Παραπαει πια!!


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
όχι εγώ δεν είπα πουθενά να μην παίζεις έντονα και δυνατά είπα να παίζεις ήρεμα και χωρίς να χρησιμοποιείς το σώμα και την φωνή,
Το "μη εντονα και δυνατα" δεν σημαινει "ηρεμα";

Οσον αφορα το σωμα κ τη φωνη κ εγω το ιδιο ειπα. Παιχνιδια διαφορετικα που δεν εχουν να κανουν με ανταγωνισμο με τον ιδιοκτητη. Εννοουσα με το σωμα.

Τι να πω. Μαλλον δεν τα περιγραφω κατανοητα...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Οσον αφορα το σωμα κ τη φωνη κ εγω το ιδιο ειπα. Παιχνιδια διαφορετικα που δεν εχουν να κανουν με ανταγωνισμο με τον ιδιοκτητη. Εννοουσα με το σωμα.
.
η @vek δεν λεει οτι βγαζεις το ταγκ επειδη εχει επαφη με το σωσμα και ειναι δυνατο παιχνιδι.
λεει μικρες κινησεις,ηρεμες χωρις πολλα πολλα μεχρι να καταλαβει το σκλι πως θελουμε/πρεπει να παιζει.
φτιαχνει την βαση και μετα παει και στα σκληρα
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
η @vek δεν λεει οτι βγαζεις το ταγκ επειδη εχει επαφη με το σωσμα και ειναι δυνατο παιχνιδι.
λεει μικρες κινησεις,ηρεμες χωρις πολλα πολλα μεχρι να καταλαβει το σκλι πως θελουμε/πρεπει να παιζει.
φτιαχνει την βαση και μετα παει και στα σκληρα
τσ λέω ότι παίζεις με το αντικείμενο χωρίς να ανεβάζεις τον σκύλο με την φωνή και με το σώμα αλλά το αντικείμενο δεν ειναι πεθαμένο ειναι έντονο και ζωηρό και τραβάς και κοντράρεις και του το δίνεις και ξαναπαίζεις όσο έντονα αντέχει ο σκύλος και τον φέρνεις και πάνω σου και από όλα αλλά το θήραμα ειναι το αντικείμενο όχι εσύ
Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιώς
στο μυαλο μου ειναι απλό παίζεις μέσα στους κανόνες ευχαριστιέσαι όσο αντέχεις δεν παίζεις σταματάω αλλά για να καταλάβει αυτό θα πρέπει να μην είσαι εσύ το θήραμα.
:(μαλλον κατι δεν γράφω σωστά
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το βασικο προβλημα σε καθε τετοιου ειδους συζητηση ειναι το εξης...

ξεκινωντας με ενα δεδομενο,μπορουμε πανω του να στηριξουμε ολοκληρη επιχειρηματολογια, καθως και ευλογο αντιλογο...

μπορουμε να συζηταμε επι ωρες για τον καλυτερο τροπο με τον οποιο ενας γαιδαρος μπορει να ελιχθει πετωντας αναμεσα σε δεντρα...ο ενας θα πιασει μαζες και αδρανειακα φορτια,ο αλλος βαρομετρικες πιεσεις και θερμα-ψυχρα ρευματα αερος και πως αυτα αλληλεπιδρουν στην πτητικη ικανοτητα του γαιδαρου και ο τριτος θα πιασει ρευστομηχανικη και πως αυτη σχετιζεται με την αεροδυναμικη...

καλιστα μπορει ολοι να εχουν λογικα επιχειρηματα και να προκυψει ενας ουσιαστικος διαλογος...

ολη αυτη η συζητηση ομως εχει οριστει πανω σε ενα λανθασμενο αρχικο δεδομενο το οποιο ειναι οτι ο γαιδαρος πεταει...

οταν λοιπον αυτος που εχει ορισει το συγκεκριμενο λανθασμενο δεδομενο αδυνατει,η δεν θελει να αντιληφθει το σφαλμα του,τοτε οποιοσδηποτε περαιτερω διαλογος ειναι απολυτως περιττος...
 


Vasilis back

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
50
33
43
Καλησπερα!!!:LOL:

Εχω ενα ημιαιμο πιτ-μπουλ ηλικιας 8 μηνων και 15 κιλων..Ηταν 4 μηνων οταν το αποκτησα...
Το προβλημα ειναι το κουταβισιο δαγκωμα,το οποιο εχει αρχισει να παιρνει διαστασεις,και νομιζω οτι πρεπει να το διορθωσω,γιατι φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα στο μελλον..
(εψαξα και αλλα θεματα,δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην περιπτωση)

Ολα τα κουταβια δαγκωνουν οταν παιζουν..Αλλα ο Οσκαρ το παρακανει..Δεν δαγκωνει απλως χερια,και πατζακια..Κυριολεκτικα πηδαει πανω σου επιμονα,και δαγκωνει χερια,ποδια,ρουχα,κοιλια,τα παντα..Επισης οταν παιζουμε,που του πεταω μπαλακια και διαφορα παιχνιδια,πολλες φορες τα αφηνει και ερχεται σε εμενα..
Δεν φαινεται να το κανει με επιθετικες προθεσεις,κουναει την ουρα του,ειναι γενικα πολυ φιλικος με ολους..

Να σημειωσω οτι αυτο το κανει μονο οταν ειναι στο σπιτι..Στη βολτα ποτε,ουτε σε εμενα ουτε στους αλλους..Οταν δει καποιον απλα πηδαει πανω του χωρις δαγκωματα,απλα επειδη ειναι λιγο αγαρμπος δεν τον αφηνω..:p
Καλησπέρα, έχω ένα σταφ μπουλ τεριε ο δικός μου έκανε ακριβως τα ίδια που γράφεις πλέον είναι 1 έτους.Η γνώμες είναι πολλές στο φόρουμ εγώ προσωπικά επειδή δεν την πάλευα άλλο τον φώναξα αρκετές φορές και κατάλαβε επίσης του έδινα ένα παιχνίδι στο στόμα,σιγά σιγά το σταμάτησε . προσπάθησε να επιβληθείς απέναντι του και μην τον λυπάσαι και πολύ χωρίς φυσικά να τον χτυπήσεις.Είμαι ο μόνος στην οικογένεια που είναι αυστηρώς μαζί του αλλά όταν λείπω έστω και μια ώρα κάνει τούμπες από τι χαρά του και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ειδικός ούτε εκπαιδευτής απλά σου λέω την γνώμη μου καλή επιτυχία
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Γραφουμε ορισμους κριτικης σκεψης οι οποιοι ειναι στηριγμενοι κ γραφονται αποκλειστικα για τον ανθρωπο κ μετα εγω κανω λαθος συγκρισεις;

Μαλλον ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβετε στο πνευμα το οποιο μιλαω. Να το παμε πιο πρακτικα;

Απαντησα στον θεματοθετη με ποιο τροπο θα αντιμετωπισει, ισως, το προβλημα του κ απο αυτο βγηκε το συμπερασμα οτι κατεβαζω τον σκυλο.

Περιγραψτε λοιπον ποιος ειναι ο τροπος που ο ιδιοκτητης μπορει να αντιμετωπισει το προβλημα του χωρις να κατεβασει τον σκυλο. Θα με ενδιεφερε κ εμενα πολυ.

Αυτο ειναι πιο βοηθητικο απο θεωριες.
οι ορισμοι ηταν για να καταλαβουμε τι ακριβως σημαινουν οι λεξεις και οτι δεν γινεται να χρησιμοποιηθουν στα σκυλια.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Πολυ στην μόδα εγινε το "κατέβασμα" τον τελευταιο καιρο εδω μεσα:love:
Ειναι που ειναι κατεβασμενα τα σκυλια μερικων φυλων που δεν πρεπει...ποσο κατω δλδ να παει απλα για να εχει καποιος την ρατσα που του αρεσει?Βγαινει και σε λουτρινο...

Στον φιλο τωρα που ανοιξε το θεμα,και η δικη μου αποψη ειναι να κανει οτι ειπε η @vek
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
τσ λέω ότι παίζεις με το αντικείμενο χωρίς να ανεβάζεις τον σκύλο με την φωνή και με το σώμα αλλά το αντικείμενο δεν ειναι πεθαμένο ειναι έντονο και ζωηρό και τραβάς και κοντράρεις και του το δίνεις και ξαναπαίζεις όσο έντονα αντέχει ο σκύλος και τον φέρνεις και πάνω σου και από όλα αλλά το θήραμα ειναι το αντικείμενο όχι εσύ
Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιώς
στο μυαλο μου ειναι απλό παίζεις μέσα στους κανόνες ευχαριστιέσαι όσο αντέχεις δεν παίζεις σταματάω αλλά για να καταλάβει αυτό θα πρέπει να μην είσαι εσύ το θήραμα.
:(μαλλον κατι δεν γράφω σωστά
Καταλαβα τι εννοεις. Ο δικος μου σκυλος, ακομα κ οταν εκανα αυτο, στην αρχη επιανε το αντικειμενο κ μετα εβαζε στοχο το χερι μου. Αγρια. Δεν πα να σταματουσα το παιχνιδι κ ολα τα σχετικα. Καθε φορα τα ιδια. Εχει να κανει με τον σκυλο.

Ηρεμησα λοιπον τα πραγματα, διαλεξαμε αλλα παιχνιδια, συνεχισαμε εκπαιδευση, "ξεχασε" να πιανει το χερι μου. Οταν μετα απο καιρο ξαναπαιξαμε ταγκ κ ολα τα αλλα, ο σκυλος καταενθουσιαστηκε! Η διαφορα ηταν οτι πλεον δεν ειχε στοχο εμενα, αλλα το αντικειμενο. Πλεον παιζουμε οσο εντονα κ αγρια αντεχουμε. Αν τωρα αυτο ειναι κατεβασμα, δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο...