Ποσότητα Acana puppy - μπέρδεμα!!


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλημέρα σας! Από σήμερα άρχισα στην μικρή την Acana. Είναι 31 κιλά με φόντα να φτάσει τα 35 (αν και κανείς δεν ξέρει ακριβώς οπότε το πηγαίνουμε με γνώμονα τα 35 και κρίνουμε). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω με πόσο να την ξεκινήσω. Η δοσολογία στη σακούλα πηγαίνει ανά 10 κιλά..Παραθέτω τον πίνακα για να βγάλουμε μια άκρη.



https://www.google.gr/search?q=acan...UICCgB&biw=1366&bih=659#imgrc=FANt6zRWAK1MEM:

Επίσης, για αρχή της δοκίμασα την Acana puppy & junior, με μικρή κροκέτα την οποία όμως μασούσε και δεν κατάπινε. Μπορώ να μείνω σε αυτήν ή πρέπει να πάω σε Acana puppy large;;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Νομίζω ότι είσαι λίγο αγχωμένη για μικροπράγματα. :) Εγώ θα ξεκινούσα με την μικρότερη συνιστώμενη για τα κιλά της και θα συνέχιζα ανάλογα με τις ανάγκες της. Ποιές οι διαφορές μεταξύ puppy & junior και puppy large; Σκέψου τις ανάγκες της μικρήςκαι καταστάλλαξε σε μία. Εγώ να σου πω την αλήθεια μάλλον θα πήγαινα σε adult και όχι σε puppy εφόσον είναι ήδη 9-10 μηνών.
 
  • Like
Reactions: yasemin


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το αναμενόμενο βάρος με έχει μπερδέψει. Σκέφτομαι να την ξεκινήσω με 400 την ημέρα (στην n&d τάιζα 450). Όσο για τις διαφορές, βασικά ίδιες είναι απλά η puppy&junior έχει μικρότερη κροκέτα και αν και τη μασάει δεν ξέρω αν μπορεί να της προκαλέσει θέμα. Ο κτηνίατρος συμβούλεψε να την αλλάξουμε στους 12 μήνες, ενώ με την acana που μιλησα με συμβούλεψε να αλλάξω όταν φτάσει στο τελικο της βάρος
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλά θα κάνεις ξεκίνα με τόσα και βλέπεις. Ούτε εγώ ήξερα πόσα κιλά θα γίνει η δικιά μου, τάιζα ανάλογα με αυτό που έβλεπα και με μπούσουλα την δοσολογία. Θα σου δείξει και η ίδια πόσο χρειάζεται. :) Εγώ θα κρατούσα την μεγάλη κροκέτα, καλύτερα να μασάει περισσότερο, νομίζω.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και εγω αυτό σκεφτομαι, αλλα τι γινεται. Τις τελευταιες μερες είχαμε θέμα με την ξηρά ίσως και λόγω οίστρου και με το που της έδωσα το δείγμα της puppy&junior την έφαγε μια χαρά, και τη μάσαγε δεν την κατάπινε. Και φοβάμαι μήπως αν την πάω τώρα στην αρχή που δείχνει θετική σε μεγαλύτερη κροκέτα μην της κακοφανεί. Για τα δόντια της δίνω και κόκκαλα. Θέμα στο στομάχι εννοώ μην της κανει, καμιά συστροφή ξέρω γω - ιδέα δεν έχω
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Και εγω αυτό σκεφτομαι, αλλα τι γινεται. Τις τελευταιες μερες είχαμε θέμα με την ξηρά ίσως και λόγω οίστρου και με το που της έδωσα το δείγμα της puppy&junior την έφαγε μια χαρά, και τη μάσαγε δεν την κατάπινε. Και φοβάμαι μήπως αν την πάω τώρα στην αρχή που δείχνει θετική σε μεγαλύτερη κροκέτα μην της κακοφανεί. Για τα δόντια της δίνω και κόκκαλα. Θέμα στο στομάχι εννοώ μην της κανει, καμιά συστροφή ξέρω γω - ιδέα δεν έχω
Αφού την μασάει τι σκας; :D Αν θέλεις να τρώει ακόμη πιο αργά βάλε κανένα μπαλάκι στο μπολ της, πιάνει. :)
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
οι δοσολογίες στην acana θεωρώ πως σου δίνουν ένα μοτίβο χωρίς όμως να σου επιβάλλουν και την απόλυτη ακρίβεια
γι αυτό και πάνε ανά 10kg τωρινό βάρος με ίδιες περίπου δοσολογίες

στην large breed αν τώρα είναι 30 kg και περίμενες να είναι 30 δίνεις 330g
αν περίμενες να γίνει 40 τότε η ποσότητα ανεβαίνει στα 540g

αυτό όμως που σου ξεκαθαρίζει είναι πως μόλις φτάσεις το αναμενόμενο ενήλικο βάρος να ξεκινήσεις large breed adult

θα σου πρότεινα αφού δεν έχεις φτάσει στο τελικό βάρος να παραμείνεις στην puppy large breed και να παίξεις με τη δόση
ξεκίνα από 330g που λέει
αν βλέπεις πως το τρώει αμέσως, γλύφει πιάτο για κανά 10λεπτο, τα κόπρανα είναι λίγα και στερεά (δηλαδή δε σου το απεκκρίνει όλο) ανέβα σιγά σιγά

τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα και καταλήξαμε στα 400g περίπου
 






Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
σε μας η σειρά είχε ως εξής

royal canin junior από 2 μηνών για καμιά 20αριά μέρες
acana puppy ένα κίτρινο τσουβαλάκι μας έβγαλε περίπου 20 μέρες
acana puppy large breed (πορτοκαλί) είμαστε πλέον στο 3ο τσουβάλι (μεγάλο) και πάμε για 4ο

η διαφορά στην κροκέτα σε μέγεθος ανάμεσα στα 2 acana δεν ήταν και τρομερή
απλώς το puppy ουσιαστικά το κατάπινε αμάσητο ενώ τώρα τα μασουλάει

πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένη από το πως χωνεύεται η τροφή και πως του κάθεται γενικότερα:
λίγα κόπρανα και όχι πολύ μυρωδάτα
καθόλου αέρια και σχετικά καλή αναπνοή (εντάξει....το πρωινο γλωσσόφιλο είναι λίγο θάνατος αλλά πρωί πρωί ούτε και γω ευωδιάζω)
τρίχωμα τέλειο (αλλά αυτό το χουμε και από τη μάνα μας οπότε.....αιντε ας πούμε πως βοήθησε λίιιιγο και η τροφή)

τώρα 5 1/2 μηνών είναι 19kg "δεμένα"....οπότε η ποσότητα που του δίνω είναι οκ
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Ήρα & Freedom Εγώ της πήρα ένα δοκιμαστικό puppy & junior αλλά η δικιά κου είναι ήδη 31 κιλά οπότε φαντάζομαι καλό θα ήταν να της πάρω την puppy large. Τώρα κάνει κάποια πείσματα στην ξηρά που ίσως οφείλονται σε αρχή ψευδοκυησης. Πες μου λίγο αν μπορείς τι μέγεθος έχει η κροκέτα της large;
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ξεκινήσαμε την acana αρχικά με 380 γρ/ ημέρα πριν από μια βδομάδα. Προχθές είπα να της την αυξήσω στα 400 γρ/ημέρα να πάω σύμφωνα και με τον πίνακα. Ποιότητα και ποσότητα κοπράνων εξαιρετικά :) Η μόνη διαφορά που φαίνεται να δημιούργησε αυτή η μικρή αύξηση είναι ενώ πριν τα έκανε 2 φορές την ημέρα τώρα τα κάνει 3. Και πάλι όμως λίγα και σφιχτά. Να περιμένω να προσαρμοστεί στα 400 μια δυο μέρες ακόμα ή να της την μειώσω στα 390; Υπάρχει θέμα αφομοίσωσης με την μια φορά παραπάνω ή από τη στιγμή που από ποιότητα και ποσότητα και ενέργεια σκύλου είμαστε μια χαρά δεν υπάρχει θέμα;

