Θα σας καταγγείλω στα κανάλια ή στην εφημερίδα


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Με αυτό την φράση απειλησε δημοτικός σύμβουλος στα Χανιά την φιλοζωικη αν δεν παραλμβαναν άμεσα τραυματισμένο σκυλο. Φυσικά ο ίδιος αγνοούσε οτι αρμόδιος για τα αδέσποτα είναι ο δήμος που εχει εκλεγει και, υπηρετεί και όχι μια εθελοντική ομάδα.o_O
Όλο ο άρθρο εδώ, http://flashnews.gr/post/282225/tha-sas-kataggeilw-sta-kanalia-h-sthn-efhmerida το όποιο αξίζει να διαβαστεί.
Ενδιαφέρον και έξυπνο κείμενο ενα παλιότερο που είναι στο τέλος του άρθρου με τιτλο τηλεφωνικη εξυπηρέτηση φιλοζωων...
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Γίδια παντού...
Ατάκες που άκουσα εδώ μόνο τον τελευταίο χρόνο:
1. "Γέμισε η γειτονιά αδέσποτα και η φιλοζωική ξύνεται. Μόνο να ζητάει λεφτά ξέρει." (Η φιλοζωική δεν έχει ζητήσει ποτέ φράγκο έτσι γενικά κι αόριστα...)
2. "Ο Δήμος δίνει λεφτά για το καταφύγιο και η φιλοζωική τα τρώει, γι' αυτό υπάρχουν τόσα αδέσποτα" (προς τιμήν του ο δήμος ό,τι λεφτά έχει για τα αδέσποτα τα δίνει όντως στα αδέσποτα, για στειρώσεις, θεραπείες, εμβόλια και στο καταφύγιο, όμως πού να φτάσουν. Και προς τιμήν του ο δήμος δεν κρύβει ότι στηρίζεται στη βοήθεια των εθελοντών)
3. ¨Τί το μάζεψες αυτό, πάρε τη φιλοζωική να έρθει να το πάρει, δουλειά τους είναι, γι' αυτό πληρώνονται¨ (ασχολίαστο...)
4. "Γέννησε η σκύλα του μπάρμπα μου και δεν έχει τί να τα κάνει, ξέρεις που έχει η φιλοζωική γραφείο να τους τα πάει; Δεν έχει; Και τώρα αυτός τί θα τα κάνει;" (Αρχικά εξήγησα ευγενικά τα περί στείρωσης κτλ, μετά τέλειωσαν οι ευγένειες...)
5. "Και όταν δεν θα μπορείς να κρατήσεις τον σκύλο σου, θα τον δώσεις στη φιλοζωική ε; Όχι; Και τι θα το κάνεις;"
6. "Η φιλοζωική ασχολείται μόνο με την Άρτα, μόνο στην Άρτα εμβολιάζονται και στειρώνονται αδέσποτα και παν στο καταφύγιο, στα χωριά τίποτα" (το γεγονός ότι οι άλλοι δήμοι δεν έχουν δώσει ένα ευρώ από αυτά που έχουν πάρει ούτε το συζητάμε.)

Μπορώ να συνεχίσω για ώρες και φαντάζομαι όλοι το ίδιο...
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Το θέμα φιλοζωική θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλο από κάθε έννοια. Η εμπειρία μου μικρή, αλλά τ έχω κουβεντιάσει άπειρες φορές
 




p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Κανείς δεν ξέρει τι είναι οι φιλοζωικές οργανώσεις και τι κάνουν. Γιατί στη Ελλάδα είμαστε τόσο, μπάτε 'σκύλοι' αλέστε; (Λογοπαίγνιο). Όσοι νόμοι και να βγουν, δεν καταλαβαίνουμε. Ακόμα και να τους ξέρουμε, νομίζουμε ότι εμείς εξαιρούμαστε από αυτούς. Χάρηκα όταν βγήκε ο νόμος που επέτρεψε να παίρνω τον σκύλο μου στο πάρκο άλλα ο φύλακας είχε άλλη γνώμη :eek:. Να πω την αλήθεια ούτε εγώ ήξερα τι έκαναν οι φιλοζωικές μέχρι που πήρα σκύλο και άρχισα να ασχολούμαι.
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Οι περισσότεροι μάλλον νομίζουν ότι οι φιλοζωικές είναι σαν το μπόγια στις αμερικανικές ταινίες..παίρνεις τηλ και σκάει η υπηρεσία του δήμου κ αναλαμβάνει το αδέσποτο με μπαστούνι με πνίχτη.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Εγω λατρευω το ''Ναι, γεια σας...ειναι ενα σκυλι εξω απο το σπιτι μου και το καημενο δεν εχει μπροστινο δεξι ποδι, το ενα πισινο ειναι κομμενο και μεσα στα αιματα, πεταγονται τα κοκαλα του, εχει λυσσα, χολερα, λεπρα (δεν ξερω κ γω τι) αλλα μου κρυβει τη θεα του κηπου και η γυναικα μου ειναι δυο μηνων εγκυος..το παιρνετε το κακομοιρο;''


Ρε 1000 μνημονια μας χρειαζονται...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σήμερα άκουσα σέ τοπικό ραδιόφωνο οτι με απόφαση της κτηνιατρικής υπηρεσιας θα κλείσουν όλοι οι χώροι που φιλοξενούν αδέσποτα γιατί δεν έχουν άδεια η πιστοποίηση (δεν θυμάμαι καλα).
Η φιλοζωική απείλησε οτι αν γίνει αυτό θα μεταφέρουν τα αδέσποτα που φιλοξενουν εξω απο την υπηρεσία και ας τα κανουν οτι νομίζουν.
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ρε φίλοι όλα για τα λεφτά για άδειες ή οτιδήποτε άλλο!!! Και να μεταφέρουν τα αδέσποτα έξω από την υπηρεσία θα καταφέρουν τι; Θα ταλαιπωρήσουν τα ταλαιπωρημένα ακόμα περισσότερο. Από τη θέση μου ούτε φιλόζωη δηλώνω, επειδή βλέπω τν αγώνα του κάθε εθελοντή. Θα ήθελα ν μπυ εξηγήσετε αν υπάρχει σκεπτικό, σε μια χώρα που έχει πρόβλημα με τ αδέσποτα που έχει δημιουργήσει
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δεν καταλαβαίνω τί σκεπτικό ψάχνεις να βρεις Αρχοντία.
Δεν υπάρχει καμία προθυμία να μειωθεί η παραγωγή και η εισαγωγή σκύλων. Οι στειρώσεις/υιοθεσίες δεν προλαβαίνουν και δεν φτάνουν, όσα προγράμματα και να τρέξουν οι δήμοι και μκο. Κάποια στιγμή θα αρχίσουν μαζικές ευθανασίες και έτσι θα λύσει και η Ελλάδα το πρόβλημα των αδέσποτων. Και είναι μόνο η ανάμειξη των εθελοντών που ''πληρώνονται'' και των... ''εθελοντών'' που πληρώνονται που δεν αφήνει τους δήμους στην ησυχία τους να καθαρίσουν. Μπορεί να φταίνε τα πρόωρα γεράματά μου αλλά πραγματικά το πιστεύω αυτό που γράφω.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Ειναι ομως και κατι φιλοζωικες αστα να πανε...
περισυ τετοια εποχη πεθανε το σκυλι μου και ειχα μεινει με 2 15αρια τσουβαλια καλης σουπερ πρημιουμ τροφης (το ενα ανοιγμενο). μαζι με κατι αλλα πραματακια λιχουδιες κλουβακια μεταφορας κρεβατακια κλπ ειχαν μαζευτει αρκετα πραματακια που ηθελα να τα δωσω. Ετσι επικοινωνησα μεσω φεησμπουκ με ενεργο λογαριασμο στη φιλοζωικη της περιοχης μου...
ακομα περιμενω απαντηση...βεβαια εγω στραφηκα αλλου...αλλα αμα σε ολα τα αλλα εδινα και κανα κατοσταρικο να δεις για ποτε θα απαντουσαν...
ετσι λοιπον εχω γινει πολυ επιφυλακτικος με τις φιλοζωικες, ξερω ανθρωπους βεβαια που εχουν "καταστρεψει" τη ζωη τους για να τις υποστηριξουν, τους θαυμαζω...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Κακήν κάκως το πρόβλημα των αδέσποτων στην Ελλαδα έχει τον Αη-Αμαζευτο...
Μέσω αυτής της χαόδους κατάστασης και πλήρης αδιαφορίας της πολιτείας, έχουν καταφέρει εκατοντάδες τυχάρπαστοι και άλλοι τόσοι πονηρακιδες να μπλεχτουν στο κύκλωμα και να αρπάζουν λεφτά για την τσέπη τους...Είναι ένα ξεφραγκο αμπέλι, δεν ξερεις αν πρέπει να πιστέψεις σε κάτι και ποιο θα ειναι αυτο. Οι λιγοι που πραγματικα παλευουν χάνονται ανάμεσα στους δεκάδες που αυτοπλασσάρονται μέσω της φιλοζωιας, βγάζουν φράγκα κλπ. Η νέα μόδα...
Κοινώς, δεν υπάρχει καμία οργάνωση και καμία σειρά. Ο καθένας δρα όπως θέλει και αν βρει και την άκρη του, γεμίζει και το δικό του το πορτοφόλι...

Για τους δημους το κεφάλαιο "αδέσποτα" είναι καμμενο... Αν θυμάμαι καλά , συγκεκριμένα τα πλάνα του Μπέου ήταν τα αδεσποτα να μεταφερθούν μαζικά σε απομακρυσμένες περιοχές ασφαλών αποστάσεων από νοσκομεια, εκκλησίες και σχολεία. Αυτή είναι η λύση τους. Αν όχι θάνατος, εγκατάλειψη στην εξορία του Αδάμ, κάτι σαν ζωντανα φαντάσματα...να μην ενοχλούν και φυσικά να μην αποσπούν χρήμα...

Και να πω και κάτι αλλο; Όπως είπε και η @ioanna a μόνο οι εθελοντές που ασχολούνται συγκρατούν κάπως την κατάσταση και δεν αφήνουν τους Δήμους να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με συνοπτικές κινήσεις... μπορεί να ακουστεί φουλ απαισιόδοξο, αλλά πιστεύω ότι ακόμη και οι ελάχιστοι που τα δίνουν όλα για όλα, όταν συνεχώς βλέπουν τείχη μπροστά τους ( από το κράτος και τους πολιτες) και καμία προθυμία για συμμετοχή και συνεργασία, θα το στείλουν κάποια στιγμή όλο το έργο τους στο δι@όλο και μη τους είδατε...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και να πω και κάτι αλλο; Όπως είπε και η @ioanna a μόνο οι εθελοντές που ασχολούνται συγκρατούν κάπως την κατάσταση και δεν αφήνουν τους Δήμους να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με συνοπτικές κινήσεις... μπορεί να ακουστεί φουλ απαισιόδοξο, αλλά πιστεύω ότι ακόμη και οι ελάχιστοι που τα δίνουν όλα για όλα, όταν συνεχώς βλέπουν τείχη μπροστά τους ( από το κράτος και τους πολιτες) και καμία προθυμία για συμμετοχή και συνεργασία, θα το στείλουν κάποια στιγμή όλο το έργο τους στο δι@όλο και μη τους είδατε...
Δεν το βλέπω να εξελίσσεται έτσι. Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι πρόθυμοι εθελοντές γιατί κάτι κερδίζουν. Για κάποιους είναι κομμάτι της ταυτότητάς τους , άλλοι βρίσκουν ευκαιρία να νιώσουν ήρωες , να καθαρίσουν την συνείδησή τους κλπ. Γιατί να μήν ποινικοποιηθεί το να μαζεύεις ζώα από το δρόμο; (πειράζεις την ιδιοκτησία του δήμουκαι έτσι).

Καλημέρα σε όλα σας.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα σε όλους κοντά στην άποψη σου @ioanna a είναι κ η άποψη της φίλης μου. Θα σας θέσω τ ερώτημα που μου έθεσε. Αυτοί οι 100 μ 200 που έχουν στόχο τους αυτές τις ψυχές με ότι μπορεί ν προσφέρει ο καθένας, μπορεί ν κάνει κάτι για ν γλιτώσουν οι ψυχούλες κ ν βρίσκεται μέσα στα νομικά πλαίσια του κράτους μας, εννοώ νόμιμο όχι χρηματοδότηση;
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@ioanna a
Ίσως να είναι και όπως τα λες...Προσωπικά γνωρίζω τετοια ατομα όπως αυτά που παρουσιάζεις αλλά και άτομα που τα παράτησαν όλα. Έχει να κάνει με τα νεύρα του καθενός...
Σιγουρα ο καθένας το κάνει για την ικανοποίηση της δικής του συνείδησης και επειδή ο ίδιος γουστάρει να βοηθάει και να προσφέρει, απλά το point ήταν πως όταν πας να κάνεις το καλό και παρ'όλα αυτά πέφτεις συνεχως πανω σε αντιπάλους και σε πολίτες που θελουν να σε χρησιμοποιήσουν ως δούλο λες και πληρώνεσαι για αυτό που κανείς, φτάνεις στο αμήν...

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι όλοι αυτοί που καθαρίζουν τη συνείδηση τους, νιώθουν ήρωες κλπ μέσω της φιλοζωιας, αναμεσα σε ολα προσφέρουν πραγματικά και κάτι και δεν κοιτούν μόνο το δικό τους το Εγώ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3