Μπορεί να απαγορευτει ο σκυλος σε δημόσιο χώρο;


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τον τελευταιο καιρό ο δήμος τοποθέτησε ταμπελες σε διάφορα σημεία, μεταξύ των οποίων και σε ένα παρκάκι-πλατεία όπου συνήθως είναι γεμάτο παιδιά και σκυλιά με διάφορες κουλές απαγορεύσεις, όπως μπάλα, ποδήλατο και σκύλους. Είναι δημόσιος, μη περιφραγμένος χώρος. Προς το παρόν, τις ταμπέλες τις έχουν γράψει όλοι, και για τα τρία θέματα. Ξέρει κανείς αν είναι νόμιμη μία τέτοια απαγόρευση; Από οσο καταλαβαίνω το νόμο, όχι;
 




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Από συζητήσεις γύρω στο παραπάνω θέμα έχω καταλάβει ότι κακώς τοποθετούνται αυτές οι πινακίδες (κάτι σαν τ καταστατικό τς πολυκατοικίας). Ο νόμος είναι αυτός που καθορίζει αν επιτρέπεται ή όχι
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εφόσον ο νόμος δεν απαγορεύει την είσοδο/παραμονή σκύλων με οδηγό σε δημόσιους χώρους (αν θυμάμαι καλά μόνη εξαίρεση είναι οι παιδικές χαρές), οι πινακίδες αυτές είναι παράνομες. Συχνά αναφέρουν είτε παλιότερους νόμους που έχουν πλέον αντικατασταθεί, είτε αποφάσεις δημοτικών συμβουλίων που δεν έχουν ισχύ έναντι κρατικών νόμων.
 








Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Αυτές οι πινακίδες ειναι οτι χειρότερο...οι περισσότερες είναι παράνομες...Τις κοτσαρουν κάτι καλοί άνθρωποι για να έχουν το δημόσιο παρκο για πάρτυ τους, όπως το γουστάρουν. ..
 
  • Like
Reactions: nfeel




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ευχαριστώ :)
Υπάρχει μία ξινισμένη κυρία η οποία έχει στο παρελθόν απειλείσει να φωνάξει την αστυνομία γιατί καθόμασταν (μονο ενήλικες και χωρίς κατοικίδια) στα σκαλιά ενός ηρώου (και φαντάζομαι ο πισινός μας μαγάριζε το χώρο), οπότε το έχω σίγουρο ότι θα φωνάξει τώρα και για τα σκυλιά αν κρίνω από το πώς τα κοιτάει, να είμαι τουλάχιστον προετοιμασμένη τι να απαντήσω
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ευχαριστώ :)
Υπάρχει μία ξινισμένη κυρία η οποία έχει στο παρελθόν απειλείσει να φωνάξει την αστυνομία γιατί καθόμασταν (μονο ενήλικες και χωρίς κατοικίδια) στα σκαλιά ενός ηρώου (και φαντάζομαι ο πισινός μας μαγάριζε το χώρο), οπότε το έχω σίγουρο ότι θα φωνάξει τώρα και για τα σκυλιά αν κρίνω από το πώς τα κοιτάει, να είμαι τουλάχιστον προετοιμασμένη τι να απαντήσω
το Ηρώον ήταν σαν αυτό στο χωριό μου με ένα πουλί ? ή κάποιος ήρωας ? :rolleyes:
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
το Ηρώον ήταν σαν αυτό στο χωριό μου με ένα πουλί ? ή κάποιος ήρωας ? :rolleyes:
Ειναι κατι σαν πολλά σκαλιά, ένα ακαθόριστο πράγμα σε μία στήλη στο κέντρο, μπορεί και πουλί τώρα που το λες, και μάλλον κάποτε έγραφε και κάτι απο κάτω (ονόματα ηρώων ίσως) που πλέον δε διαβάζονται.
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αχά ! πουλί και Ήρωες... ενδιαφέρον.. αν θέλεις, μπορείς να πεις την περιοχή, να δώ αν είναι σαν του χωριού μου.. thanx (sorry για το σχεδόν οφ τόπικ), αλλά και να δω αν είναι αυτό που φαντάζομαι και τον ''λόγο'' ;) που η κυρία '' φώναξε'' :X3:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Υπάρχει μία ξινισμένη κυρία η οποία έχει στο παρελθόν απειλείσει να φωνάξει την αστυνομία γιατί καθόμασταν (μονο ενήλικες και χωρίς κατοικίδια) στα σκαλιά ενός ηρώου (και φαντάζομαι ο πισινός μας μαγάριζε το χώρο), οπότε το έχω σίγουρο ότι θα φωνάξει τώρα και για τα σκυλιά αν κρίνω από το πώς τα κοιτάει, να είμαι τουλάχιστον προετοιμασμένη τι να απαντήσω
Tο να μην αραζεις στα σκαλια ενος ηρώου ειναι θεμα σεβασμου σε αυτους που έδωσαν την ζωή τους για να εισαι ελευθερη!
Το να το χλευαζεις κι όλας λεγοντας «φανταζομαι ότι ο πισινος μας μαγάριζε το χώρο» χειροτερευει τα πραγματα, δεν τα δικαιολογει.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Το να κάθεσαι με την παρέα σου κ να τα λες στα σκαλιά ενός μνημείου δε σημαίνει ασέβεια.Εάν είναι ευπρεπής η παρουσία στο χώρο,μάλλον θα χαιρόταν η ψυχή του θανόντος να μιλάνε κ να γελάνε,νέοι άνθρωποι,υπό τη σκιά του ηρώου του.

Ασέβεια είναι αυτό που γίνεται στο άγαλμα του Κωνσταντίνου πχ,στο Πεδίον του Άρεως.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf