Barf vs Ξηρά τροφή..??


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
θα σ συνεστηνα barf apo th στιγμη που διαθετεις τα χρηματα ...και πιο φτηνη ειναι και καλυτερη ποιοτικα απο οποιαδηποτε ξηρα ......ειτε ετοιμη barf ειτε να τη φτιαξεις εσυ ......αν θελεις μπορω να σ φτιαξω και προγραμμα για το σκυλο σ με ακριβεις ποσοτητες .......βλεπετε κανω οτι μπορω να προσηλυτισω και αλλους στο barfodromo ......(y)περα απο την πλακα θα δεις μεγαλη διαφορα και μπραβο σ που ψαχνεσαι

οταν μπορεσεις φτιαξε μου ενα προγραμμα! εχω μπερδευτει παρα πολυ καθομαι και διαβαζω σαν ζαβλακωμενο και νιωθω οτι θα σκασω!!!στο πετ σοπ που παω και αγοραζω orijen εχει barf αλλα οταν τον ρωτησα τι πιστευει οτι ειναι καλυτερο μου ειπε η ξηρα και οτι δεν υπαρχει λογος να αγοραζεις μπαρφ αν το σκυλι σ τρωει την ξηρα..οι γνωστοι μ απο το παρκο τα ταιζουν και μπαρφ και ξηρα σε περιπτωση που τους τελειωσει κατι απο τα 2 να εχει μαθει το σκυλι να τρωει και σκετη ξηρα η σκετο μπαρφ..πολλοι μ λενε να ξεκινησω μπαρφ εφοσον εχει χρονισει ο μικρος...τωρα δινω οριτζεν αλλα μ ειπανε οτι εχει υψηλη πρωτεινη και δεν ειναι καλο γ το κουταβι σε θεμα αναπτυξης...μου ρχεται να τον ταιζω σουβλακια(αλλαδωτα κ αναλατα με πιτα ολικης) :p
 




Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
1 φρατζολα την ημερα να του δινω και ενα μπουκαλι γαλα θα ταν η καλυτερη του...και εγω απο πισω στο ενα χερι με το φτυαρακι κατω απο τον ποπο του και με το αλλο ψεκαζοντας αρωματικο :sick:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
οταν μπορεσεις φτιαξε μου ενα προγραμμα! εχω μπερδευτει παρα πολυ καθομαι και διαβαζω σαν ζαβλακωμενο και νιωθω οτι θα σκασω!!!στο πετ σοπ που παω και αγοραζω orijen εχει barf αλλα οταν τον ρωτησα τι πιστευει οτι ειναι καλυτερο μου ειπε η ξηρα και οτι δεν υπαρχει λογος να αγοραζεις μπαρφ αν το σκυλι σ τρωει την ξηρα..οι γνωστοι μ απο το παρκο τα ταιζουν και μπαρφ και ξηρα σε περιπτωση που τους τελειωσει κατι απο τα 2 να εχει μαθει το σκυλι να τρωει και σκετη ξηρα η σκετο μπαρφ..πολλοι μ λενε να ξεκινησω μπαρφ εφοσον εχει χρονισει ο μικρος...τωρα δινω οριτζεν αλλα μ ειπανε οτι εχει υψηλη πρωτεινη και δεν ειναι καλο γ το κουταβι σε θεμα αναπτυξης...μου ρχεται να τον ταιζω σουβλακια(αλλαδωτα κ αναλατα με πιτα ολικης) :p
Θα προσπαθησω να βοηθησω... Τι θα εκανα εγω:
1) Επειδη ειναι το πρωτο σου κουταβι και δεν ξερω τι γνωσεις εχεις για να φτιαξεις μονος σου barf, θα προτεινα να το ταισεις ξηρα μεχρι 1,5 ετος που τελειωνει σχεδον η αναπτυξη του.
2)Θα αλλαζα την οριτζεν και θα επαιρνα αλλη με χαμηλοτερη πρωτεινη. Δεν θα εκανα 852 δοκιμες. Μια ξηρα και τελος μεχρι 1,5 χρονων.
3) Αν τελικα αποφασισεις για barf μετα την αναπτυξη του, φτιαξτην μονος σου. Γιατι να εμπιστευτεις αλλον για κατι τετοιο; Να ξερεις τι βαζεις μεσα ρε παιδι μου...

