Μαυρα στιγματα και Dogo Argentino


D.R.I.

New Member
29 Αυγούστου 2016
2
1
33
Γεια σας παιδια εχω μια ερωτηση. Θελω να παρω ενα Dogo Argentino ετσι εδω και αρκετο καιρο ψαχνω να μαθω οσα πιο πολλα μπορω για τη ρατσα, στην αναζητηση μου βρηκα πια χαρακτηριστικα θα πρεπει να εχει ο σκυλος για να θεωρειται καθαροαιμο και καταλληλο. Η απορια μου εχει να κανει με τα μαυρα στιγματα. Διαβασα οτι ο σκυλος δεν θα πρεπει να εχει πανω απο ενα σημαδι στο προσωπο του κοντα στο αυτι, το θεμα ειναι οτι οσα σκυλια εχω δει και απο κοντα και απο ομαδες στο facebook οπου ανεβαζουν φωτογραφιες και ιδιωτες αλλα και εκτροφεις εχουν στο σωμα τους στιγματα αλλα πολλα κια αλλα σε μικροτερο βαθμο.
Ειναι υπερβολικο το να ψαχνω σκυλο χωρις καθολου αυτες τις μαυρες βουλες?
Μηπος τελικα δεν εχει τοση σημασια?
Ολα αυτα τα σκυλια που εχω δει δεν ειναι καθαροαιμα πραγμα που σημαινει οτι και οι εκτροφεις δεν ειναι καταλληλοι?
Εκτος απο τον ΚΟΕ γνωριζει κανενας που μπορω να απευθυνθω για τη συγκεκριμενη ρατσα?


Ευχαριστρω πολυ
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Άλλο τα στίγματα, άλλο τα μπαλώματα.
Η ύπαρξη στιγμάτων δεν κάνει ένα ντόγκο ημίαιμο, αλλά ούτε καθαρόαιμο.
Μόνη απόδειξη καθαροαιμίας είναι ο γεννεαλογικός χάρτης (pedigree) που εκδίδεται από τον ΚΟΕ και που συνοδεύει τα σκυλιά κάθε σοβαρού εκτροφέα της φυλής.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τα μαυρα σημαδια που βλεπεις ειναι δερματικα,επιτρεπονται, και δεν εχουν καμια σχεση με το χρωμα προτυπου το οποιο αναφερεται στο χρωμα τριχωματος...

στο τριχωμα επιτρεπεται μαυρο χρωμα μονο στο κεφαλι και συγκεκριμενα γυρω απο το ματι η σε ενα αυτι σε επιφανεια μεχρι 10% του συνολου του κεφαλιου...

σε περιβαλλον εκθεσης,θα προτιμηθει το ολολευκο...

επισης προτιμωνται,χωρις να ειναι φαουλ η μη υπαρξη,τα μαυρα χειλια και το μαυρο περιγραμμα βλεφαρων...

με απλα λογια...εαν δεν εχεις σκοπο να πας με αξιωσεις σε εκθεση παιρνεις και "πειρατη",ο οποιος ειναι ιδιαιτερος και σιγουρα φθηνοτερος μια και σε εκθεση δεν θα χτυπησει ποτε πρωτια...
 
  • Like
Reactions: D.R.I. and mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ειναι υπερβολικο το να ψαχνω σκυλο χωρις καθολου αυτες τις μαυρες βουλες?
Οι "μαυρες βουλες" που βλεπεις ειναι χρωστικη στο δερμα και αποκταται οσο μεγαλωνει ο σκυλος. Το ποσο φαινονται ή οχι εξαρταται απο την ποιοτητα του τριχωματος. Δεν αφορα στον μανδυα που αναφερεται το προτυπο σε ενα μονο σημειο στο κεφαλι.
Οχι απλα ειναι υπερβολικο να ψαχνεις σκυλο χωρις χρωστικη αλλα και λαθος. Για λογους υγειας.

Ναι, στον ΚΟΕ πρεπει να απευθυνθεις και να σου δωσει στοιχεια εκτροφειων. Εκτος εαν ψαξεις και εξωτερικο.
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
καλη αγορα...μεχρι τοτε,εαν παιζουν τιποτα περιττα κιλακια,η μετρια φυσικη κατασταση,ξεκινα απο τωρα προπονηση...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
... στο τριχωμα επιτρεπεται μαυρο χρωμα μονο στο κεφαλι και συγκεκριμενα γυρω απο το ματι η σε ενα αυτι σε επιφανεια μεχρι 10% του συνολου του κεφαλιου...
ασχετο, εχουν εμφανιστει στο τριχωμα, κεφαλι ή οχι, των ντογκο αλλα χρωματα εκτος του μαυρου;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
ασχετο, εχουν εμφανιστει στο τριχωμα, κεφαλι ή οχι, των ντογκο αλλα χρωματα εκτος του μαυρου;
Και παγκοσμιος πρωταθλητης το 2000.. Talisman de la vieja diana :cool:
23859b2d-6824-8504-c155-87f52571db24.jpg

Ναι εχουν εμφανιστει.. σπανια βεβαια
andrei1.jpg
 
  • Like
Reactions: Elrandir and spyv


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3