Βοηθεια στην επιλογη


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δλδ εσενα αυτο που ειπε οτι θελει σου φανηκε εξ ισου τρελλο;
Να ξερω δλδ......
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο μεσος ανθρωπος δλδ που σε ρωταει ποιο αμαξι να παρει για να ειναι ασφαλη μεσα σε αυτο ο ιδιος η η οικογενεια του, το ρωταει με κριτηριο αν παταει καλυτερα τον πεζο, αν μπορει με αυτο να σκοτωσει επιτυχημενα τον απεναντι, η αν σε περιπτωση τρακαρισματος θα εχει την μεγιστη πιθανοτητα να μην παθει κατι;;;

Μου αρεσει παντως ο τροπος που σκεφτεσαι :p
 
  • Like
Reactions: ELGRECOR


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Όχι, αλλά ο μέσος άνθρωπος παίρνει αμάξι για μεταφορικό μέσο, όχι για αμυντικό ή/και επιθετικό μέσο.
Γι αυτό είναι άκυρο να τα βάζεις στην κουβέντα.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο :whistle:
 
  • Like
Reactions: kasi


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ε....αν τον ακούσεις να λέει:
"ε, εγώ τον δρόμο μου πάω, αν πεταχτεί κανένας στον δρόμο και τον σιδερώσω, δεν θα φταίω, αλλά θέλει και δυνατό αμάξι για να σιδερώσεις, μην πάρετε από αυτά τα εμπορικά και τα λουλέδικα με τα πλαστικά καπώ και δεν μπορούν να πατήσουν έναν άνθρωπο!"
Εσύ θα του πεις να πάρει αμάξι και θα του προτείνεις και Χάμερ για να είναι σίγουρος ότι θα γίνει η "δουλειά"?
Ατοπο παραδειγμα ...στη μια περιπτωση (οχημα) εξυπηρετειται η μεταφορα των προσωπων..στη δευτερη περιπτωση (σκυλος φυλακας) εξυπηρετειται η σωματικη ακεραιοτητα των προσωπων..
Αν δεν μπορεις να μεταφερθεις στο σινεμα ..δεν εγινε κατι..
Αν ομως την κρισιμη στιγμη ο σκυλος λακισει...hasta la vista..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ρε σεις δεν ειπαμε να μη παρε η οτι ειναι τρελο, ας παρει! δεν ειναι δικη μας αποφαση . Ρωτησαμε αν ξερει να οδηγα! :confused: Κι αν καταληξει ας κανει και ενα test drive.

( @Jimopliktos ενα σετ ροτβαιλερ θηλυκα θα ηταν ενα καλο συστημα ασφαλειας για εντος)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
Δεν ειμαι υπερ του περιορισμου πρωτον.

Δευτερον, δεν ειπα να παλεψουν. Να αντιδρασουν ειπα. Σιγουρα ενα αδουλευτο σκυλι δεν θα παλεψει παρα μονο θα αντιδρασει βαση ενστικτου σε μια επιθεση. Δεδομενου οτι ο θεματοθετης εχει βρει τον αξιο εκπροσωπο στον οποιο αναφερθηκες, με ανεπτυγμενα ενστικτα προστατευτικοτητας αν ειναι ανεκπαιδευτος οι πιθανοτητες να αμυνθει ειναι οι ιδιες/λιγοτρες/περισσοτερες απο ενα αλλο οποιοδηποτε σκυλι; απορια, αν μπορεις να βοηθησεις...

Ενα σκυλι που γαβγιζει οταν νιωσει κατι περιεργο προειδοποιωντας τον ιδιοκτητη του δεν ειναι πιθανοτερο να αποτρεψει εναν εισβολεα;
καλημερα.

οκ, καπου μπερδευτηκα με το θεμα του περιορισμου.
και αφου δεν εισαι υπερ, καταλαβαινω οτι θεωρεις λογικο ο σκυλος να υποδεχεται τους καλεσμενους μαζι σου οταν χτυπαει το κουδουνι. σωστα?

ο θεματοδετης, δεν εχει βρει ουτε την φυλη που του ταιριαζει καλυτερα αλλα καταλαβαινεις οτι απεχουμε πολυ μεχρι να βρει και τον αξιο εκπροσωπο.

ενα σκυλι με ανεπτυγμενα ενστικτα προστατευτικοτητας, δλδ ενα σκυλι φουλ κυριαρχικο(που θα εχει κανει "κολαση" την ζωη του μεσου ιδιοκτητου), χωρις εκπαιδευση,σιγουρα εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να αμυνθει.
βεβαια ενα τετοιο σκυλι οχι μονο θα αμυνεται αλλα δεν θα επιτρεπει κανεναν να πλησιαζει την αγελη του.
εκει λοιπον χρειαζεται η εκπαιδευση για να μπουν τα ορια, τα πρεπει και τα μη.

για το αν ενα σκυλι που απλως γαβγιζει μπορει να αποτρεψει εναν εισβολεα, η απαντηση ειναι και ναι και οχι.
σιγουρα θα τον προειδοποιησει αλλα την ιδια δουλεια θα εκανε κ ενας απλος ανιχνευτης κινησης (εφοσον μιλαμε για φυλαξη οικιας και οχι σωματοφυλακη).
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
καλημερα.

οκ, καπου μπερδευτηκα με το θεμα του περιορισμου.
και αφου δεν εισαι υπερ, καταλαβαινω οτι θεωρεις λογικο ο σκυλος να υποδεχεται τους καλεσμενους μαζι σου οταν χτυπαει το κουδουνι. σωστα?

ο θεματοδετης, δεν εχει βρει ουτε την φυλη που του ταιριαζει καλυτερα αλλα καταλαβαινεις οτι απεχουμε πολυ μεχρι να βρει και τον αξιο εκπροσωπο.

ενα σκυλι με ανεπτυγμενα ενστικτα προστατευτικοτητας, δλδ ενα σκυλι φουλ κυριαρχικο(που θα εχει κανει "κολαση" την ζωη του μεσου ιδιοκτητου), χωρις εκπαιδευση,σιγουρα εχει πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να αμυνθει.
βεβαια ενα τετοιο σκυλι οχι μονο θα αμυνεται αλλα δεν θα επιτρεπει κανεναν να πλησιαζει την αγελη του.
εκει λοιπον χρειαζεται η εκπαιδευση για να μπουν τα ορια, τα πρεπει και τα μη.

για το αν ενα σκυλι που απλως γαβγιζει μπορει να αποτρεψει εναν εισβολεα, η απαντηση ειναι και ναι και οχι.
σιγουρα θα τον προειδοποιησει αλλα την ιδια δουλεια θα εκανε κ ενας απλος ανιχνευτης κινησης (εφοσον μιλαμε για φυλαξη οικιας και οχι σωματοφυλακη).
Πιστευω ο θεματοθετης ενημερωθηκε πληρως για την προσοχη που πρεπει να δωσει στο θεμα επιλογης εκτροφεα...οποτε ας ελπισουμε πως θα προσεξει και αφου δειχνει διαθεση για ερευνα, δεν θα πεσει σε καποιον BYB.

Σχετικα με το παρακατω, συμφωνη. Οταν λες εκπαιδευση, εννοεις φυλαξης;


Φυσικα και αλλα μετρα ασφαλειας κανουν την ιδια δουλεια... Αλλα στην περιπτωση σκυλου... ενας απλος κλεφτης δεν θα προτιμησει ενα σπιτι χωρις σκυλι που λυσσαει (προειδοποιωντας τους ιδιοκτητες οτι κατι παει στραβα) ?
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
@Kodagoshe οτι θα αγοραζε απο εκτροφεα το ειπε απο την αρχη αν θυμαμαι καλα...
Το δυσκολο ειναι να βρει σωστο εκτροφεα και αν κρινω απο τις (μερικες)ρατσες που εγραψε και τις "απαιτησεις" που θα εχει απο τον σκυλι και την εκπαιδευση του...Τωρα άρχιζουν τα δύσκολα :D
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@Kodagoshe οτι θα αγοραζε απο εκτροφεα το ειπε απο την αρχη αν θυμαμαι καλα...
Το δυσκολο ειναι να βρει σωστο εκτροφεα και αν κρινω απο τις (μερικες)ρατσες που εγραψε και τις "απαιτησεις" που θα εχει απο τον σκυλι και την εκπαιδευση του...Τωρα άρχιζουν τα δύσκολα :D
Ρατσες ανεφερε πολλες, σιγουρα...
Εφοσον ενημερωνεται για τον χαρακτηρα και τα θεματα υγειας, τις απαιτησεις κλπ κλπ της καθε μιας με τον καιρο (οσος και αν ειναι αυτος) σε καποι θα κατασταλαξει, σωστα?


Ναι, ειναι δυσκολο. Θελει ερευνα και προσοχη...οσο μεγαλυτερη προσοχη δωσεις και εφοσον επισκεπτεις ο ιδιος τα εκτροφεια που ειναι αναμεσα στις επιλογες σου για να κρινεις, μειωνονται τα οσα εχει να φοβηθει καποιος που εμπιστευεται τον πρωτο τυχαιο που θα βρει. Κανω λαθος? Απο μονη της ειναι δυσκολη η επιλογη φυλης που θα ταιριαζει στη ζωη σου, η ευρεση καλου εκτροφεα και στη συνεχεια εκπαιδευτη κλπ Δε νομιζω οσοι το αποφασισαν και ασχοληθηκαν οργανωμενα να ειχαν τρομερα προβληματα... ο ανθρωπος φαινεται οτι το θελει και θα το κανει. Ποιο το point?
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
Πιστευω ο θεματοθετης ενημερωθηκε πληρως για την προσοχη που πρεπει να δωσει στο θεμα επιλογης εκτροφεα...οποτε ας ελπισουμε πως θα προσεξει και αφου δειχνει διαθεση για ερευνα, δεν θα πεσει σε καποιον BYB.

Σχετικα με το παρακατω, συμφωνη. Οταν λες εκπαιδευση, εννοεις φυλαξης;


Φυσικα και αλλα μετρα ασφαλειας κανουν την ιδια δουλεια... Αλλα στην περιπτωση σκυλου... ενας απλος κλεφτης δεν θα προτιμησει ενα σπιτι χωρις σκυλι που λυσσαει (προειδοποιωντας τους ιδιοκτητες οτι κατι παει στραβα) ?
ναι εκπαιδευση φυλαξης εννοουσα.

ναι, θεωρητικα θα προτιμησει ενα αλλο σπιτι.
αν δει ομως οτι με μια αποτομη κινηση το σκυλι μαζευεται, μπορει να αλλαξει γνωμη.
μπορει ο κλεφτης να προτιμησει να ριξει μια φολα.
γενικα, αυτα τα σεναρια ειναι πολυ υποθετικα και θεωρητικα.
ποτε δεν μπορεις να ξερεις πως θα αντιδρασει ο επιδοξος κλεφτης, απλως ευχεσαι να μην σου τυχει (το οποιο ειναι κ το καλυτερο).

Ρατσες ανεφερε πολλες, σιγουρα...
Εφοσον ενημερωνεται για τον χαρακτηρα και τα θεματα υγειας, τις απαιτησεις κλπ κλπ της καθε μιας με τον καιρο (οσος και αν ειναι αυτος) σε καποι θα κατασταλαξει, σωστα?


Ναι, ειναι δυσκολο. Θελει ερευνα και προσοχη...οσο μεγαλυτερη προσοχη δωσεις και εφοσον επισκεπτεις ο ιδιος τα εκτροφεια που ειναι αναμεσα στις επιλογες σου για να κρινεις, μειωνονται τα οσα εχει να φοβηθει καποιος που εμπιστευεται τον πρωτο τυχαιο που θα βρει. Κανω λαθος? Απο μονη της ειναι δυσκολη η επιλογη φυλης που θα ταιριαζει στη ζωη σου, η ευρεση καλου εκτροφεα και στη συνεχεια εκπαιδευτη κλπ Δε νομιζω οσοι το αποφασισαν και ασχοληθηκαν οργανωμενα να ειχαν τρομερα προβληματα... ο ανθρωπος φαινεται οτι το θελει και θα το κανει. Ποιο το point?
τρομερα προβληματα δεν προκειται να εχει.
απλως μπορει να εχει ενα σκυλι που στην πραγματικοτητα δεν τον καλυπτει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
τρομερα προβληματα δεν προκειται να εχει.
απλως μπορει να εχει ενα σκυλι που στην πραγματικοτητα δεν τον καλυπτει.
Το να καταληξεις με ενα σκυλι με προβληματα χαρακτηρα (πχ. Φοβικο) η με προβληματα υγειας (πχ δυσπλασια) ε ναι, ΕΙΝΑΙ τρομερο προβλημα κ ο λογος που πρεπει να κανει σωστη ερευνα πριν παρει σκυλο.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
Το να καταληξεις με ενα σκυλι με προβληματα χαρακτηρα (πχ. Φοβικο) η με προβληματα υγειας (πχ δυσπλασια) ε ναι, ΕΙΝΑΙ τρομερο προβλημα κ ο λογος που πρεπει να κανει σωστη ερευνα πριν παρει σκυλο.
συμφωνω απολυτα.

πηρα σαν βαση ομως οτι το σκυλι ειναι εκτροφικο και μορφολογικα σωστα.
ουσιαστικα σχολιασα μονο το χαρακτηρα του σκυλου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το οτι ενα σκυλι ειναι εκτροφικο δυστυχως δεν εξασφαλιζει τα παραπανω.
Πρεπει να προερχεται απο σωστη εκτροφη!
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
ναι εκπαιδευση φυλαξης εννοουσα.

ναι, θεωρητικα θα προτιμησει ενα αλλο σπιτι.
αν δει ομως οτι με μια αποτομη κινηση το σκυλι μαζευεται, μπορει να αλλαξει γνωμη.
μπορει ο κλεφτης να προτιμησει να ριξει μια φολα.
γενικα, αυτα τα σεναρια ειναι πολυ υποθετικα και θεωρητικα.
ποτε δεν μπορεις να ξερεις πως θα αντιδρασει ο επιδοξος κλεφτης, απλως ευχεσαι να μην σου τυχει (το οποιο ειναι κ το καλυτερο).



τρομερα προβληματα δεν προκειται να εχει.
απλως μπορει να εχει ενα σκυλι που στην πραγματικοτητα δεν τον καλυπτει.
Σιγουρα ειναι ολα υποθετικα...απλα ρωτησα πληροφοριακα, για μια αλλη αποψη..ευχαριστω παντως για το χρονο σου!
 
  • Like
Reactions: george_gs




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Εδω δηλαδη θα εμπαινες ?Η ξερειςνα κανεις τον αντρα μονο με τα πληκτρολογια?
Τι μπορεί να κάνει αυτός ο σκύλος απέναντι σε ένα όπλο; μπορεί να κάνει τον matrix; η τον superdog hero;
Μην δώσεις πάλι κλαρινόαπάντηση σαν την παραπάνω..
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
παρακολουθώντας την συζήτηση παρατηρώ πως οι περισσότεροι από εσάς είστε πιο ενημερωμένοι - συνειδητοποιημένοι στο θέμα της φύλαξης και προφανώς έχετε "άλλα" σκυλιά και απαιτήσεις από εμένα

εγώ με το χαζοβιόλη που έχω φύλαξη δε θα δω ποτέ αφού από τη φύση του δεν....
βέβαια λόγω αδυναμίας σε μας μπορεί και να βγάλει κάτι ψιλά αλλά κατά 99% αν μπουκάρει κάποιος θα πάμε να τον προυπαντήσουμε χαρωποί με την μπάλα στο στόμα

βασίζομαι λοιπόν στο γαύγισμα ( ενημέρωση ) πως κάποιος έχει έρθει και επίσης και ας παρεξηγηθώ βασίζομαι στο ότι αν και όταν μπει ο μικρός θα ορμήξει
ναι θα το κάνει για να παίξει- γλύψει-χαζοφέρει αλλά θα ορμήξει

αυτά λοιπόν τα 5 δυτερόλεπτα που θα μου χαρίσει εγώ θα κοιτάξω να αρπάξω τα παιδιά μου και ή να βάλω πόδια στην πλάτη ή να ταμπουρωθώ κάπου και να καλέσω ενισχύσεις ή να πιάσω κανά τηγάνι να του το φέρω στο δόξα πατρί (αν και δεν έχω προπονηθεί στο σύζυγο θα βρω ελπίζω στόχο τι στην ευχή)

και σε αυτούς που θα θεωρήσουν ότι τον έχω αναλώσιμο και χέστηκα αν μου πάθει κάτι να ξεκαθαρίσω το εξής
αγαπώ το σκυλί μου, τον πήρα μπεμπάκο και μεγαλώνει μαζί μου, τον έχω ΣΑΝ παιδί μου
αλλά ΔΕΝ είναι παιδί μου και όσο και να τον αγαπάω δεν υπάρχει περίπτωση να μπει πάνω από τα παιδιά μου
οπότε αν η επιλογή είναι να προστατέψω τον μικρό που μπήκε ανάμεσα σε μένα και στον κάθε λεχρίτη και να προστατέψω τα παιδιά μου ή εμένα και να μην τα αφήσω ορφανά δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης
φυσικά και θα προσπαθήσω αλλά μόνο και αν έχω εξασφαλίσει πως κανείς από τα δίποδα μέλη της οικογένειας δεν πρόκειται να πάθει κάτι σενάριο που το ψιλοκόβω απίθανο

επίσης δεν πιστεύω πως αν μπει σε σπίτι κάποιος οπλισμένος ο σκύλος έχει και πολλές πιθανότητες
σίγουρα ένας πιο "φύλαξης" από το χαλβά τον δικό μου θα κάνει και μεγαλύτερη ζημιά αλλά δεν πιστεύω πως θα είναι πιο δυνατός από μια σφαίρα στο κεφάλι

επομένως καταλήγω πως ένα σκυλί ουσιαστικά είτε λόγω εμφάνισης (επιβλητική μεγαλόσωμη κτλ κτλ) είτε λόγω γαυγίσματος μπορεί να αποτρέψει ΙΣΩΣ την είσοδο και αν τελικά ο άλλος είναι τόσο αποφασισμένος να μπει σου δίνει χρόνο να αντιδράσεις

κάποιες φυλές επίσης θα κάνουν αρκετή ζημιά άρα και θα σου προσφέρουν καλύτερο χρόνο κάλυψης και αντίδρασης

αν όμως ο λεχρίτης είναι αποφασισμένος και προετοιμασμένος οπλισμένος προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει σωτηρία είτε έχεις πεκινουά είτε καυκάσου
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Χωρις να θελω να διακοψω την ομορφη συζητηση βασισμενη στα επιχειρηματα που προβαλλει ο καθενας, να πω οτι νομιζω πως ο θεματοθετης εχει να απαντησει κανενα χρονο περιπου διοτι εχουμε ξεφυγει ολοκληρωτικα απο το κυριως θεμα...αυτα...
 
  • Like
Reactions: Jimopliktos


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3