(Της δίνουμε 3 γεύματα την ημέρα: 160 πρωί και βράδυ και 80 στο ενδιάμεσο μιας και κάποιες φορές που έχει μείνει 12 ώρες νηστική έχει κάνει γαστρικά υγρά και φαίνεται ότι ακόμα το στομάχι της δεν αντέχει να μένει τόσες ώρες κενό)
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
και 30 να μενε μια χαρα θα της καθοταν η λαρτζ...στο θεμα ποσοτητας μην πολυσκας...οσο αφομιωνει την τροφη και η ποσοτητα-ποιοτητα κοπρανων δεν ξεφευγει εισαι κομπλε...

εχε υπ οψιν παντως οτι η προσαρμογη σε καθε νεα πσοτητα μπορει να κρατησει και πανω απο μια η δυο εβδομαδες υπο συνθηκες...

τα τρια γευματα μια χαρα ειναι...σταδιακα θα μειωσεις το μεσαιο μεχρι να καταληξετε στα δυο η ακομη κι ενα ,στην περιπτωση ,φυσικα,που το σκυλι δεν ειναι σαν τον δικο μου καθυστερημενο που το τρωει σαν να ειναι κλεμμενο...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Αχαχαχαχα ναι το έχω υπόψη μου να της τα μειώσω σταδιακά σε δύο. Επομένως όσον αφορά στη συχνότητα και εφόσον ποιότητα/ποσότητα σε κάθε "άδειασμα" είναι μια χαρά, αυτό σημαίνει ότι έχει καλή αφομοίωση ακόμα και αν αντί για 2 κάνει 3 φορές; Και απλά να της αφήσω λίγο διάστημα να δω αν θα προσαρμοστεί στην ποσότητα;
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τρεις κενωσεις την ημερα μεχρι να χρονισει ειναι φυσιολογικοτατες.ειδικα εφ οσον μιλαμε και για αντιστοιχα γευματα...

αν με δυο φορες τάισμα κενωνει τρεις εκει αρχιζουμε να το συζηταμε χωρις παλι απαραιτητως να σημαινει κατι κακο...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Κατατοπιστικότατος όπως πάντα :D τότε αφήνω ποσότητα ως έχει εκτός και αν τα κόπρανα αρχίσουν να γίνονται πιο μαλακά. Και όταν με το καλό της το γυρίσω σε δυο γεύματα την ημέρα θα δω τότε πως θα τα πάει!! Χίλια ευχαριστώ @reinmeister2 (y)
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Κατατοπιστικότατος όπως πάντα :D τότε αφήνω ποσότητα ως έχει εκτός και αν τα κόπρανα αρχίσουν να γίνονται πιο μαλακά. Και όταν με το καλό της το γυρίσω σε δυο γεύματα την ημέρα θα δω τότε πως θα τα πάει!! Χίλια ευχαριστώ @reinmeister2 (y)
τιποτα βρε...μην το συζητας...χαρα μου να βοηθαω σε τοσο ενδιαφεροντες προβληματισμους περι κενωσεων...:LOL:

μην αγχωνεσαι...αν "στραβωσει" το πραγμα θα ειναι πολυ ξεκαθαρο το αποτελεσμα...οπτικα και οσφρητικα...:p
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
τιποτα βρε...μην το συζητας...χαρα μου να βοηθαω σε τοσο ενδιαφεροντες προβληματισμους περι κενωσεων...:LOL:

μην αγχωνεσαι...αν "στραβωσει" το πραγμα θα ειναι πολυ ξεκαθαρο το αποτελεσμα...οπτικα και οσφρητικα...:p
Α οσφρητικά είμαστε τέλεια...τόσο τέλεια που μια μέρα (εννοώ από τότε που ξεκίνησα ακανά) λίγο έλειψε να ξεχάσω να πετάξω το σακουλάκι...:whistle::whistle::whistle: (περισσότερο με νοιάζει να καταλάβω πώς θα καταλαβαίνω ότι αφομοιώνει σωστά την εκάστοτε τροφή..έχω κενά ακόμα σε αυτό το θέμα :p )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3