Εκπαίδευση Πάντα


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ορίστε κατάντια το Μουφ μπροστά στο μουσακά που μόλις βγήκε από το φούρνο. Η πόρτα που βλέπετε είναι η μόνη που έχει το κάτω πάτωμα και οδηγεί στο γκαράζ. Το γκαράζ δεν έχει μόνωση, είναι σκοτεινό, έχει θερμοκρασία 50 βαθμούς και απαγορεύεται να βάλω το σκύλο εκεί από το συμβόλαιο μου, συν το ότι θα τον βασάνιζα και δεν κάνω τέτοιο πράγμα στο Μουφ. Η κουζίνα είναι ένα με το σαλόνι, την τραπεζαρία, το χωλλ, το δωμάτιο μουσικής και το διάδρομο. Οκ, έχω ένα βεσεδακι που κλείνει με πόρτα, αλλά είναι σκοτεινό, 2 τετραγωνικών. Η σκάλα που πάει πάνω είναι ανοιχτή και τα σκυλιά έχουν πρόσβαση μόνον στο διάδρομο του πάνω πατώματος αφου οι κρεβατοκάμαρες και τα μπάνια είναι κλειστά. Οι δυο κρεβατοκάμαρες είναι τα άδυτα των αυτών, αφου πρόκειται για τη βιβλιοθήκη και το γραφείο μου και αν καταστραφεί κάτι καταστράφηκα επαγγελματικά. Η σουίτα μου (κρεβατοκάμαρα, συνεχόμενο δωμάτιο για ντουλάπες, μπάνιο και walk-in closet) επίσης είναι κλειστή, αφου κι εκεί έχω βιβλία και αν κλείσω σκύλο μπορεί να καταστρέψει κάτι από άγχος. Π.χ. άφησα τα στόρια κατεβασμένα και μου έχουν χαλάσει κομμάτι τους. Τα στόρια είναι αμερικανικά, άρα κάκιστης ποιότητας και σπάνε εύκολα. Αυτό που ενοχλεί τους σκύλους στην κρεβατοκάμαρα είναι το να βλέπουν από τα παράθυρα κόσμο και να μην μπορούν να δουν από κοντά τι γίνεται.

Στο υπόγειο δεν τους κλείνω διότι αν και ολόκληρο διαμέρισμα είναι πάλι συνεχής χώρος με ξενώνα που κλείνει με πόρτα και μετά σαλονάκι, δωμάτιο ραψιματος, κάβα και γυμναστήριο, πάλι open plan, συν το ότι κλείνω το αρκουδίσιο εκεί κάτω για να μην ξεπαραδιαστω τελείως σε ηλεκτρικό. Άρα η μόνη μου επιλογή είναι το ισόγειο που έχει κλιματισμό και που μπορώ να αφήσω πρόσβαση στον πίσω κήπο που έχει δυο μέτρα περίφραξη.

Οι ζημιές γίνονται όταν μένουν οι δυο τους μόνοι. Όταν αφήνω το Μουφ μόνο του δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δε νομίζω ότι σκύλος, πόσο μάλλον δύο σκύλοι, χωρίς αλλαγές στον τρόπο ζωής του καθενός μας γίνονται. Προσωπικά ή θα ελευθέρωνα κάποια δωμάτια από άλλη χρήση, ή θα έβλεπα αν και πώς επιτρέπονται αλλαγές στο χώρο. Μάλλον το πρώτο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δε νομίζω ότι σκύλος, πόσο μάλλον δύο σκύλοι, χωρίς αλλαγές στον τρόπο ζωής του καθενός μας γίνονται. Προσωπικά ή θα ελευθέρωνα κάποια δωμάτια από άλλη χρήση, ή θα έβλεπα αν και πώς επιτρέπονται αλλαγές στο χώρο. Μάλλον το πρώτο.
Τους επαγγελματικούς χώρους αποκλείεται, η ζωή μου εξαρτάται από αυτούς. Αν δε παθαίνουν άγχος στην κρεβατοκάμαρα, δεν μπορώ να τους απομονώσω βάζοντας τον ένα μέσα και τον άλλον απέξω. Επίσης δεν θέλω να βάλω το Πάντα στο κλουβί για πολλές ώρες. Εδώ λένε μέχρι δυο. Αν όμως λείπω πέντε είναι άδικο και θα τον βασάνιζα που δεν θέλω.

Τα πράγματα θα καλυτερέψουν μόλις εγκαταστήσω τις κάμερες και ξέρω πλέον τι διάολο κάνουν όταν λείπω.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Βρήκα νομίζω τη λύση. Θα εγκαταστήσει τρεις κάμερες στο σπίτι και θα πάρω τη φτηνή app που θα μου επιτρέπει να τους μπήγω φωνή από μακρυά. Θα πάρω μαζί μου και την παλιά καραμουζα. Θα πάθουν πλάκα στο πανεπιστήμιο βέβαια, αλλά ο σκοπός μου είναι ευγενής.

http://www.dogmonitorapp.com/#prettyPhoto
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συνεχίζουμε την εκπαίδευση Πάντα, ο οποίος καλούτσικα τα πάει. Περπατάει καλά με το λουρί και δεν πολυπροσεχει τα αλλά σκυλιά, αν και δεν θεμελειώδεις να τον πολυπλησιάζουν. Ο εκπαιδευτής πιστεύει ότι το Πάντα δεν πολυχαιδευτηκε στην ζωή του, όποτε γι' αυτό και θέλει χαπάκια και ζηλεύει το Μουφ όταν το χαϊδεύω. Το φαΐ δεν τον πολυνοιαζει διότι δεν το πολυστερηθηκε. Θέλει απλώς ανθρώπινη επαφή και χαδακια. Αντίθετα το Μουφ δεν πολυέφαγε ως κουτάβι κα υπήρχε συνωστισμός, όποτε το νου του είναι συνέχεια στο φαΐ.

Προσωπικά πιστεύω ότι το Μουφ είναι προϊόν ΒΥΒ και το Πάντα παπυμιλλα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ο δαίμονας του autocorrect ξαναχτυπά
Άστρα να πάνε. Το διόρθωσα κατα-δυο φορές, αλλά ο δαίμονας του iPad ξαναχτύπησε μόλις πάτησα enter.

Σήμερα παντως δεν έχει εκπαίδευση διότι μου φαίνεται ότι το Πάντα τσίμπησε κάποια μούχλα απο τα κουνέλια, όποτε πρέπει να τον πάω στον κτηνίατρο. Επίσης το Μουφ τσίμπησε πάλι μια ψιλομόλυνση στο μάτι.
 
  • Like
Reactions: ioanna a