Παραπαει πια!!


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Καλησπερα!!!:LOL:

Εχω ενα ημιαιμο πιτ-μπουλ ηλικιας 8 μηνων και 15 κιλων..Ηταν 4 μηνων οταν το αποκτησα...
Το προβλημα ειναι το κουταβισιο δαγκωμα,το οποιο εχει αρχισει να παιρνει διαστασεις,και νομιζω οτι πρεπει να το διορθωσω,γιατι φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα στο μελλον..
(εψαξα και αλλα θεματα,δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην περιπτωση)

Ολα τα κουταβια δαγκωνουν οταν παιζουν..Αλλα ο Οσκαρ το παρακανει..Δεν δαγκωνει απλως χερια,και πατζακια..Κυριολεκτικα πηδαει πανω σου επιμονα,και δαγκωνει χερια,ποδια,ρουχα,κοιλια,τα παντα..Επισης οταν παιζουμε,που του πεταω μπαλακια και διαφορα παιχνιδια,πολλες φορες τα αφηνει και ερχεται σε εμενα..
Δεν φαινεται να το κανει με επιθετικες προθεσεις,κουναει την ουρα του,ειναι γενικα πολυ φιλικος με ολους..

Να σημειωσω οτι αυτο το κανει μονο οταν ειναι στο σπιτι..Στη βολτα ποτε,ουτε σε εμενα ουτε στους αλλους..Οταν δει καποιον απλα πηδαει πανω του χωρις δαγκωματα,απλα επειδη ειναι λιγο αγαρμπος δεν τον αφηνω..:p
 




AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Αυτο το σκεφτηκα,αλλα μενω σε επαρχια και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν υπαρχουν εδω..Θα κοιταξω παντως..Ευχαριστω πολυ.
 






sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι βέβαιο ότι σε δαγκώνει ως πρόσκληση για παιχνίδι, και όχι διότι ας πούμε του πήρες κάτι που κρατούσε ή γιατί του έδωσες μια εντολή και σου δείχνει ότι έχει αντίθετη άποψη κλπ;
Τι παιχνίδια παίζετε;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe




AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Οχι δεν το κανει επειδη του πηρα κατι που κρατουσε η επειδη του εδωσα μια εντολη και δεν του αρεσε..Συνηθως το κανει ετσι στα ξαφνικα οσο παιζουμε στην αυλη..Απο παιχνιδια κυριως fetch και tug n war..Oταν το κανει,θα παρω μια λιχουδια και θα του πω να κατσει,που υπακουει συνηθως,και αν το συνεχισει τον αφηνω και φευγω..
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Συμφωνώ με @Miniature Schnauzer χρειάζεται επειγόντως εκπεδευτεί ν σ βοηθήσει ν τ χειριστείς. Γνωρίζω ότι η συμπεριφορά έχει ν κάνει κ με κληρονομικό dna. Θα πρότεινα όχι παιχνίδια και πολλά χάδια κ σίγουρα ούτε ξέρω αν η απομόνωση βοηθά τ σκύλο. Σημειώνω ότι μιλώ όχι σαν ειδικός αλλά από γενικές γνώσεις. Θα επιχειρούσα ν καλέσω εκπαιδευτεί κ ν λάβω την άρνηση του από ν τν υποθέσω :love::love:
 


elverg

Member
25 Μαρτίου 2016
24
57
Γλυφάδα
Είναι λάθος να του δίνεις λιχουδιά όταν το κάνει γιατί θα το συνδέσει με επιβράβευση. Μέχρι να μιλήσεις (οπωσδήποτε) με εκπαιδευτή μην παίζεις tug μαζί του και θα σου πρότεινα όποτε σε δαγκώνει να τον βγάζεις ως "τιμωρία" στο μπαλκόνι σου για λίγη ώρα, να τον απομονώνεις δλδ από σένα. Σίγουρα δε θα του αρέσει μακριά σου και πιστεύω γρήγορα θα πιάσει το νόημα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.638
7.746
Εγώ, από την περιγραφή που δίνεις, καταλαβαίνω ότι ο σκύλος πάνω στο παιχνίδι μαζί σου εξιτάρεται κι έτσι ξεκινάει η ανεπιθύμητη συμπεριφορά. Δες την δική σου συμπεριφορά , τον ενθουσιάζεις υπερβολικά με φωνές, γέλια και έντονες κινήσεις;
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το να σε "δαγκωνει" το σκυλι οταν παιζετε δεν ειναι κακο,μια και ο σκυλος εχει το στομα οπως εμεις τα χερια...ειναι μεσο εκφρασης...

το κακο ειναι να σε δαγκωνει δυνατα,κατι που διορθωνεται...

απο κει και περα εαν σε ενοχλει γενικοτερα το δαγκωμα του το κοβεις πανευκολα εφ οσον φυσικα σε θεωρει αρχηγο της αγελης,οποτε ξεκιναμε απο κει...

το σκυλι υπακουει?εαν του βαλεις τις φωνες μαζευεται?
 


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Εγώ, από την περιγραφή που δίνεις, καταλαβαίνω ότι ο σκύλος πάνω στο παιχνίδι μαζί σου εξιτάρεται κι έτσι ξεκινάει η ανεπιθύμητη συμπεριφορά. Δες την δική σου συμπεριφορά , τον ενθουσιάζεις υπερβολικά με φωνές, γέλια και έντονες κινήσεις;
Ακριβως αυτο γινεται..Μεσα στο παιχνιδι αρχιζει να τρελαινεται και αρχιζουν τα τρεξιματα,πηδηματα δαγκωματα κτλ.


το να σε "δαγκωνει" το σκυλι οταν παιζετε δεν ειναι κακο,μια και ο σκυλος εχει το στομα οπως εμεις τα χερια...ειναι μεσο εκφρασης...

το κακο ειναι να σε δαγκωνει δυνατα,κατι που διορθωνεται...

απο κει και περα εαν σε ενοχλει γενικοτερα το δαγκωμα του το κοβεις πανευκολα εφ οσον φυσικα σε θεωρει αρχηγο της αγελης,οποτε ξεκιναμε απο κει...

το σκυλι υπακουει?εαν του βαλεις τις φωνες μαζευεται?
Το σκυλι το εχω μονο 4 μηνες,οποτε δεν ξερω αν με θεωρει αρχηγο της αγελης...Γενικα στο σπιτι με ακουει,αν του πω κατσε ή κατω οταν πηδαει πανω μας κτλ..Οταν αρχιζει να 'εξτασιαζεται' και να δαγκωνει,οταν του βαλω τις φωνες συνεχιζει πιο εντονα..
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Το σκυλι το εχω μονο 4 μηνες,οποτε δεν ξερω αν με θεωρει αρχηγο της αγελης...Γενικα στο σπιτι με ακουει,αν του πω κατσε ή κατω οταν πηδαει πανω μας κτλ..Οταν αρχιζει να 'εξτασιαζεται' και να δαγκωνει,οταν του βαλω τις φωνες συνεχιζει πιο εντονα..
το φανταστηκα...οποτε το προβλημα σου δεν ειναι το δαγκωμα στο παιχνιδι...το προβλημα σου ειναι οτι εχεις εναν σκυλο που θεωρει και ξερει οτι ειναι ο αρχηγος...
 






reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
σαφως και δεν εκανα λαθος...εθεσα δυο ερωτηματα τα οποια αυθαιρετα υπεθεσες οτι συνδεονται χωρις να ισχυει κατι τετοιο...

ας λαβουμε ομως και την περιπτωση που θετεις χαριν συζητησεως...
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Μου θυμίζει πολύ τη δικιά μου! Εγώ όταν αρχίζει και κάνει τα τρελά της, της έχω μάθει το 'άστο'. Όταν αρχίσει και ηρεμεί ξαναπαίζουμε. Ελπίζω να βοηθήσει.
 


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
εμ τα θελει ο πισινος σου αδερφε.
κοιτα,εχεις ενα δικιο:p Αλλα δεν νομιζω να φταιει αποκλειστικα αυτο,γιατι ξεκινησε πολυ πριν αρχισουμε να παιζουμε tug..


Μου θυμίζει πολύ τη δικιά μου! Εγώ όταν αρχίζει και κάνει τα τρελά της, της έχω μάθει το 'άστο'. Όταν αρχίσει και ηρεμεί ξαναπαίζουμε. Ελπίζω να βοηθήσει.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση..:)
Πως ακριβως της εμαθες να σταματαει με το'' αστο'';Της το ελεγες οταν τυχαια σε αφηνε,και την επιβραβευες, η την εκανες να σε αφηνει;;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μαλιστα..... Οπως ακριβως ο δικος μου... Ειναι πολυ κουραστικο!!!!

Σταματας να παιζεις τετοιου ειδους παιχνιδια κ σταματας να τον ενθουσιαζεις γενικα. Χαμηλωνετε τονους, χαμηλωνεις φωνη κ κανεις απο την οικογενεια δε θα τον παιζει αγρια. Εκπαιδευση, εκπαιδευση, εκπαιδευση. Κ αλλες εντολες. Ο χρονος που θα του αφιερωνεις θα ειναι εκπαιδευση. Μαθε τον να κανει πραγματα.

Να υποθεσω οτι βαριεται γρηγορα κ τα παιχνιδια κ ολο θελει κατι διαφορετικο;

Αλλαξτε παιχνιδια. Μαθε του να πετας το μπαλακι, ή μπουκαλι γεματο με χαλικια ή να τρεχετε μαζι διπλα - διπλα χωρις να ανεβαινει πανω σου,κτλ... Τα παιχνιδια του στυλ που παιζετε, δημιουργουν ανταγωνισμο με εσενα, γι' αυτο σε δαγκωνει. Ειναι δυναμικο σκυλι κ λογω ηλικιας αυτο που κανει ειναι κουραστικο.

Αλλαξτε παιχνιδια, δωστε του εναλλακτικες, σταθερο προγραμμα βολτας περα απο την αυλη, να βγει να μυρισει αλλες μυρωδιες να κουραστει το μυαλο, κ εκπαιδευση! Ψαξε βιντεο με εντολες - παιχνιδια κ μαθε του καινουρια. Να μην εχουν ομως να κανουν με ανταγωνισμο με εσενα.

Θα βελτιωθει πολυ, θα δεις. Εμενα πλεον ειναι πολυ καλος, δεν θυμιζει τιποτα απο την τοτε ηλικια. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π