Φιλοζωία στο σχολείο (λέμε τώρα...)


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πριν λίγο έπεσα τυχαία πάνω στο συγκεκριμένο αρθράκι... Ως γνωστόν η φιλοζωική παιδεία δε μας περισσεύει σε αυτήν τη χώρα και πολύ συχνά, ειδικά στην επαρχία συναντάς παιδιά που δεν έχουν σεβασμό προς τα ζώα ή τουλάχιστον προς τα ζώα που δεν "προσφέρουν" κάτι πέρα από την συντροφιά τους.
Δεν έχω δει το υλικό αλλά θα το κατεβάσω και μακάρι να υπάρξουν πολλοί συνάδελφοι που θα το χρησιμοποιήσουν.




https://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/i-filozoia-kai-episima-os-drasi-sta-sholeia-zitiste-yliko
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Θεωρώ πολύ θετικό ως κίνηση κ έστω τ υλικό ν μην είναι τ αναμενόμενο, θ γίνεται συζήτηση έστω. Ανυπομονώ ν ακούσω τς εντυπώσεις σου @myEnzo
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Μακαρι...μπορει να μην ειναι ιδανικο και μπορει να μην φανουν βραχυπροθεσμα τρομερα αποτελεσματα, αλλα εστω σε πρωτη φαση θα υπαρχει συζητηση και η γενικη ιδεα του θεματος...

(Δεν ειμαι σιγουρη αλλα καπου ειχα ακουσει οτι θα μπει κανονικα η φιλοζωια ως μαθημα στο σχολικο προγραμμα...μελλοντικα βεβαια...)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Να σου πω, για μένα που δουλεύω είτε σε ειδικά σχολεία είτε σε γυμνάσια ή λύκεια το καλύτερο είναι τα υλοποιήσεις ένα σχετικό πρότζεκτ, όχι το μάθημα. Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση το μάθημα δεν έχει τόση ευελιξία, με τα πρότζεκτ είσαι κι εσύ και τα παιδιά πιο ευέλικτος, το μόνο που σε περιορίζει είναι ο χρόνος κι αυτός πάλι δεν είναι και τόσο περιοριστικός... Πέρσι πχ που δούλευα σε ειδικό σχολείο πήραμε ένα σχετικό πρότζεκτ με άλλους 2 συναδέλφους και μια ομάδα περίπου 12 παιδιών και μπορεί να μην καταφέραμε να κάνουμε όλα όσα θέλαμε (υπάρχει ομάδα στην πόλη που κάνει ενημερώσεις και δράσεις φιλοζωικού τύπου σε σχολεία αλλά εμείς δεν προλάβαμε να τους καλέσουμε δυστυχώς) αλλά κάναμε ένα σωρό πράγματα.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Να σου πω, για μένα που δουλεύω είτε σε ειδικά σχολεία είτε σε γυμνάσια ή λύκεια το καλύτερο είναι τα υλοποιήσεις ένα σχετικό πρότζεκτ, όχι το μάθημα. Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση το μάθημα δεν έχει τόση ευελιξία, με τα πρότζεκτ είσαι κι εσύ και τα παιδιά πιο ευέλικτος, το μόνο που σε περιορίζει είναι ο χρόνος κι αυτός πάλι δεν είναι και τόσο περιοριστικός... Πέρσι πχ που δούλευα σε ειδικό σχολείο πήραμε ένα σχετικό πρότζεκτ με άλλους 2 συναδέλφους και μια ομάδα περίπου 12 παιδιών και μπορεί να μην καταφέραμε να κάνουμε όλα όσα θέλαμε (υπάρχει ομάδα στην πόλη που κάνει ενημερώσεις και δράσεις φιλοζωικού τύπου σε σχολεία αλλά εμείς δεν προλάβαμε να τους καλέσουμε δυστυχώς) αλλά κάναμε ένα σωρό πράγματα.
Ναι, βεβαια συμφωνω...δεν ειπα οτι θεωρω το να γινει μαθημα ιδανικο, απλα ενημερωσα σχετικα με μια πληροφορια που ακουσα...

Ξερεις τι...εγω το σκεφτομαι βαζοντας τον εαυτο μου στη θεση του μαθητη, σκεπτομενη τι θα μου αρεσε καλυτερα (τις εχω και σχετικα προσφατες τις αναμνησεις και τις εμπειριες των μαθητικων μου χρονων :p ). Οπως και να το κανουμε, το μαθημα αποτελει μια ρουτινα και ενα σταθερο μοτιβο (ισως με ελαφρες παραλλαγες αν ο δασκαλος εχει ορεξη να το παει και λιγο παραπερα) που συνηθως κουραζει τους μαθητες: Κεφαλαιο 1, ταδε περιεχομενο, διαβαζω, μαθαινω και την επομενη μερα παρακατω. Ειναι μονοτονο για τα παιδια που , ως παιδια, εχουν την ορεξη και τη διαθεση, οι οποιες δυστυχως ''τσαλακωνονται'' απο τη βαρετη αυτη ρουτινα που φανταζει (και οντως ειναι) μαρτυρικη. Το προτζεκτ - και μονο στο ακουσμα - ειναι κατι το εξτρα, κατι ενδιαφερον που κεντριζει την προσοχη τους και μπορει ευκολοτερα να συνδυαστει με αναζητηση στο σπιτι για περισσοτρες πληροφοριες, ομαδικη δουλεια (που σιγουρα εχει και την πλακα της,τη χαλαροτητα της & την ευελιξια της) και παρουσιαση στην ταξη. Αυτο κατ' ουσιαν χρειαζονται πιστευω οι μαθητες...το 'κατι' που θα τους προσελκυσει και θα τους ωθησει να ασχοληθουν με την πραγματικη τους ΘΕΛΗΣΗ και οχι επειδη το επιβαλλει το Κεφαλειο 5 και το Κεφαλειο 15. Συν οτι στα πλαισια του νομιζω ειναι εφικτο να προσκληθει πχ καποια φιλοζωικη για ενημερωση και συζητηση με συμμετοχη των μαθητων...
Μονο ο χρονος ειναι αντιπαλος αλλα και παλι, ευρυτερα σε τομεις της ζωης μου, εχω διαπιστωσει πως το ''ποιοτικο'' και το ''ενδιαφερον'' κυλαει γρηγορα, ευχαριστα και καλυπτονται και πολλα περισσοτερα απο αυτο της αγγαρείας...

Υ.Γ. Μπραβο που επενδυεις σε προτζεκτ φιλοζωικης παιδειας και παραγεις τετοιο εργο!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να σε δουν τα παιδια και καλα τυχαια να βαζεις αμπουλα στο σκυλο που μπαινοβγαινει στην αυλη. Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση να φερνεις τα κουταβια που μαζεψες, να τα ταισεις στο διαλειμμα.

Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να βαλεις σκυλο μεσα στην ταξη! Εκει να δεις πώς τα παιδια συμμετεχουν στο μαθημα, πως γινονται εθελοντες σε οτιδηποτε θες να εφαρμοσεις!

Αδεια απο τον διευθυντη και ο σκυλος μεσα!

Φετος θα παμε κ σε καταφυγιο σκυλιων.

Θελω λιγο ακομα να στρωσω τον δικο μου, να δεις για ποτε θα μπει στην ταξη να κανουμε επειδειξη εκπαιδευσης!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να σε δουν τα παιδια και καλα τυχαια να βαζεις αμπουλα στο σκυλο που μπαινοβγαινει στην αυλη. Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση να φερνεις τα κουταβια που μαζεψες, να τα ταισεις στο διαλειμμα.

Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να βαλεις σκυλο μεσα στην ταξη! Εκει να δεις πώς τα παιδια συμμετεχουν στο μαθημα, πως γινονται εθελοντες σε οτιδηποτε θες να εφαρμοσεις!

Αδεια απο τον διευθυντη και ο σκυλος μεσα!

Φετος θα παμε κ σε καταφυγιο σκυλιων.

Θελω λιγο ακομα να στρωσω τον δικο μου, να δεις για ποτε θα μπει στην ταξη να κανουμε επειδειξη εκπαιδευσης!
Έχω μια απορία πραγματικά. Δεν έχει βρεθεί γονιός παιδιού της τάξης σου να κάνει παράπονα; Αν όχι θα μου κάνει πολύ εντύπωση.
Συγχαρητήρια πάντως που κάτω από αντίξοες συνθήκες, γιατί αντίξοες είναι οι συνθήκες παντού αλλά και ειδικά στην επαρχία , κάνεις τον αγώνα που κάνεις με απλή λογική.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@skylakos μ αρεσεις!!!

Παντα θα υπαρχει ο καγκουρογονιος. Χρειαζεται διευθυντης με πεποιθησεις. Θυμαμαι να μου λενε για ενα σχολειο εδω που οργανωσε δραση καθαρισμου και παραπονεθηκαν γονεις με υφος μανταμ σουσου : 'δεν εστειλα εγω το παιδι για να γινει καθαριστριουλα' o_O
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Είναι πολύ σημαντικό οι εκπαιδευτικοί να ενδιαφέρονται και να μεταδίδουν τέτοια μηνύματα στους μαθητές τους.
Υπάρχει και η οργάνωση SAPT hellas, η οποία κάνει βιωματικά σεμινάρια/επισκέψεις στα σχολεία! Έχει άδεια του υπουργείου και οι σκύλοι μπαίνουν κανονικά μέσα στις αίθουσες, χωρίς να μπορεί να πει κανείς τίποτα.
http://sapt.gr/εκστρατεία-ενημέρωσης/
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να σε δουν τα παιδια και καλα τυχαια να βαζεις αμπουλα στο σκυλο που μπαινοβγαινει στην αυλη. Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση να φερνεις τα κουταβια που μαζεψες, να τα ταισεις στο διαλειμμα.

Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να βαλεις σκυλο μεσα στην ταξη! Εκει να δεις πώς τα παιδια συμμετεχουν στο μαθημα, πως γινονται εθελοντες σε οτιδηποτε θες να εφαρμοσεις!

Αδεια απο τον διευθυντη και ο σκυλος μεσα!

Φετος θα παμε κ σε καταφυγιο σκυλιων.

Θελω λιγο ακομα να στρωσω τον δικο μου, να δεις για ποτε θα μπει στην ταξη να κανουμε επειδειξη εκπαιδευσης!
Yπάρχει ενημέρωση και συγκατάθεση των γονιών; Υπάρχει πρόβλεψη για παιδιά που έχουν φοβίες (και ντρέπονται να το αναφέρουν δημοσίως) ή για παιδιά με αλλεργίες;
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα πρωτοβουλία, αλλά πώς εξασφαλίζεις ότι θα είναι μία καλή εμπειρία για όλα τα παιδάκια; Αν π.χ. μου το έκανε αυτό δάσκαλος σε πρώτες τάξεις δημοτικού, παίζει και να μην ξαναπήγαινα σχολείο :(
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πριν κάνεις οποιαδήποτε δράση εντός ή εκτός σχολείου παίρνεις εννοείται εγγράφως άδεια τόσο από τον διευθυντή όσο και από τον κάθε γονιό χωριστά. Φεύγει χαρτί έτοιμο σε κάθε σπίτι και ο κάθε γονιός το συμπληρώνει και το υπογράφει. Αν κάποιος γονιός δεν επιθυμεί το παιδί του να συμμετάσχει στην εκάστοτε δραστηριότητα τότε το παιδί δεν συμμετέχει.
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Οι φοβίες υπάρχουν για να ξεπερνιούνται...ίσα ίσα που τα παιδιά με φοβίες θα έπρεπε σε βάθος χρόνου και με την μεγαλύτερη δυνατή ομαλοτητα και ηρεμία να έρχονται αντιμέτωπα με τον φόβο τους. Στην προκειμένη, τους σκύλους. Κάποια 7χρονα λογικό να τρομάξουν στη θεά ενός 15 κιλού σκύλου ο οποίος παρόλο που για εμάς είναι ένας σχετικό μικρόσωμος, σε ένα παιδάκι φτάνει το ύψος της μέσης. Αργά και σταθερά, ιδανικά με ένα μικρόσωμο (ή και μεσαίο) αλλά πράο και φιλικό σκυλι, κάθε παιδί μπορεί να "μαλακώσει" και να νιώσει ασφάλεια και ζεστασιά κοντά στην σκυλίσια γούνα και μουσούδα! :p

Αν εστω καποια απο τα μαθηματα γινόντουσαν πράξη και δεν περιορίζονταν στα πλαίσια της θεωρίας τα παιδιά θα ήταν πιο ξύπνια και πιο ανοιχτά σαν χαρακτηρες σε νέες εμπειρίες.
Αν υπάρχουν στοκοι αυτοί θα είναι πάντοτε οι γονείς που παρεμποδιζοντας τη συμμετοχή των παιδιών τους σε τέτοια πρότζεκτ, νομίζουν πως τα προστατεύουν...Ενώ στην ουσία το κακο είναι μέσα στον ίδιο τους το μυαλό. Ένα παιδί πάντα ιντριγκαρεται από κάτι νέο ποσό μάλλον σε πολύ μικρή ηλικία (όπως αυτή του Δημοτικου) όπου ακόμα δεν έχει πλασθει ως άτομο. Είναι εύκολο να το προσεγγισεις και να το "σπρωξεις" προς τα ζώα....Και το ίδιο εύκολο να το απομακρύνουν οι "μορφωμενοι" του γονείς...
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να σε δουν τα παιδια και καλα τυχαια να βαζεις αμπουλα στο σκυλο που μπαινοβγαινει στην αυλη. Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση να φερνεις τα κουταβια που μαζεψες, να τα ταισεις στο διαλειμμα.

Δεν υπαρχει καλυτερη ενημερωση απο το να βαλεις σκυλο μεσα στην ταξη! Εκει να δεις πώς τα παιδια συμμετεχουν στο μαθημα, πως γινονται εθελοντες σε οτιδηποτε θες να εφαρμοσεις!

Αδεια απο τον διευθυντη και ο σκυλος μεσα!

Φετος θα παμε κ σε καταφυγιο σκυλιων.

Θελω λιγο ακομα να στρωσω τον δικο μου, να δεις για ποτε θα μπει στην ταξη να κανουμε επειδειξη εκπαιδευσης!
Μπορώ να γίνω ξανά παιδί και να σε έχω δασκάλα;;; :oops::X3::giggle:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
@skylakos μ αρεσεις!!!

Παντα θα υπαρχει ο καγκουρογονιος. Χρειαζεται διευθυντης με πεποιθησεις. Θυμαμαι να μου λενε για ενα σχολειο εδω που οργανωσε δραση καθαρισμου και παραπονεθηκαν γονεις με υφος μανταμ σουσου : 'δεν εστειλα εγω το παιδι για να γινει καθαριστριουλα' o_O
Οι καγκουρογονείς είναι η πλειοψηφία πολύ φοβάμαι! Γι'αυτό και ρώτησα.
Σε κάθε περίπτωση οι δασκάλες με όραμα μπορούν να κάνουν την διαφορά στη συνείδηση του παιδιού και αυτό έχει ΄μεγάλη σημασία.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Εγώ αυτό έχω να πω. Αν θες να αλλάξεις τον κόσμο, πρέπει να χύσεις αίμα. Αν από μικρός έχεις μάθει να μένεις ''στην απ' έξω'', να είσαι αμέτοχος και να μην γνωρίζεις καν την σημασία της συνεισφοράς και του πνεύματος της συλλογικότητας, έτσι θα είσαι μέχρι τέλους εκτός και ΑΝ με κάποιον τρόπο (είτε ξυπνήσεις από μόνος σου είτε σε ξυπνήσουν άλλοι) καταφέρεις να ταρακουνηθείς και μπεις στη δράση... θα ανέχεσαι, θα υπομένεις και θα προσπερνάς καταστάσεις κλείνοντας τα μάτια διότι έτσι σε έμαθαν....να μένεις μακριά προκειμένου να μην λερώσεις τα χρυσαφένια σου χεράκια...

Μια καμπάνια περίθαλψης αστέγων, φροντίδας αδέσποτων, καθαρισμού σκουπιδιών κτλ. με την ενεργό συμμετοχή των παιδιών, έχει και βαθύτερες επιδράσεις στην ψυχική υγεία και γενικότερη ιδεολογία των μαθητών. Διδάσκονται να παλεύουν για να αλλάξουν αυτόν τον κόσμο που δεν τους αρέσει, να προσφέρουν χέρι βοήθειας, να διεκδικούν ένα καλύτερο αύριο... το ότι είναι παιδιά δεν σημαίνει ότι είναι ανίκανα και ότι πρέπει να τα κλείνουμε σε ένα ''προστατευτικό καβούκι'' και να τα περιορίζουμε στην αποστήθιση και στα τεστ. Ίσα-ίσα που τα διαγωνίσματα και τα κατεβατά των αρχαίων και της ιστορίας, δεν προετοίμασαν ποτέ κανένα παιδί για την αληθινή κοινωνία εκεί έξω, παρά μόνο δίδαξαν βαθμοθηρία και σιχαμερό ανταγωνισμό...

Στο μέλλον τέτοια απάθεια εξελίσσεται και πολύ χειρότερα...παιδιά που θα γίνουν σύντομα ενήλικες και θα ανέχονται τα 200 το μήνα, την κακομεταχείριση, την καταπάτηση δικαιωμάτων τους πχ από τον εργοδότη τους κλπ. ...εκεί να δούμε τους ''άξιους γονείς'' που έμαθαν έτσι τα βλαστάρια τους...να δούμε πως θα τα ''ξυπνήσουν'' για να διεκδικήσουν ότι δικαιούνται. Με το καλό στον εργοδότη που δεν θα τους παρέχει ασφάλιση και θα τους δίνει με το έτσι θέλω το πολύ 200 το μήνα, να του δείξουν το απολυτήριο λυκείου με Α'...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πριν κάνεις οποιαδήποτε δράση εντός ή εκτός σχολείου παίρνεις εννοείται εγγράφως άδεια τόσο από τον διευθυντή όσο και από τον κάθε γονιό χωριστά. Φεύγει χαρτί έτοιμο σε κάθε σπίτι και ο κάθε γονιός το συμπληρώνει και το υπογράφει. Αν κάποιος γονιός δεν επιθυμεί το παιδί του να συμμετάσχει στην εκάστοτε δραστηριότητα τότε το παιδί δεν συμμετέχει.
Αυτο ακριβως!


Τα παντα γινονται με συγκαταθεση γονιου, οπως επισης υπαρχει μεγαλη προετοιμασια στα παιδια. Δεν μπαινει απλα ετσι ενας σκυλος στην ταξη.

Πριν 5-6 χρονια αν θυμαμαι καλα, ειχα καλεσει εκπαιδευτρια , φιλη μου κ παλιοτερο μελος του φορουμ , να κανει επιδειξη εκπαιδευσης στην ταξη με τον σκυλο της. 60κ. μουλαρι! Δειξαμε και φωτος απο υπηρεσιες που προσφερουν τα σκυλια, σκυλια κακοποιημενα που αναστηθηκαν με αγαπη,κτλ. Ενω τα παιδια παρακολουθουσαν στον προτζεκτορα, ταυτοχρονα ηταν ξαπλωμενος κ ο σκυλος διπλα της. Μετα βγηκαν κ φωτος 1-1 τα παιδια με τον σκυλο.

Παραδοξως, δεν ειχα κανενα παραπονο απο γονεις, οι οποιοι αρκετοι απο αυτους ειναι βοσκοι, με τις γνωστες πεποιθησεις. Κ να ειχα....τι; Να απαγορευσουν τι; Στο συνταγμα δεν λεει για πολυπλευρη ηθικοπνευματικη(κτλ) αναπτυξη του παιδιου; Ε, αυτο καναμε! ;) Το βιβλιο της Γλωσσας εχει ολοκληρο κεφαλαιο αφιερωμενο στη φροντιδα του κατοικιδιου, πολυ καλογραμμενο. Αραααα......πανω στην υλη δουλευαμε! :p
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το βιβλιο της Γλωσσας εχει ολοκληρο κεφαλαιο αφιερωμενο στη φροντιδα του κατοικιδιου, πολυ καλογραμμενο.
Είτε δεν το θυμάμαι είτε είναι νέα προσθήκη. Που μπορεί να το βρει, να το διαβάσει κανείς;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π