Μήπως είναι αλλεργία;


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Καλησπέρα σε όλους! Την τελευταία εβδομάδα ο σκυλακος μου ξυνεται έντονα σε αφτιά και πίσω πόδια τρέχει η μύτη του και φτερνίζεται συχνά . Μιλήσαμε με τον κτηνιατρο καί μου είπε πως είναι αλλεργία και πώς χρειάζεται κορτιζόνη. Μπορώ να του τη δώσω εγώ γιατί λείπει διακοπές και δεν είναι δυνατό να του την δώσει ο ίδιος; Ή πρέπει να πάω οπωσδήποτε σε κτηνιατρο; Έχει δώσει κάποιος σας μόνος του; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
(γράφω μήπως διότι μιας και λείπει ο κτηνίατρος μας ή διάγνωση έγινε τηλεφωνικά)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Εχεις ξανακάνει ποτέ ένεση μόνη σου;
Σου είπε ο γιατρός να κάνεις κορτιζόνη, χωρίς να έχει ιδέα, τι μπορεί να έχει το σκυλί;
Μπορεί να έχει ψύλλους ή κάτι άλλο δερματικό, ή και τίποτα.
 
  • Like
Reactions: Ilianna_tzl


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Εχεις ξανακάνει ποτέ ένεση μόνη σου;
Σου είπε ο γιατρός να κάνεις κορτιζόνη, χωρίς να έχει ιδέα, τι μπορεί να έχει το σκυλί;
Μπορεί να έχει ψύλλους ή κάτι άλλο δερματικό, ή και τίποτα.
Ψύλλους δεν έχει σίγουρα με αυτά τα συμπτώματα αυτό μου διέγνωσε :( δεν γνωρίζω σχετικά γι αυτό ρώτησα. Ναι αυτό είπε ο γιατρός
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Υπάρχουν παρα πολλοι που δινουν κορτιζονη για καθετί....επειδή εχει την ιδιοτητα να υπερκαλυπτει σχεδόν οτι σύμπτωμα υπάρχει την έχουν για ολες τις δουλειες...το καλύτερο θα ηταν να παρεις μια δεύτερη γνώμη live. (κ να μάθεις να κανεις ενεση στο σκυλο σου ειναι απαραιτητη γνωση)
 






rayngel

Member
24 Ιουλίου 2015
12
9
46
Καλημέρα , είναι συμπτώματα αλλεργίας , ωστόσο πρέπει οπωσδήποτε να δει τον σκύλο κτηνίατρος από κοντά , πριν δοθεί οποιοδήποτε φάρμακο.Πολλοί κτηνίατροι την κορτιζόνη την έχουν σαν το ντεπόν για εμάς...... (κακώς) , τα έχουμε περάσει και εμείς.Το θέμα είναι τι προκαλεί την αλλεργία , πόσο έντονα είναι τα συμπτώματα και προσοχή να μην πάθει βακτηριδιακή μόλυνση ο σκύλος στα σημεία που ξύνεται.Όσο μπορείς να μην τον αφήνεις να ξύνεται.Να παρακολουθείς για σπυριά , να τον καθαρίζεις καλά , έχε πρόχειρο μηλόξυδο με νερό ( αναλογία 1 προς 4) , χρησιμοποίησέ το για να καθαρίζεις τον σκύλο και να τον ψεκάζεις (όχι σε πληγές) , βοηθάει πάρα πολύ!Τι ράτσα είναι ο σκύλος και τι ηλικία έχει? Τι τρώει ? Που τον πηγαίνεις βόλτα? Αφού σου έδειξε τα πρώτα σημάδια , πρέπει να παρακολουθείς την καθημερινότητά του και τι μπορεί να τον πειράζει.Πολύ συχνό είναι η γύρη , είναι και η εποχή τέτοια , αλλά και συνδυαστικό.Άλλοι το έχουν πάθει από αμπούλες , παράσιτα , σκόνη , τροφή , κλπ.
 




Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Καλημέρα , είναι συμπτώματα αλλεργίας , ωστόσο πρέπει οπωσδήποτε να δει τον σκύλο κτηνίατρος από κοντά , πριν δοθεί οποιοδήποτε φάρμακο.Πολλοί κτηνίατροι την κορτιζόνη την έχουν σαν το ντεπόν για εμάς...... (κακώς) , τα έχουμε περάσει και εμείς.Το θέμα είναι τι προκαλεί την αλλεργία , πόσο έντονα είναι τα συμπτώματα και προσοχή να μην πάθει βακτηριδιακή μόλυνση ο σκύλος στα σημεία που ξύνεται.Όσο μπορείς να μην τον αφήνεις να ξύνεται.Να παρακολουθείς για σπυριά , να τον καθαρίζεις καλά , έχε πρόχειρο μηλόξυδο με νερό ( αναλογία 1 προς 4) , χρησιμοποίησέ το για να καθαρίζεις τον σκύλο και να τον ψεκάζεις (όχι σε πληγές) , βοηθάει πάρα πολύ!Τι ράτσα είναι ο σκύλος και τι ηλικία έχει? Τι τρώει ? Που τον πηγαίνεις βόλτα? Αφού σου έδειξε τα πρώτα σημάδια , πρέπει να παρακολουθείς την καθημερινότητά του και τι μπορεί να τον πειράζει.Πολύ συχνό είναι η γύρη , είναι και η εποχή τέτοια , αλλά και συνδυαστικό.Άλλοι το έχουν πάθει από αμπούλες , παράσιτα , σκόνη , τροφή , κλπ.
Όλα καλά !!! Ειναι Μαλτέζ ημίαιμο και είναι 3 μηνών είχαμε πάει χωριό και ήταν έξω συνέχεια και έπαιζε με τους σκύλους μας στο χωριό και απ ότι κατάλαβα έφταιξε το γκαζόν για την ενόχληση που είχε. Από χθες που γυρισαμε σπίτι ούτε ξυνεται ούτε τίποτα τον είδε και κτηνίατρος και μου είπε πως κάτι στην εξοχή τον ενόχλησε. :)
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Καλησπερα. Το ιδιο προβλημα εχουμε κ εμεις. Ο κτηνιατρος ειπε πως μαλλον ειναι αλλεργικο καθως τα ματια του κ τα αυτια του ειναι πρισμενα κ κοκκινα κ γλυφει τα μπροστινα του ποδια συνεχεια. Ειπε επισης πως δεν μπορει να δωσει ετσι κορτιζονη, δοκιμασαμε μια φαρμακευτικη αγωγη για 3εβδομαδες που αμεσως εκανε δουλεια. Την σταματησα πριν μια εβδομαδα κ παλι αρχισε να γλυφει τα ποδια του
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπερα. Το ιδιο προβλημα εχουμε κ εμεις. Ο κτηνιατρος ειπε πως μαλλον ειναι αλλεργικο καθως τα ματια του κ τα αυτια του ειναι πρισμενα κ κοκκινα κ γλυφει τα μπροστινα του ποδια συνεχεια. Ειπε επισης πως δεν μπορει να δωσει ετσι κορτιζονη, δοκιμασαμε μια φαρμακευτικη αγωγη για 3εβδομαδες που αμεσως εκανε δουλεια. Την σταματησα πριν μια εβδομαδα κ παλι αρχισε να γλυφει τα ποδια του
Τι αγωγή κάνατε?
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Apoquel 3,6 σε χαπι. Τα πηρε σχεδον ενα μηνα κ αμεσως τον επιασαν.
Δεν νομιζω πως υπαρχουν τα συγκεκριμενα στην Ελλαδα.
Αυτο ηταν το πρωτο που προτεινε κ ειπε πως αν δεν δουμε αποτελεσματα τοτε θα κανουμε εξετασεις αιματος κ απο εκει κ περα βλεπουμε.
 


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Εγώ επειδή είναι 3 μηνών δεν μπορώ να του δώσω αγωγή πρέπει να κλείσει 1 έτους. Τον κάνω μπάνιο κάθε 15 μέρες με ένα ειδικό σαμπουάν που τον ηρεμεί από τη φαγούρα και αλλάξαμε τροφή τρώει τώρα την eukanuba και όπως τον βλέπω είναι καλύτερα. Του κόβω τα νύχια τακτικά για να μην γρατσουνιστει κ ματωσει κ τον προσέχω.
 


Dogior

New Member
19 Μαρτίου 2017
1
0
39
Πρωινή βόλτα με τον μικρό

Ξαφνικά κίτρινος (!) εμετός με τα χορταράκια και τις λιχουδιές που μόλις είχε φάει
Βγάζει την πολλή ποσότητα και μετά άλλες 3-4 γουλιές

Γυρνάμε σπίτι, του βάζω το φαΐ του και παρατηρώ ότι το τρώει πολύ αργά για τα συνηθισμένα του

Τον τσεκάρω και βλέπω ότι τα μάγουλά του είναι πρησμένα.

Παίρνω τηλέφωνα 2-3 κτηνιάτρους γιατί ο δικός μας δεν απάνταγε
Ο ένας μου λέει για κορτιζόνη, τρία χάπια prezolon αφού θεωρεί ότι είναι αποτέλεσμα από κάμπιες ή τσουκνίδες.
Ο άλλος μου λέει να μη βιαστώ και να του δώσω ένα φλυτζάνι του τσαγιού μισό νερό-μισό γάλα νουνου για να ξεπλύνει την στοματική του κοιλότητα και αν δω ότι βγαίνουν σάλια ή να πρήζεται πιο πολύ να προχωρήσω στην κορτιζόνη.

Σύμφωνα λοιπόν με τα συμπτώματα προχώρησα στη δεύτερη λύση.
Όταν του έδινα τα χάπια με λιχουδιές παρατηρούσα ότι δεν μπορούσε να μασήσει-καταπιεί και αγχώιηκα μήπως του έχει πρηστεί και η γλώσσα κάτι που δεν είμαι σίγουρος
Τέλος πάντων έφαγε τα χάπια και τώρα περιμένω

Έχουμε αντίστοιχη εμπειρία;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχεις κτηνιατρο κοντα σου?
Να πας,οχι να παρεις τ/φ!
Εαν ναι,ετσι οπως ειναι τον μαγκωνεις τον μικρο κ πας κατευθειαν!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf