vizsla


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Τώρα που έπεσε η πρώτη φώτο μπορώ να ευχηθώ επίσημα καλώς τον δέχτηκες, να σου ζήσει, να περάσετε πάρα πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί και περαστικά στη σύζυγο!

(Μία = καμία πάντως, να τα λέμε κι αυτά :p)
 




JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
django τελικα !!!!!!!!!!!!!!!σ ευχαριστω estranged !!!!!!!:) elpinor ολα τελεια γενικα ειναι πολυ ηπιος χαρακτηρας δε γαβγιζει σχεδον καθλου ,,, ειναι το σκυλι κολλα....συνεχεια θελει να ειναι διπλα στον ανθρωπο ........ολα ολα τελεια ενα θεματακι μονο εχω .......οταν του δινω φαι αρχιζει να το τρωει πολυ πολυ γρηγορα ενδειξη οτι φοβαται μην του το παρω .....και η εκπαιδευτρια μ ειπε οτι προστατευει το φαι του και γι αυτο το κανει και να του πεταω απο μακρια στο μπωλ λιχουδιες την ωρα που τρωει ...αλλα πραγματικα δεν προλαβαινω να του πεταξω σε 4 δευτερολεπτα κυριολεκτικα το εχει φαει ....και μια φορα εκανε και εμετο απο την βιασυνη να το φαει .....δε ξερω ρε γαμωτο γιατι εμφανισε αυτη τη συμπεριφορα και δε ξερω πως να το αντιμετωπισω .......κατα τα αλλα ειναι φοβερα αθλητικος φιλικος ακομα και μετα απο μια ωρα βολτα το πρωι που τον αφηνω ελευθερο σε περιφραγμενο χωρο γυρναμε στο σπιτι και ολη μερα μπορει να κινειται .......θα ξεκινησουμε κατα την ενηλικιωση ποδηλατο για να μπορω να τον κουραζζω εστω και λιγο :p
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
django τελικα !!!!!!!!!!!!!!!σ ευχαριστω estranged !!!!!!!:) elpinor ολα τελεια γενικα ειναι πολυ ηπιος χαρακτηρας δε γαβγιζει σχεδον καθλου ,,, ειναι το σκυλι κολλα....συνεχεια θελει να ειναι διπλα στον ανθρωπο ........ολα ολα τελεια ενα θεματακι μονο εχω .......οταν του δινω φαι αρχιζει να το τρωει πολυ πολυ γρηγορα ενδειξη οτι φοβαται μην του το παρω .....και η εκπαιδευτρια μ ειπε οτι προστατευει το φαι του και γι αυτο το κανει και να του πεταω απο μακρια στο μπωλ λιχουδιες την ωρα που τρωει ...αλλα πραγματικα δεν προλαβαινω να του πεταξω σε 4 δευτερολεπτα κυριολεκτικα το εχει φαει ....και μια φορα εκανε και εμετο απο την βιασυνη να το φαει .....δε ξερω ρε γαμωτο γιατι εμφανισε αυτη τη συμπεριφορα και δε ξερω πως να το αντιμετωπισω .......κατα τα αλλα ειναι φοβερα αθλητικος φιλικος ακομα και μετα απο μια ωρα βολτα το πρωι που τον αφηνω ελευθερο σε περιφραγμενο χωρο γυρναμε στο σπιτι και ολη μερα μπορει να κινειται .......θα ξεκινησουμε κατα την ενηλικιωση ποδηλατο για να μπορω να τον κουραζζω εστω και λιγο :p
Εγώ θα σου λεγα να τον ταΐζεις από το χερι σου για αρχή κι έπειτα να πας στο μπωλ αν υπάρχει θέμα θα βοηθήσει πολύ και να σε εμπιστευτεί πλήρως και να μην τρώει τόσο γρήγορα και σε πολλα αλλα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Να το χαίρεσαι και να περνάτε καλά για πολλά πολλά χρονια(y)
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τα περισσοτερα πουλοσκλυκα ειναι λαιμαργα και τρωνε το φαι τους σαν να ειναι κλεμμενο...τιποτα δεν μπορεις να κανεις επ αυτου...οσο μεγαλωνει θα στρωνει αλλα μην περιμενεις ποτε να το δεις να τρωει για κανα 10 λεπτο οπως αλλα σκυλια...

βασικα μην καθεσαι διπλα του οσο τωει και μην του παιρνεις το μπωλ μολις τελειωσει...αυτο θα του μειωσει λιγο το αγχος,αλλα μην περιμενεις τιποτα το φοβερο...

φυσιολογικο ειναι για κυνηγετικο...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Άντε, τέλος καλό όλα καλά!! :) Μάθαμε και το όνομα είδαμε και μία (το τονίζω για περεταίρω προβληματισμό) φωτό... Όσο το φαΐ, εγώ του γύριζα ανάποδα το μπολ ή του έβαζα ένα μπαλάκι μέσα για καθυστερεί λίγο γιατί έτρωγε λες και δεν υπήρχε αύριο...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and JIM GAR


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Επειδή και το δικό μου πουλόσκυλο τα ίδια έκανε με το φαγητό -- μιλάμε το 'ρούφαγε' σε λιγότερο από 2' και μετά έριχνε και ένα ρέψιμο ξεγυρισμένο, για το καλό! -- θα σου πρότεινα να πάρεις ένα από τα ειδικά μπωλ τέτοιου τύπου:

-- εμείς πήραμε σαν το κόκκινο που φαίνεται επάνω αριστερά από τοπικό πετ-σοπ και βοήθησε αρκετά...

Για πιο hard-core λύση υπάρχει και αυτό, αλλά μου φάνηκε κάπως too much/βασανιστικό, άσε που σκεφτόμουν πώς θα το πλένει κανείς μετά (εεεεεε, ένα μικρό OCD το έχω)



Το έχουν αρκετά πετ-σοπ και στην Ελλάδα, υπάρχουν και διάφορα βιντεάκια του βασανιστηρίου!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
χεχε...ρε τι εχουν βγαλει...εμενα παντως χειροτερα γινεται,οταν ζοριζεται να πιασει την τροφη...τρεμει ολοκληρος κι αρχιζει κι εκνευριζεται ασχημα...μεχρι να τελειωσει το φαι ειναι ψυχικο και σωματικο ρακος...

καποια σκυλια απλα δεν σωζονται...:LOL:
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
O δικ
χεχε...ρε τι εχουν βγαλει...εμενα παντως χειροτερα γινεται,οταν ζοριζεται να πιασει την τροφη...τρεμει ολοκληρος κι αρχιζει κι εκνευριζεται ασχημα...μεχρι να τελειωσει το φαι ειναι ψυχικο και σωματικο ρακος...

καποια σκυλια απλα δεν σωζονται...:LOL:
Κι εγώ αυτό θα έλεγα. Τέτοια πιατάκια κάνουν χειρότερη την κατάσταση και με τον δικό μου σκύλο.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Eμάς αυτό με τα μπιμπίκια (!) πάντως δε φάνηκε να τη δυσκολεύει ή να την εκνευρίζει ιδιαίτερα, απλά χαλάρωσε λίγο την ταχύτητα.... Τί να πω! Αυτό το γρασιδέ το θεωρώ και εγώ μαρτύριο, αλλά τα υπόλοιπα, που δεν είναι τόσο extreme, ίσως δεν είναι κακή ιδέα να τα δοκιμάσει κανείς.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Δεν δοκιμάζεις να του βάζεις και λίγο ξυδάκι μέσα; :cool::p
εισαι ενα μικρο αθωο γατακι...

ο βικτωρ τρωει με ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια ορεξη και ταχυτητα,απο χρυσο χαβιαρι,μεχρι χρησιμοποιημενη καλτσα μπετατζη με 40 βαθμους ζεστη...

καποια φορα που τρωγαμε,ειχε τεντωσει τον λαιμο κανα δυο μετρα και μυριζε τον αερα τοσο δυνατα που δεν μπορουσα να φαω...κυριως την ωρα που εριχνα πιπερι στο φαι...

"ετσι εισαι ρε πουστη"? του λεω..."ελα να φας πιπερι αφου τρωγεσαι τοσο,να δουμε μεχρι ποτε θα φτερνιζεσαι"...

του τριβω λοιπον λιγο τον μυλο πανω απο την μυτη ,στεκεται για οσο ετριβα απολυτως ακινητος και στην συνεχεια το εγλυψε με απολυτη ευχαριστηση...

απο κεινη την μερα και μετα,οποτε ριχνω πιπερι στο φαι σκαει ο μαλακας διπλα μου και περιμενει να του ξαναδωσω κουνωντας την ουρα σε βαθμο ξεκολληματος...

για φτερνισμα η οποιαδηποτε αλλη αντιδραση δυσαρεσκειας-ενοχλησης ουτε συζητηση...αυτα ειναι για τα αλλα σκυλια...αυτα τα φυσιολογικα τα αδερφιστικα...

no hope ρε λεμε...παρτε το χαμπαρι...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Eμάς αυτό με τα μπιμπίκια (!) πάντως δε φάνηκε να τη δυσκολεύει ή να την εκνευρίζει ιδιαίτερα, απλά χαλάρωσε λίγο την ταχύτητα.... Τί να πω! Αυτό το γρασιδέ το θεωρώ και εγώ μαρτύριο, αλλά τα υπόλοιπα, που δεν είναι τόσο extreme, ίσως δεν είναι κακή ιδέα να τα δοκιμάσει κανείς.

βρε καλα κανεις και το προτεινεις,εφ οσον σε εχει βοηθησει και σιγουρα εχει βοηθησει κι αλλους...

ασε ομως κι εμας που μας εχει φτυσει στα μουτρα η θεα τυχη να λεμε τον πονο μας...:LOL:
 
  • Like
Reactions: mareco




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@reinmeister2 αυτό το σχεδιάκι, το 'χω εντελώς ξεπατικωτούρα μεν, σε μαύρο μαλλιαρό δε. Με τις ίδιες πάνω-κάτω αντιδράσεις.
εγω τα χω πει αλλα ποιος μ'ακουει...τσαντουλα και παπουτσακια...το δικο σου το εργο που ναι και μαλλιαρο μπορει να κανει και για παλτουδακι...:sneaky:
 
  • Like
Reactions: mareco




Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Να ζησετε ευτυχισμενα πολλά πολλά χρόνια,γερο να είναι!!!!

Συμφωνω απόλυτα με mariakala!!!

Απτο χερακι σου λιγο λιγο ταιζε το μέχρι να σε εμπιστευτει και μετα θα τρώει πιο ησυχα,είναι πιο πολύ θεμα εμπιστοσύνης και να αισθάνεται ασφάλεια την ωρα που τρώει με την παρουσία σου κοντα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3