Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ναι θέλει τρόπο ο χειρισμός του , και θέλεις χρόνο και ένα άτομο να σε διορθώνει μέχρι να το κάνεις σωστά,θέλει ταχύτητα στην διόρθωση για να ξαφνιάσεις στον σκύλο και γρήγορο χαλάρωμα και για να μην του κάνεις ζημιά και για του μείνει το ξάφνιασμα χωρίς να μπει στην κόντρα.
Για εμένα θέλει και ένα ήσυχο περιβάλλον τις πρώτες φορές για να μπορείς και εσύ να καταλάβεις το ζητούμενο και αυτός και όχι στον δρόμο.
Αυτά όμως δεν μπορείς να τα καταλάβεις από ένα φόρουμ, θα πρέπει ο εκπαιδευτής σου να έχει τις γνώσεις και την θέληση να στα δείξει. Μάλλον είναι υποχρέωση του να σου εξηγήσει ακριβώς και να είναι εκεί να σε διορθώσει ΄την σωστή στιγμή όταν χρειαστεί.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ο πνίχτης είναι ένα εργαλείο. Και όπως κάθε εργαλείο, αν του κάνεις σωστή χρήση μπορεί να σε βοηθήσει. Αν δεν του κάνεις σωστή χρήση, ή που δεν θα σε βοηθήσει ή που θα δημιουργήσει προβλήματα.

Το να σου δείξει απλά πως να το φορέσεις στο σκύλο (όπως και έκανε από ότι κατάλαβα) δεν είναι αρκετό. Χρειάζεται να σου δείξει τη χρήση του. Διαφορετικά, απλά θα έχεις ένα σκύλο που θα σε τραβάει κι ας τον σφίγγει το αλυσιδάκι..
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
το βασικότερο όλων νομίζω το έχει εντοπίσει ο ρειν
δεν υπάρχει εμπιστοσύνη τουλάχιστον όχι στο βαθμό που πρέπει
από τη μια αναγνωρίζω πως αυτός ως επαγγελματίας ξέρει τι κάνει αλλά από την άλλη αυτά που μου ζητά να κάνω δεν κολλάνε ούτε σε μένα ούτε στον μικρό

και για να γίνει σωστή δουλειά δεν αρκεί να αναγνωρίζεις τις γνώσεις στου άλλου πρέπει να αποδέχεσαι και την ορθότητα τους

θα μου πείτε και με ποια κριτήρια κρίνεις από τη στιγμή που δεν ξέρεις? από τη στιγμή που αυτό είναι το πρώτο σου σκυλί και από εμπειρίες μηδέν?

δεν μ αρέσει το πως είναι ο μικρός όταν είμαστε στο μάθημα
ούτε όταν γυρνάμε σπίτι
βγάζει ένταση και νεύρα πολλά.....δεν μου κολλά καλά η συμπεριφορά του
τον νιώθω άσχημα στρεσαρισμένο

σε ότι αφορά τη ζημιά που μπορεί να κάνει ο πνίχτης .....δηλαδή?τραυματισμό?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ναι μπορεί να προκαλέσει τραυματισμο....
Δεν χρειάζεται να φορα σκετο πνιχτη, υπάρχει η μεθοδος με τα δυο λουρια, που φανταζομαι δεν σου ανέλυσε αφου δεν το αναφερεις...
Απο κει και περα..αν ισχυει αυτο που λες για το σκυλο σου κ το πως ειναι στο μάθημα κ μετά...νομιζω σου δινει ο ίδιος την απάντησή που ψαχνεις...κανεις απο τους δυο σάς δεν εμπιστεύεται το δάσκαλο...αρα;;;;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
η όλη κατάσταση από την αρχή δεν μου έκατσε καλά

προαίσθημα,υπερπροστατευτικότητα,μ@#@κία στον εγκέφαλο.....δεν ξέρω

είμαι και από τη φύση μου υπεραναλυτική δε μπορώ να λειτουργήσω αν δεν καταλαβαίνω το γιατί και το πως
δε μου αρκεί το "έτσι γίνεται" ούτε το "σκύλος είναι όχι παιδί τι θα πάθει?" ή το "άστον να κάνει τη δουλειά του"


ο μικρός βγάζει τρελή ένταση τον ξέρω και τον καταλαβαίνω

επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει....υπάρχει και ο τρόπος με τα καλοπιάσματα και τα μεζεδάκια
εμείς γιατί πήγαμε κατευθείαν στα απότομα? δεν θα ήταν καλύτερο να το ξεκινήσουμε πιο ήπια?
δεν ζήτησα άμεσα αποτελέσματα για να παίξουμε με μεθόδους πιο απότομες
ούτε επιθετικότητα βγάζει για να με ανησυχήσει και να διορθώσω πιο...σκληρά

ασε που στο χαρακτήρα των χάσκι που είναι πιο ξεροκέφαλα (γαϊδούρια ξεσαμάρωτα να πω καλύτερα) πιστεύω πως αποτελέσματα θα είχε το καλόπιασμα και όχι η επιβολή με αυτό τον τρόπο
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
η όλη κατάσταση από την αρχή δεν μου έκατσε καλά

προαίσθημα,υπερπροστατευτικότητα,μ@#@κία στον εγκέφαλο.....δεν ξέρω

είμαι και από τη φύση μου υπεραναλυτική δε μπορώ να λειτουργήσω αν δεν καταλαβαίνω το γιατί και το πως
δε μου αρκεί το "έτσι γίνεται" ούτε το "σκύλος είναι όχι παιδί τι θα πάθει?" ή το "άστον να κάνει τη δουλειά του"


ο μικρός βγάζει τρελή ένταση τον ξέρω και τον καταλαβαίνω

επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει....υπάρχει και ο τρόπος με τα καλοπιάσματα και τα μεζεδάκια
εμείς γιατί πήγαμε κατευθείαν στα απότομα? δεν θα ήταν καλύτερο να το ξεκινήσουμε πιο ήπια?
δεν ζήτησα άμεσα αποτελέσματα για να παίξουμε με μεθόδους πιο απότομες
ούτε επιθετικότητα βγάζει για να με ανησυχήσει και να διορθώσω πιο...σκληρά

ασε που στο χαρακτήρα των χάσκι που είναι πιο ξεροκέφαλα (γαϊδούρια ξεσαμάρωτα να πω καλύτερα) πιστεύω πως αποτελέσματα θα είχε το καλόπιασμα και όχι η επιβολή με αυτό τον τρόπο
κοίτα σε αυτό σε νιώθω γιατί και εγώ το ίδιο είμαι , δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν τα έχω ξεκάθαρα στο κεφάλι μου :)
το πρόβλημα δεν είναι ο πνίχτης , δεν είναι τρόπος , είναι ότι απο την αρχή είχες κενά σε ατό το κομμάτι.
δεν μπορώ να κρίνω αν ο εκπαιδευτής σου είναι καλός , αν έχει διάθεση , αν μπορει ή αν θέλει ,αυτά θα πρέπει να τα δεις ήρεμα μαζί του.
Να κάτσετε να μλήσετε να βρείτε εναν τρόπο που τον καταλαβαίνεις και που θα μπορείς να τον τηρήσεις σωστά και σταθερά.
Αν δεν έχει την διάθεση να σε ακούσει και να σου απαντήσει ακόμα και στις πιο χαζές απορίες σου τότε ψάξε αλλού, αλλά αν δεν έχεις την διάθεση να το ξεκαθαρίσεις τότε η ευθύνη ειναι δική σου .
καλό ξεμπέρδεμα σου εύχομαι :)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εγώ έχω μπερδευτεί... ποσα μαθήματα έχει κάνει? πέραν της εκπαίδευσης κάτσε κάτω ktlp. υπάρχουν θέματα κι αν ναι ποια? Ο εκπαιδευτής πως σου περιγραφει τον σκύλο σου? πως προβλέπει να εξελιχθεί? που σου λέει ότι υστερείς εσύ?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το βασικότερο όλων νομίζω το έχει εντοπίσει ο ρειν
δεν υπάρχει εμπιστοσύνη τουλάχιστον όχι στο βαθμό που πρέπει
από τη μια αναγνωρίζω πως αυτός ως επαγγελματίας ξέρει τι κάνει αλλά από την άλλη αυτά που μου ζητά να κάνω δεν κολλάνε ούτε σε μένα ούτε στον μικρό

και για να γίνει σωστή δουλειά δεν αρκεί να αναγνωρίζεις τις γνώσεις στου άλλου πρέπει να αποδέχεσαι και την ορθότητα τους

θα μου πείτε και με ποια κριτήρια κρίνεις από τη στιγμή που δεν ξέρεις? από τη στιγμή που αυτό είναι το πρώτο σου σκυλί και από εμπειρίες μηδέν?

δεν μ αρέσει το πως είναι ο μικρός όταν είμαστε στο μάθημα
ούτε όταν γυρνάμε σπίτι
βγάζει ένταση και νεύρα πολλά.....δεν μου κολλά καλά η συμπεριφορά του
τον νιώθω άσχημα στρεσαρισμένο

σε ότι αφορά τη ζημιά που μπορεί να κάνει ο πνίχτης .....δηλαδή?τραυματισμό?

το οτι εισαι απειρη στα σκυλια δεν αναιρει, για την ακριβεια, ουτε καν μειωνει την αντιληψη που εχεις για το πως ειναι ο σκυλος σου...εισαι η μονη που μπορει να το κρινει...

εαν λοιπον το σκυλι σου στην καθημερινοτητα σας ειναι "χειροτερο" απο πριν, κοβεις τον εκπαιδευτη...απλο ειναι...οπου "χειροτερο" βαλε το οτιδηποτε συμπεριφορικο οπως υπακοη, χαλαροτητα, διαθεση, φοβο, στρεσσαρισμα...

θα σου πω οτι ελεγα και λεω παντα σε αντιστοιχες περιπτωσεις...

ΠΡΙΝ ξεκινησει ο οποισδηποτε εκπαιδευτικο προγραμμα χρειαζεται να συζητησει εκτενως με τον εκπαιδευτη θετοντας του τα θελω του κι οτι αποριες εχει...

ο εκπαιδευτης απο την πλευρα του πρεπει να ξεκαθαρισει με τον ιδιοκτητη το βαθμο ελευθεριας που θα εχει αναφορικα με την-τις εκπαιδευτικες μεθοδους του και να λυσει οτι αποριες προκυψουν απο την δηλωση αυτων...

με τα παραπανω τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα απο την αρχη και δεν δημιουργουνται ουτε προβληματισμοι, ουτε παρεξηγησεις, ουτε αμφισβητησεις και το μονο που μενει προς κριση ειναι το αποτελεσμα,ειτε προοδευτικο ειτε τελικο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
... λοιπόν δεν του φοράω στηθόλουρο αλλά κολάρο γιατί ο εκπαιδευτής θεώρησε πως θα τον κουμαντάρω καλύτερα έτσι
προσωπικά δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό αλλά he is the chief!
Φυσικά με το κολάρο, κάνεις καλύτερη διόρθωση. Με σαμαράκι, από ελάχιστη, έως καθόλου. Καλά σου λέει!

....υπάρχει και ο τρόπος με τα καλοπιάσματα και τα μεζεδάκια
.
.
.

.....πιστεύω πως αποτελέσματα θα είχε το καλόπιασμα και όχι η επιβολή με αυτό τον τρόπο
Θα σου έλεγα, αν ξέρεις ότι το κουτάβι σου, έχει full food drive και κάνει τα πάντα για φαγητό, να το δοκιμάσεις, αν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα. Δεν μπορώ όμως, να σου πω με σιγουριά, αν η μέθοδος αυτή, διορθώνει/φτιάχνει μόνιμα συμπεριφορές, ή αν απλώς τις ξεπερνάει προσωρινά, στην σκέψη του μεζέ. Δεν ξέρω!
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εγώ έχω μπερδευτεί... ποσα μαθήματα έχει κάνει? πέραν της εκπαίδευσης κάτσε κάτω ktlp. υπάρχουν θέματα κι αν ναι ποια? Ο εκπαιδευτής πως σου περιγραφει τον σκύλο σου? πως προβλέπει να εξελιχθεί? που σου λέει ότι υστερείς εσύ?
ο μικρός ουσιαστικά έκανε κάποια μαθήματα μόνος με τον εκπαιδευτή και την προηγούμενη εβδομάδα καθημερινά και μαζί με μένα

εκτός του τραβήγματος δεν έχουμε άλλο θέμα
ναι κουταβίζει και χαζοφέρνει αλλά μετά από 2 παιδιά και με 1 1/2 χρόνο διαφορά μεταξύ τους σιγά μην ιδρώσει τ αυτί μου
στο σπίτι τον κουμαντάρω μια χαρά
τα προβλήματα ξεκινούν με το που βγαίνει απ την πόρτα και είναι λες και μας έδωσαν σύνθημα για έφοδο να πάρουμε την Τριπολιτσά!

σε ότι αφορά το πως τον βλέπει...."σα χάσκι ξεροκέφαλος και ορμητικός"
επίσης μου είπε πως εγώ κυρίως.... (ε ποιος άλλος θα φταιγε) με το παραχάιδεμα και τις ζουζουνιές τον ανεβάζω και είναι που είναι εκδηλωτικός και παρορμητικός βλέπει και μένα να πετάω σκούφια με το που τον βλέπω και ξεφεύγει....

πως θα εξελιχθεί?εκεί απάντηση δεν πήρα αν και το ρώτησα

στην ουσία τι πιστεύω
κάθε επαγγελματίας έχει τις μεθόδους του...σε κάποιον ταιριάζουν σε άλλον όχι
και βλέπω αντιδράσεις στον μικρό που δε μου κάθονται καλά....

εγώ πχ θα πατούσα στο ότι είναι λιχούδης για να τον χειριστώ αλλά @mareco μπορεί όντως να λειτουργεί ως χαίδεμα και όχι ως λύση
θα το δοκιμάσω όμως
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
το βασικότερο όλων νομίζω το έχει εντοπίσει ο ρειν
δεν υπάρχει εμπιστοσύνη τουλάχιστον όχι στο βαθμό που πρέπει
από τη μια αναγνωρίζω πως αυτός ως επαγγελματίας ξέρει τι κάνει αλλά από την άλλη αυτά που μου ζητά να κάνω δεν κολλάνε ούτε σε μένα ούτε στον μικρό

και για να γίνει σωστή δουλειά δεν αρκεί να αναγνωρίζεις τις γνώσεις στου άλλου πρέπει να αποδέχεσαι και την ορθότητα τους

θα μου πείτε και με ποια κριτήρια κρίνεις από τη στιγμή που δεν ξέρεις? από τη στιγμή που αυτό είναι το πρώτο σου σκυλί και από εμπειρίες μηδέν?

δεν μ αρέσει το πως είναι ο μικρός όταν είμαστε στο μάθημα
ούτε όταν γυρνάμε σπίτι
βγάζει ένταση και νεύρα πολλά.....δεν μου κολλά καλά η συμπεριφορά του
τον νιώθω άσχημα στρεσαρισμένο

σε ότι αφορά τη ζημιά που μπορεί να κάνει ο πνίχτης .....δηλαδή?τραυματισμό?
Mιλάμε για ένα σκύλο και τη συμπεριφορά του και έναν εκπαιδευτή σκύλων. Δε μιλάμε για θρησκεία με μία και μοναδική αλήθεια, ούτε για στρατιωτική πειθαρχία που δε σηκώνει εναλλακτικές. Είσαι ο πελάτης, αυτό που πληρώνεις δε σου ταιριάζει, χαιρετάς και πας αλλού. Αναλύεις υπερβολικά κάτι πάρα πολύ απλό, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Σου κάνει, δεν το ξανασκέφτεσαι. Δε σου κάνει, φεύγεις. Ούτε ο σκύλος θα καταστραφεί αν μείνει ένα διάστημα χωρίς εκπαιδευτή, ούτε κανείς θα σε κακοχαρακτηρίσει, ούτε πρόκειται με όλη την ανάλυση του κόσμου να αλλάξει στυλ ο εκπαιδευτής ή ξαφνικά να αρχίσει να σου αρέσει. Εξάλλου ο καθένας μα έχει τελείως άλλη άποψη για το πώς θέλει το σκύλο του και πώς θέλει να τον εκπαιδεύσει.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει....υπάρχει και ο τρόπος με τα καλοπιάσματα και τα μεζεδάκια
εμείς γιατί πήγαμε κατευθείαν στα απότομα? δεν θα ήταν καλύτερο να το ξεκινήσουμε πιο ήπια?
δεν ζήτησα άμεσα αποτελέσματα για να παίξουμε με μεθόδους πιο απότομες
ούτε επιθετικότητα βγάζει για να με ανησυχήσει και να διορθώσω πιο...σκληρά

ασε που στο χαρακτήρα των χάσκι που είναι πιο ξεροκέφαλα (γαϊδούρια ξεσαμάρωτα να πω καλύτερα) πιστεύω πως αποτελέσματα θα είχε το καλόπιασμα και όχι η επιβολή με αυτό τον τρόπο
αλλο εργαλειο η διορθωση με πνιχτη
αλλο εργαλειο η επιβραβευση με λιχουδια
κανουν ακριβως το αντιθετο πραγμα και συνδεονται μεταξυ τους αρρηκτα
το σκυλι δεν πρεπει μονο να ξερει τι να κανει, πρεπει να ξερει και τι να μην κανει..
ειναι σαν να λες οτι αφου εχει ενα πενταλ το αυτοκινητο μου τι να τα κανω και τα τρια...
δεν ξερω πως να στο απλοποιησω περισσοτερο..
επιμενω ομως οτι το προβλημα το εχεις εσυ με τον εκπαιδευτη και η εμπιστοσυνη που του εχεις και αυτο θα ειναι ενα πραγμα που θα σε φρεναρει παντα και κατ΄επεκταση και το σκυλο σου
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
λοιπόν μετά από μια ολόκληρη μέρα ψαξίματος τη βρήκα την άκρη
(ακολουθεί υπέρτριπλο σεντόνι οπότε sorry...υπομονή)

@genie σε πολλές περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις
υπάρχουν αρκετοί που δε θα φύγουν από μια κατάσταση που τους ενοχλεί σκεπτόμενοι πως αυτός που του καθοδηγεί ξέρει και το καλύτερο...και στο τέλος βρίσκονται χειρότερα απ ότι ξεκίνησαν
επίσης υπάρχει κόσμος που δεν το χει με την αντίδραση...ντρέπεται ή φοβάται

η διαφορά μεταξύ μας ξέρεις ποια είναι?εσύ σβέρκωσες 4μηνο κουτάβι γιατί στο πρότεινε κάποιος από το forum και εγώ που ο Πάπας ο ίδιος (που χει και το αλάθητο:)) να ερχόταν αγκαζέ με το Θεό και να μου το λεγε θα ρωτούσα:
τι είναι το σβέρκωμα, σε τι θα με βοηθήσει, τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει και πάει λέγοντας
(ναι δεν αρνήθηκα ποτέ πως είμαι του γιατρού!)

βέβαια με αυτή τη συμπεριφορά αρκετές φορές δε γίνομαι αρεστή αλλά έχω και τα αντίστοιχα κοχόνες ώστε να μη με νοιάζει και να επιλέγω πάντα αυτό που ΕΓΩ πιστεύω πως μου ταιριάζει

στη συγκεκριμένη περίπτωση με ενοχλούσε η άγνοια μου
μου παρουσιάζονταν τακτικές που δε γνώριζα τα υπέρ και τα κατά και...στην τελική που θα είχαν αντίκτυπο σε κάποιον που υπεραγαπάω τον οποίο και δεν έβλεπα πολύ καλά
ή μάλλον για να ακριβολογήσω τον έβλεπα χάλια!

η @mareco το έθεσε αρκετά σωστά
με τη συζήτηση ουσιαστικά θα έπαιρνα διαφορετικές γνώμες που ίσως και να με μπέρδευαν
από αυτή την κουβέντα όμως εγώ βρήκα τη λύση
οι διαφορετικές γνώμες θα προέρχονταν από άτομα με διαφορετικά σκυλιά-ράτσες και εμπειρίες

όμως το πρόβλημα ήταν πως αντιδρούσε ο μικρός στην όλη διαδικασία
όχι ο έταιρος αγύρτης του ρειν, ούτε ο γκοτζίλα του Κούρου ή το θεοπάλαβο της μαρέκο
(τρελό off topic:απ όλα όσα έχω διαβάσει....αυτό με τα σκυλιά της σχολής τυφλών....όποτε μου ρχεται γελάω σα χαζή...δωστου ένα φιλούνι στη μαυρόμουσούδα;))

οπότε σκέφτηκα να μιλήσω με κάποιον που να ξέρει συγκεκριμένα για τις αντιδράσεις των χασκι
και μίλησα με εκτροφέα

αυτό που γράφετε κατά καιρούς πως οι εκτροφείς λατρεύουν τη φυλή τους.....ε ναι ισχύει!
όχι μόνο με άκουσε όχι μόνο έκανε τις σωστές ερωτήσεις σε σχέση με τη στάση του σώματος του μικρού και το πως λειτουργεί αλλά μου άνοιξε τα μάτια..για πολλά!

τα χάσκι όπως και τα μαλαμουτ (που παίζει να έχει μπασταρδευτεί ο δικός μου) είναι σκυλιά έλξης
όταν λοιπόν εγώ τον βγάζω έξω...από τη φύση του κάνει αυτό που είναι γραμμένο αιώνες τώρα στο DNA του:ΤΡΑΒΑΕΙ
αν εγώ αρχίσω με πνίχτες ή χωρίς να τον τραβάω και να τον διόρθωνω στην ουσία τον μπερδεύω....δεν ξέρει γιατί ενώ κάνει αυτό που "πρέπει να κάνει "διορθώνεται

επίσης η χρήση πνίχτη σε αυτές τις φυλές είναι απλά απαγορευτική
και δύσκολα θα οδηγήσει σε αποτέλεσμα

άρα τι κάνω?πρέπει να τον κάνω να έρθει κοντά μου...
πως? με food drive που είναι ιδιαίτερα ισχυρό στις φυλές αυτές

σύμφωνα με όσα του είπα ο μικρός όχι έχει μόνο μπλοκάρει - μπερδευτεί αλλά επειδή ως φυλή (το μεταφέρω όπως μου το είπε)
"είναι απίστευτα ευαίσθητα και ας μην τους φαίνεται
πολλοί εκπαιδευτές δεν γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες των αρκτικών φυλών και παρερμηνεύουν το πείσμα ως ξεροκεφαλιά
προσπαθούν να την σπάσουν με τη βία και στην ουσία καίνε το ζώο"

μέσα σε όλα όσα είπαμε του μετέφερα και την ένταση που βγάζει ο μικρός, το κατούρημα που γινόταν στις αρχές κτλ
με ρώτησε τι στάση έχει τώρα που πάω και γω μαζί
του περιέγραψα ένα σκηνικό:
προχωράμε στην ευθεία...ο μικρός στη μέση και από τη μια πλευρά ο εκπαιδευτής και από την άλλη εγώ
σε κάποια φάση αλλάζει θέση ο εκπαιδευτής και έρχεται δίπλα μου οπότε είμαι εγώ πλέον στη μέση
ο μικρός καθώς προχωράμε μπαίνει συνέχεια μπροστά μου, κοντεύω να μπουρδουκλωθώ
εγώ νόμιζα πως το έκανε για να πάει κοντά στον εκπαιδευτή και έλεγα μέσα μου
"ρε τον μπαγάσα τόση προσύλωση στο δάσκαλό?"

και τι μου λέει ο εκτροφέας:δεν πήγε να πλησιάσει τον εκπαιδευτή, μπροστά σε σένα έμπαινε για να σε προστατέψει
γιατί στο μυαλό του δεν ξέρει πως τον έχεις πάει εσύ εκεί για εκπαίδευση,δεν του άρεσε αυτό που έζησε, νιώθει απειλούμενος, βλέπει τον άλλο να πάει δίπλα σε σένα και μπαίνει μπροστά (κάνει claim μου είπε)
και ναι βγάζει προστασία στο βαθμό που του ρχεται
γιατί έτσι όπως τον μεγαλώνεις δένεται....και σ αυτό θα πατήσεις για να τον φέρεις κοντά

πέρα από το ότι μου πεσε το σαγόνι...φασκελώθηκα 15 φορές που δε βασίστηκα νωρίτερα στο ρημαδιασμένο το ένστικτο....

οπότε από αύριο πουρνό πουρνό ξεκαθαρίζω πως εγώ δε μπορώ να λειτουργήσω ούτε με πνίχτες ούτε με λοιπές μ@#@κίες και είτε θα το πάμε καραθετικά ή δε θα το πάμε και καθόλου

πάντως μέσα από τη συζήτηση με τον συγκεκριμένο κατάλαβα από πρώτο χέρι τι σημαίνει να ξέρεις πραγματικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ για μια φυλή
πήγαινα να του πω κάτι και ήξερε από πριν τι είχε κάνει ο μικρός....απίστευτο!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
λοιπόν μετά από μια ολόκληρη μέρα ψαξίματος τη βρήκα την άκρη
(ακολουθεί υπέρτριπλο σεντόνι οπότε sorry...υπομονή)

@genie σε πολλές περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις
υπάρχουν αρκετοί που δε θα φύγουν από μια κατάσταση που τους ενοχλεί σκεπτόμενοι πως αυτός που του καθοδηγεί ξέρει και το καλύτερο...και στο τέλος βρίσκονται χειρότερα απ ότι ξεκίνησαν
επίσης υπάρχει κόσμος που δεν το χει με την αντίδραση...ντρέπεται ή φοβάται

η διαφορά μεταξύ μας ξέρεις ποια είναι?εσύ σβέρκωσες 4μηνο κουτάβι γιατί στο πρότεινε κάποιος από το forum και εγώ που ο Πάπας ο ίδιος (που χει και το αλάθητο:)) να ερχόταν αγκαζέ με το Θεό και να μου το λεγε θα ρωτούσα:
τι είναι το σβέρκωμα, σε τι θα με βοηθήσει, τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει και πάει λέγοντας
(ναι δεν αρνήθηκα ποτέ πως είμαι του γιατρού!)

βέβαια με αυτή τη συμπεριφορά αρκετές φορές δε γίνομαι αρεστή αλλά έχω και τα αντίστοιχα κοχόνες ώστε να μη με νοιάζει και να επιλέγω πάντα αυτό που ΕΓΩ πιστεύω πως μου ταιριάζει

στη συγκεκριμένη περίπτωση με ενοχλούσε η άγνοια μου
μου παρουσιάζονταν τακτικές που δε γνώριζα τα υπέρ και τα κατά και...στην τελική που θα είχαν αντίκτυπο σε κάποιον που υπεραγαπάω τον οποίο και δεν έβλεπα πολύ καλά
ή μάλλον για να ακριβολογήσω τον έβλεπα χάλια!

η @mareco το έθεσε αρκετά σωστά
με τη συζήτηση ουσιαστικά θα έπαιρνα διαφορετικές γνώμες που ίσως και να με μπέρδευαν
από αυτή την κουβέντα όμως εγώ βρήκα τη λύση
οι διαφορετικές γνώμες θα προέρχονταν από άτομα με διαφορετικά σκυλιά-ράτσες και εμπειρίες

όμως το πρόβλημα ήταν πως αντιδρούσε ο μικρός στην όλη διαδικασία
όχι ο έταιρος αγύρτης του ρειν, ούτε ο γκοτζίλα του Κούρου ή το θεοπάλαβο της μαρέκο
(τρελό off topic:απ όλα όσα έχω διαβάσει....αυτό με τα σκυλιά της σχολής τυφλών....όποτε μου ρχεται γελάω σα χαζή...δωστου ένα φιλούνι στη μαυρόμουσούδα;))

οπότε σκέφτηκα να μιλήσω με κάποιον που να ξέρει συγκεκριμένα για τις αντιδράσεις των χασκι
και μίλησα με εκτροφέα

αυτό που γράφετε κατά καιρούς πως οι εκτροφείς λατρεύουν τη φυλή τους.....ε ναι ισχύει!
όχι μόνο με άκουσε όχι μόνο έκανε τις σωστές ερωτήσεις σε σχέση με τη στάση του σώματος του μικρού και το πως λειτουργεί αλλά μου άνοιξε τα μάτια..για πολλά!

τα χάσκι όπως και τα μαλαμουτ (που παίζει να έχει μπασταρδευτεί ο δικός μου) είναι σκυλιά έλξης
όταν λοιπόν εγώ τον βγάζω έξω...από τη φύση του κάνει αυτό που είναι γραμμένο αιώνες τώρα στο DNA του:ΤΡΑΒΑΕΙ
αν εγώ αρχίσω με πνίχτες ή χωρίς να τον τραβάω και να τον διόρθωνω στην ουσία τον μπερδεύω....δεν ξέρει γιατί ενώ κάνει αυτό που "πρέπει να κάνει "διορθώνεται

επίσης η χρήση πνίχτη σε αυτές τις φυλές είναι απλά απαγορευτική
και δύσκολα θα οδηγήσει σε αποτέλεσμα

άρα τι κάνω?πρέπει να τον κάνω να έρθει κοντά μου...
πως? με food drive που είναι ιδιαίτερα ισχυρό στις φυλές αυτές

σύμφωνα με όσα του είπα ο μικρός όχι έχει μόνο μπλοκάρει - μπερδευτεί αλλά επειδή ως φυλή (το μεταφέρω όπως μου το είπε)
"είναι απίστευτα ευαίσθητα και ας μην τους φαίνεται
πολλοί εκπαιδευτές δεν γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες των αρκτικών φυλών και παρερμηνεύουν το πείσμα ως ξεροκεφαλιά
προσπαθούν να την σπάσουν με τη βία και στην ουσία καίνε το ζώο"

μέσα σε όλα όσα είπαμε του μετέφερα και την ένταση που βγάζει ο μικρός, το κατούρημα που γινόταν στις αρχές κτλ
με ρώτησε τι στάση έχει τώρα που πάω και γω μαζί
του περιέγραψα ένα σκηνικό:
προχωράμε στην ευθεία...ο μικρός στη μέση και από τη μια πλευρά ο εκπαιδευτής και από την άλλη εγώ
σε κάποια φάση αλλάζει θέση ο εκπαιδευτής και έρχεται δίπλα μου οπότε είμαι εγώ πλέον στη μέση
ο μικρός καθώς προχωράμε μπαίνει συνέχεια μπροστά μου, κοντεύω να μπουρδουκλωθώ
εγώ νόμιζα πως το έκανε για να πάει κοντά στον εκπαιδευτή και έλεγα μέσα μου
"ρε τον μπαγάσα τόση προσύλωση στο δάσκαλό?"

και τι μου λέει ο εκτροφέας:δεν πήγε να πλησιάσει τον εκπαιδευτή, μπροστά σε σένα έμπαινε για να σε προστατέψει
γιατί στο μυαλό του δεν ξέρει πως τον έχεις πάει εσύ εκεί για εκπαίδευση,δεν του άρεσε αυτό που έζησε, νιώθει απειλούμενος, βλέπει τον άλλο να πάει δίπλα σε σένα και μπαίνει μπροστά (κάνει claim μου είπε)
και ναι βγάζει προστασία στο βαθμό που του ρχεται
γιατί έτσι όπως τον μεγαλώνεις δένεται....και σ αυτό θα πατήσεις για να τον φέρεις κοντά

πέρα από το ότι μου πεσε το σαγόνι...φασκελώθηκα 15 φορές που δε βασίστηκα νωρίτερα στο ρημαδιασμένο το ένστικτο....

οπότε από αύριο πουρνό πουρνό ξεκαθαρίζω πως εγώ δε μπορώ να λειτουργήσω ούτε με πνίχτες ούτε με λοιπές μ@#@κίες και είτε θα το πάμε καραθετικά ή δε θα το πάμε και καθόλου

πάντως μέσα από τη συζήτηση με τον συγκεκριμένο κατάλαβα από πρώτο χέρι τι σημαίνει να ξέρεις πραγματικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ για μια φυλή
πήγαινα να του πω κάτι και ήξερε από πριν τι είχε κάνει ο μικρός....απίστευτο!
με ολο το σεβασμο και προσωπικη εκτιμηση αλλα ο εκτροφεας λεει μπουρδες και θα σε βαλει σε μεγαλες περιπετειες, ασε που επειδη ειναι στη φυση του σκυλου μπορει να σε βαλει να αγορασεις ελκυθρο.. :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
...παίζει να μετακομίσεις κιόλας σε καμιά βόρεια χώρα με χιόνι νομάς ζώντας σε ιγκλού!:cautious:

Πολλή θεωρία και όχι άμεσα πιστευτή...κατ'εμέ!

Δεν θα σου πω τι θα κάνεις! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι πολλά σκυλιά εκδηλώνουν τα φυσικά χαρακτηριστικά τους(τράβηγμα,δάγκωμα,ιχνηλασία κτλ κτλ)!
Άλλο αυτό και άλλο η υπακοή!

Σχέση χωρίς επιβράβευση και διόρθωση δεν υπάρχει! Διάλεξε τι θα πάρεις!!!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
λοιπόν μετά από μια ολόκληρη μέρα ψαξίματος τη βρήκα την άκρη
(ακολουθεί υπέρτριπλο σεντόνι οπότε sorry...υπομονή)

@genie σε πολλές περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις
υπάρχουν αρκετοί που δε θα φύγουν από μια κατάσταση που τους ενοχλεί σκεπτόμενοι πως αυτός που του καθοδηγεί ξέρει και το καλύτερο...και στο τέλος βρίσκονται χειρότερα απ ότι ξεκίνησαν
επίσης υπάρχει κόσμος που δεν το χει με την αντίδραση...ντρέπεται ή φοβάται

η διαφορά μεταξύ μας ξέρεις ποια είναι?εσύ σβέρκωσες 4μηνο κουτάβι γιατί στο πρότεινε κάποιος από το forum και εγώ που ο Πάπας ο ίδιος (που χει και το αλάθητο:)) να ερχόταν αγκαζέ με το Θεό και να μου το λεγε θα ρωτούσα:
τι είναι το σβέρκωμα, σε τι θα με βοηθήσει, τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει και πάει λέγοντας
(ναι δεν αρνήθηκα ποτέ πως είμαι του γιατρού!)

βέβαια με αυτή τη συμπεριφορά αρκετές φορές δε γίνομαι αρεστή αλλά έχω και τα αντίστοιχα κοχόνες ώστε να μη με νοιάζει και να επιλέγω πάντα αυτό που ΕΓΩ πιστεύω πως μου ταιριάζει

στη συγκεκριμένη περίπτωση με ενοχλούσε η άγνοια μου
μου παρουσιάζονταν τακτικές που δε γνώριζα τα υπέρ και τα κατά και...στην τελική που θα είχαν αντίκτυπο σε κάποιον που υπεραγαπάω τον οποίο και δεν έβλεπα πολύ καλά
ή μάλλον για να ακριβολογήσω τον έβλεπα χάλια!

η @mareco το έθεσε αρκετά σωστά
με τη συζήτηση ουσιαστικά θα έπαιρνα διαφορετικές γνώμες που ίσως και να με μπέρδευαν
από αυτή την κουβέντα όμως εγώ βρήκα τη λύση
οι διαφορετικές γνώμες θα προέρχονταν από άτομα με διαφορετικά σκυλιά-ράτσες και εμπειρίες

όμως το πρόβλημα ήταν πως αντιδρούσε ο μικρός στην όλη διαδικασία
όχι ο έταιρος αγύρτης του ρειν, ούτε ο γκοτζίλα του Κούρου ή το θεοπάλαβο της μαρέκο
(τρελό off topic:απ όλα όσα έχω διαβάσει....αυτό με τα σκυλιά της σχολής τυφλών....όποτε μου ρχεται γελάω σα χαζή...δωστου ένα φιλούνι στη μαυρόμουσούδα;))

οπότε σκέφτηκα να μιλήσω με κάποιον που να ξέρει συγκεκριμένα για τις αντιδράσεις των χασκι
και μίλησα με εκτροφέα

αυτό που γράφετε κατά καιρούς πως οι εκτροφείς λατρεύουν τη φυλή τους.....ε ναι ισχύει!
όχι μόνο με άκουσε όχι μόνο έκανε τις σωστές ερωτήσεις σε σχέση με τη στάση του σώματος του μικρού και το πως λειτουργεί αλλά μου άνοιξε τα μάτια..για πολλά!

τα χάσκι όπως και τα μαλαμουτ (που παίζει να έχει μπασταρδευτεί ο δικός μου) είναι σκυλιά έλξης
όταν λοιπόν εγώ τον βγάζω έξω...από τη φύση του κάνει αυτό που είναι γραμμένο αιώνες τώρα στο DNA του:ΤΡΑΒΑΕΙ
αν εγώ αρχίσω με πνίχτες ή χωρίς να τον τραβάω και να τον διόρθωνω στην ουσία τον μπερδεύω....δεν ξέρει γιατί ενώ κάνει αυτό που "πρέπει να κάνει "διορθώνεται

επίσης η χρήση πνίχτη σε αυτές τις φυλές είναι απλά απαγορευτική
και δύσκολα θα οδηγήσει σε αποτέλεσμα

άρα τι κάνω?πρέπει να τον κάνω να έρθει κοντά μου...
πως? με food drive που είναι ιδιαίτερα ισχυρό στις φυλές αυτές

σύμφωνα με όσα του είπα ο μικρός όχι έχει μόνο μπλοκάρει - μπερδευτεί αλλά επειδή ως φυλή (το μεταφέρω όπως μου το είπε)
"είναι απίστευτα ευαίσθητα και ας μην τους φαίνεται
πολλοί εκπαιδευτές δεν γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες των αρκτικών φυλών και παρερμηνεύουν το πείσμα ως ξεροκεφαλιά
προσπαθούν να την σπάσουν με τη βία και στην ουσία καίνε το ζώο"

μέσα σε όλα όσα είπαμε του μετέφερα και την ένταση που βγάζει ο μικρός, το κατούρημα που γινόταν στις αρχές κτλ
με ρώτησε τι στάση έχει τώρα που πάω και γω μαζί
του περιέγραψα ένα σκηνικό:
προχωράμε στην ευθεία...ο μικρός στη μέση και από τη μια πλευρά ο εκπαιδευτής και από την άλλη εγώ
σε κάποια φάση αλλάζει θέση ο εκπαιδευτής και έρχεται δίπλα μου οπότε είμαι εγώ πλέον στη μέση
ο μικρός καθώς προχωράμε μπαίνει συνέχεια μπροστά μου, κοντεύω να μπουρδουκλωθώ
εγώ νόμιζα πως το έκανε για να πάει κοντά στον εκπαιδευτή και έλεγα μέσα μου
"ρε τον μπαγάσα τόση προσύλωση στο δάσκαλό?"

και τι μου λέει ο εκτροφέας:δεν πήγε να πλησιάσει τον εκπαιδευτή, μπροστά σε σένα έμπαινε για να σε προστατέψει
γιατί στο μυαλό του δεν ξέρει πως τον έχεις πάει εσύ εκεί για εκπαίδευση,δεν του άρεσε αυτό που έζησε, νιώθει απειλούμενος, βλέπει τον άλλο να πάει δίπλα σε σένα και μπαίνει μπροστά (κάνει claim μου είπε)
και ναι βγάζει προστασία στο βαθμό που του ρχεται
γιατί έτσι όπως τον μεγαλώνεις δένεται....και σ αυτό θα πατήσεις για να τον φέρεις κοντά

πέρα από το ότι μου πεσε το σαγόνι...φασκελώθηκα 15 φορές που δε βασίστηκα νωρίτερα στο ρημαδιασμένο το ένστικτο....

οπότε από αύριο πουρνό πουρνό ξεκαθαρίζω πως εγώ δε μπορώ να λειτουργήσω ούτε με πνίχτες ούτε με λοιπές μ@#@κίες και είτε θα το πάμε καραθετικά ή δε θα το πάμε και καθόλου

πάντως μέσα από τη συζήτηση με τον συγκεκριμένο κατάλαβα από πρώτο χέρι τι σημαίνει να ξέρεις πραγματικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ για μια φυλή
πήγαινα να του πω κάτι και ήξερε από πριν τι είχε κάνει ο μικρός....απίστευτο!

Η ουσία είναι η εξής απλή: ο καθένας μας κρατά τη συμβουλή που θέλει να ακούσει, όχι αυτή που είναι η "σωστή", αν υπάρχει κάτι τέτοιο (και για τον εαυτό μου μιλάω, δεν σε "κατηγορώ"). Θες να αλλάξεις εκπαιδευτή, έχεις όμως και την έννοια του τι είναι το σωστό, οπότε με το πολύ ψάξιμο βρήκες μία πολύπλοκη και εξωτική αιτιολόγηση για να έρθεις σε αντιπαράθεση με τον εκπαιδευτή, που ακούγεται πιο επιστημονική από το "βρε φίλε, δε μου ταιριάζει το στυλ σου, χάρηκα που σε γνώρισα, αλλά ψάχνω κάτι διαφορετικό" ;)
Από εκεί και πέρα, αν ο εκπαιδευτής πετάξει όλα όσα θα ήθελε να κάνει και υποστήριζε και απλά αρχίσει να κάνει ο,τι του λες και από τον πνίχτη το γυρίσει στις λιχουδιές και την ψυχανάλυση της φυλής του σκύλου, προσωπικά θα θεωρούσα ότι κάτι βρωμάει και θα έφευγα.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
τη φάση με το έκληθρο και το ιγκλού την έχω ήδη σκεφτεί:):):);)
απλώς....δε ξέρω τι τέλη θα πληρώνω και προβληματίζομαι

έπειτα στας αρκτικάς χώρας υφίσταται ΕΝΦΙΑ?(μη βάζω ιδέες θα μας φορολογούν και τις σκηνές στα camping!)
γιατί αν δεν....να τα μαζεύω και θα κρατήσω επαφή από κείθε!
 
  • Like
Reactions: genie


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
και για να ξεκαθαρίσω κάτι ώστε να μην παρερμηνευτεί

δεν προσπαθώ να υποστηρίξω κανένα
ούτε τους θετικούς ούτε τους κλασσικούς ούτε τους μοντέρνους

αυτές τις έννοιες μέχρι πριν λίγο καιρό ούτε που τις ήξερα
έναν έρμο κόπρο έχω που τον νοιάζομαι και θέλω να τον εκπαιδεύσω μεν δίχως να τον κάψω δε

αν γι αυτό χρειαζόταν πνίχτης ή πιο αυστηρή εκπαίδευση έγω θα έπαιρνα πρώτη το μαστίγιο

αλλά ο δικός μου χρειάζεται το καρότο
δεν λειτουργούν όλοι το ίδιο
ούτε τα σκυλιά ούτε προφανώς και μεις
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν ξέρω αν πρέπει ένας εκπαιδευτής, να έχει εξειδίκευση, σε κάθε πιθανή φυλή. Η σε κάθε πρόσμιξη φυλών [δύσκολο ε;]. Η σε κάποιες μόνο, και να ασχολείται αποκλειστικά με αυτές. Προφανώς, δεν θα βγάζει έτσι, τα προς το ζειν, άρα μάλλον όχι :rolleyes:

7,5 στα 10 κουτάβια, χρειάζονται μια απλή βασική υπακοή. Τίποτα παραπάνω. Που όμως, ένας νέος ιδιοκτήτης, δεν το έχει. Πολλές φορές, δεν το 'χουν, ούτε και έμπειροι ιδιοκτήτες. Δεν μιλάμε δηλαδή για πυρηνική φυσική. Για 5 απλές εντολές, ώστε να απολαμβάνουν αμφότεροι, κουτάβι και ιδιοκτήτης, την κοινή τους ζωή. Ολοι οι εκπαιδευτές, μπορούν να το παρέχουν αυτό. Δεν γίνεται όμως από την μία μέρα στην άλλη, όποια μέθοδο κι αν χρησιμοποιήσουν. Αυτά όλα, θα τα καταλάβεις σε περίπου 1-2 χρόνια μάλλον. Και τότε, θα γελάς, με το πόσο πελαγώνεις τώρα. Ε...εντάξει, υπάρχουν και 1-2 κουτάβια, που είναι κάπως πιο ζωηρά. Και που μπορεί, να μην ανταποκριθούν ποτέ, η όχι άμεσα, στο 100% της εκπαίδευσης, πάλι από δική μας ευθύνη. Μαθαίνουμε να ζούμε μ'αυτή την μικρή δυσκολία. Πληρώνουμε το τίμημα, του να μην μπορούμε να ανταποκριθούμε στην εκπαίδευσή μας, τον καιρό που έπρεπε. Τώρα δηλαδή, για σένα :)

Συνήθως οι γυναίκες, δεν το 'χουμε με την σωστή διόρθωση. Γιατί, ναι...απαιτείται, σχεδόν πάντα. Είτε λόγω αντίληψης, είτε λόγω σωματικής δύναμης, είτε για συναισθηματικούς λόγους. Τρομάρα μας. Και γι'αυτό μένουμε μ'ένα ζωηρό μπεμπάκι, να μας έχει σήκω/κάτσε, σε όλη την ζωή του. Νομίζω, ότι καλά μας κάνει κιόλας :love:

Θα ήθελα να επαναλάβω την ένστασή μου, στο ότι ρωτάς, πολύ κόσμο. Ακούγεσαι λογικός άνθρωπος, με σωστή αντίληψη και κρίση, και με καλή πρόθεση, απέναντι στον σκύλο. Πάρε τις ανάσες σου, κάνε υπομονή, και μην ρωτάς από δω κι από κει. Κανένας μας, δεν ζει με τον σκύλο. Εσύ μόνο. Ούτε καν, ο εκτροφέας, που μόνο γενικές πληροφορίες μπορεί να σου δώσει, και όχι συγκεκριμένες, για το δικό σου μοναδικό πλάσμα. Εσύ και ο εκπαιδευτής σου, το ζείτε. Πες στον άνθρωπο, για την αντίρρησή σου, για τον πνίχτη. Κόβω τον λαιμό μου, ότι στο πρότεινε, γιατί βλέπει σε σένα, αδυναμία και ανυπομονησία. Δώσε και στους τρεις σας, τον απαιτούμενο χρόνο. Και προχώρα με απλή ειλικρίνεια. Πίστεψέ με, σώζει καταστάσεις :)


* Που το θυμήθηκες καλέ, αυτό με τα labrador; Ρεζίλιιιιιι :oops:
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
και για να ξεκαθαρίσω κάτι ώστε να μην παρερμηνευτεί

δεν προσπαθώ να υποστηρίξω κανένα
ούτε τους θετικούς ούτε τους κλασσικούς ούτε τους μοντέρνους

αυτές τις έννοιες μέχρι πριν λίγο καιρό ούτε που τις ήξερα
έναν έρμο κόπρο έχω που τον νοιάζομαι και θέλω να τον εκπαιδεύσω μεν δίχως να τον κάψω δε

αν γι αυτό χρειαζόταν πνίχτης ή πιο αυστηρή εκπαίδευση έγω θα έπαιρνα πρώτη το μαστίγιο

αλλά ο δικός μου χρειάζεται το καρότο
δεν λειτουργούν όλοι το ίδιο
ούτε τα σκυλιά ούτε προφανώς και μεις
το εαν ο μπεμπης χρειαζεται καροτο η μαστιγιο δεν εισαι σε θεση να το κρινεις...μπορει να το κρινει μονο καποιος που ξερει να "διαβασει" συμπεριφορικα εναν σκυλο κι αυτος ειναι μονο ενας πολυ εμπειρος ιδιοκτητης η ενας σοβαρος εκπαιδευτης...

αυτο που μπορεις να "διαβασεις" εσυ ειναι οτι σου εγραψα και πριν,το εαν δηλαδη ο μικρος ειναι στα καλα του η οχι...

φυσικα, ουσα ιδιοκτητρια, εισαι η μονη που εχει το δικαιωμα να αποφασισει ποια μεθοδος θα ακολουθηθει...καμια σχεση ομως αυτο με δυνατοτητα κρισης επι του αντικειμενου...να το ξεκαθαρισουμε αυτο...


αυτα που σου ειπε ο εκτροφεας δεν τα σχολιαζω καν...

στο θεμα σβερκωματος που ανεφερες,μια κι εγω ημουν αυτος που το προτεινε και φυσικα στεκομαι πισω απο αυτο που εγραψα θα σου πω το εξης απλο...

καμια σκυλα στην φυση δεν καθεται να κανει ψυχογραφημα του κουταβιου της πριν το σβερκωσει...αν το κουταβι μαλακιστει θα το διορθωσει και θα το κανει με γρυλισμα η αν το κουταβι επιμεινει θα το κανει με σβερκωμα-δαγκωμα...παντα ομως...

λιγο γενικοτερα...

το οτι ενα σκυλι σου γυρναει τα ανασκελα σου δινει κοιλιτσα και ειναι πανγλυκο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι δεν θα σου κοψει κομματι εαν του γυρισει το ματι...

ο δικος μου επι παραδειγματι,κανει τα γαλακτομπουρεκα να φαινονται θεοπικρα...θα σε γλυψει μεχρι να λιωσεις και θα κλαιει εαν δεν τον αφηνεις...εαν ομως εσυ παραχαρεις και πας να τον παρεις αγκαλια θα γυρισει και θα σε αρπαξει,κατα βαση απο τον λαιμο...δεν θα σου κανει ζημια,αλλα θα το θυμασαι για παντα...

τα χασκυ και μαλαμιουτ ειναι στο τοπ 5 για τις περισσοτερες θανατηφορες επιθεσεις σε ανθρωπους...ναι ,αυτα τα υπεροχα πανεμορφα "χαζοσκυλα"...ψαξτο αν θες...πολλες οι αναφορες στο διαδικτυο...μια απο αυτες...

http://www.irishexaminer.com/ireland/huskies-among-most-dangerous-dogs-study-shows-191687.html

η προσωπικη μου αποψη ,εφ οσον δεν εχεις καποιο θεμα με τον φριντομ,ειναι οτι δεν χρειαζεσαι εκπαιδευτη...

περαν αυτου,εχεις εκπαιδευτη μεσα στο σπιτι σου... ειχες πει οτι ειναι στρατιωτικος...κατα συνεπεια θα εχει και το posture στρατιωτικου...

ειμαι απολυτως σιγουρος οτι μπροστα του ο φροντιμ βαραει προσοχες...ειδικα εαν τον στραβοκοιταξει, θεωρω οτι ο σκυλος κοιταει τα πατωματα...

παρατηρησε τον αντρα σου..κατ εμε ειναι η καλυτερη εκπαιδευση που θα μπορουσες ποτε να εχεις...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3