Λαδι σολωμου και τροφή


31 Αυγούστου 2016
3
0
29
Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την δοσολογία που πρέπει να δίνω στο σκύλο μου λάδι σολωμου.Οι φωτογραφίες είναι η τροφή που του δίνω και τα συστατικά που περιέχει.Είναι 9 μηνών 6 κιλά ημιαιμο.Ευχαριστώ πολύ
 

Attachments





yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δεν εχει δοσολογια η συσκευασια?
Συνηθως,αυτες που ειναι με αντλια γραφουν 1 παμπ ανα 10 κιλα.
 


31 Αυγούστου 2016
3
0
29
Γράφει όπως φαίνεται στην φωτογραφία απλά μου είπαν από το Pet Shop που το πήρα ότι η δοσολογία θα πρέπει να είναι ανάλογα με το πόση Βιταμινη Α έχει η τροφή μου
 

Attachments



yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Mε το μουρουνελαιο ηξερα οτι υπηρχε προβλημα με την Α για το λαδι σολωμου δεν ξερω.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Υποτιθεται οι ξηρες τροφες ειναι πληρεις σε συστατικα κ οποιο αλλο σκευασμα θα δημιουργησει ανισορροπια. Προσωπικα, αμφιβαλλω αν οι ποσοτητες συστατικων ειναι αυτες που αναγραφονται στην τροφη. Επειδη η παραπανω βιταμινη Α μπορει να δημιουργησει προβλημα, δεν θα το ρισκαρα.

Τα ελαια αυτα τα δινουμε οσοι ταιζουμε φυσικο φαγητο.

Αν δεν γνωριζει καποιος σιγουρα απο εδω, ρωτα κτηνιατρο.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εγώ εκ πείρας θα σου πω,αν πρέπει να δώσεις ω3 κ ω6 στο σκύλο,να βρεις μια τροφή αντίστοιχη.
Έχει καλύτερη απορροφιτικότητα αν πχ δίνεις κροκέτα από σολωμό,από το κουταλάκι με το λάδι σολωμού που θα ρίξεις στην τροφή.

Αυτό που ταίζεις τώρα είναι "κάπως" χάλια από πλευράς συστατικών.Ακόμα κ κτηνίατρος να την συνέστισε δεν σημαίνει ότι εσύ πρέπει να την δώσεις.Αν είναι ιατρικός πχ ο λόγος,καλύτερα να πάρεις τη χ,ψ βιταμίνη η στοιχείο που χρειάζεσαι ως συμπλήρωμα παρά να δίνεις ένα σακί με χαρτόνι στο σκύλο να τρώει,επειδή τυγχάνει,ίσως,να έχει κ αυτό το ιχνοστοιχείο η βιταμίνη που θες.

Δε θα δεις μεγάλη διαφορά,ίσως κ καθόλου,από το λάδι σολωμού με αυτή την τροφή.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στα δικά μου σκυλιά το έξτρα λάδι σολωμού μαλάκωσε αρκετά τα κακά τους. Μην απορήσεις αν το προσέξεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π