Παραπαει πια!!


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
λοιπον απλα πραματα, του φορας αλυσιδακι και οδηγο, στην τσεπη τροφουλα..ξεκινατε παιζετε οσο δυνατα και εντονα γουσταρεις,(εγω ειμαι γεματος μελανιες και νυχιες συνεχεια) ολα καλα αρχιζει δαγκωνει χερι, δεν τραβας το χερι σου απτο στομα του, αυτο τα εξιταρει περισσοτερο, αυτοματα του φωναζεις ΜΗ, τραβας το αλυσιδακι κοφτα, τραβιεται αφηνει, επιβραβευση τροφουλα...μεεεεχρι να το κοψει θα το κανεις καθε φορα εντ οφ στορι
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ειλικρινα, πιστευω οτι η κουβεντα ειναι να χαμε να λέγαμε. Ειναι στον αερα. Κατι χειροπιαστό έχετε να προτεινετε; Για να καταλαβω που ειναι η διαφωνια;

Συμφωνω μαζί σας οτι το να θαυμάζεις ενα σκυλο και να τον αποκτας αλλα να μην χρησιμοποιείς τελικά τις ικανότητες του ειναι το λιγότερο ασέβεια για τον ιδιο το σκυλο. Γι αυτό δεν καταλαβαίνω πως ταιριάζουν στο αστικό περιβάλλον κυνηγοί λιονταριων, αγριογουρουνων, σκύλοι που τα βαζουν με λυκους κλπ κλπ



Ενα απο τα ενστικτα του σκυλου δεν ειναι να επιβληθεί;
όχι δεν είναι απαραίτητο αυτό, ο σκύλος ειναι ζώο αγέλης και το ένστικτό του του λέει να βρει την θέση του (αν εννοείς αυτό), το να λέω σέβομαι τα ένστικτα του σκύλου δεν σημαίνει ανέχομαι καταστάσεις που δεν μου αρέσουν είναι τελείως διαφορετικό.
Εγώ απάντησα γιατί διαφώνησα στο σταμάτα να παίζεις με το ταγκ με τον σκύλο (δεν θυμάμαι καν ποιος το είπε) έτσι πιστεύω ότι απλώς καλύπτεις ένα "πρόβλημα" το βάζεις κάτω από το χαλί και συγχρόνως με ένα σκύλο που του αρέσει αυτό το είδος παιχνιδιού χάνεις από την επικοινωνία , αν βάλεις κανόνες και μάθεις να παίζεις σωστά και μεταφέρεις και στον σκύλο το ζητούμενο για να παίζετε τότε αποκτας ενα μεγαλο όπλο που είναι οτι εχεις βαλει το ενστικτο του παιχνιδιου μέσα στην εκπαιδευση.
 
  • Like
Reactions: sis and Estranged


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βρηκαμε ενα σκλι με φουλ ανεβασμενο πρευ που πρεπει να το κατεβασει ο ιδιοκτητης γιατι οταν παιζει με το ταγκ του πιανει τα χερια απο την μανια του,τον τραβαει τοσο πολυ που τον ριχνει κατω,που σηκωνει το ταγκ για να μην του πιασει παλι το χερι και πηδαει και του πιανει αφτια,μαλια,κοιλιες.
ειναι τοσο ανεβασμενο που παραταει και το παιχνιδι για να παει να πιασει την μπλουζα του αφεντικου..

τι;οχι;;
 
  • Like
Reactions: Kouros and ioanna a


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
βρηκαμε ενα σκλι με φουλ ανεβασμενο πρευ που πρεπει να το κατεβασει ο ιδιοκτητης γιατι οταν παιζει με το ταγκ του πιανει τα χερια απο την μανια του,τον τραβαει τοσο πολυ που τον ριχνει κατω,που σηκωνει το ταγκ για να μην του πιασει παλι το χερι και πηδαει και του πιανει αφτια,μαλια,κοιλιες.
ειναι τοσο ανεβασμενο που παραταει και το παιχνιδι για να παει να πιασει την μπλουζα του αφεντικου..

