Προβληματική συμπεριφορά


ruso

New Member
31 Αυγούστου 2016
2
0
28
Γειά σας! Έχω ένα σκύλο αρσενικό ημίαιμο περίπου 2 χρονών σχετικά μικρόσωμο. Αυτό που με προβληματίζει τελευταία είναι η συμπεριφορά του. Γενικά είναι αρκετά ζωηρός και δυναμικός. Γαβγίζει αρκετά ειδικά στις γάτες και στα πουλιά (τα οποία κυνηγάει κιόλας) και σε όποιον έρχεται στο σπίτι, δεν δαγκώνει ποτέ όμως. Προχθές όμως που τον πήγα στον κτηνίατρο για εμβόλιο όταν του έκανε την ένεση προσπάθησε να τον δαγκώσει και μετά δεν καθόταν με τίποτα. Αναγκάστηκε να του βάλει φίμωτρο. Μας είπε οτι δεν είναι θέμα πόνου και απλά τον έχουμε κακομαθημένο. Και σήμερα καθώς του κάναμε μπάνιο ενώ έκατσε να τον κουρέψουμε όταν πήγαμε να του κόψουμε τα νύχια πάλι προσπάθησε να δαγκώσει. Να αναφέρω οτι σε προηγούμενα εμβόλια δεν έκανε έτσι που πονούσαν κιόλας (θεραπεία τριχοφυτίασης) αλλά και οτι γενικά δαγκώνει παιχνιδιάρικα πάντα όμως το ελέγχει και αν του κάνω παρατήρηση σταματάει. Επίσης του δίνουμε αρκετή σημασία όλοι αλλά όταν πρέπει τον μαλώνουμε κιόλας. Υπάρχει πρόβλημα λέτε και αν ναι τι να κάνω;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε το πολύ το "παιχνιδιάρικα" που νομίζατε δημιούργησε έδαφος για να ξεφύγει η κατάσταση!
Και μόνο παιχνιδιάρικα δεν ήταν τα δαγκώματα!

Αν αποκλείσουμε ενδεχόμενο παθολογικού προβλήματος, ο σκύλος είναι όντως κακομαθημένος!

Οι μικρόσωμοι σκύλοι γίνονται πιο εύκολα χαλκομανίες στον τοίχο από τους μεγαλόσωμους!:):cool::rolleyes:
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Η δικη σας υπερβολικη ανεκτικοτητα εδωσε αθελα σας το ελευθερο στο σκυλο να ''παρει το πανω χερι'' και να αντιδραει αποτομα...

Προφανως παρεξηγησες το παιχνιδι με την κυριαρχια. Αυτη τη στιγμη διαταζει ο σκυλος, οχι εσυ...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


ruso

New Member
31 Αυγούστου 2016
2
0
28
Ε το πολύ το "παιχνιδιάρικα" που νομίζατε δημιούργησε έδαφος για να ξεφύγει η κατάσταση!
Και μόνο παιχνιδιάρικα δεν ήταν τα δαγκώματα!

Αν αποκλείσουμε ενδεχόμενο παθολογικού προβλήματος, ο σκύλος είναι όντως κακομαθημένος!

Οι μικρόσωμοι σκύλοι γίνονται πιο εύκολα χαλκομανίες στον τοίχο από τους μεγαλόσωμους!:):cool::rolleyes:
Η δικη σας υπερβολικη ανεκτικοτητα εδωσε αθελα σας το ελευθερο στο σκυλο να ''παρει το πανω χερι'' και να αντιδραει αποτομα...

Προφανως παρεξηγησες το παιχνιδι με την κυριαρχια. Αυτη τη στιγμη διαταζει ο σκυλος, οχι εσυ...
Και τι μπορούμε να κάνουμε τώρα;; :(:barefoot:
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ο κτηνίατρος κ τ άγγιγμα των ποδιών τους, είναι κάτι που δυσανασχετεί κ στρεςάρει τ σκυλιά. Θα του επιβληθείς λιγάκι περισσότερο με εντονότερο τον τόνο της φωνής σου κ μην επιτρέψεις ν περάσει ως δεδομένη η δική του λάθος συμπεριφορά.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μετάφρασε μου λίγο το "δεν επιτρέπω την λάθος συμπεριφορά" πρακτικά πως εφαρμόζεται?
Γιατί εγώ στο μυαλό μου έχω ένα σενάριο και κανένα άλλο...:)

Αν εννοείς την έντονη φωνή ως κατασταλτικό μέτρο προϊδέασε σε παρακαλώ τον/την ενδιαφέρομενο/η ότι πρόκειται να φάει και άλλη δαγκωνιά!:)

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα @st3li0s . Τη φωνή είχα είχα στο μυαλό μου κ το κοφτό που θα εκφέρει τη λέξη. Πάντα λέω την άποψη μου, που φυσικά μπορεί ν μην είναι η λύση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf