Σπιτικη Barf!!!!!!


Kwstassss.p

Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
17
1
30
Θα ηθελα την βοηθεια σας αλλα και τις γνωσεις σας σχετικα με την δημιουργια σπιτικου ωμου φαγητου για τον σκυλο!!!επισης και τις σωστες δοσολογιες που πρεπει να δινουμε καθημερινος!!!το κουταβι ειναι 3 μινων!!!
 
Last edited:






Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Αν καταλαβαινεις απο Αγγλικα, μια σελιδα που με βοηθησε υπερβολικα πολυ στην αλλαγη απο ετοιματζιδικη BARF σε σπιτικο PMR ειναι αυτη: https://www.facebook.com/groups/preymodeldiet/. Εκει θα βρεις αρχεια και ενα σωρο ποστ για την διατροφη, τι επιτρεπεται και τι οχι, ποσοστα, περι συμπληρωματα, για ψαρια, κτλ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν καταλαβαινεις απο Αγγλικα, μια σελιδα που με βοηθησε υπερβολικα πολυ στην αλλαγη απο ετοιματζιδικη BARF σε σπιτικο PMR ειναι αυτη: https://www.facebook.com/groups/preymodeldiet/. Εκει θα βρεις αρχεια και ενα σωρο ποστ για την διατροφη, τι επιτρεπεται και τι οχι, ποσοστα, περι συμπληρωματα, για ψαρια, κτλ.
Αλλο BARF και άλλο PMR. Και οι δύο μπορούν να είναι σπιτικές. Η διαφορά είναι πως στην PMR ταΐζεις ολοκλήρο το ζώο (πχ ένα κοτόπουλο με όλα τα πούπουλα, κεφάλι, ή ολόκληρο κουνέλι). Εγώ προσωπικά το βρίσκο λίγο παρατραβηγμένο και δεν βλέπω τον λόγο να τρώει ο σκύλος ολόκληρο το θήραμα, αλλά τέλος πάντων :) Ο καθένας ό,τι νομίζει.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Αλλο BARF και άλλο PMR. Και οι δύο μπορούν να είναι σπιτικές. Η διαφορά είναι πως στην PMR ταΐζεις ολοκλήρο το ζώο (πχ ένα κοτόπουλο με όλα τα πούπουλα, κεφάλι, ή ολόκληρο κουνέλι). Εγώ προσωπικά το βρίσκο λίγο παρατραβηγμένο και δεν βλέπω τον λόγο να τρώει ο σκύλος ολόκληρο το θήραμα, αλλά τέλος πάντων :) Ο καθένας ό,τι νομίζει.
Βασικα δεν ειναι αυτη η διαφορα, η διαφορα ειναι οτι στην barf ταιζεις γαλακτομικα, φρουτα, λαχανικα. Στην pmr οχι. Οπως και να εχει αυτη η ομαδα βοηθα υπερβολικα πολυ. Εχει χρησιμα αρχεια που δεν ειχα βρει στα Ελληνικα. Βασικα στα ελληνικα δεν εχει πολλα περι ωμου σε φαση ολοκληρες λιστες με τι επιτρεπεται και τι οχι. ^^
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βασικα δεν ειναι αυτη η διαφορα, η διαφορα ειναι οτι στην barf ταιζεις γαλακτομικα, φρουτα, λαχανικα. Στην pmr οχι. Οπως και να εχει αυτη η ομαδα βοηθα υπερβολικα πολυ. Εχει χρησιμα αρχεια που δεν ειχα βρει στα Ελληνικα. Βασικα στα ελληνικα δεν εχει πολλα περι ωμου σε φαση ολοκληρες λιστες με τι επιτρεπεται και τι οχι. ^^
Ναι, σωστά είναι και αυτή η διαφορά.
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Ναι, σωστά είναι και αυτή η διαφορά.
Ε ναι βρε συ, :p το ιδιο λεμε. Το ενα ειναι φαση κιμας-νιανια με λαχανικα και φρουτα κτλ, το αλλο ειναι ολοκληρα κομματια. ^^
 




Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Παντως το ένα δεν είναι κιμάς νιανια. Μια χαρά ολόκληρα κομμάτια έχει και το ενα.
Σε ετοιματζιδιο BARF πηγε ο νους μου. Εννοειται πως δεν ειναι μονο κιμας, και εννοειται πως μπορεις να ταισεις και την PMR σαν κιμα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ποιος κιμάς νιανια; Μην μπερδεύεις τις έτοιμες με τις σπιτικές.
Παράδειγμα σπιτικής BARF:



Πουθενά κιμάς :)
Τί είναι αυτό το μαύρο;
 




Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Ποιος κιμάς νιανια; Μην μπερδεύεις τις έτοιμες με τις σπιτικές.
Παράδειγμα σπιτικής BARF:



Πουθενά κιμάς :)
Τρωει ωμα κομματια σικωτι?? Εισαι τυχερος/η! Ο δικος μου δεν τα αγγιζει αν δεν ειναι νιανια ανακατεμενα με τα υπολοιπα ή τιγανητα. Πιο πολυ προσεχω τι τρωει αυτος απο οτι εγω.:ROFLMAO:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τρωει ωμα κομματια σικωτι?? Εισαι τυχερος/η! Ο δικος μου δεν τα αγγιζει αν δεν ειναι νιανια ανακατεμενα με τα υπολοιπα ή τιγανητα. Πιο πολυ προσεχω τι τρωει αυτος απο οτι εγω.:ROFLMAO:
Ολα τα τρώει :)
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Καλημέρα! Έχω 2 ημίαιμα κυνιγόσκυλα και θέλω να γυρίσω την διατροφή τους στο barf όχι PMR , να την ετοιμάζω η ίδια, δεν εμπιστεύομαι την ετοιματζήδικη των pet stores. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο πάνω στο θέμα στα ελληνικά ή στα αγγλικά? Έχω δεί πολλά στα βιβλιοπωλεία αλλά θέλω την γνώμη σας πιο είναι το καλύτερο. Μέχρι στιγμής πέρα της ξηράς τροφής , τους μαγειρεύω κιόλας στον ατμό( κοτοπουλο ή ψαρι) ή σουπες με κρεας ρύζι και λαχανικά( καρότο και μπρόκολο) και εμπλουτίζω την διατροφή τους και με φρούτα ( μήλα και μπανάνες που τα λατρεύουν).
 








lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Καλημέρα! Έχω 2 ημίαιμα κυνιγόσκυλα και θέλω να γυρίσω την διατροφή τους στο barf όχι PMR , να την ετοιμάζω η ίδια, δεν εμπιστεύομαι την ετοιματζήδικη των pet stores. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο πάνω στο θέμα στα ελληνικά ή στα αγγλικά? Έχω δεί πολλά στα βιβλιοπωλεία αλλά θέλω την γνώμη σας πιο είναι το καλύτερο. Μέχρι στιγμής πέρα της ξηράς τροφής , τους μαγειρεύω κιόλας στον ατμό( κοτοπουλο ή ψαρι) ή σουπες με κρεας ρύζι και λαχανικά( καρότο και μπρόκολο) και εμπλουτίζω την διατροφή τους και με φρούτα ( μήλα και μπανάνες που τα λατρεύουν).

Για εμενα πιστευω ελαχιστοποιεις τον οποιο κινδυνο μικροβιου στο φρεσκο ωμο με την ετοιμη barf λογω της βαθιας καταψυχης που της εχει προηγηθει για αυτο το λογο.
Υπαρχουν ευτυχως πολλες μαρκες barf στην αγορα απο απλα οκ μεχρι σουπερ ντουπερ πριμιουμ.(αν θες μεσω pm μπορω να σου προτεινω καποιες,επειτα απο προσωπικη μου εμπειρια)
Μη το γενικευεις, εγω στο δικο μου δινω barf αριστης ποιοτητας με συπληρωματα μεσα κουρκουμα,ινδ. καρυδας,λιναροσπορο και αλλα πολλα χωρις η τιμη να ειναι απαγορευτικη..(2,3 το κιλο να φανταστεις στο κοτοπουλο)
Ρυζι δεν προσφερει τιποτα στο σκυλο,αδικα του το δινεις,ισως και να βλαπτει.
Οπως επισης λογω του οτι εχεις 2 σκυλια μεσαιου μεγεθους θα ειναι πρακτικα δυσκολο να φτιαχνεις συνεχεια barf,εκτος κ αν εχεις πολυ ελευθερο χρονο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3