Οσοι ταιζουμε barf (κ εγω δηλ), δινουμε ξηρα οταν παμε διακοπες που δεν ειναι ευκολο να του φτιαχνουμε φαγητο.

Αμφιβαλλω αν γνωριζουν πολλοι ιδιοκτητες μεγαλοσωμων φυλων τι κακο κανει η υψηλη πρωτεινη στο κουταβι. Η οριτζεν εχει καλα συστατικα, αλλα λογω πρωτεινης δεν θα την προτιμουσα.
Ο πετσοπας ειναι εμπορος. Η δουλεια του ειναι να φερνει εμπορευματα και οτι ζηταει ο πελατης. Δεν εχει ψαχτει για την καθε τροφη που πουλαει. Ελαααααχιστοι το κανουν.

Καθισε κ διαβασε στο φορουμ για barf, για μαγειρευτο και για ξηρα. Εχουμε ατελειωτα θεματα. Εδω εχουμε εκτροφεις, ιδιοκτητες σκυλιων χροοοονια, μελη φιλοζωικων, τρελους, λογικους, κτλ. Μην περιοριζεσαι σε συζητησεις λιγων ατομων του παρκου. Διαβασε κ ενημερωσου. Ετσι θα αποφασισεις.
 


Dogo95

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
141
161
29
Θα προσπαθησω να βοηθησω... Τι θα εκανα εγω:
1) Επειδη ειναι το πρωτο σου κουταβι και δεν ξερω τι γνωσεις εχεις για να φτιαξεις μονος σου barf, θα προτεινα να το ταισεις ξηρα μεχρι 1,5 ετος που τελειωνει σχεδον η αναπτυξη του.
2)Θα αλλαζα την οριτζεν και θα επαιρνα αλλη με χαμηλοτερη πρωτεινη. Δεν θα εκανα 852 δοκιμες. Μια ξηρα και τελος μεχρι 1,5 χρονων.
3) Αν τελικα αποφασισεις για barf μετα την αναπτυξη του, φτιαξτην μονος σου. Γιατι να εμπιστευτεις αλλον για κατι τετοιο; Να ξερεις τι βαζεις μεσα ρε παιδι μου...

Οσοι ταιζουμε barf (κ εγω δηλ), δινουμε ξηρα οταν παμε διακοπες που δεν ειναι ευκολο να του φτιαχνουμε φαγητο.

Αμφιβαλλω αν γνωριζουν πολλοι ιδιοκτητες μεγαλοσωμων φυλων τι κακο κανει η υψηλη πρωτεινη στο κουταβι. Η οριτζεν εχει καλα συστατικα, αλλα λογω πρωτεινης δεν θα την προτιμουσα.
Ο πετσοπας ειναι εμπορος. Η δουλεια του ειναι να φερνει εμπορευματα και οτι ζηταει ο πελατης. Δεν εχει ψαχτει για την καθε τροφη που πουλαει. Ελαααααχιστοι το κανουν.

Καθισε κ διαβασε στο φορουμ για barf, για μαγειρευτο και για ξηρα. Εχουμε ατελειωτα θεματα. Εδω εχουμε εκτροφεις, ιδιοκτητες σκυλιων χροοοονια, μελη φιλοζωικων, τρελους, λογικους, κτλ. Μην περιοριζεσαι σε συζητησεις λιγων ατομων του παρκου. Διαβασε κ ενημερωσου. Ετσι θα αποφασισεις.

το θεμα ειναι οτι διαβαζω εδω μεσα και μπερδευομαι :p γιατι υπαρχουν πολλες αποψεις.. μηπως εχεις να μου συστησεις μια καλη τροφη στα μετρα του μικρου? εστω να παρω για δειγμα...ενας στην σκυλοπαρεα με dogo παιρνει χυμα τροφη και επισηςμου λεει 4 φορες την βδομαδα οτι του δινει οτι φαι τρωει κ αυτος(μαγειρευτο)..αν εχεις ακουσεις για καποια τροφη για μεγαλωσαμα θα με βοηθουσε...για την bosch μου χει πει ενας αλλος οτι ειναι ευχαριστημενος(n)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Άσε την μπαρφ προς το παρόν, βρες μια καλή ξηρά, μείνε σε αυτή, μην ακούς τις συμβουλές στα σκυλοπαρκα και ξεκινά να διαβάζεις τα κατάλληλα θέματα στο φόρουμ (έχει θησαυρούς αν το ψαξεις) όπως πχ αυτο
http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-Τι-ταϊζουμε-και-τι-όχι.313/
Γιατί σε βλέπω πολύ μπερδεμένο.
Και όταν νιώσεις έτοιμος ξεκινά μπαρφ.
Ως τότε καλό διάβασμα :)
 
  • Like
Reactions: dnassib


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν δινουμε τροφη χυμα. Μπορει να ειναι φθηνοτερη, αλλα δεν ειναι κ της καλυτερης ποιοτητας. Επισης, τα σακια ειναι ανοιχτα κ η τροφη οξυδωνεται.

Ολοι εχουμε απο μια αποψη. Ψαξε στα θεματα του φορουμ για συστατικα της τροφης και πώς διαλεγουμε μια ξηρα. Να μαθεις να διαβαζεις τις ετικετες των τροφων. Εσυ θα δεις τι θες για το σκυλο σου. Το να σου πω τη γνωμη μου, ειναι αστοχο. Θα βρεθουν αλλοι 10 να προτεινουν αλλη τροφη. Αφιερωσε χρονο να διαβασεις και μετα πηγαινε σε ενα πετ σοπ, διαβασε ετικετες απο καμποσες τροφες, δες οικονομικα τι μπορεις κ διαλεξε αυτη που ταιριαζει. Αυτο που μπορω να σου πω απλα ειναι πρωτο συστατικο να εχει κρεας και οχι καλαμποκι, ρυζι, κτλ και να μην εχει πρωτεινη πανω απο 28-30%.
 


rayngel

Member
24 Ιουλίου 2015
12
9
46
Όντως είναι μπέρδεμα το θέμα αρχικά γιατί ο κάθε ένας θα πει το δικό του , είτε είναι εκτροφέας , ή κτηνίατρος ή κατάστημα κατοικιδίων ή κάτοχος σκύλου.Ο κάθε ένας έχει τη δική του λογική , έχει ακούσει , διαβάσει , μάθει κάτι , εμπιστεύεται κάποιον , έχει κάποια πείρα και κινείται αναλόγως.Ζούμε και σε μια χώρα , όπου γενικώς είμαστε πίσω σε πάρα πολλά πράγματα , έχουμε και μια δυσπιστία στο διαφορετικό , νομίζουμε πολλές φορές πως τα ξέρουμε όλα και περηφανευόμαστε συχνά για το πως ασχολούμαστε ή τι ταίζουμε τον σκύλο μας , πιστεύοντας πως κάνουμε το καλύτερο , ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις πιστεύω , κάνουμε το χειρότερο.Εγώ δεν είμαι ειδικός , έχω σκύλο για πρώτη φορά 1 χρόνο , έχω ακούσει τα χίλια μύρια από εδώ και από εκεί , ο κάθε ένας λέει και το δικό του και μάλιστα το υποστηρίζει στο μέγιστο.Εγώ από όσα έχω μάθει , ρωτήσει , ακούσει , από ειδικούς και μη , βάσει τη λογική αλλά και το πως βλέπω τον σκύλο μου να συμπεριφέρεται , να αναπτύσσεται και να τρώει έχω καταλήξει πως το καλύτερο είναι να δίνεις ωμή τροφή ή μαγειρεμένη και να την φτιάχνεις εσύ.Όμως με τα κατάλληλα συστατικά , όχι όπως κάνουν πολλοί , κοτόπουλο με ρύζι ή μακαρόνια.Αυτό είναι ότι χειρότερο μπορείς να ταίσεις.Ο σκύλος έχει ανάγκη από κρέας , έχει όμως ανάγκη και από τις κατάλληλες βιταμίνες.Έτσι ή βρίσκεις από ειδικό κατάλληλες συνταγές , ή αγοράζεις έτοιμη barf ψάχνοντας καλά , την οποία μπορείς και να τη μαγειρεύεις για λίγο με σκέτο νερό , αν και είναι καλύτερα να τα τρώει ωμά , ώστε να πάρει όλα τα συστατικά που πρέπει στο μέγιστο.Μετά είναι οι ξηρές (τις οποίες προσωπικά δεν προτιμώ) , οι οποίες απαραιτήτως όχι χύμα και να είναι όσο καλύτερη ποιότητα γίνεται , χωρίς σιτηρά , καλαμπόκι , ρύζι κλπ , με πρώτο συστατικό το κρέας και όχι με πολύ υψηλή πρωτεϊνη , αυτή είναι για άλλες χώρες με πιο ψυχρό κλίμα , δεν κάνουν για τους σκύλους μας.Η ξηρά το κατανοώ έχει μεγάλη ευκολία , αλλά έχει περάσει τρομερή επεξεργασία , με ότι αυτό συνεπάγεται , έτσι δεν διατηρούνται τα θρεπτικά συστατικά και οι βιταμίνες όπως πρέπει , με τίποτα.Όσο καλύτερη τροφή δίνουμε τόσο πιο υγιής θα είναι ο σκύλος μακροπρόθεσμα , θα αναπτύσσεται σωστά και θα ζήσει περισσότερο , απλά τα πράγματα.Το μια ξηρά , μια barf , τελείως λάθος , ταλαιπωρείται άδικα το έντερο ειδικά του σκύλου.Η το ένα ή το άλλο.Καλό είναι να δίνουμε στον σκύλο μας ότι χρειάζεται και πρέπει και όχι ότι μας βολεύει.Και στις ξηρές , τα super premium κλπ είναι παραμύθια , είναι απλές τροφές , πολλές φτιάχνονται από ίδια εργοστάσια και πλασάρονται με μικρές αλλαγές και άλλη συσκευασία,εταιρεία.Ότι περισσεύει από τα τρόφιμα που προορίζονται για άνθρωπο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) , δίνονται στη βιομηχανία του σκύλου.Το ιδανικό είναι να φτιάχνεις εσύ την τροφή , ωμή ή μαγειρευτή , ακολουθώντας σωστές οδηγίες.Ψάξε το αρκετά το θέμα , υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο ίντερνετ και μην παρασέρνεσαι ακούγοντας κάποιον που λέει , εγώ ταίζω την τάδε τροφή και είμαι ευχαριστημένος.Ευχαριστημένος από τι , από ότι δεν τον πειράζει και τα κακά είναι κανονικά ? Ωραίο επιχείρημα.Και εμείς αν φάμε κάτι και δεν μας πειράζει , τότε οκ τρώμε σούπερ.Δεν είναι έτσι.Θα ακούσεις πολλά , πρέπει να τα φιλτράρεις και να καταλήξεις μόνος σου σε συμπέρασμα , χρησιμοποιώντας πάντα την λογική σου , συνδυάζοντας απόψεις από ειδικούς και γνώστες και παρακολουθώντας τον σκύλο σου.Θα την βρεις την άκρη.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Καλημέρα και από εμένα, ασχολούμαι με την barf εδώ και 1 χρόνο και μόνο θετικά μπορώ να πω..
Αν και ακόμα ψάχνομαι στο θέμα γνώσης..

Εγώ τι κάνω μέχρι τώρα.

Εγώ ταιζω 2 φορές την μέρα πρωί - βράδυ

Αγοράζω το φαγητό που θα χρειαστεί για μια περίοδο 3 βδομαδων με 1 μήνα και ακολούθως κανω τα εξής..

Μιλάμε για μέτριο σκύλο κοντα στα 7κιλα

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
* αγοράζω 2 κοτόπουλα ψάχνω για τα ποιο μεγάλα, να ειναι 2,5 - 3 κιλά και λέω στον κρεοπωλη να μου ξεκοκαλισει τα κοτόπουλα και μετα να μου τα κόψει σουβλάκι..

Οτι μείνει από αυτά δλδ κόκαλα, τρανα, συκώτι, καρδιά, εντωσθια, λίπος, πετσα, τα βάζω σε μηχανή του κιμά και τα αλαιθω, και τα προσθέτω στο σουβλάκι κοτόπουλο και τα κάνω 1 μείγμα, όπου το χωριζω σε μερίδες και μετά στην κατάψυξη

Απο τον κρεοπωλη αγοράζω ακομα χύμα Λαιμους κοτόπουλου, φταιρουγες, εντωσθια και συκώτι, οπου και αυτά γίνονται μερίδες σε σακουλάκια, ξεχωριστά το ενα από το άλλο..

ΑΛΛΑ ΚΡΈΑΤΑ
Στα άλλα κρέατα δίνω
* βοδινό κομμένο σε σουβλάκι
* αρνισιο κομμένο σε σουβλάκι
* ψάρι συνήθως σαρδελα φρέσκια
* αν βρω κουνέλι, αν και δεν της αρέσει

ΣΑΛΑΤΙΚΟ
Κάνω ενα μείγμα από Μαρούλι, καροτο, μηλο, αχλάδι, μπρόκολο, αγγούρι, κολοκύθα, σπανάκι, λίγη βρωμη, κιτρινοριζα, κάποιες φορές λινοσπορο αλεσμενο και χόρτα εποχης..
Ολα αυτά μπολτοποιουνται και γίνονται 1 μείγμα, χωρίζονται σε μερίδες και μετά κατάψυξη..

"ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ"
*αυγο 1 φορά την βδομαδα
* γιαούρτι κατσίκισιο 1 φορά την βδομάδα
* λινελαιο ή ελαιολαδο ΠΑΝΤΑ με το σαλατικο ή και καποιες φορές με το κρέας
* φρούτα αν τρώω και εγώ.

Το πρόγραμμα μου για 15 μέρες πάει ως εξής (ας υποθέσουμε 30 μερίδες)

*10 Μεριδες κοτόπουλο + κοκαλο (λαιμό ή φταιρουγα) λιγο ελαιόλαδο
*10 Μεριδες κοτόπουλο + μερίδα σαλατικο (το μείγμα μας) παντα λαδι
* 4 Μεριδες κόκκινο κρέας (βοδινό ή αρνί)
* 1 μεριδα ψάρι
* 1 μερίδα εντωσθια
* 1 μερίδα συκώτι
*** αν έχω κουνέλι θα δώσω 3-4 Μεριδες αλλιώς το σπαζω στα υπόλοιπα...
Συμπληρώματικα δίνω 1 αυγό την βδομάδα και λίγο γιαούρτι...

Αυτό ακολουθώ εγώ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος..
Έχω βέβαια ενα θαμα με πτώση της τριχας, αλλά ο γιατρός μου είπε οτι είναι από την ζέστη...

Και πάμε στις ερωτήσεις..

1. Πώς βλέπετε την διατροφή μου? Που έχει έλλειψης??

2. Διάβασα στις έτοιμες barf υο ποιο κάτω στα συστατικά..
Συστατικά : κοτόπουλο 75% , συκωτάκια-καρδιές πουλερικών 5% , λαχανικά 15% (αντίδια 10% , καρότα 5% ), γαλακτοκομικά 4,5% (αυγά 2,5% , γιαούρτι 2% ) , λινέλαιο 0.5%

Πώς γίνεται να βάζουν ωμο αυγο γιαούρτι στο μείγμα τους στην κατάψυξη, και όταν το ξεπαγωσει ο πελάτης να μην έχει χαλάσει και να βρωμισει??
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πλακα μας κανεις; Σουπερ ειναι η διατροφη που του κανεις!

Οταν ξεπαγωνεις την αγοραστη barf, την τρωει αμεσως το σκυλι, κ δεν προλαβαινει να χαλασει.
 


Gkontos10

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2015
154
21
37
Αρα θα μπορούσα να προσθέσω στο μείγμα σαλατικων μου και εγώ αυγά και γιαούρτι,και να μην εχω πρόβλημα???

Για να ξεπαγωσει η μερίδα εγώ απλά την αφήνω έξω από το ψυγείο το βράδυ.και το πρωί σερβιρω και η υπολοιπη ξανα στο ψυγείο
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν σε φοβιζει η καταψυξη των γαλακτοκομικων, μπορεις οταν ξεπαγωνεις τα σαλατικα, πριν του τα σερβιρεις, να βαλεις το γιαουρτι ή το αυγο ή οτι αλλο θες.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
καλησπερα σας!!εχω συζητησει με υποστηρικτες και των δυο επιλογων.και της barf και της ξηρας.διαβασα και εδω σχετικα,τις αποψεις των μελων,δεν μπορω να αποφασισω τι ειναι καλυτερο τελικα.στον δικο μου δινω εξ αρχης ξηρα,δεν εχω δοκιμασει ποτε barf.με τον εκπαιδευτη μας που το συζητησα,μου ειπε πως ναι,η barf ειναι σωστη τροφη,μπορει και πιο καλη απο ξηρα.αλλα αυτο που εμποδιζει τον ιδιο να δωσει στη δικια του σκυλιτσα,ειναι το οτι η barf εχει αρχισει να διαδιδεται μονο τα τελευταια λιγα σχετικα χρονια και δεν εχει δει σκυλια σε μεγαλη ηλικια τα οποια να τρεφονται μονο με barf απο την αρχη,απο κουταβια.δηλαδη δεν εχει δει τα αποτελεσματα της τροφης μακροχρονια.γιατι η σωστη διατροφη θα αποδειχθει αν οντως ειναι σωστη οταν ενας σκυλος θα μεγαλωσει αρκετα,δεν θα ειναι αντικειμενικη η εικονα του μονο τη στιγμη εκεινη.φανταζομαι,ετσι οπως το σκεφτομαι,πως εχει καποιο δικιο.εχετε να πειτε κατι πανω σε αυτο το θεμα???κουβεντα να γινεται και να μαθαινουμε κιολας!
Mακροχρονια?εγω ταιζω 5 χρονια,αλλα ξερω κ σκυλους που τρωνε 8 κ δεκα χρονια..
Δεν χρειαζεται να σου πω σε τι κατασταση ειναι;)
 


Ksp

Member
6 Μαϊου 2016
16
41
39
Καλημέρα, έχω ένα pincher στην οποία εδώ και 10 μέρες τρωει barf, μέχρι τώρα τις έδινα ξηρά αλλά το τελευταιο διάστημα ούτε να την μυρισει έτσι αποφάσισα να πάμε στο ωμό!
Όλα μέχρι στιγμής πάνε καλά είναι έτοιμη να μπει στην κατάψυξη και να φαει οτι υπάρχει το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τα κακά της είναι πολύ λίγα σε σχέση με πριν και αυξήθηκαν και οι φορές!
Εμφανισιακά δείχνουν μια χαρά αλλά σαν ποσότητα μου φαίνονται λίγα...
Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλημέρα, έχω ένα pincher στην οποία εδώ και 10 μέρες τρωει barf, μέχρι τώρα τις έδινα ξηρά αλλά το τελευταιο διάστημα ούτε να την μυρισει έτσι αποφάσισα να πάμε στο ωμό!
Όλα μέχρι στιγμής πάνε καλά είναι έτοιμη να μπει στην κατάψυξη και να φαει οτι υπάρχει το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τα κακά της είναι πολύ λίγα σε σχέση με πριν και αυξήθηκαν και οι φορές!
Εμφανισιακά δείχνουν μια χαρά αλλά σαν ποσότητα μου φαίνονται λίγα...
Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος?
ειναι απολυττος λογικο- το κρεας και τα κοκαλλα αφομοιονται σε πολυ μεγαλητερο βαθμο απο το σανο ( καλαμποκι και αλλα τετοια καλα!) που εχουν οι ξερες!
 


Ksp

Member
6 Μαϊου 2016
16
41
39
Κι εγώ βλέπω ότι πάει πολύ καλά αν και την κτηνιατρό μου δεν την βρίσκει σύμφωνη...
Αλλά αφού συμφωνεί η Κίρα δε με νοιάζει!
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Nα πω πως κ εγω εδω κ 1 χρονο δινω μπαρφ στη σκυλιτσα μας κ μονο θετικα μπορω να πω
Καταρχας στις αρχες παιδευτικαμε αρκετα οντας μαθημενη σε βραστο κοτοπουλο..στον μηνα ομως την εμαθε!
Εγω του δινω ετοιμη καλης ποιοτητας (ισως τη καλυτερη επειτα απο προσωπικη ερευνα) χωρις γαλακτομικα,ερχεται με διαφορα συμπληρωματα μεσα οπως κουρκουμα,ινδ. καρυδα,λιναροσπορο κ.α. και εννοειται λαχανικα κ΄φρουτα
Στα θετικα που βλεπω μεχρι στιγμης:
Απαλο τριχωμα που ειναι λες κ το καναμε μπανιο
Κακα σφιχτα,οχι απιστευτες ποσοτητες χωρις δυσαρεστες οσμες.
Καμια διαροια,εμετικους εδω κ 1 χρονο!

Να πω για οσους το σκεφτονται για μπαρφ, ΠΟΤΕ να μην ακουσουν κτηνιατρους και μαγαζατορες σε αυτο το θεμα.
Μονο προσωπικη ερευνα στο ιντερνετ και εστω ενα μικρο διαστημα δοκιμης.
Οι περισσοτεροι γιατροι εμπορευονται ή χορηγουνται απο μεγαλες εταιριες ξηρων τροφων
Για τον μαγαζατορα που μπορει να εχει κ μπαρφ προφανως θα σου πει να παρεις τη ξηρα οντας πιο κερδοφορα για αυτον.
 




VasiaNoam

Member
13 Ιανουαρίου 2017
11
3
32
Πολυ ωραια αναλυση ripper .......barf και εγω θα δωσω .....εχω ετοιμασει μεριδες για τους δυο πρωτους μηνες του κουταβου ( τα κρεατα που θα δωσω κοτοπουλο γαλοπουλα αρνι κουνελι μοσχαρι ) 500 γρ στη δικη μου περιπτωση την μερα καθως θα ναι λιγο πιο μικρος ...επισης θα του δινω αποξηραμενο κρεας που εχω φτιαξει ο ιδιος για την εκπαιδευση ........η αληθεια ειναι οτι διαθετω επαγγελματικη κρεατομηχανη και μεσα σε3 ωρες τα ετοιμασα και τα συσκευασα ολα .....με βοηθησε παρα πολυ .......στην περιπτωση που θελησετε να τη φτιαξετε εσεις και εχετε οποιαδηποτε απορια χαρα μου θα ειναι να απαντησω ....αν παλι οχι η ετοιμη barf ειναι απειρως απειρως απειρως καλυτερη απο την καλυτερη ξηρα τροφη ........
Καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρον που η προετοιμασία της τροφής γίνεται από σένα! Τις συνταγές για τις αναλογίες που τις βρήκες? Μήπως θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε αυτό το κομμάτι? Ευχαριστώ!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρον που η προετοιμασία της τροφής γίνεται από σένα! Τις συνταγές για τις αναλογίες που τις βρήκες? Μήπως θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε αυτό το κομμάτι? Ευχαριστώ!
Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-biologically-appropriate-raw-food.118/

Και εδώ:

http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-συνοπτικά-για-αρχάριους.18966/
Μπορείς να βρεις κι άλλα χρησιμοποιώντας την αναζήτησηsketch-1484318805413.png



Υ.γ. Σε λίγο, κι εγώ η ίδια θα με περνάω για botάκι...
 
  • Like
Reactions: Elrandir and spyv