τι;οχι;;
η μια σκεψη Τασο ειναι αυτή η άλλη ειναι ότι έχεις έναν σκύλο όντως ανεβασμένο (8 μηνων κουταβι ) που όλες αυτές κινήσεις που κάνει το αφεντικό για να γλιτώσει τα χέρια του η την μπλούζα του το εξιτάρουν και το κοκκινίζουν , αν σταματήσεις να παίζεις το πιθανότερο ειναι να αποκτήσεις έναν καταστροφικό σκύλο από βαρεμάρα αν το μάθεις να παίζει με κανόνες θα εχεις έναν εκτονωμένο σκύλο.
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Η παιδαγωγικη εχει πολλα κοινα με την εκπαιδευση σκυλιων, οσο κ αν σε παραξενευει αυτο. Εφερα παραδειγμα τα μωρα γιατι ειναι εξυπνα ζωα που μολις γεννηθουν, μονο απο ενστικτο λειτουργουν. Να μιλησω καλυτερα για χιμπαντζηδες που ειναι ζωα; Ουτε αυτα εχουν κριση;
εχει κοινα με την εκπαιδευση σκυλων οσων αφορα την θεωρια και τις βασικες αρχες της εκπαιδευτικης διαδικασιας.
(υποθετω οτι αναφερεσαι σε classical and operant conditioning)
η εφαρμογη ομως αυτων των αρχων πανω στα ζωα διαφερει παρα πολυ απο την εφαρμογη τους πανω στους ανθρωπους.

η Karen Pryor, μητερα του clicker training, ανεπτυξε το μοντελο της δουλευοντας πανω στα δελφινια, οχι σε ανθρωπους.

η εφαρμογή αυτων των εκπαιδευτικων διαδικασιων εχει να κανει με την δημιουργια συμπεριφορων και οχι με την αναπτυξη της κρισης.

ο @reinmeister2 νωριτερα αναφερθηκε σε ενλογα και αλογα οντα, απο οτι ομως φαινεται δεν καταλαβες τι ελεγε γιατι συνεχιζεις να συγκρινεις τους ανθρωπους με τα ζωα και εκτος απο αυτο κατατασσεις στο ιδιο επιπεδο τα μωρα με τα ζωα.(too much!)

ορισμοι:

-κρίση

  1. η ενέργεια και το αποτέλεσμα του κρίνω, η νοητική ενέργεια που οδηγεί σε μια απόφαση ή επιλογή
    το αφήνω στην κρίση σας
  2. η απότομη όξυνση ενός προβλήματος
    οικονομική κρίση

-κριση: νοητική διεργασία που καταλήγει σε εκτιμήσεις, σκέψεις και αποφάσεις

-κριτικη σκέψη:

Ορισμός κατά Ματσαγγούρα (από το βιβλίο του «Στρατηγικές Διδασκαλίας: Η Κριτική Σκέψη στη Διδακτική Πράξη, Gutenberg, 2002»).

Κριτική Σκέψη είναι η νοητικό-συναισθηματική λειτουργία που ενεργοποιεί επιλεκτικά και συνδυαστικά γνωστικές δεξιότητες, λογικούς συλλογισμούς και μεταγνωστικές στρατηγικές, με την βοήθεια των οποίων το άτομο επεξεργάζεται τα δεδομένα με λογικό τρόπο και αποστασιοποιημένο από τις προσωπικές του πεποιθήσεις και προκαταλήψεις, προκειμένου να δαμάσει το πλήθος των ετερογενών στοιχείων τους, ώστε τελικά να καταλήξει σε έγκυρα και λογικά συμπεράσματα, διαπιστώσεις, κρίσεις, πεποιθήσεις και επιλογές δράσης.

Ορισμός κατά Γιανναρά

Ορίζουμε την Κριτική Σκέψη ως ανάγκη και τρόπο να κρίνουμε (δια-κρίνουμε, ξεχωρίζουμε) τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο, τι ορθό και τι λάθος, τι πραγματικό και τι φαντασιώδες – ποια πληροφορία των ατομικών αισθήσεων ή ποια σύλληψη του ατομικού νου συνιστά έγκυρη και ποια μη έγκυρη γνώση.

Ορισμός κατά Lipman (από το βιβλίο «Η σκέψη στην εκπαίδευση Πατάκης»)

Η Κριτική Σκέψη είναι σκέψη που διευκολύνει την κρίση, διότι βασίζεται σε κριτήρια, είναι αυτοδιορθωτική και αντιλαμβάνεται τις διαφορές καταστάσεων

πηγές:
https://el.wiktionary.org/wiki/κρίση
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=390723
https://stoxasmoi.wordpress.com/2012/02/27/κριτική-σκέψη-ορισμοί/

παντως, πολυ θα ηθελα να δω γονεις να εφαρμοζουν luring και shaping στα παιδια τους!

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν γινεται γενικευση. Εχουν διαφορα στο χρονο αντιδρασης.




Γιατι τα διαχωριζετε τοσο πολυ; Εμεις δεν εχουμε ενστικτα; Δεν πλησιαζουμε καν σε συγκριση με τα σκυλια, αλλα ολοι εχουμε ενστικτα που αναλογα την εκπαιδευση τα στρεφουμε εκει που θελουμε. Η εκπαιδευση δεν θα ειναι ιδια, ουτε οι απαιτησεις, λαμβανοντας υποψιν τι ειναι το καθενα. Αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι στον εκπαιδευμενο σκυλο δεν καθοδηγουμε το ενστικτο εκει που εμεις θελουμε. Οποια εκπαιδευση κ αν θελουμε να κανουμε.
και η διαφορα στον χρονο αντιδρασης καπου οφειλεται...anyway

ποιος ειπε οτι δεν γινεται ανακατευθυνση των ενστικτων???
κανεις!
ειναι διαφορετικο ομως να κανεις ανακατευθυνση, και να βαζεις ορια, απο το να ριχνεις το σκυλι.


Η οποια θα γενικευτει να δεν την τιθασευσουμε.


Προσωπικα, δεν θεωρω οτι υπαρχει εκπαιδευση που δε ριχνει τα ενστικτα λιγο ή πολυ, ωστε αυτο το ζωο να συνυπαρχει με ανθρωπους. Αυτος ειναι ο ορισμος της εκπαιδευσης. Δεν μπορω να το εξηγησω πιο απλα. Ας μη χρησιμοποιουμε τον ορο εκπαιδευση τοτε.
τελικα τι κανουμε στην εκπαιδευση, ανακατευθυνουμε ή ριχνουμε??
μου τα μπερδευεις!



Θα ηθελα ομως παραδειγματα συγκεκριμενα. Να δω τι σημαινει εκπαιδευση χωρις κατεβασμα εστω κ ελαχιστα του σκυλου. Με ειλικρινεια κ οχι για υποστηριξουμε απλως την σωστη ή λαθος αποψη μας.
το μονο ευκολο... δες σκυλια που κανουν sport!
απο τα καλυτερα παραδειγματα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
όλες αυτές κινήσεις που κάνει το αφεντικό για να γλιτώσει τα χέρια του η την μπλούζα του το εξιτάρουν και το κοκκινίζουν
αν σταματήσεις να παίζεις το πιθανότερο ειναι να αποκτήσεις έναν καταστροφικό σκύλο
αν το μάθεις να παίζει με κανόνες θα εχεις έναν εκτονωμένο σκύλο.
ωραια.
αρα κατι εχει ξεκινησει λαθος απο παλια ο ιδιοκτητης που καποιος πρεπει να του δειξει πως να το κοψει και να το κανει σωστα
καταστροφικος δεν θα ειναι ο σκυλος αν συνεχισει ο ιδιοκτητης με τον ιδιο ρυθμο;;και οσο αθελα του τον ανεβαζει ακομα;;
αν του δειξει καποιος θα μπορει να τα περασει αυτα,προς το παρων δειχνει να τα κανει λαθος και να γινετε αυτος το αντικειμενο της λατρειας και οχι κατι αλλο.

αρα θα πρεπει να παει καπου ωστε να εκμεταλευτουν ολες τις δυνατοτητες του σκυλου στο μεγιστο,σωστα;
γιατι οπως δειχνει δεν μπορει η δεν ξερει τον τροπο.αρα θελει καποιον να του δειξει τοντροπο ωστε να προχωρησουν και να γουσταρουν.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@george_gs
Πρωτη φορα ακους οτι η αντιληψη και οι πνευματικες ικανοτητες ενος σκυλου ειναι αντιστοιχες ενος 2χρονου παιδιου;
Δεν ειναι αυθαιρετη αποψη, υπαρχουν μελετες. Η συγκριση ειναι αναγκαια για να καταλαβουμε τα κοινα και τις διαφορες. Ο ανθρωπος ειναι το μετρο συγκρισης. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο λαθος; Απο που προκυπτει οτι συγκρινοντας δυο ειδη τα εξισωνεις;
Προφανως δε συμφωνω οτι τα ζωα ειναι αλογα οντα. Απο την στιγμη που εκπαιδευονται ή λυνουν προβληματα εχουν καποιου ειδους ευφυϊα. Απο τη στιγμη που συνεργαζονται για ενα κοινο σκοπο και πολλα αλλα.
Εκτος να διαφωνουμε και σε αυτο. Ειναι ικανος ενας σκυλος να λυσει ενα προβλημα;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ωραια.
αρα κατι εχει ξεκινησει λαθος απο παλια ο ιδιοκτητης που καποιος πρεπει να του δειξει πως να το κοψει και να το κανει σωστα
καταστροφικος δεν θα ειναι ο σκυλος αν συνεχισει ο ιδιοκτητης με τον ιδιο ρυθμο;;και οσο αθελα του τον ανεβαζει ακομα;;
αν του δειξει καποιος θα μπορει να τα περασει αυτα,προς το παρων δειχνει να τα κανει λαθος και να γινετε αυτος το αντικειμενο της λατρειας και οχι κατι αλλο.

αρα θα πρεπει να παει καπου ωστε να εκμεταλευτουν ολες τις δυνατοτητες του σκυλου στο μεγιστο,σωστα;
γιατι οπως δειχνει δεν μπορει η δεν ξερει τον τροπο.αρα θελει καποιον να του δειξει τοντροπο ωστε να προχωρησουν και να γουσταρουν.
ναι έχεις δίκιο, δυστυχώς το να μάθεις να παίζεις με τον σκύλο δεν ειναι κάτι εύκολο, ειδικά αν εχεις έναν ανεβασμένο σκύλο ή έναν πολύ κατεβασμένο.
Αλλά αν δουλέψεις με συνέπεια και σταθερότητα πάνω σε αυτό τότε το αποτέλεσμα δεν έχει σχέση με το αν δουλέψεις μόνο με την διόρθωση η το μόνο με το φαγητό.
Ένας φίλος από τα παλιά έλεγε ότι η αρχή της εκπαίδευσης του σκύλου είναι σαν να βάζεις τα θεμέλια στο σπίτι σου αν βιαστείς αργότερα θα πέσει αν βάλεις χρόνο και καλά υλικά θα ειναι σταθερό για πάντα.
Έγώ με τα δικά μου μάτια πχ δεν βλέπω ένα πρόβλημα αλλά μια λύση να ειναι ο σκύλος πάντα έτοιμος και πάντα εκεί να ακούσει και για αυτό διαφώνησα με το κατέβασμα (που δεν έχει σχέση με την ανακατευθυνση όπως πολύ σωστά έγραψε ο @george_gs ) ή με το σταματάω να παίζω με το ταγκ .
Το θέμα δεν είναι να κόψεις μαχαίρι μια συμπεριφορά, αλλά να γυρίσεις μια συμπεριφορά εκεί που σε βολεύει και να την εκμεταλευτείς για να κερδίσεις μια αλλη που θες ;) ειδικά αν μιλαμε για ένα κουτάβι .
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
@george_gs
Πρωτη φορα ακους οτι η αντιληψη και οι πνευματικες ικανοτητες ενος σκυλου ειναι αντιστοιχες ενος 2χρονου παιδιου;
Δεν ειναι αυθαιρετη αποψη, υπαρχουν μελετες. Η συγκριση ειναι αναγκαια για να καταλαβουμε τα κοινα και τις διαφορες. Ο ανθρωπος ειναι το μετρο συγκρισης. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο λαθος; Απο που προκυπτει οτι συγκρινοντας δυο ειδη τα εξισωνεις;
Προφανως δε συμφωνω οτι τα ζωα ειναι αλογα οντα. Απο την στιγμη που εκπαιδευονται ή λυνουν προβληματα εχουν καποιου ειδους ευφυϊα. Απο τη στιγμη που συνεργαζονται για ενα κοινο σκοπο και πολλα αλλα.
Εκτος να διαφωνουμε και σε αυτο. Ειναι ικανος ενας σκυλος να λυσει ενα προβλημα;
ειναι διαφορετικα πραγματα η πνευματικη ικανοτητα και η αντιληψη απο την κριση (κριτικη ικανοτητα).

εχουν τις αντιστοιχες με ενος 2χρονου παιδιου, οταν τα σκυλια εχουν φτασει στο peak τους ομως, και οχι οταν π.χ. ειναι κουταβια, σωστα?

η εξισωση πραγματοποιηθηκε οταν το μωρο χαρακτηριστηκε σαν ζωο. εδω ειναι η εξισωση!

κατα τα αλλα η συγκριση δεν εξισωσει, αλλα μπορει να οδηγησει σε πολυ λαθος συμπερασματα.

σχεδον ολα τα ζωα εκπαιδευονται, so what?

ναι, λυνουν καποιου ειδους προβληματα.
τα οποια ομως εχουν να κανουν με τι?
τι τα παρακινει για να λυσουν αυτα τα "προβληματα"?

υπαρχουν 3 τυποι ευφυιας στα σκυλια:
1. ενστικτωδης (δλδ ο στοχος της εκτροφης του σκυλου, πχ.ποιμενικος)
2. προσαρμοστικη (ποσο ευκολα μαθαινει απο το περιβαλλον του να λυνει προβληματα)
3. "εργασιακη και υπακοης" (αφορα την εκπαιδευση του, τις εκπαιδευτικες του δυνατοτητες).

ολη αυτη η συζητηση, τα παραδειγματα και οι συγκρισεις μου θυμιζουν το κλασσικο παραδειγμα της λογικης "ο αστυνομικος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο, αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι".


ps. Μια ερευνα υπαρχει που τα αποτελεσματα της δειχνουν οτι η ευφυια των σκυλιων ειναι αντιστοιχη με την ευφυια ενος 2-2,5χρονου παιδιου και εχει δημοσιευτει στο American Psychological Association.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ναι έχεις δίκιο, δυστυχώς το να μάθεις να παίζεις με τον σκύλο δεν ειναι κάτι εύκολο, ειδικά αν εχεις έναν ανεβασμένο σκύλο ή έναν πολύ κατεβασμένο.
Αλλά αν δουλέψεις με συνέπεια και σταθερότητα πάνω σε αυτό τότε το αποτέλεσμα δεν έχει σχέση με το αν δουλέψεις μόνο με την διόρθωση η το μόνο με το φαγητό.
Ένας φίλος από τα παλιά έλεγε ότι η αρχή της εκπαίδευσης του σκύλου είναι σαν να βάζεις τα θεμέλια στο σπίτι σου αν βιαστείς αργότερα θα πέσει αν βάλεις χρόνο και καλά υλικά θα ειναι σταθερό για πάντα.
Έγώ με τα δικά μου μάτια πχ δεν βλέπω ένα πρόβλημα αλλά μια λύση να ειναι ο σκύλος πάντα έτοιμος και πάντα εκεί να ακούσει και για αυτό διαφώνησα με το κατέβασμα (που δεν έχει σχέση με την ανακατευθυνση όπως πολύ σωστά έγραψε ο @george_gs ) ή με το σταματάω να παίζω με το ταγκ .
Το θέμα δεν είναι να κόψεις μαχαίρι μια συμπεριφορά, αλλά να γυρίσεις μια συμπεριφορά εκεί που σε βολεύει και να την εκμεταλευτείς για να κερδίσεις μια αλλη που θες ;) ειδικά αν μιλαμε για ένα κουτάβι .
εγω δεν ειπα να τον κατεβασει ουτε να σταματησει το ταγκ..ειπα οτι τα θελει ο κωλος του ενω δεν μπορει να το κανει σωστα να θελει να το κανει.ισα ισα πολοι θα θελαμε να ειναι τα σκλια μας ετσι (οπως πιστευουμε οτι ειναι δηλαδη) το κουταβι εδω. (δεν το λες για μενα,το ξερω.για το κατεβασμα)

τωρα επειδη σε ολα συμφωνω μαζι σου,τα ιδια λεμε απλα εσυ τα γραφεις πιο ωραια χαχα
οποτε οπως εγραψε και η @skylakos στην αρχη πρεπει να βρουν ισσοροπιες(το πες),να βαλουν σωστες βασεις απο την αρχη (το πες),να μαθει να εκμεταλευετε την ορεξη του (το πες),να γυρισει την ενεργεια/τρελα του προς οφελως τους (το πες),να μαθει να παιζει αυτος με το σκλι του (το πες)...............

που μπορει να κολαει τωρα ενα κυριαρχικο σκλι που μπορει να βλεπουν καποιοι;
που μπορει να κολαει οτι θελει τσεκαρισμα ο σκυλος για να σταματησει κανει αυτο;
μπορει το τσεκαρισμα να τον κατεβασει;αν ναι θα χασει η θα κερδισει;
γιατι να ειναι κακο καποιος να εχει εναν τρελαμενο σκυλο για παιχνιδι αλλα να μην ξερει ο ιδιος να ανταποκριθει;;;(κακο ειναι να το παρατησει η να τα κανει λαθος και να μην το εκμεταλευτει)
γιατι να τον κατευθυνουμε στο να εκμεταλευτει την ενεργεια του οπως ειπες προς οφελος τους και απλα να μην πουμε οτι ετσι χαλαν οι φυλες κλπ
γιατι να βλεπουμε παντα πισω απο ενα τετοιο ζωο ενα κυριαρχο σκλι;
..................................... κλπ
γενικες ειναι,δεν θελω να μου τις απαντησεις ε

οταν εχεις ενα τετοιο σκλι μπορεις να κανεις τα παντα αν το εκμεταλευτεις σωστα.αν ψαχνεις για τον δρακο βλεπεις παντου κυριαρχιες,φοβο,αρχηγηλικι.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω δεν ειπα να τον κατεβασει ουτε να σταματησει το ταγκ..ειπα οτι τα θελει ο κωλος του ενω δεν μπορει να το κανει σωστα να θελει να το κανει.ισα ισα πολοι θα θελαμε να ειναι τα σκλια μας ετσι (οπως πιστευουμε οτι ειναι δηλαδη) το κουταβι εδω. (δεν το λες για μενα,το ξερω.για το κατεβασμα)

τωρα επειδη σε ολα συμφωνω μαζι σου,τα ιδια λεμε απλα εσυ τα γραφεις πιο ωραια χαχα
οποτε οπως εγραψε και η @skylakos στην αρχη πρεπει να βρουν ισσοροπιες(το πες),να βαλουν σωστες βασεις απο την αρχη (το πες),να μαθει να εκμεταλευετε την ορεξη του (το πες),να γυρισει την ενεργεια/τρελα του προς οφελως τους (το πες),να μαθει να παιζει αυτος με το σκλι του (το πες)...............

που μπορει να κολαει τωρα ενα κυριαρχικο σκλι που μπορει να βλεπουν καποιοι;
που μπορει να κολαει οτι θελει τσεκαρισμα ο σκυλος για να σταματησει κανει αυτο;
μπορει το τσεκαρισμα να τον κατεβασει;αν ναι θα χασει η θα κερδισει;
γιατι να ειναι κακο καποιος να εχει εναν τρελαμενο σκυλο για παιχνιδι αλλα να μην ξερει ο ιδιος να ανταποκριθει;;;(κακο ειναι να το παρατησει η να τα κανει λαθος και να μην το εκμεταλευτει)
γιατι να τον κατευθυνουμε στο να εκμεταλευτει την ενεργεια του οπως ειπες προς οφελος τους και απλα να μην πουμε οτι ετσι χαλαν οι φυλες κλπ
γιατι να βλεπουμε παντα πισω απο ενα τετοιο ζωο ενα κυριαρχο σκλι;
..................................... κλπ
γενικες ειναι,δεν θελω να μου τις απαντησεις ε

οταν εχεις ενα τετοιο σκλι μπορεις να κανεις τα παντα αν το εκμεταλευτεις σωστα.αν ψαχνεις για τον δρακο βλεπεις παντου κυριαρχιες,φοβο,αρχηγηλικι.
χαχαχα έγραψες Τάσο ;)
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
εγω θελω καφε με λιγο μαυρο οχι μαυρο με λιγο καφε
μαυρο με λιγο καφε κανα ντοπερμαν στα γεραματα
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Γραφουμε ορισμους κριτικης σκεψης οι οποιοι ειναι στηριγμενοι κ γραφονται αποκλειστικα για τον ανθρωπο κ μετα εγω κανω λαθος συγκρισεις;

Μαλλον ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβετε στο πνευμα το οποιο μιλαω. Να το παμε πιο πρακτικα;

Απαντησα στον θεματοθετη με ποιο τροπο θα αντιμετωπισει, ισως, το προβλημα του κ απο αυτο βγηκε το συμπερασμα οτι κατεβαζω τον σκυλο.

Περιγραψτε λοιπον ποιος ειναι ο τροπος που ο ιδιοκτητης μπορει να αντιμετωπισει το προβλημα του χωρις να κατεβασει τον σκυλο. Θα με ενδιεφερε κ εμενα πολυ.

Αυτο ειναι πιο βοηθητικο απο θεωριες.
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Γραφουμε ορισμους κριτικης σκεψης οι οποιοι ειναι στηριγμενοι κ γραφονται αποκλειστικα για τον ανθρωπο κ μετα εγω κανω λαθος συγκρισεις;

Μαλλον ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβετε στο πνευμα το οποιο μιλαω. Να το παμε πιο πρακτικα;

Απαντησα στον θεματοθετη με ποιο τροπο θα αντιμετωπισει, ισως, το προβλημα του κ απο αυτο βγηκε το συμπερασμα οτι κατεβαζω τον σκυλο.

Περιγραψτε λοιπον ποιος ειναι ο τροπος που ο ιδιοκτητης μπορει να αντιμετωπισει το προβλημα του χωρις να κατεβασει τον σκυλο. Θα με ενδιεφερε κ εμενα πολυ.

Αυτο ειναι πιο βοηθητικο απο θεωριες.
Ας προσπαθήσω εγώ να πω αυτά που έχω στο κεφάλι μου (δεν είμαι τόσο καλή στο γράψιμο όσο λέει ο Τάσος )
Λοιπόν έχω έναν σκύλο που του αρέσει να παίζει παιχνίδια διεκδικήσεις αυτό σημαίνει για αρχή ότι είμαι ένα βήμα μπροστά από ένα σκύλο που του αρέσει να τρέχει για το μπαλάκι και μετά το θεωρεί δικό του και απομακρύνεται από εμένα πχ . Είναι εύκολο να μάθει ότι όλη η ευχαρίστηση προέρχεται από εμένα και ότι μόνο εγώ μπορώ να ζωντανεψω το αντικείμενο, αλλά ταυτόχρονα κοκκινίζει εύκολα και σκληραίνει το παιχνίδι και αυτό πονάει και δεν το θέλω.
Αρα ξεκινάω να παίζω ήρεμα χωρίς φωνές χωρίς να κινούμαι εγώ υπερβολικά γιατι δεν είμαι εγώ το θήραμα αλλα αυτό που κρατάω στα χέρια μου, αυτό ειναι το θήραμα και εγώ απλώς μπορώ να το κρατάω ζωντανό και να του προσφέρω ευχαρίστηση.
Πραγματικά μόνο με αυτόν τον τρόπο έχεις ξεπεράσει το 70% του προβλήματος με το να γίνει το σώμα σου αδιάφορο και το αντικείμενο πολύ ελκυστικό.
Αν ξεφύγει ο σκύλος θα ειναι σίγουρα χαμηλότερα από το αν ξέφευγε όταν παίζω και κουνιέμαι ολόκληρη και φωνάζω και τον εξιτάρω, αλλά ακόμα και τότε δεν φωνάζω δεν γίνομαι εγώ άθελα μου το θήραμα , ένα κοφτό ΟΧΙ σταματάω για δεύτερα και μετά το θήραμα ξαναζωντανευει στα χέρια μου και συνεχίζω το παιχνίδι αλλά ήρεμα μέχρι να καταλάβει ο σκύλος (και το καταλαβαίνει πολύ γρήγορα ) ότι το παιχνίδι συνεχίζεται μόνο αν δαγκώνει το αντικείμενο.
Το λάθος που κάνουμε όλοι μας ειναι ότι κουνιόμαστε πολύ , μιλάμε πολύ και έντονα και έτσι είμαστε πιο ελκυστικοί στα μάτια του σκύλου από το ταγκ η το κορδόνι η το μπαλάκι.
Το άλλο λάθος ειναι ότι όταν καταλάβουμε οτι το παρακάναμε σταματάμε να παίζουμε έντονα και έτσι βαριέται πάλι ο σκύλος και μπορει να βρει πιο διασκεδαστικό να βουτήξει λίγο μπράτσο η λίγη μπλούζα έτσι ώστε να ξαναζωντανέψουμε και να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι.
Έτσι βάζω όρια σε ένα δραστήριο κουτάβι, που μπορεί να συνδυάσει πιο εύκολα το "αυτή η συμπεριφορά μου το ζωντανεύει άρα το κάνω, αυτή η συμπεριφορά δεν το ζωντανεύει άρα δεν το κάνω " από το να σταματήσει τελείως το παιχνίδι και να πάει τιμωρία (δεν θυμαμαι ποιος το ειπε αυτο ) που δεν θα καταλάβει τίποτα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ας προσπαθήσω εγώ να πω αυτά που έχω στο κεφάλι μου (δεν είμαι τόσο καλή στο γράψιμο όσο λέει ο Τάσος )
Λοιπόν έχω έναν σκύλο που του αρέσει να παίζει παιχνίδια διεκδικήσεις αυτό σημαίνει για αρχή ότι είμαι ένα βήμα μπροστά από ένα σκύλο που του αρέσει να τρέχει για το μπαλάκι και μετά το θεωρεί δικό του και απομακρύνεται από εμένα πχ . Είναι εύκολο να μάθει ότι όλη η ευχαρίστηση προέρχεται από εμένα και ότι μόνο εγώ μπορώ να ζωντανεψω το αντικείμενο, αλλά ταυτόχρονα κοκκινίζει εύκολα και σκληραίνει το παιχνίδι και αυτό πονάει και δεν το θέλω.
Αρα ξεκινάω να παίζω ήρεμα χωρίς φωνές χωρίς να κινούμαι εγώ υπερβολικά γιατι δεν είμαι εγώ το θήραμα αλλα αυτό που κρατάω στα χέρια μου, αυτό ειναι το θήραμα και εγώ απλώς μπορώ να το κρατάω ζωντανό και να του προσφέρω ευχαρίστηση.
Πραγματικά μόνο με αυτόν τον τρόπο έχεις ξεπεράσει το 70% του προβλήματος με το να γίνει το σώμα σου αδιάφορο και το αντικείμενο πολύ ελκυστικό.
Αν ξεφύγει ο σκύλος θα ειναι σίγουρα χαμηλότερα από το αν ξέφευγε όταν παίζω και κουνιέμαι ολόκληρη και φωνάζω και τον εξιτάρω, αλλά ακόμα και τότε δεν φωνάζω δεν γίνομαι εγώ άθελα μου το θήραμα , ένα κοφτό ΟΧΙ σταματάω για δεύτερα και μετά το θήραμα ξαναζωντανευει στα χέρια μου και συνεχίζω το παιχνίδι αλλά ήρεμα μέχρι να καταλάβει ο σκύλος (και το καταλαβαίνει πολύ γρήγορα ) ότι το παιχνίδι συνεχίζεται μόνο αν δαγκώνει το αντικείμενο.
Το λάθος που κάνουμε όλοι μας ειναι ότι κουνιόμαστε πολύ , μιλάμε πολύ και έντονα και έτσι είμαστε πιο ελκυστικοί στα μάτια του σκύλου από το ταγκ η το κορδόνι η το μπαλάκι.
Το άλλο λάθος ειναι ότι όταν καταλάβουμε οτι το παρακάναμε σταματάμε να παίζουμε έντονα και έτσι βαριέται πάλι ο σκύλος και μπορει να βρει πιο διασκεδαστικό να βουτήξει λίγο μπράτσο η λίγη μπλούζα έτσι ώστε να ξαναζωντανέψουμε και να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι.
Έτσι βάζω όρια σε ένα δραστήριο κουτάβι, που μπορεί να συνδυάσει πιο εύκολα το "αυτή η συμπεριφορά μου το ζωντανεύει άρα το κάνω, αυτή η συμπεριφορά δεν το ζωντανεύει άρα δεν το κάνω " από το να σταματήσει τελείως το παιχνίδι και να πάει τιμωρία (δεν θυμαμαι ποιος το ειπε αυτο ) που δεν θα καταλάβει τίποτα.
Κατι αναλογο περιεγραψα κ εγω κ μου ειπαν οτι κατεβαζω τον σκυλο.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όχι εγώ δεν είπα πουθενά να μην παίζεις έντονα και δυνατά είπα να παίζεις ήρεμα και χωρίς να χρησιμοποιείς το σώμα και την φωνή, και όλα αυτά βέβαια ανάλογα τον σκύλο και το αφεντικό ;) εμένα μου αρέσουν τα πιο ατίθασα ζαβόσκυλα και είμαι πολύ ανεκτική στις βλακείες τους και στο έντονο παιχνίδι :cool:
 
  • Like
Reactions: Estranged