Εκπαίδευση....χωρίς εμένα?


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Σε τελική ανάλυση πάντως, το πώς θα συμπεριφερθείς σε ένα σκυλί, ή σου βγαίνει ή δε σου βγαίνει και θα κινηθείς και προς την αντίστοιχη σχολή, εντός κάποιων ορίων. Δηλαδή, αν δεν έχεις αντίρρηση π.χ. με το σβέρκωμα, τον πνίχτη κλπ, αλλά εχεις επιφυλάξεις για το σωστό τρόπο, το ψάχνεις διαφορετικά από την περίπτωση που και η σκέψη σε ανατριχιάζει. Αυτό που σίγουρα αποκλείεται είναι να πείσεις έναν άνθρωπο που δουλεύει με πιο "παραδοσιακές" μεθόδους να το γυρίσει σε αμιγώς θετική εκπαίδευση ή και το αντίθετο προφανώς. Οπότε καταρχήν, αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι εκπαιδευτή, διαλέγεις κάποιον που να σου πάει, και τον αφήνεις να κάνει τη δουλειά του. Τώρα, αν δε βρίσκεις κανένα να κάνει τα πράγματα όπως τα θες, μπαίνεις σε υποψίες μήπως αυτό που γυρεύεις δε γίνεται, αλλά σίγουρα δεν είστε σε τέτοια φάση.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
@Ήρα&Freedom ένα δεν καταλαβαίνω. Εφόσον είσαι τόσο υπεραναλυτική, και καλά κάνεις κατ εμέ , πως εμπιστεύτηκες κάποιον να είναι μόνος του με το κουτάβι σου. Λυπάμαι αλλά όσο και να μου το εξηγήσεις αυτό δεν θα το καταλάβω. Αλλά θα την βρεις την άκρη γιατί το ψάχνεις και νοιάζεσαι.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Μυρτώ....άσε με!αυτοφασκελώνομαι (και αυτομαστιγώνομαι)

νιώθω....πως το πε η Μαρία...κακούργα μάνα!
τεσπα θεωρούσα πως μέσα στον κόσμο δεν πρόκειται να "γίνει"κάτι
όπως και δεν έγινε...οκ?

απλώς αλλιώς λαμβάνει τη διόρθωση ο δικός σου πχ. (στον ταλιμπανάκο σου αναφέρομαι;):love:) αλλιώς ο χαλβάς ο δικός μου αλλιώς ο σκύλος του Στέλιου ή ο Ερμής του Μανώλη...

αυτό που σκέφτομαι είναι πως δεν λειτουργούν όλα σε όλους....
καλό θα ήταν να προσαρμόζονται είτε στον ιδιοκτήτη είτε στο σκύλο
στο βαθμό που είναι εφικτό
 


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
θα σου πω τη γνωμη μου και την εμπειρια μου σχετικα με τον δικο μου εκπαιδευτη.....απο την πρωτη μερα ξεκινησαμε παρεα....τα 3 πρωτα μαθηματα τον χειριζοταν αυτος και μου εξηγουσε γιατι εκανε το καθε τι...απ το 3 μαθημα και μετα μπηκα και εγω στον χειρισμο και πλεον μου εδινε οδηγιες....απ το δευτερο μαθημα χρησιμοποιησαμε πνιχτη...ποτε δεν μπορω να πω οτι το παρακανε....οπως ειπαν και τα παιδια αποτομα τραβηγματα χωρις να του ξεριζωσει το κεφαλι αλλα χωρις και να τον παρακαλαει κι ολας....κατι ενδιαμεσο.....στο τελος καθε μαθηματος ο σκυλος μου επαιζε με το μπαλακι με τον εκπαιδευτη και κοιλιοντουσαν στα πατωματα...ο σκυλος ειναι 8 σχεδον ετων πλεον και απο την εκπαιδευση και μετα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα....οτι ηθελα ρωτουσα απ το τηλεφωνο και ακομα και τωρα τον περνω τηλ αν χρειαστω κατι.....θεωρω οτι η σωστη χρηση του πνιχτη δεν κανει κακο...
ξεκαθαριζω αυτα απο ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟ
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μυρτώ....άσε με!αυτοφασκελώνομαι (και αυτομαστιγώνομαι)

νιώθω....πως το πε η Μαρία...κακούργα μάνα!
τεσπα θεωρούσα πως μέσα στον κόσμο δεν πρόκειται να "γίνει"κάτι
όπως και δεν έγινε...οκ?

απλώς αλλιώς λαμβάνει τη διόρθωση ο δικός σου πχ. (στον ταλιμπανάκο σου αναφέρομαι;):love:) αλλιώς ο χαλβάς ο δικός μου αλλιώς ο σκύλος του Στέλιου ή ο Ερμής του Μανώλη...

αυτό που σκέφτομαι είναι πως δεν λειτουργούν όλα σε όλους....
καλό θα ήταν να προσαρμόζονται είτε στον ιδιοκτήτη είτε στο σκύλο
στο βαθμό που είναι εφικτό
Η συμβίωση με τον σκύλο έχει πολλαααααααα κάτω και πάνω όπως όλα στην ζωή μας και τα λάθη που κάνουμε παλιοί η νέοι ιδιοκτήτες ειναι άπειρα και δυστυχώς πολλά επαναλαμβανονται.
Δεν θα πάρω θέση με ποιον τρόπο πρέπει να δουλέψεις νομίζω ότι αυτό ειναι δική σου απόφαση, όλες οι μορφές εκπαιδεύσεις αν δουλευτούν ΣΩΣΤΑ και με συνέπεια σε ένα μεγάλο ποσοστό στο τέλος έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.
Απλώς εγώ πιστεύω στον ιδιοκτήτη και στην αίσθηση του για τον σκύλο του, ακόμα και λάθος να κάνει αυτός θα το λουστεί.
Μίλα με τον εκπαιδευτή σου, πεστου τις διαφωνίες-απορίες σου , εξήγησε του ότι θες να είσαι ενημερωμένη και καλά εκπαιδευμένη για την συνέχεια. Ρωτα τον για τα λάθη σου και πως μπορείς να τα μαζέψεις με έναν τρόπο που σε ένα μεγάλο ποσοστό θα σε καλύψει.
Μην περιμένεις θαύματα,μην βιάζεσαι και μην τα παρατας, δουλευεις καποια σου βγαινουν καποια οχι τα αλλάζεις και προχωράς.
Ασχολήσου με αυτά που σου κάνουν δύσκολη την ζωή και μετά με τα άλλα.
και πραγματικά να ξερεις ότι οταν το ενστικτό σου σου λεει οτι κατι παει στραβα συνήθως παει μην το προσπερνας επειδη καποιος πιο εμπειρος σου λεει οχι .;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3