Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Τι έγινε με τον εκπαιδευτή?
Και εγώ πρωτάρα στο θέμα σκύλου , με μεγαλόσωμο κουτάβι που όλοι γνωστοί και άγνωστοι δεν σταματάνε να μου λένε ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να το ελέγχω . Πήγα σε εκπαιδευτή νωρίς για να μάθω . Η μόνη κουβέντα που άκουσα ήταν από έναν άγνωστο στο δρόμο που είχε ένα ελληνικό ποιμενικό και μου είπε να πάω σε κάποιον που να έχει εμπειρία στις φυλές αυτές .
Ένα πράγμα θα πω, κάθε φορά που έβλεπε τον εκπαιδευτή πήδαγε στον αέρα από την χαρά της, νομίζω πως είναι η μοναδική φορά που κατουρήθηκε από χαρά.
Τα μαθήματα έγιναν στην γειτονιά μου, εκεί που την πάω βόλτα, στο σκυλόπαρκο που είναι κοντά , στην πλατεία που παίζουν παιδιά... Ο εκπαιδευτής απλά μου έλεγε τι να κάνω και πότε να το κάνω. Μου "διάβαζε" τον σκύλο και με μάθαινε πως να αντιμετωπίζω καταστάσεις. Μου έμαθε τα "κόλπα" και μου έδωσε συμβουλές και για το μέλλον. Ο εκπαιδευτής ο δικός μου ποτέ δεν βγήκε "μπροστά" , να το πω έτσι, ακόμα και όταν χρειαζόταν να γίνει μια έντονη διόρθωση την κάναμε έτσι ώστε να νομίζει ο σκύλος ότι την κάνω εγώ .
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι εμείς θέλουμε εκπαίδευση όχι τα σκυλιά.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες μέρες δεν ασχολήθηκα καθόλου με το συγκεκριμένο θέμα καθώς είχαμε γεννητούρια στην οικογένεια ( η αδερφή του άντρα μου) και ξετρελαμένη με την μπέμπα μας (έγινα θεία για πρώτη φορά) το άφησα

Χθες όμως πήγα και μίλησα με τον εκπαιδευτή καθώς θεώρησα σωστό ότι θέματα είχα και με προβλημάτιζαν να τα συζητήσω μαζί του
Για μια ακόμη φορά μου άρεσε το πως μου εξήγησε το τι ακριβώς περιλαμβάνει το κομμάτι της εκπαίδευσης και μου έλυσε κάθε απορία Άλλωστε όταν ρωτάς καθαρά στα ίσα τον άλλο και είναι ντόμπρος όπως φαίνεται να είναι ο συγκεκριμένος παίρνεις και καθαρές απαντήσεις

Για την ώρα τα μαθήματα θα είναι να τον παραλαμβάνει και να τον παίρνει μόνος του να του κάνει τη διαδρομή της βόλτας του (για κανά μισάωρο) και να μου τον φέρνει πίσω
Ο στόχος είναι να σταματήσει να πάει στα πίσω πόδια τραβώντας σα κατσίκι κάτι που πλέον έχει αρχίσει να είναι σοβαρό πρόβλημα Είμαι 48 συν πλην κιλά και ο μικρός έχει φτάσει αισίως στα 20 και συνεχίζει.....σε λίγο αν δεν ηρεμήσει θα πρέπει να τον ζέσω σε κάνα έλκηθρο να με τραβάει βόλτα...να ρθούμε σε επαφή και με τις σιβηριανές ρίζες μας

Εγώ μπορώ αν θέλω να πάω από άλλη διαδρομή λίγο πιο μακρυά να τους παρακολουθώ αν και χθες στο 1ο μάθημα δεν το έκανα Ο μικρός μου γύρησε μετά από μισή ώρα ψόφιος και όπως το περίμενα ο εκπαιδευτής μου περιέγραψε αυτό που ήξερα
ότι πάει τραβώντας μέχρι να του βγει η γλώσσα και μετά ηρεμεί

θα συνεχίσει να τον δουλεύει σε αυτό το κομμάτι και όταν το μάθει προχωράμε και σε άλλα

επίσης μου είπε πως το να τον κρατάω από δεξιά είναι λάθος Πρέπει από αριστερά που είναι δύσκολο καθώς είμαι αμφίχειρας και βάση το αριστερό χέρι οπότε θα δω πως θα πάει

Πάντως ιδιαίτερα ενθουσιασμένο τον μικρό δεν τον είδα όταν γύρησε...προφανώς γιατί δεν είχε εμένα να τον κανακεύω στη διαδρομή ή επειδή δεν τον άφησε να κάνει τις κατσικιές του (???) δεν ξέρω
Βέβαια σε κάποια από τις βόλτες θα πάω και γω να τον δω απλώς λέω να τον αφήσω για κανά δυο μαθήματα ακόμη και μετά

Σε ότι αφορά τις διορθώσεις μου είπε πως δεν πιστεύει πως θα χρειαστεί να είναι πιο..."απότομος" καθώς το σκυλί δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερα θέματα οπότε προχωράμε και βλέπουμε
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Καλή αρχή λοιπόν! Και στην εκπαίδευση της Ντόντο, αν και ήμουν μπροστά και εγώ και ο φίλος, το λουρί τις πρώτες 2-3 φορές το είχε η εκπαιδεύτρια. Και στη δικιά μου καθόλου δεν άρεσε γιατί τη διόρθωνε κάθε φορά που έκανε να τραβήξει. Αποτέλεσμα ήταν η Ντόντο να εκνευριστεί, να φοβηθεί/ταραχτεί και να εξαντληθεί απο τις άκαρπες προσπάθειες. Βία δεν ασκήθηκε, πέραν της διόρθωσης (τράβηγμα του λουριου απότομο - check που έλεγε και η εκπαιδεύτρια). Ο φίλος μου όπως την είδε όμως να ταράζεται έγινε χάλια (άντρες!) και ήταν έτοιμος να τη πάρει αγκαλιά και να μην αφήσει κανέναν ξανά να την αγγίξει μη του τη στεναχωρησουν(!). Ευτυχώς τον πήρε πρέφα η εκπαιδεύτρια και του εξήγησε πως πρέπει να κάνει υπομονή και πως απλά η μικρή ξεβολευοταν και όντως μετά από 2 φορές συνήθισε και λάτρεψε την εκπαιδεύτρια και όλα καλά. Αυτά τα λέω για να μη ταραχτεις αν τους ακολουθήσεις, να κάνεις λίγο υπομονή και να συζητήσεις ξανά με τον εκπαιδευτή για κάθε σου ενόχληση!
Υγ: να σας ζήσει το μωρό!
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ως αμφίχειρας κι εγώ και κατά βάση αριστερόχειρας έχω να σου πω ότι όντως στην αρχή είναι δύσκολο να περπατάει το σκυλί στα αριστερά σου και να πρέπει να χειρίζεσαι το λουρί με το δεξί όμως μετά από κάποιες προσπάθειες (στις οποίες πιθανόν να δυσκολεύεσαι να συντονιστείς και να μπουρδουκλώνεσαι λίγο) το πετυχαίνεις και βρίσκεις τρόπο να σε βολέψει. Άσε που έτσι σου δίνεται και η δυνατότητα να χειριστείς με το κυρίαρχο χέρι σου τυχούσες μαλακιούλες που μπορεί να σκάσουν.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αντε καλη σας αρχη!
επίσης μου είπε πως το να τον κρατάω από δεξιά είναι λάθος
καλα, λαθος ή σωστο δεν υπαρχει...απλα μπορεις να πεις οτι εχει καθιερωθει η αριστερη μερια,οχι ομως οτι "απαγορευεται" απο δεξια...και με δεδομενο οτι ο εκπαιδευτης σου δουλευει απο αυτη τη μερια, θα πρεπει να μαθεις κι εσυ να τον χειριζεσαι απο την ιδια. Συμφωνα με οτι εχω διαβασει, στην αρχη της εκπαιδευσης του σκυλου απο τους Γερμανους κατα τους πολεμους ο λογος που εβαζαν τον σκυλο απο αριστερα ήταν για να εχουν ελευθερο το δεξι χερι και να κρατανε το οπλο τους...και σημερα προφανως ευνοει του δεξιοχειρες (που ειναι η πλειοψηφια) να εχουν ελευθερο το καλο/δυνατο τους χερι για παν ενδεχομενο (οπως ειπε σωστα και η @myEnzo)...πχ να χρησιμοποιουν το smartphone...:p
 
Last edited:


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ο τρόπος που έμαθα εγώ είναι ο εξής: το σκυλί αριστερά και το λουρί στο δεξί χέρι να περνάει διαγώνια μπροστά μου, οπότε ελεύθερο έχω το αριστερό, βοηθητικό. Τώρα που έχω πάρει τον αέρα όμως, τις περισσότερες φορές το λουρί μετακομίζει στο αριστερο χέρι.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
η αλήθεια είναι @myEnzo πως στο λίγο που το δοκίμασα αυτό με το λουρί όχι μόνο μπερδεύτηκα αλλά ένιωθα λες και ο εγκέφαλος δε δίνει εντολή στο χέρι
και να σκεφτείς πως ο μικρός ήταν και ψόφιος και δε τράβαγε πολύ
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
@Ήρα & Freedom
Άστα να πάνε... Ένιωσε όπως στο νηπιαγωγείο που μου έβαλαν το ψαλίδι στο δεξί χέρι και το κοίταζα σαν χάνος... :ROFLMAO::ROFLMAO: Κουράγιο, στρώνει το πράγμα, αλήθεια... ;)
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα θα πρέπει να δυσκολευτεί ο εκπαιδευτής, όχι εσύ, και να μπει το σκυλί στα δεξιά. Πιο εύκολο θα είναι για αυτόν παρά για σένα ούτως ή άλλως, και θα πρέπει να προσαρμοστεί λίγο στις ανάγκες σου, αν ο πελάτης θέλει δεξιά (και ειδικά αν λειτουργεί ως αριστερόχειρας) τότε το σκυλί δουλεύεται δεξιά.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
εμενα η απορια μου, ετσι για να πυροδοτησω λιγο την κουβεντα, ειναι γιατι να μην μαθεις εξ αρχης πως να επικοινωνεις με τον σκυλο σου; γιατι να μην μαθεις εσυ απο το δασκαλο σου πως πρεπει να του φερεσαι; δεν σε θεωρει ικανη; προφανως και δεν εισαι αλλα πως θα γινεις; πως θα μπεις στη φιλοσοφια της εκπαιδευσης; με θεωρια και παρατηρηση εκ του μακρωθεν;
Εκτος των αλλων θεωρω πως για να φτασεις να διορθωσεις ενα σκυλι που τραβαει στη βολτα χρειαζεται να ασχοληθεις με ενα συμπλεγμα αλλων πραγματων που σαν αποτελεσμα εχουν το τραβηγμα στη βολτα...και τελος δεν μαρεσει το σκυλι να φευγει απτο μαθημα κατακοπο και χωρις διαθεση γιατι την επομενη μπορει και να μην δουλεψει καθολου, θελω το μαθημα να τελειωνει παντα οταν ο σκυλος ειναι μεσα στην "ταβλα" ας μου επιτραπει η εκφραση και με διαθεση να δουλεψει κι αλλο, στο σημειο που τα πηγαινει εξαιρετικα και με αυτη την εικονα θα μπει στο αμαξι μαζι με την κοκκαλα του..φουντ φορ θοτ...φιλικα παντα και να χαιρεστε και την μπεμπα σας
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
να σας ευχαριστήσω όλους σας για το χρόνο και για τις συμβουλές σας
όταν δεν ξέρεις συνήθως ακολουθείς όσα σου λένε οι "ειδικοί " πχ κτηνίατροι, εκπαιδευτές κτλ μέχρι να αποκτήσεις την κρίση και να αρχίσεις να τα χειρίζεσαι μόνος σου
οπότε καταλαβαίνετε πως χρειάζομαι γνώμες για να καταλάβω και να μάθω

ναι προφανώς και μου φαίνεται πιο σωστό να "ταιριάξει" ο εκπαιδευτής με μένα και να διατηρήσω την πλευρά μου
40 χρόνια δεν κατάφερα να λειτουργήσω το δεξί θα μάθω τώρα? και αν συμβεί καμία στραβή πως θα την χειριστώ με το κουλό χέρι?
απλώς όταν δεν ξέρεις θεωρείς πως αν επιμείνεις θα κάνεις κάτι σοβαρά λάθος
εγώ πχ θεώρησα πως αν του αλλάξω πλευρά θα χαθεί η ισοροπία ή δεν ξέρω τι άλλο (δεν ρώτησα κιόλας γιατί να υπάρχει σωστή και λάθος πλευρά Πιο πολύ με ένοιαζε εκείνη τη στιγμή να δω πως ήταν ο μικρός παρά να ξεκαθαρίσω τα των πλευρών στο μυαλό μου οπότε το άφησα)

επίσης για να μπείτε λίγο στο νόημα του πως είμαστε εδώ....
στη γωνία από το σπίτι μου είναι ο εκπαιδευτής Έχει και ένα μεγαλύτρο χώρο πιο έξω από τη Λάρισα αλλά το "πάω τον σκύλο στον εκπαιδευτή" μεταφράζεται στο "στρίβω την γωνία"

το "πάω την βόλτα του" είναι "πάω στον πεζόδρομο ευθεία" άρα το να πάω να τους δω είναι ευκολάκι

@cygor ούτε και μένα μου άρεσε που τον πήρα με τη γλώσσα έξω
αλλά ξέρω πως λίγο η ζέστη λίγο τα ακροβατικά του ....και με μένα από τη βόλτα έτσι γυρνά
σιγά σιγά βέβαια δροσίζει οπότε πιστεύω πως θα βελτιωθεί η κατάσταση
εκτός και αν ήταν άλλο το πρόβλημα οπότε θα τον προσέξω στο 2ο μάθημα πως θα μου έρθει

και φυσικά θα ήθελα να ξεκινήσω μαζί του αλλά ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής έτσι δουλεύει
δεν μπορώ να πολυμπώ στα χωράφια του μου αρκεί που συνεννοούμαστε στα βασικά όπως το να μην ασκήσει βία χωρίς να το επιτρέψω

οι άλλοι δύο εκπαιδευτές εδώ στη Λάρισα ο ένας έχει pet shop από τα γνωστά με τις καλές διασυνδέσεις σε Ουγγαρία Βουλγαρία κτλ και ο άλλος.....σε όποιον και να αναφέρεις το όνομα του πρώτα θα γουρλώσει τα μάτια και μετά θα σου πει μακρυά

οπότε λέω να πορευτώ με τον συγκεκριμένο και να δω πως θα πάει το 2ο μάθημα
αν τον πάρω πάλι άκεφο ή μου φανεί κάπως θα το ψάξω....

(μεταξύ μας εγώ την εκπαίδευση αλλιώς την φανταζόμουν
πως πάμε ντουέτο και ξεκινάμε τα "κάτσε","έλα", κτλ αλλά μάλλον πιο σημαντικό είναι να μην πάθω εξάρθρωση από το τράβηγμα από το να του μάθω να κάθεται πχ)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το τραβολογημα λυνεται πανευκολα με λιγο πνιξιμο και στασεις...ρωτα τον εκπαιδευτη σου για το πως ακριβως...
 




HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
το τραβολόγημα λύνεται αν αλλάξεις απότομα πορεία. αν τραβαει ο σκύλος προς τα μπρος, απότομη μεταβολή εσυ και προς τα πίσω, αριστερα, δεξιά. το πολυ πολυ να βρεθείς τυλιγμένη σαν σαλάμι με το λουρί :)
 
  • Like
Reactions: archodea


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
το τραβολόγημα λύνεται αν αλλάξεις απότομα πορεία. αν τραβαει ο σκύλος προς τα μπρος, απότομη μεταβολή εσυ και προς τα πίσω, αριστερα, δεξιά. το πολυ πολυ να βρεθείς τυλιγμένη σαν σαλάμι με το λουρί :)
Και αν ο σκύλος δεν ακολουθεί και συνεχίσει να τραβάει για να πάει μπροστά; κερδίζει ο πιο δυνατός;
 
  • Like
Reactions: elverg and mareco




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
το καλύτερο συνέβη χθες βράδυ
πάμε τη βόλτα μας ο μικρός κύριος να προχωρά δίπλα μου και γω ψιλοπερήφανη σε φάση "βρε τον μπαγάσα με 2 μαθήματα το πιασε κτλ κτλ"
δεν το πίστευα απλά βλογούσα τα γένια μου
(ο λόγος που δε τράβαγε είναι που ψιλόβρεχε και του άρεζε του μαλ $#καμα)

και κει που πάμε κουνιστοί με ουρές ψηλά κατάρτια και εγώ έχω ψιλοχαλαρώσει (λάθος μέγα λάθος) βλέπουμε σε απόσταση επίσης κουνιστό σκύλαρο....
το τι ακολούθησε ήταν για video
απότομη στροφή προς τον άλλο και τράβηγμα όχι απλά για εξάρθρωση αλλά να μου μείνει το χέρι στο λουρί και να το πάρει μαζί
εγώ επιτόπια πιρουέτα (θυμήθηκα τα μπαλέτα της νιότης μου) τράβηγμα για να τον επαναφέρω μην με πάρει μαζί και σούρσιμο σε στυλ σλάλομ μέχρι να κόψει η φόρα και να σταματήσει...
τα γράφω και γελάω αλλά χθες πρέπει να γελούσε όλη η πλατεία....

το τι καντήλια κατέβασα (θυμήθηκα και τα γαλλικά της νιότης μου) και σήμερα 3ο μάθημα να λέω τον πόνο μου στον εκπαιδευτή και να μου λέει "θα στρώσει"

ή θα στρώσει ή θα μας γράψουν οι εφημερίδες ή θα το γυρήσω στο body building να γίνω ντουβάρι να μην μπορεί να με κουνήσει

το καλύτερο είναι που μόλις ηρέμησε γυρνά και αρχίζει τα γλυψίματα σε φάση "γιατί δεν μ αφήνεις να πάω?είμαι καλό σκυλάκι"
φταίω εγώ τώρα αν τον πνίξω και όχι με πνίχτη αλλά με τα ίδια μου τα χέρια?
(όταν αρχίζει τις γλύκες δεν το συζητάω....βούτυρο στο ψωμί του τον κοπρίτη!)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Λες και το ειχα δει ονειρο το εργο δηλαδη....:D
Ενταξει περα απο την πλακα, ειναι πολυ νωρις για να μενει στο διπλα με τοσο ισχυρο ερεθισμα που σας προεκυψε. Προσπαθησε οσο γινεται να προλαβαινεις καταστασεις που σας οδηγουν σε πισωγυρισμα ή που πρεπει να διορθωσεις τοσο εντονα. Οσο πιο προοδευτικα σας επιτρεπουν οι συνθηκες, αφου εχει κατοχυρωσει ο σκυλος το προηγουμενο επιπεδο Θα στα πει και ο εκπαιδευτης σου λογικα...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3