Captain Hook




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ευχαριστώ πολυ για το τιπ. Μήπως μπορείς να μου πεις ποτέ σταματάει ντηα αναπτύσσει σωματική του διαπλαση του. Μου φαίνεται κάπου στους 12 μήνες είναι που θα μεγαλώσουν ακόμα κάνα 2 με 3 πόντους άντε να βάλουν κάνα 3κιλο ακόμα.
Κοίτα, η δικιά μου μέχρι το 12μηνο έμοιαζε με μεγάλη αλεπού. Κοντά στους 18 μήνες είχε βάλει κιλά, έδεσαν οι μύες και σταμάτησε μετά.

Για καλό και για κακό, άστον μέχρι 18-24 μήνες πριν του πάρεις julius. Όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι και ακριβά τα άτιμα.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
αν επιτρεπεται, γιατι σαμαρακι και οχι ενα κανονικο κολαρο?
ευχαριστω.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Αν ρωτάς εμένα, το σαμαράκι δεν ασκεί πίεση στην τραχεία. Ιατρικά μιλώντας, δηλαδή.
Πρακτικά μιλώντας, με το κολάρο έχεις σαφέσταστα καλύτερο έλεγχο στο κεφάλι του σκύλου μην τυχόν φάει κάτι κτλ.

Πλέον, εμείς τουλάχιστον για βόλτα στην πόλη, χρησιμοποιούμε αλυσίδα sprenger πιασμένη έτσι ώστε να λειτουργεί σαν απλό κολάρο. Για βόλτα σε σημεία όπου δεν υπάρχει κόσμος και είμαστε χαλαρές, της βάζω σαμαράκι ώστε να είναι και εκείνη πιο άνετη.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
αν επιτρεπεται, γιατι σαμαρακι και οχι ενα κανονικο κολαρο?
ευχαριστω.
Ο χουκ δεν τραβάει καθόλου στην βόλτα. Η γιατρός μας είπε ότι είναι καλύτερο από ότι το κλασσικό κολάρο. Είναι η πρώτη φορά που βγήκε και έτσι όπως του το ρυθμισα Τώρα μάλλον και η τελευταία.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λοιπόν..... Μόλις γυρίσαμε από την βραδινή βόλτα και συναντήσαμε ένα ζευγάρι με το οποίο είχαμε την εξής κουβέντα.
Ζ (ευγαρι)- αχχχ Ενα όμορφο σκυλί
Ε (γω)- χαχα σας ευχαριστώ πάρα πολύ
Ζ- χασκι είναι καθαρόαιμο
Ε-όχι καλέ ημίαιμος είναι
Ζ- ρε λες να μην ξέρω??? Έχει ο αδελφός Μ καθαρόαιμο και είναι ίδια
Ε- δεν ξέρω για του αδελφού σας αλλά αυτός δεν είναι
Ζ- πώς τον λένε?
Ε- χουκ
Ζ- ΠΏΣ?????
Ε- χουκ. Όπως ο κάπτεν χουκ
Ζ- λάθος
Ε- τι λάθος?
Ζ- λάθος όνομα
Ε- γιατί? Και εύηχο είναι. Δισυλλαβο και το ακούει μια χαρά
Ζ- Ναι αλλά δεν είναι ντογκο
Ε- τι?
Ζ- δεν είναι ντογκο (παιδια δεν καταλαβα τι εννουσε και απλως το αφησα) θες να πω στον αδελφό μου να σε πάρει τηλέφωνο να τα ζευγαροσουμε. Όμορφα είναι και τα δύο και θα βγάλουν πανέμορφα κουταβάκια.
Ε- δεν τον ζευγάρωμα
Ζ- γιατί ????
Ε- είναι ημίαιμος
......
Ε- Υπάρχουν τόσα αδέσποτα
......
Ε- τον Θέλω ΜΌΝΟ για μένα
( εκείνη την στιγμή λοιπόν αποφασίζει το κ@λοσκυλο ( Ό χουκ) ότι θέλει να κατουρησει. Επειδή λοιπόν δεν έχουμε μάθει ακόμα να σηκώνουμε πόδι τα έκανε όρθιος. Ξαφνικά η γυναίκα τον κοιτάει και λεει)
Ζ- ρε αυτή έχει π@#στη σκυλο και τόση ώρα μας λέει δικαιολογίες για να μην το ζευγαρώσει.

Και έφυγαν.


Κάτι τέτοιες στιγμές ειλικρινά με πιάνει μελαγχολία για το που οδεύουμε.....
 






myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πάντως αυτό με το ντόγκο θα έπρεπε να το έχεις ρωτήσει... Μας άφησες με την απορία, δεν έπρεπε... :ROFLMAO:
Αλλά βέβαια, βιαζόσουν να φύγεις με τον αμφιβόλου ανδρισμού σκύλο σου και κρύψεις την ντροπή σου σπίτι...:p
Ρε τι κυκλοφορεί εκεί έξω...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το 95 % των ελληνων δεν εχει την παραμικρη ιδεα περι εκτροφικων σκυλιων και απο το εναπομειναν 5% το 3% εχει εντελως επιδερμικη αποψη...

δεν ειναι η εξαιρεση το ζευγαρακι δυστυχως...
 






Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
το 95 % των ελληνων δεν εχει την παραμικρη ιδεα περι εκτροφικων σκυλιων και απο το εναπομειναν 5% το 3% εχει εντελως επιδερμικη αποψη...

δεν ειναι η εξαιρεση το ζευγαρακι δυστυχως...
Τον ελάχιστο Καιρό που ασχολούμαι με τα σκυλιά, έχω διαπίστωση ότι ο μεσως ιδιοκτήτης στην Ελλάδα δεν έχει ιδέα. Το χειρότερο είναι ότι δεν τον ενδιαφέρει να μάθει. Όταν μια μέρα λέγαμε στο πάρκο για τροφές καταληξα (ν)με ότι οι καλύτερες τροφές είναι αυτές που έχουν Purina μέσα. Ότι δηλαδή το Purina είναι ένα πάρα πολύ θρεπτικό συστατικό.....
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Πάντως αυτό με το ντόγκο θα έπρεπε να το έχεις ρωτήσει... Μας άφησες με την απορία, δεν έπρεπε... :ROFLMAO:
Αλλά βέβαια, βιαζόσουν να φύγεις με τον αμφιβόλου ανδρισμού σκύλο σου και κρύψεις την ντροπή σου σπίτι...:p
Ρε τι κυκλοφορεί εκεί έξω...
Καλά ντάξει αυτό για το ντογκο όντως έπρεπε να το είχα ρωτήσει αλλά δεν είχα την ψυχραιμία. Όσο για την αμφίβολη σεξουαλικότητα του σκύλου.... μάλλον έχουν δίκιο. Από μικρός όταν ξάπλωνε έσπαγε το καρπό του. Μας έστελνε σημάδια και δεν το βλέπαμε. Ευτυχώς μας το είπαν αυτοί χθες και μας το επιβεβαίωσαν.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Θα μου ανοίξεις τη πόρτα ή θα περιμένουμε να βγάλεις φωτογραφία? 20160921_165253.jpg

Έτσι για αυτούς που λένε ότι σκύλοι και γάτες δεν πανε μαζί (η γάτα είναι αδέσποτη μανούλα)
IMG-20160830-WA0007.jpg Έτσι βγάζαμε τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριουIMG-20160829-WA0006.jpg

20160919_170339.jpg
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Θα μου ανοίξεις τη πόρτα ή θα περιμένουμε να βγάλεις φωτογραφία? View attachment 59752

Έτσι για αυτούς που λένε ότι σκύλοι και γάτες δεν πανε μαζί (η γάτα είναι αδέσποτη μανούλα)
View attachment 59753 Έτσι βγάζαμε τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριουView attachment 59754

View attachment 59755

ο νεαρος εξελισσεται σε επαγγελματια μοντελο...ευγε...

ο δικος μου στο κομματι φωτογραφιας χαρακτηριζεται ως τιτανιο πουστρακι...στηνεται κυριος,ετοιμαζει το θυμα την φωτογραφικη,διαφραγματα,ταχυτητες,εστιαζει και με το που εχει δωσει ο εγκεφαλος την εντολη στο δακτυλο να πατησει το κουμπι,γυρναει ο τυπος το κεφαλι , ή αλλαζει σταση και η φωτογραφια αχρηστευεται...

το συγκεκριμενο συμβαινει 9 στις 10 φορες κατι που με εχει κανει να αρχισω να πιστευω οτι ο καραγκιοζης με εμπαιζει συνειδητα...:LOL:
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Λοιπόν όποιος μπορεί λίγο την βοήθεια σας. Έχω ένα πρόβλημα (ή μάλλον για να ειμαιπρι ακριβής δεν ξέρω Εάν είναι ποβλημα) με τον μικρό.

Τον μικρό τον πήραμε τον Απρίλιο οπότε και δεν άργησαν να έρθουν οι καλοκαιρινές διακοπές οπότε δεν έχει Μάθει να είναι μόνος του. Όχι, το σκυλι δεν έχει άγχος αποχωρισμού έχει τύχει λόγο ανάγκης ο σκύλος να μείνει 4 ώρες σπίτι μονος του και δεν εκανε το παραμικρο. Γενικα το να φυγουμε δεν ειναι προβλημα.

Αυτό το διάστημα λοιπόν ασχολήθηκε πάρα πολύ μαζί του η μεγάλη μου κόρη (17). Έπαιζε μαζί του, τον έβγαζε βόλτες και του έκανε την μικρή "Εκπαίδευση" που εχει (κάτσε, κάτω, μη, έλα, μαζι κλπ) τέλος πάντων να μην τα πολυλογω το σκυλι σαν να έχει πάθει ψιλοεξαρτηση από αυτήν. Και εξηγώ καλύτερα. Ο μικρός ξυπνάει το πρωί. Παρόλο που πηγαίνει και ξυπνάει όλα τα παιδιά πηγαίνει και ξαπλώνει στο δωμάτιό της και δεν φεύγει. Τι για φαγητό τον έχουμε φωνάξει τι για βόλτα, τι έχουν πάει τα Μικρά, ο μικρός ΤΊΠΟΤΑ. Όταν σηκωθεί βέβαια τρέχει αμέσως για παιχνίδια με τα παιδιά. Το πρωι γνωρίζει ότι είμαστε μόνο οι δύο μας οπότε είναι ο συνηθισμένος κλόουν που ξέρω όμως μετά το μεσημέρι που έρχονται τα παιδιά από το σχολείο. Και λόγω πανελληνίων η μεγάλη ή πάει αμέσως για διάβασμα ή φεύγει για φροντιστήριο, ο μικρός γίνεται υποτονικος. Άντε να σηκωθεί να παίξει κάνα 5 λεπτό με τα Μικρά και μετά να ξαναξαπλωσει. Με το που έρθει δε η κόρη μου από το φροντιστήριο κάνει πάρτυ. Την καλωσορίζει με φιλία και αγκαλιές και φεύγει αμέσως μα παίξει με τα Μικρά. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι η κόρη μου έχει φροντιστήρια το απόγευμα και ο μικρός αρνείται να πάει με οποιονδήποτε άλλο βόλτα. Έχουμε καταντήσει να γυρνάει Ή κόρη μου 11 η ώρα από φροντιστήριο και να τον παίρνει για καμία ώρα βόλτα. Μερικές φορές δεν τρώει Εάν δεν είναι το σπίτι. Και να πεις ότι όταν έρχεται ασχολείται μόνο με αυτή να το καταλάβαινα αλλά όχι... μοιάζει σαν να θέλει απλώς να ξέρει που βρίσκεται.
Πείτε μου τι μπορώ να κάνω (Εάν φυσικά χρειάζεται να κάνω κατι). Το να τον βλέπω έτσι τον μικρό στεναχωρεί και εμένα αλλά και ολα μου τα παιδιά. Χωριά που η μεγάλη παραμελεί πολλές φορές το διάβασμα της για το μικρό(αλλά αυτό είναι κάτι που θα κανονίσω εγώ).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.749
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π