Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κοιτα να δεις...ο ψυχακιας δεν σωζεται...το μονο που μπορει να κανει ειναι να διαχειριστει την φρικη του σε εναν βαθμο ετσι ωστε να μην πηδηξει απο κανα παραθυρο...

εγω ημουν αυτος που σου ειπε να μην πας στον συγκεκριμενο εφ οσον δεν σε ηθελε παρουσα...πηγες ομως,κατι που ειναι σεβαστο και αποδεκτο...εφ οσον λοιπον τον επελεξες αστον να κανει την δουλεια του,οσο καλη η κακη και να ειναι αυτη...δυστυχως,στο μεσοδιαστημα ,οι λεπτομερειες που περιγραφεις δεν λενε απολυτως τιποτα...

μην σε προβληματιζει η συμπεριφορα του ζωου οταν το πας σε αυτον...δεν λεει κατι...μπορει να τον λατρευει,μισει,φοβαται,αδιαφορει...

αυτο που λεει ειναι η συμπεριφορα του ζωου στον χωρο του με τους δικους ανθρωπους,οσφρητικα και οπτικα ερεθισματα και η συμπεριφορα του στην βολτα...

εαν σε αυτες τις περιπτωσεις δεν βλεπεις διαφορα η βλεπεις προς το καλυτερο η χειροτερο,τοτε να ασχοληθεις...και παλι ασε του λιγο χρονο...μην κρινεις απο την μια μερα στην αλλη...

υ.γ. προσωπικα θα ηθελα να συνεχισεις να ασχολεισαι και να μας γραφεις τα κατεβατα με καθε λεπτομερεια,μια και μου ειναι φοβερα απολαυστικο να βλεπω μια γυναικα αγχωμενη να περιγραφει τις λεπτομερειες των προβληματισμων της...μπεσα σου μιλαω...:LOL::LOL::LOL:
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
για την υποτακτικη ουρηση να προσεχετε ποσο τον αφηνετε να ενθουσιαστει οταν θα μπειτε στο σπιτι, οχι πολλες χαρες και τρελες, ψιλοαδιαφορια μεχρι να του περασει η τρελα και μετα παιζουμε..φαση ειναι και περναει.. για ολα τα υπολοιπα τα ειπαμε, εκανες την αρχη οποτε μενεις και περιμενεις
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
rein ....άλλο να τα ζεις και άλλο να τα διαβάζεις!:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
τουλάχιστον έχει ένα σασπενς η ζωή μας!!δε βαριόμαστε βρε αδερφέ!


αυτό το έρμο το κουτάβι πάντως δεν το βλέπω καλά με μένα που μπλεξε....εμ είναι byb εμ το υιοθέτησα εγώ η μουρλή εμ ανησυχώ για 5 δις πράματα...ή που θα τα μαζέψει και θα μας χαιρετήσει ή που θα το ρίξει αυτό στα ψυχοφάρμακα για να μας αντέξει!
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
λοιπόν....θέλω τις γνώμες σας σχετικά με τη χρήση πνίχτη
τα υπέρ και τα κατά...please
σίγουρα κάποιοι θα το θεωρούν αναγκαίο κακό και άλλοι ότι πιο άθλιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις γι αυτό και έχω καταμπερδευτεί

ο μικρός είναι πλέον 6 μηνών και ντιπ για ντιπ κεφάλας
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
ωχ!!
και το φαντάστηκα πως μπορεί να πάει κάπως αλλά σοβαρά χρειάζομαι γνώμες!
και από τις δυο πλευρές

@mareco εσύ τι πιστεύεις?μπορεί να αποφευχθεί ή είναι κάτι απαραίτητο?και πότε πρέπει να καταφεύγουμε στη χρήση του?

πχ σ εμένα που ο μικρός τραβάει υπερβολικά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Πας γυρεύοντας έτσι; :p

Η γνώμη μου είναι, πως θα σου είναι άχρηστος, γιατί δεν έχεις το σθένος, να τον χρησιμοποιήσεις όπως πρέπει. Το αποτέλεσμα θα είναι, να συνεχίσει να σε τραβάει, ίσως ένα τακ λίγο πιο αδύναμα, ενώ εσύ, θα αποκτήσεις συγχρόνως της ταλαιπώρειας σου, τις τύψεις, για το...τι κάνεις στο σκυλί, η κακούργα μάνα!!!

Πιστεύω επίσης, ότι κάνεις μεγάλο λάθος, που μας ρωτάς. Δεν θα βρεις απαντήσεις. Μόνο τσακωμούς. Μόνο με τον εκπαιδευτή σου, να το συζητάς. Εμπιστεύσου τον. Ο πιτσιρής σου, ok...είναι κάπως ζωηρός. Η θα βρεις το σθένος, να κάνεις αυτό που πρέπει ΤΩΡΑ, ή θα το αποδεχθείς, και θα ζήσεις με αυτό και με την ελπίδα, κάποτε...να βελτιωθεί κάπως :)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ο πνιχτης δεν ειναι κατι κακο
η κακη του χρηση ειναι κατι πολυ κακο

συμφωνα με αυτο
πχ σ εμένα που ο μικρός τραβάει υπερβολικά

πως στο εχεις στο μυαλο σου;;οτι θα αυτοδιορθωνετε και δεν θα τραβαει;;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εχει παει ποτε κανεις για τρεξιμο με το σκυλι ; Ή μονο κανετε περιπατους ; Φυσικα δεν μιλαω για μεγαλες αποστασεις ακομα,αλλα εστω για να δειτε αν θα υπαρξει καποια αλλαγη στην συμπεριφορα του,μην ξεχνας οτι μιλαμε για φυλη που θελει αρκετη ασκηση.

20 κιλα για 6 μηνων χασκυ ειναι πολλα ; Γιατι ειδα το προτυπο και αναφερει 20-28.Αλλα θα μου πεις με τετοιο τραβηγμα ολα τα κιλα μυς θα ειναι :ROFLMAO:

Δεν θυμαμαι αν το εχεις αναφερει,του φορας λουρι ή στηθολουρο ;
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ο πνίχτης είναι σαν την κορτιζόνη.Καταπολεμάει το πρόβλημα (ίσως),όχι την αιτία του προβλήματος.

Ο APDT (Association of Professional Dog Trainers https://apdt.com ),που είναι ο μεγαλύτερος σύνδεσμος επαγγελματιών εκπαιδευτών στον κόσμο (κτηνίατροι,συμπεριφοριστές,επαγγελματίες εκπαιδευτές,συγγραφείς σε θέματα κυναγωγίας κλπ),με μεθόδους που διαρκώς εκσυγχρονίζονται και επικαιροποιούνται - συμβουλεύει κατά της χρήσης πνίχτη.


http://www.apdt.co.uk/resources/choke-chain-leaflet




Έχει πολλύ υλικό να διαβάσεις στο διαδίκτυο.Ψάξτο κ αποφάσισε μόνη σου.

 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ο πνιχτης είναι εύκολος , το φοράς και το τραβάς - το χάλτι είναι περίπλοκο .Και επειδή το halti θα σπάει το σβερκο του σκυλου (not):ROFLMAO:
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
sorry μου ξύπνησε από εφιάλτη η μικρή και τώρα ηρέμησε.....

@Beyond Wonderland λοιπόν δεν του φοράω στηθόλουρο αλλά κολάρο γιατί ο εκπαιδευτής θεώρησε πως θα τον κουμαντάρω καλύτερα έτσι
προσωπικά δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό αλλά he is the chief!

για τρέξιμο πηγαίνουμε αλλά με βάζει κάτω γρήγορα....πρέπει να αυξήσω αντοχές για να τον βγάλω πέρα....
συνήθως οι βόλτες μας είναι περπάτημα γρήγορο

η κυρίαρχη ένσταση μου είναι πως πολύ απότομα μπήκαμε στά βαθιά και συζητάμε για πνίχτη.....δηλ εξαντλήσαμε κάθε άλλο τρόπο??

δεν λέω την δουλειά του προφανώς την ξέρει ο άνθρωπος αλλά....
μιλάμε για χάσκι...στη φύση του είναι να τραβά...δεν θέλω να τον μεταλλάξω απλώς να μπορώ να τον βγάζω βόλτα χωρίς να κινδυνεύουμε
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
σου εξήγησε γιατί ? τι είδε και τον έκανε να στο προτείνει ? είχατε μιλήσει να μην φορέσει ?
Το καλύτερο είναι να κάνεις μια συζήτηση μαζί του και να του εξηγήσεις ότι θες να καταλάβεις τον λόγο για να τον δεχτείς.
Εσύ ξεκίνησες τα μαθήματα ? η ακόμα ?
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
ξεκινήσαμε τη Δευτέρα μαζί και κάνουμε κάθε μέρα
επίσης εκτός από το μάθημα βγαίνουμε και μόνοι μας 3 φορές από μισή ώρα για να δουλέψουμε όσα κάναμε

μέχρι τώρα διορθώνα με απότομα τραβήγματα και σήμερα μου έδωσε τον πνίχτη
για να αυξήσει τη διόρθωση μου όπως είπε αφού λόγω σωματότυπου δεν έχω τη δύναμη που πρέπει

πριν λοιπόν μπω στο χορό θέλω να ξέρω με τι παίζω....
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
είσαι έτοιμη να είσαι σταθερή ? γρήγορη ? σωστή στις διορθώσεις σου ?
σου έδειξε ?
αν τον λυπάσαι και αν δεν είσαι γρήγορη , ακριβώς στην σωστή στιγμή και σταθερή απλώς θα τον δυναμώνεις και θα καταλήξεις με ένα σκύλο από αυτούς που βλέπεις να ειναι μισοπνιγμένοι και να συνεχίζουν να σουρνουν τους ιδιοκτήτες τους.
Δεν έχω θέμα με τον πνίχτη πραγματικά, η μόνη μου "επιφύλαξη " είναι αν έχεις την "γνώση" να διορθώσεις τα λάθη που μπορεί να γίνουν από την λάθος διόρθωση.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
όχι φυσικά και δεν του είπα τίποτα
τον πήρα μου έδειξε πως μπαίνει και τον δοκίμασα στην επιστροφή σπίτι δηλαδή μέχρι να στρίψουμε
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
δηλαδή @vek θέλει τρόπο ο χειρισμός του?
και όριο στη χρήση του?

επίσης δε κατάλαβα το "σωστή στις διορθώσεις"
δηλαδή ποια θεωρείται λάθος διόρθωση?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
όχι φυσικά και δεν του είπα τίποτα
τον πήρα μου έδειξε πως μπαίνει και τον δοκίμασα στην επιστροφή σπίτι δηλαδή μέχρι να στρίψουμε
κακως...θα πρεπε ετσι ωστε να το εχει στο μυαλο του και να σκεφτεται εναλλακτικες...

εαν αποφασισεις να μην τον χρησιμοποιησεις και του το θεσεις ξαφνικα απο το πουθενα δεν νομιζω να κανει καλο στην συνεργασια σας, διοτι θα θεωρησει οτι δεν τον εμπιστευεσαι και παραλληλα θα αντιληφθει οτι παιρνεις και γνωμες τριτων, κατι που ειναι ακομη χειροτερο...

οπως σου ειχα πει στην αρχη,ειτε τον εμπιστευεσαι και κανεις οτι σου λεει χωρις να τον αμφισβητεις (εφ οσον φυσικα δεν σου λεει κατι πολυ τραβηγμενο) ,ειτε δεν τον εμπιστευεσαι και σταματας την συνεργασια...

πιστεψε με, δεν βοηθαει καθολου οτ τροπος που το αντιμετωπιζεις ουτε εσενα ουτε τον φριντομακο, διοτι ακομη κι αν χρησιμοποιησεις τον πνιχτη, η οτι αλλο σου προτεινει που σου φαινεται καπως, θα το κανεις με επιφυλαξεις κατι που σημαινει οτι δεν θα το κανεις οπως πρεπει...

συν τοις αλλοις,οτιδηποτε αρνητικο διαβασεις εδω μεσα αναφορικα με την τεχνικη του συγκεριμενου θα σε κανει να μπερδευτεις ακομη περισσοτερο...

υ.γ.το παραπανω ειναι καλοπροαιρετο και αμιγως συμβουλευτικο...καμια σχεση με δηκτικοτητα η κριση της αντιμετωπισης σου...καθενας λειτουργει οπως αισθανεται...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf