κακα παντου


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
Γεια σας εχω ενα πανεμορφο 2 μηνων κουταβακι αμσταφ το εχουμε σε ενα μπαλκονι κλειστο ομως απο παντου , οχι ακριβως μπαλκονι εχει το δικο του μικρο χωρο με το κλουβι του και κατω εχουμε στρωσει χαρτονια και πανω απο τα χαρτωνια εφημεριδες το προβλημα ειναι οτι τα κανει παντου στο χωρο και οπου βρει εκτος απο το κλουβι δοκιμασα πανα αλλα η την εσκιζε η κοιμοταν σε αυτη που και που ρωτησα ενα πετ σοπ και μου λεει ειναι μικρο για να αντιληφθει την μυρωδια της πανας βολτα δεν μπορω να το βγαλω γιατι χρειαζεται εμβολιο ακομα μηπως ειναι κατι ανυσηχητικο? εχετε καποια ιδεα? ευχαριστω προκαταβολικα
 




grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
ναι μεχρι να μεγαλωσει αρκετα ωστε να τον εκπαιδευσω να τα κανει εξω μετα ο χωρος του μπαλκονιου θα χει απλα το κλουβι και θα πηγαινει οποτε θελει
 


wnolga

Member
7 Ιουνίου 2016
15
59
40
Νομίζω οτι του έχεις δημιουργήσει μια τεράστια τουαλέτα με τα χαρτόνια και τις εφημεριδες! περιόρισέ τα κάπως σε μια γωνιά για αρχή!
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
το ψυχουλίνι σου είναι μωρό, έχει ακράτεια και θα τα κάνει παντο, χρειάζεται υπομονή από εσένα και συνεχή επανάληψη στο που μπορεί να κάνει την ανάγκη του. Είναι μέλος της οικογενείας σου, μπορείς να του δώσεις περισσότερο χώρο από απλά το μπαλκόνι και ας είναι χέστης προς το παρόν. :notworthy::notworthy::notworthy:
 


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
τα χαρτονια τα βαζω γιατι μετα στο καθαρισμα στα τσιμεντα ειναι αλλιως κκαι πριν τις εφημεριδες παντου στα χαρτονια τον βαζω στο σπιτι που και που ειχαμε και δυο ατυχηματα....
 


wnolga

Member
7 Ιουνίου 2016
15
59
40
απο προσωπικη εμπειρία πάντως,γιατι και εμεις περιπου 2 μηνων τη βρηκαμε τη δικια μας, σ αυτην την ηλικια κανουν την αναγκη τους παρα πολύ συχνα.εμεις για περιπου 2 βδομαδες την βαζαμε στην πανα μετα απο φαι/νερο, μετα απο το παιχνιδι,μετα απο τον ύπνο(και κατα τη διαρκεια της νυχτας). διαβασε αντιστοιχα θεματα εδω,θα σε κατατοπισουν πολυ!

Υ.Γ. δεν καταλαβα τι εννοεις με το "ανησυχητικο"..τα ατυχηματα δε θα τα γλιτωσεις,ειναι κουταβακι και δεν ελεγχει ακομα την κυστη του! πρεπει να εισαι απο πανω του για καποιον καιρο! να σου ζησει δεν ειπαμε! ανεβασε μας και καμια φωτο!
 
  • Like
Reactions: elverg


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
εγω το βαζω στην πανα αυτο καθεται???.....ναι το χω καταλαβει ειδικα το παρα πολυ συχνα....τι εννοειται και κατα την διαρκεια της νυχτας?......ανυσυχιτικο σε θεμα υγειας...
 


wnolga

Member
7 Ιουνίου 2016
15
59
40
την ξυπναγα κατα τη διαρκεια της νυχτας,την εβγαζα απο το crate και την εβαζα στην πανα της.
τωρα το αν ειναι ανησυχητικο,εξακολουθω να μην καταλαβαινω πως το λες..ανησυχεις που κανει κακα του; αν θεωρεις πως ειναι πολλα η εχουν περιεργη υφη η οτιδηποτε τελος παντων,καλο ειναι να πας στον γιατρο σας να ρωτησεις!
 






Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Είναι ανησυχητικό που ένα μωρό τα κάνει συχνά; Πόσο μάλλον ενώ δεν έχει καταλάβει ακόμα το "πού" τα κάνουμε; Εμένα πάντως όταν ήμουν μωρό, δεν προλάβαιναν να μου αλλάζουν τις πάνες. Η μάνα ακόμα μου το χτυπάει. Μιλάμε για πολύ σκασμένο πιτσιρίκι τρομάρα μου. :D

Επίσης, μιλάμε για χοντρό ή για ψιλό; Αν μιλάμε για ψιλό και κατουράει ανά τακτά χρονικά διαστήματα φυσιολογικότατο είναι. Αν μιλάμε για χοντρό και τα κάνει 7 φορές τη μέρα είναι πολλά (από όσο ξέρω) και καλό είναι να το κοιτάξεις.

Τα κουτάβια συνήθως τα κάνουν λίγο μετά το φαγητό. Συνήθως μέσα στην πρώτη ώρα έχουν ενεργηθεί. Μόλις το βλέπεις ότι μυρίζει γύρω γύρω και παίρνει τη χαρακτηριστική στάση που θέλει να τα κάνει, το βουτάς και το πας στην πάνα. Το ίδιο και με το κατούρημα, αλλά θες πιο γρήγορα αντανακλαστικά και θα αναγκαστείς να το κάνεις περισσότερες φορές. Και μόλις τα καταφέρετε και οι δυο, πολλή επιβράβευση, χάδια κλπ.

Βασικότατη παράμετρος βέβαια, είναι ότι πρέπει να αφιερώσεις χρόνο να το "κυνηγάς" λίγο. Να το παρακολουθείς δηλαδή. Κι αν το κουτάβι τη βγάζει στο μπαλκόνι μόνο του, μη περιμένεις να του έρθει η Θεία Φώτιση και να καταλάβει μόνο του τι πρέπει να κάνει. :)
 
  • Like
Reactions: elverg


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
ευχαριστω πολυ καταλαβα ....αυτο οτι ειναι πολλα θα το κοιταξω σιγουρα...ομως ειχα προσπαθησει και το εβαζα αλλα δεν τα εκανε εφευγε και μετα τα εκανε αλλου οταν τον εβαζα και περιμενα κοιτωντας εφευγε κατω απο τα ποδια μου
 






mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
6-8 φορες
Ναι είναι το διπλάσιο από το κανονικό θαρρώ... Δες αν του δίνεις τις σωστές ποσότητες τις σωστές ώρες . ktlp. Sorry θα ξαναρωτήσω τι το ταΐζεις??? Ίσως η τροφή που δίνεις δημιουργεί κι αυτή με την σειρά της θέμα...
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
δινω τις σωστε ποσοτητες με δωσομετρητη....η τροφη του λεγεται φιτ μιν αλλα πριν αρχισει να κανει πολλα του ειχαμε αλλαξει την τροφη γιατι ειχαμε παραγγειλη 30 κιλα και εχει αργησει η παραγγελια
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Kαι εμενα η μικρη τα κανει 5-7 φορες την ημερα και ο εκτροφεας της μου λεει ειναι φυσιολογικο , τα κοπρανα ειναι σχηματισμενα και σφηκτα , (2,5 μηνων ειναι) , μεχρι τωρα σημερα εχει ενεργηθει ηδη 3 φορες. Εγω εχω μονιμα την μπαλκονοπορτα ανοικτη να πηγαινει να τα κανει εξω οπου και παει , την εχω περιορισμενη σε ενα χωρο 3 μικρων δωματιων , στο μπαλκονι οπου και βγαινει και κανει την αναγκη της οποτε θελει στο δωαμτιο που κοιμομαστε (αν και εχω crate δεν την εχω βαλει μεσα) και εχει προσβαση και στο χωλακι. Οποτε τα κανει εκει που θελεις με γλυκια φωνη και εντονα πες της μπραβο , αν τη δεις να τα κανει καπου που δεν θες πες της ΜΗ (οχι επιθετικα με γκαριδες) και την βαζεις εκει που θες μετα απο 3-4 προσπαθειες θα καταλαβει
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η διόρθωση δεν χρειάζεται!
Να βρίσκετε τρόπους να διαχειρίζεστε σωστά το κουτάβι και μην καίτε την σχέση σας τζάμπα!
Το "μη" εκεί που δεν θέλουμε να τα κάνει μπορείτε να το αποφύγουμε μια χαρούλα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3