω.αν είναι να μεινει μονιμα εξω καντο σε λιγο πιο μεγαλη ηλικια και ανα καιρους βαζε τον μεσα.
το να μαθει να μην κανει την αναγκη του στο κηπο αν μενει εκει είναι από πολύ δυσκολο εως απιθανο.στο σπιτακι της δεν θα τα κανει.
το να μαθει να μη τα κανει στο σπιτι απλα θα πρεπει να την εχει συνεχως διπλα σου και όταν δεις να στροφογυρισει ή να λαχανιαζει ή να ζοριζεται την πας εξω και όταν τα κανει δινεις και το γλυκακι σου .εκεινη την ωρα ε.το εχεις μαζι σου.και κανεις σαν τρελη να χαρει και αυτό να τι συνδυασει με τη χαρα και το μεζε.
δε θελει πολύ χρονο ή κοπο.θελει απλα για 2- 3 μερες επιβλεψη συνεχως.μετα σιγα σιγα θα σε ειδοποιει.
ένα κολπο να το εχεις διπλα σου συνεχως είναι όταν καθεσαι στο γραφειο πχ δεστο με το ποδι σου με το λουρακι...αν καταλάβεις ότι τραβαει και ζοριζεται το πας εξω.ετσι θα μαθει να μενει και διπλα σου και να εχει υπομονη.
3 μηνων είναι αρα μια χαρα ηλικια να μαθει τα παντα.
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Σου το λέω ως άνθρωπος που έχω σκυλιά πάντα έξω και που πραγματικά πιστεύω ότι τα σκυλιά περνάνε καλύτερα με πρόσβαση έξω: Υπό τις συνθήκες που περιγράφεις, ψάξε για άλλο σπιτι για το σκυλάκι σου. Σκυλί μόνιμα απομονωμένο έξω, αν δεν είσαι π.χ. αγρότης να ζεις κι εσύ έξω, ή αν δεν έχεις κανένα μικρό ζωολογικό κήπο στην αυλή, θα είναι ένα μίζερο πλάσμα. Και μπαλκονόσκυλο, πλέον είναι και παράνομο.
Αφου δεν το θελουν οι αλλοι μεσα γιατι το πηρατε το σκυλακι?
Ουτε σε μπαλκονι μπορει να μενει συνεχως ειναι παρανομο!

Ενα ημιαιμο κανισακι,οπως εγραψες σε αλλο νημα,δεν μπορειτε να το βολεψετε καπου?
Το πηρα γιατι το ηθελα εγω και σχεδιαζω να μεινω καπου αλλου σε μερικους μηνες.Ζητησα απο τους δικους μου να κανουν υπομονη μεχρι να φυγω να το εχω στο δωματιο μου.Γαβγιζει ομως συνεχεια κι οσο κι αν εχω εγω υπομονη δεν εχουν οι υπολοιποι γι αυτο και το κατεβασα κατω ομως πηγαινω καθε 2 ωρες και ασχολουμε μαζι του.Δυστυχως οταν μενεις με ατομα αλλα που ειναι μαλιστα και μεγαλης ηλικιας δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο απο το να σεβαστεις την αναγκη τους για ησυχια.Ταυτοχρονα προσπαθω να σεβαστω και το ιδιο το σκυλακι γι αυτο και ζητησα τη δικη σας γνωμη στο φορουμ.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το πηρα γιατι το ηθελα εγω και σχεδιαζω να μεινω καπου αλλου σε μερικους μηνες.Ζητησα απο τους δικους μου να κανουν υπομονη μεχρι να φυγω να το εχω στο δωματιο μου.Γαβγιζει ομως συνεχεια κι οσο κι αν εχω εγω υπομονη δεν εχουν οι υπολοιποι γι αυτο και το κατεβασα κατω ομως πηγαινω καθε 2 ωρες και ασχολουμε μαζι του.Δυστυχως οταν μενεις με ατομα αλλα που ειναι μαλιστα και μεγαλης ηλικιας δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο απο το να σεβαστεις την αναγκη τους για ησυχια.Ταυτοχρονα προσπαθω να σεβαστω και το ιδιο το σκυλακι γι αυτο και ζητησα τη δικη σας γνωμη στο φορουμ.
Mα είπες ότι όταν μετακομίσεις το σκυλάκι θα μένει στο μπαλκόνι. Δεν επιτρέπεται αυτό.
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
καλο είναι ο σκυλος να μαθει να μενει παντου.
αν μαθει μονο αυλη όταν ξαφνικα θα θες να τον βαλεις μεσα μπορει να μην την παλεψει.εξαρτάται και από το σκυλο.
από κει και περα είναι μικρος ακομα να τον βγαλεις για τους λιγους λογου που θα παραθεσω που είναι οι πρωτοι που μου ερχονται
α)να τσο κλεψουν, να του πεταξουν αποφαγια ή στη χειροτερη φολα
β)δεν θα δημιουργησει τοσο δεσιμο με την οικογενεια αλλα πιο πολύ με το χωρο του
γ)σκνιπες-κουνούπια
δ)λογω ηλικιας θα τρωει και θα παιζει με οτιδήποτε βρει στο κηπο (από δεντρα μεχρι σκουλήκια)
ε)όλα τα σκυλια θελουν ένα χωρο δικο τους.η αυλη θα είναι μεν δικια τους αλλα όλα θελουν ένα χωρο πιο μικρο που να είναι για αυτά για οποτε νιωσουν ανασφαλεια.

και τελος κατι που γενικα πολλοι το περνανε στο ντούκου.
πασχα με δυναμιτακια κτλ εκει μπορεις να περιμενεις τα παντα από το σκυλο.
γιαυτο η γνωμη μου είναι μαθε τον και μεσα και εξω.αν είναι να μεινει μονιμα εξω καντο σε λιγο πιο μεγαλη ηλικια και ανα καιρους βαζε τον μεσα.
το να μαθει να μην κανει την αναγκη του στο κηπο αν μενει εκει είναι από πολύ δυσκολο εως απιθανο.στο σπιτακι της δεν θα τα κανει.
το να μαθει να μη τα κανει στο σπιτι απλα θα πρεπει να την εχει συνεχως διπλα σου και όταν δεις να στροφογυρισει ή να λαχανιαζει ή να ζοριζεται την πας εξω και όταν τα κανει δινεις και το γλυκακι σου .εκεινη την ωρα ε.το εχεις μαζι σου.και κανεις σαν τρελη να χαρει και αυτό να τι συνδυασει με τη χαρα και το μεζε.
δε θελει πολύ χρονο ή κοπο.θελει απλα για 2- 3 μερες επιβλεψη συνεχως.μετα σιγα σιγα θα σε ειδοποιει.
ένα κολπο να το εχεις διπλα σου συνεχως είναι όταν καθεσαι στο γραφειο πχ δεστο με το ποδι σου με το λουρακι...αν καταλάβεις ότι τραβαει και ζοριζεται το πας εξω.ετσι θα μαθει να μενει και διπλα σου και να εχει υπομονη.
3 μηνων είναι αρα μια χαρα ηλικια να μαθει τα παντα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Εχεις δικιο θελω κ
ι εγω να μαθει να το εχουμε και μεσα και εξω. θα μπορουσα ας πουμε να την εχω εξω τη νυχτα οταν κοιμομαστε η και μερικες ωρες ακομα και να την εχω μεσα μερικες ωρες τη μερα για να παιζουμε;
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Σου το λέω ως άνθρωπος που έχω σκυλιά πάντα έξω και που πραγματικά πιστεύω ότι τα σκυλιά περνάνε καλύτερα με πρόσβαση έξω: Υπό τις συνθήκες που περιγράφεις, ψάξε για άλλο σπιτι για το σκυλάκι σου. Σκυλί μόνιμα απομονωμένο έξω, αν δεν είσαι π.χ. αγρότης να ζεις κι εσύ έξω, ή αν δεν έχεις κανένα μικρό ζωολογικό κήπο στην αυλή, θα είναι ένα μίζερο πλάσμα. Και μπαλκονόσκυλο, πλέον είναι και παράνομο.
Η προηγουμενη ιδιοκτητρια το ειχε στο μπαλκονι δεν ηξερα οτι ειναι πλεον παρανομο ευχαριστω που με ενημερωσες :) Εχω φιλες που τα σκυλακια τους ειναι στην αυλη και παιζουν μαζι τους 2-3 φορες τη μερα και ειναι πολυ χαρουμενα και καθολου μιζερα! θεωρω το να το περιοριζω σε πεντε ντουβαρια θα το μετατρεψω σε μιζερο. Εσυ το εχεις μονο τα βραδια εξω?
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Εχεις δικιο θελω κ
ι εγω να μαθει να το εχουμε και μεσα και εξω. θα μπορουσα ας πουμε να την εχω εξω τη νυχτα οταν κοιμομαστε η και μερικες ωρες ακομα και να την εχω μεσα μερικες ωρες τη μερα για να παιζουμε;
όλα θα μπορουσαν
το θεμα είναι ότι ετσι μη περιμενεις το σκυλι να δεθει πολύ μαζι σου.
θα δεθει αλλα όχι όπως αν μενατε μαζι,
οι κίνδυνοι παραμεουν κίνδυνοι και ένα τετοιο σκυλι λογικα δεν θα καλοπερναει μονο του στο κηπο .
αν τωρα το ξεζουμίσεις σε παιχνίδια και βολτες λογικα το βραδυ δε ια γαυγιζει.
και το γαυγισμα είναι κατι παροδικο και λογω ηλικιας.το σταματάει σε λιγο καιρο.αρκει να μαθει τη ρουτινα σας
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Η προηγουμενη ιδιοκτητρια το ειχε στο μπαλκονι δεν ηξερα οτι ειναι πλεον παρανομο ευχαριστω που με ενημερωσες :) Εχω φιλες που τα σκυλακια τους ειναι στην αυλη και παιζουν μαζι τους 2-3 φορες τη μερα και ειναι πολυ χαρουμενα και καθολου μιζερα! θεωρω το να το περιοριζω σε πεντε ντουβαρια θα το μετατρεψω σε μιζερο. Εσυ το εχεις μονο τα βραδια εξω?
Εγώ έχω το σκυλί έξω για ύπνο και έξω όταν λείπουμε όλοι από το σπίτι. Αλλά το έξω το δικό μας είναι αυλή, και μάλιστα μισή αυλή μακριά από το δρόμο περιφραγμένη για προστασία από ό,τι μπορεί να περνάει από έξω, με πόρτα ανοιχτή για να έχει πρόσβαση σε ένα δωμάτιο αν προτιμάει, πολύ χώρο για να τρέχει, σκάβει κλπ, γάτες που μπαινοβγαίνουν στην αυλή, και το διπλανό σκυλί για παρέα που είναι επίσης έξω τις ίδιες ώρες και τα χωρίζει ένα (πολυ γερό) συρματόπλεγμα. Θεωρώ ότι άλλο αυλή και άλλο μπαλκόνι. Και είπαμε, το μπαλκόνι είναι επιπλέον και παράνομο.
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Εγώ έχω το σκυλί έξω για ύπνο και έξω όταν λείπουμε όλοι από το σπίτι. Αλλά το έξω το δικό μας είναι αυλή, και μάλιστα μισή αυλή μακριά από το δρόμο περιφραγμένη για προστασία από ό,τι μπορεί να περνάει από έξω, με πόρτα ανοιχτή για να έχει πρόσβαση σε ένα δωμάτιο αν προτιμάει, πολύ χώρο για να τρέχει, σκάβει κλπ, γάτες που μπαινοβγαίνουν στην αυλή, και το διπλανό σκυλί για παρέα που είναι επίσης έξω τις ίδιες ώρες και τα χωρίζει ένα (πολυ γερό) συρματόπλεγμα. Θεωρώ ότι άλλο αυλή και άλλο μπαλκόνι. Και είπαμε, το μπαλκόνι είναι επιπλέον και παράνομο.[/
Ωραια οποτε το μπαλκονι ακυρο! Οι επιλογες ειναι να το εχω μεσα και να το βγαζω βολτες για νατρεχει,να κατουραει κλπ η να το εχω οπως εσυ λιγο μεσα και λιγο εξω.Θα θελει φανταζομαι χρονο για να συνηθισει το εξω και να μην κλαιει ετσι; και φυσικα θα πρεπει να χει μεγαλωσει αρκετα,σωστα; :)
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
όλα θα μπορουσαν
το θεμα είναι ότι ετσι μη περιμενεις το σκυλι να δεθει πολύ μαζι σου.
θα δεθει αλλα όχι όπως αν μενατε μαζι,
οι κίνδυνοι παραμεουν κίνδυνοι και ένα τετοιο σκυλι λογικα δεν θα καλοπερναει μονο του στο κηπο .
αν τωρα το ξεζουμίσεις σε παιχνίδια και βολτες λογικα το βραδυ δε ια γαυγιζει.
και το γαυγισμα είναι κατι παροδικο και λογω ηλικιας.το σταματάει σε λιγο καιρο.αρκει να μαθει τη ρουτινα σας
Αν ξεκινησει να μενει μαζι μου μετα που γινει 7-8 μηνων που θα μεινω σε αλλο σπιτι θα εχω χασει τη δυνατοτητα να δεθει?πρεπει να γινει απο την αρχη να το εχω μαζι μου για να δεθει ?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δυστυχώς ως ιδιοκτήτρια αποκλειστικά πρώην αδέσποτων, δεν μπορώ να απαντήσω. Τα σκυλιά που είχα ήταν έτσι κι αλλιώς μαθημένα στο δρόμο, η αυλή δεν τους έκανε καμία εντύπωση. Το να μάθουν να κάθονται μέσα ήταν το δύσκολο.
Αν πάντως πήρες το σκυλί από μπαλκόνι, δεν είναι λογικό να κλαίει γιατί είναι έξω. Μάλλον κλαίει από την αλλαγή χώρου
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Δυστυχώς ως ιδιοκτήτρια αποκλειστικά πρώην αδέσποτων, δεν μπορώ να απαντήσω. Τα σκυλιά που είχα ήταν έτσι κι αλλιώς μαθημένα στο δρόμο, η αυλή δεν τους έκανε καμία εντύπωση.
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ;)
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Αν ξεκινησει να μενει μαζι μου μετα που γινει 7-8 μηνων που θα μεινω σε αλλο σπιτι θα εχω χασει τη δυνατοτητα να δεθει?πρεπει να γινει απο την αρχη να το εχω μαζι μου για να δεθει ?

όχι δεν θα χαθει το δεσιμο.το δεσιμο αποκτάται και σε μεγαλη ηλικια.
απλα ένα σκυλι που θα μαθει μονο του στην αυλη θα μαθει να είναι πιο αυτονομο.θα δεθει με το αφεντικο του αλλα αν βαλεις συγκριτικα ένα ιδιο σκυλι που μενει με το αφεντικο με ένα που μενει στην αυλη η διαφορα είναι μεγαλη.
με το καθημερινο δεσιμο (δεν εννοω να σε αγαπάει εννοω να σε καταλαβαινει κάθε λετο όπως και εσυ να το καταλαβαίνεις κάθε λεπτο) να νιωθει ασφαλεια διπλα σου και να μη εχει στρες δε ξερω πως μπορω να στα εξηγησω αυτά.
απλα 7-8 μηνων θα μπεις σε διαδικασια να το μαθεις πραγματα που αν του τα μαθεις τωρα είναι πιο ευκολα.
πχ να μαθει τη ρουτινα (εγω στο ξαναλεω -κουρασε το τωρα με βολτα και παιχνιδι και θα σταματησει να γαυγιζει το βραδυ σε λιγο καιρο) που είναι πολύ βασικο, να νιωσει ασφαλεια στο χωρο του ,
να μαθει να φερεται σωστα μεσα στο σπιτι από το να μη κανει τις ανάγκες του ή να μη στα φαει όλα ή να μη βλεπει το σπιτι σαν ένα νέο λουνα παρκ.
τωρα μπορει να κλαιει επειδή είναι μικρο , επειδή νιωθει ανασφαλεια , επειδή εχουν αλλαξει τα προσωπα και ο χωρος για χιλια δυο.
αν βγει εξω δε σημαινει ότι αυτά θα χαθουν.ισα ισα μπορει να προτεθει και το εξωτερικο ερεθισμα και να κλαιει-γαυγιζει ολο το 24ωρο.στο μεσα καπως θα δεις τι θελει και ξκαπως θα βρεθει η χρυση τομη.στο εξω δεν θα ξερεις γιατι γαυγιζει ουτε θα ξερεις τι να κανεις για αυτό.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Η προηγουμενη ιδιοκτητρια το ειχε στο μπαλκονι δεν ηξερα οτι ειναι πλεον παρανομο ευχαριστω που με ενημερωσες :) Εχω φιλες που τα σκυλακια τους ειναι στην αυλη και παιζουν μαζι τους 2-3 φορες τη μερα και ειναι πολυ χαρουμενα και καθολου μιζερα! θεωρω το να το περιοριζω σε πεντε ντουβαρια θα το μετατρεψω σε μιζερο. Εσυ το εχεις μονο τα βραδια εξω?
Αφου θα μετακομίσεις σε άλλο σπίτι καλο ειναι το σκυλάκι να μένει μεσα.ειναι μικρό γις να ειναι εξω,άλλωστε όλο το βράδυ θα κοιμάται τοσο μικρό που ειναι.και αν κανείς λιγο υπομονη με μια πανα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται οταν αρχίσουν οι βολτες ολα θα ειναι σούπερ....
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Γεια σας κι από εμένα!

Εδώ και μία εβδομάδα ζούμε μαζί με την Κέλλυ. Η Κέλλυ είναι λαμπραντόρ από Ουγγαρία. Ο προηγούμενος κηδεμών την είχε σε οικόπεδο κι έτρωγε πέτρες. Η σκυλίτσα έπαθε εγκολεασμό από την χάλια διατροφή, την ανέλαβε κτηνίατρος, ανέβηκε για υιοθεσία κτλ. Με τούτα και με κείνα η καημενούλα έφτασε 10 μηνών και όλες τις ανάγκες της, τις κάνει στην πάνα. Υπάρχει ελπίδα να μάθει έξω; Βγαίνει πρωί-βράδυ και κάποιες φορές έχει ανταποκριθεί αλλά για τσίσα ούτε λόγος.

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ !
 

Attachments

  • Like
Reactions: mariatheo and spyv


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Φυσικά και θα μάθει να λερώνει μόνο έξω, απλά ο κάθε σκύλος έχει λίγο ως πολύ το δικό του ρυθμό εκμάθησης τουαλέτας :) Θα εξαφάνιζα την πάνα απ' το σπίτι, ώστε να μην έχει στο μυαλό της την εναλλακτική, και θα ξεκινούσα την εκπαίδευση από την αρχή όπως αν ήταν κουτάβι, υποδεικνόντας ως επιθυμητό μέρος χώρο εκτός σπιτιού.

(Η Κέλλυ προστέθηκε στην οικογένεια ή φιλοξενείται μέχρι να βρει σπίτι; Να ξέρω τι να ευχηθώ!)
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Προστέθηκε στην οικογένεια με δόξα και τιμή!

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, θα προσπαθήσω !

Διάβασα εδώ ότι μόλις αισθανθεί ασφάλεια στην περιοχή θα δράσει αναλόγως. Τι μπορεί να χει ζήσει ήδη η έρμη ! Περισσότερο σκεφτόμουν την ηλικία της γι αυτό και προβληματίστηκα αλλά οκ θα τα καταφέρουμε!!!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and sis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Εγώ δεν θα εξαφάνιζα πάνες για να μην μπερδευτεί. Θα έβγαζα την πάνα στην βεράντα και συγχρόνως με πολλές βόλτες θα την ενθάρρυνα να ξαναμάθει το χώμα. Δεν θα αργήσει καθόλου λόγω ωριμότητας της να μάθει. Άσε που ζώντας σε κτήμα το χώμα θα το προτιμήσει.
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf