Άγανο στη μύτη


marianta

Member
22 Μαϊου 2013
10
0
καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας.εχω ενα κανισακι και το απογευμα μπηκε χορτο στην μυτη του,προσπαθησα να του το τραβηξω αλλα ματαια,φτερνιζοταν συνεχεια και σε λιγα δευτερολεπτα δεν φαινοταν τιποτα,πηρα αμεσως την κτηνιατρο και μου ειπε να μην κανω τιποτα 8α το βγαλει απο μονος του.(να τον παω μονο αμα ματωσει η μυτη του)ναι ομως εγω που διαβαζω οι περισσοτεροι λενε οτι κανουν κατι σαν επεμβαση γιατι μπορει να χειροτερεψει,δεν ξερω τι να κανω.....υπαρχει καποιος κινδυνος αμα περιμενω?ευχαριστω
 




marianta

Member
22 Μαϊου 2013
10
0
θα την ξαναπαρω τηλεφωνο.....και αμα μου ξαναπει το ιδιο μαλλον 8α τον παω αλλου
 




marianta

Member
22 Μαϊου 2013
10
0
ok αυριο το πρωι θα τον παω....ξερεις αν υπαρχει κυνδινος μεχρι αυριο γιατι αυτο εγινε σημερα στις 9 το βραδυ?
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Το αγανο δεν αποβαλλεται,αντιθετα προχωραει πιο βαθια στο αναπνευστικο.
Εχουν πεθανει σκυλια απο αυτο...
Πρωι πρωι σε αλλον κτηνιατρο για να γινει αφαιρεση.

Περαστικα σας!
 






marianta

Member
22 Μαϊου 2013
10
0
τελικα παιδια πηγα και του το αφερεσαν....ευτυχως ολα καλα!!!!:D αλλα παρολα αυτα το φτερνισμα παραμενει να το εχει ειναι φυσιολογικο ?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
τελικα παιδια πηγα και του το αφερεσαν....ευτυχως ολα καλα!!!!:D αλλα παρολα αυτα το φτερνισμα παραμενει να το εχει ειναι φυσιολογικο ?

Μαλλον ειναι ερεθισμενο το ρουθουνι του εσωτερικα. Αν δεν βελτιωθει καλυτερα να ρωτησεις το γιατρο.
 


marianta

Member
22 Μαϊου 2013
10
0
μακαρι να ειναι αυτο,μονο να μην εχει μεινει κανενα κομματι μεσα φοβαμαι....σε ευχαριστω για την απαντηση
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Αντιμετωπισα την ιδια περιπτωση . Στη χθεσινη βραδυνη βολτα και ενω ειχε χωσει τη μυτακλα του ο δουκας σε κατι ξερα χορτα αρχισε να φτερνιζεται σαν αλογο ,αν χλιμιντριζε κιολλας θα ηταν η τελεια μιμιση. Τωρα βεβαια σχολιαζω αστειευομενη αλλα επρεπε να με δειτε στο ιατρειο οταν τον βαρουσαν στο στηθος εξαιτιας της ναρκωσης που για λιγο δεν ανεπνεε, τεσπα του σκαλισαν τη μυτη με τα ειδικα εργαλεια και δεν βρηκαν τπτ . Δεν φταρνιστηκε ακομα ,ισως και να το εβγαλε εχθες που παριστανε το αλογο αλλα θα τον παρακολουθησω και αν χρειαστει θα γινει επεμβαση ενδοσκοπικα .τοσα χρονια με τα κοκερ εχω κανει διατριβη πανω στο αγανο .ουτε θυμαμαι ποσες επεμβασεις εχουν κανει στα αυτια. Στη μυτη ειναι χειροτερα τελικα. Τωρα ειναι ησυχος σαν αγγελουδι αφου εφαγε δυο μπριζολιτσες ( ή μια ηταν για μενα)για να τον παρηγορησω για την επωδυνη ανασκαφη . Παιρνει και αντιβιωση .παρεμπιπτοντως 37.700 τον ζυγισαμε .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Τωρα βεβαια σχολιαζω αστειευομενη αλλα επρεπε να με δειτε στο ιατρειο οταν τον βαρουσαν στο στηθος εξαιτιας της ναρκωσης που για λιγο δεν ανεπνεε, τεσπα του σκαλισαν τη μυτη με τα ειδικα εργαλεια και δεν βρηκαν τπτ .
Περαστικά καταρχήν!
Τι νάρκωση του έκαναν και δεν ανέπνεε? Μέθη?
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Βελονα με σωλινακι και συριγγα με υπνωτικο που το διοχετευαν με δοσεις ,πρωτα του ειχαν βαλει μια ενεση που τον ζαλισε και ξαπλωσε .λεω στον γιατρο μηπως και μπορεσει να του δει τη μυτη μονο με αυτη αλλα δε σταθηκε δυνατο γιατι τιναζοταν μολις του εβαζε το εργαλειο στο ρουθουνι.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αγανο στη μυτη ενδοσκοπηση 800 ευρω μου ειπαν,,, εχει αιμοραγια απο το ενα ρουθουνι η ζινα,,,, παιρνει φαρμακα να σταματησει και καθε μερα τηγανητο συκωτι μοσχαρισιο μεσα στη τροφη,,, τα αιμοπεταλια και ερυθρα τερμα κατω στο οριο,,,
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
αγανο στη μυτη ενδοσκοπηση 800 ευρω μου ειπαν,,, εχει αιμοραγια απο το ενα ρουθουνι η ζινα,,,, παιρνει φαρμακα να σταματησει και καθε μερα τηγανητο συκωτι μοσχαρισιο μεσα στη τροφη,,, τα αιμοπεταλια και ερυθρα τερμα κατω στο οριο,,,
Όχι ρε γαμώτο... :(
Που σου είπαν ρε συ 800 Ευρώ?
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Το άγανο παραμένει μέσα; Αν είναι άγανο δηλαδή, ή το είδες όταν συνέβη;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Από εμπειρία από άγανο σε μύτη, επειδή όντως προχωρά, όταν φτάσει που είναι ακατόρθωτο να το φτάσει ο κτηνίατρος με απλή λαβίδα υπάρχει ειδικό μηχάνημα που είναι στα πλαίσια χειρουργείου. Τέτοιο από ότι μου ανάφεραν τ κατέχουν 3 κτηνίατροι εντός Αττικής (μεταφέρω ότι άκουσα δίχως ν το έχω ψάξει)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αττικο νοσοκομειο ζωων νομιζω μου ειπε ο κτηνιατρος,,, το καλο ειναι οτι σταματησε η αιμοραγια,,, αλλα για να παρει τα φαρμακα της γινεται μαχη γιατι το εχει ψυλιαστει και φτυνει οτι τησ δινω και ψαχνει με τη γλωσσα .. λουκανικακια κρεατα ηλπ τα φτυνει και μετα γινεται ελληνορωμαικη για να το καταπιει.... μιση ωρα εφαγα το πρωι.... να ρωτατε και αλλο κτηνιατρο γιατι μερικοι ειναι.... εξωγηινοι.... καλαζαρ ο ενας ερλειχεια ο αλλος... βιμπραμισιν ο τριτος... φρικαρα λεμε...