Μετά από άσκηση κάνει εμετο


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Πρόκειται για επτά μηνών κουτάβι ροττβαιλερ.
Όλα ξεκίνησαν όταν έπαθε γαστρεντιριτιδα πριν δεν ειχε κανένα θεμα.
Τώρα έχει συνέλθει από την γαστρεντιριτιδα αλλά με το που θα πιει νερό ή φάει αμέσως όταν γυρίσουμε σπίτι απο βολτα-ασκηση θα κάνει εμετό το ότι ήπιε ή έφαγε.
Γιατί τώρα κάνει εμετό ενώ πριν δεν είχαμε πρόβλημα;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Γιατί πιθανότατα είνια ερεθισμένο το στομάχι του . Θα περιμένεις να ηρεμεί και μετά θα τον αφήνεις να πίνει νερό και να τρώει. Μίλα με τον γιατρό γιατί μπορεί να εξελιχθεί άσχημα.
 






rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε να κάνω ότι μου είπατε παραπάνω και εάν τυχών κάνει εμετό στα καλά καθούμενα τότε θα κάνουμε γενική εξέταση αίματος και βιοχημικη εξέταση στα ζωτικά όργανα.
Επίσης μου είπε πως είναι πρόβλημα ότι κατεβάζει την τροφή αμασητη και καλό θα ήταν να αλλάξω το μέγεθος της κροκέτας.
Τώρα την δίνω ACANA puppy large breed και σκέφτομαι να την αλλάξω σε FARMINA ND puppy large breed που έχει μεγαλύτερη κροκετα.

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ θερμά χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές σας
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Επίσης μου είπε πως είναι πρόβλημα ότι κατεβάζει την τροφή αμασητη και καλό θα ήταν να αλλάξω το μέγεθος της κροκέτας.
Όσον αφορά αυτό, μπορείς να του δίνεις για κάποιο διάστημα το φαγητό λίγο-λίγο από το χέρι ή να αγοράσεις υπερυψωμένα μπολ.:)
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Όσον αφορά αυτό, μπορείς να του δίνεις για κάποιο διάστημα το φαγητό λίγο-λίγο από το χέρι ή να αγοράσεις υπερυψωμένα μπολ.:)
Εχω δοκιμάσει και τους δύο τρόπους πάλι αμασητη την κατεβάζει.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα ροτ,οσα τεσπα γνωριζω εγω,βαζω μεσα κ την δικια μου,ειναι τερμα κοιλιοδουλα...
ενα πρωι ξυπνησα επειδη την ακουσα να κανει εμετο...ειχε βγαλει ακεραιο ενα κοκκαλο τουλαχιστον 7-8 εκατοστα...πως το καταπιε κ πως το εβγαλε κ πως το ξαναεφαγε (οταν πηγα να παρω χαρτι να μαζεψω) ιδεα δεν εχω...ΔΕΝ μασαει,ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ!(εκτος αμα της δωσεις κατι που της φαινεται περιεργο,πχ ψωμι,εκει μασαει κανα 3λεπτο)
Οσον αφορα τωρα τα μεγαλοσωμα,αυτο που ξερω εγω κ τηρω ευλαβικα οτι 1 ωρα πριν 1 ωρα μετα απο βολτα/ασκηση/παιχνιδι ΔΕΝ κανει ουτε να εχουν φαει ουτε να εχουν πιει.
Επισης εμετο εκανε (κ γενικοτερα εχω ακουσει οτι πολλα το κανουν) εαν ειχαν περασει πολλες ωρες αναμεσα στα γευματα της,τωρα την εχω στον νου μου κ τρωει το στανταρ της ανα 12ωρο (κ της δινω κ στο ενδιαμεσο κανα μεζεκλικι επειδη με ριχνει...)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κ εμετο να μην εκανε το σκυλι, σε μεγαλοσωμες ρατσες οπως του σκυλου σου, δεν δινουμε νερο ή φαγητο πριν ή μετα την ασκηση ή οταν ειναι λαχανιασμενο. Υπαρχει ο κινδυνος συστροφης στομαχου. Κινδυνευει ο σκυλος να πεθανει μεσα σε λιγη ωρα. Δεν ειπε τιποτα ο κτηνιατρος γι' αυτο;
 








noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για το υπερυψωμένο μπωλ είχα διαβάσει ότι αυξάνει τελικά τον κίνδυνο συστροφής. Μπορείς να του βάλεις κάποιο εμπόδιο μέσα, όπως πχ ένα μπαλάκι ή κάτι σχετικό που θα τον αναγκάσει να κόβει ταχύτητα. Και όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα μέλη και ο γιατρός τηρείς ευλαβικά το μια ώρα πριν και μια ώρα μετά την άσκηση ούτε φαγητό ούτε νερό να ηρεμήσει το στομάχι.
 








mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Για τ τροφή δοκίμασε ν τ δίνεις μουσκεμένη
Τις περισσότερες τροφές δεν κάνει να τις μουσκεύεις εκτος αν αναγράφεται στην συσκευασία... εμπεριέχουν ένα συστατικό που δεν θυμάμαι πως λέγεται...
 
  • Like
Reactions: bat-iris




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Σήμερα την τα ίσα και ήπιε νερό μετά από 30' αφού γυρίσαμε και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ΑΛΛΆ την τροφή της όσο μεγαλώνει ηλικιακά τόσο ποιο λαίμαργα τρώει σαν να την πιάνει κατοχικό σύνδρομο.
Από δευτέρα θα πάρω ενώ μπολ αργού ταισματος.
Γνωρίζετε εάν η farmina nd low grain maxi puppy έχει ποιο μεγάλη κροκετα από την acana puppy large breed ?
 
  • Like
Reactions: mariakala


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Απ΄όσο θυμάμαι έχει. Αρκεί να της κάτσει και καλά. Εμάς μας βοήθησε το "εμπόδιο" στο πιάτο - της έβαζα ένα μπαλάκι στο κέντρο και άρχισε να τρώει πιο αργά.