κιτρινος εμετος ?


zwhcha

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2016
1
0
28
χαιρεται! ξαφνικα ο σκυλος μου επεσε κατω στο πλαι και δε ξερω αν ειχε και σπασμους δν ημουν μπροστα, με φωναξε αμεσως ο μπαμπας μου και μετα εκανε εναν κιτρινο εμετο,οχι πηχτο με λιγους αφρους.. ειχε κατουρηθει και λιγο πανω του.δε μπορουσε να σταθει στα 4 και ψιλοεκλαιγε... τι μπορει να εχει?? χθες πηγε η μητερα μου παλι να τον χαιδεξει στη κοιλια και αρχισε να ουρλιαζει σα να πονουσε στη κοιλια του, του περασε κατευθειαν μετα.. ο κτηνιατρος ειπε οτι μπορει να ειναι επιληψια, αλλα θα τον παμε αυριο να τον δει. μηπως ειναι σοβαρο και πρεπει να παμε σημερα?? ακομα δν ειναι καθολου ορεξατος και τον βλεπω να τρεμει μια στο τοσο..
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Ηδη επρεπε να εχεις παει σε αλλον!.O κτηνιατρος μεσω τηλεφωνου την εβγαλε την διαγνωση;
Μην αφηνεις να περνανε αδικα οι ωρες!
 
  • Like
Reactions: dnassib


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Συμφωνώ και εγώ.. Μη περιμένεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί να μην είναι κάτι, μπορεί να είναι και κάτι σοβαρό.
Από το τηλέφωνο δε μπορεί να γίνει έγκυρη διάγνωση. Το τι μπορεί να είναι, μέχρι το τι είναι πραγματικά μόνο γιατρός από κοντά θα σου το πει...
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
Πραγματικα εγω δεν θα ξαναπηγαινα σε εκεινον το κτηνιατρο.Τρεξε το σκυλακι σου σε 2 και 3 κτηνιατρους ...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όλοι εσείς που του λέτε να πάει σε άλλους κτηνιάτρους αναλαμβάνετε και την ανάλογη δική σας ευθύνη ότι μπορεί και να κάνετε λάθος που του λέτε να πάει σε άλλον γιατρό?

Ο γιατρός προφανώς είπε μία εκδοχή βάσει των όσων του περιέγραψε! Ποιο το κακό?

Λίγο εγκράτεια δεν βλάπτει...
 
  • Like
Reactions: mariakala


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Εγώ, αν είχα το σκυλί μου σε τέτοια κατάσταση, θα πήγαινα σε 2 ή σε 3 άλλους, όπως έχω κάνει με τα πρώην σκυλιά μου. Δε με καλύπτει ένας και ειδικά από το τηλέφωνο, ψάχνω 2η και 3η γνώμη.

Από πότε είναι κακό να παίρνουμε δεύτερες γνώμες;
 
  • Like
Reactions: Iraki maria


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εγώ, αν είχα το σκυλί μου σε τέτοια κατάσταση, θα πήγαινα σε 2 ή σε 3 άλλους, όπως έχω κάνει με τα πρώην σκυλιά μου. Δε με καλύπτει ένας και ειδικά από το τηλέφωνο, ψάχνω 2η και 3η γνώμη.

Από πότε είναι κακό να παίρνουμε δεύτερες γνώμες;
Δεν τον έχει δει ακόμα τον σκύλο ο κτηνίατρος... Οπότε δεν είναι διάγνωση... Ίσως είπε είναι αυτό.... Κι εγώ σύμφωνα να περνεις γνώμες αλλά ας τον δει πρώτα και μετά βλέπουν πως θα το αντιμετωπισουν
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Ποσες ψυχουλες εχουν χαθει απο λαθος γνωματευση;
Μακαρι να ειναι σωστα οσα ειπε ο κτηνιατρος αλλα σε τετοια κατασταση που ειναι το σκυλακι δεν θα κανει κακο και μια δευτερη γνωμη.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ποια είναι η κατάσταση του? Δεν νομίζω να είναι τόσο κρίσιμη! Δεν χάνει δα και λίτρα αίμα από κομμένη αρτηρία...

Πολλές φορές οι 2ες και 3ες γνώμες καθυστερούν πολύ παραπάνω γιατί χάνεται πολύτιμος χρόνος, συγκρούωνται οι αγωγές που προτείνουν οι γιατροί και συγχύζεται και ο ιδιοκτήτης!

Άλλο σε έναν γιατρό που διαπιστωμένα έκανε λάθη και τα έχουμε δει μετέπειτα να αποφασίσουμε ότι θέλουμε 2η ή 3η γνώμη και άλλο επειδή ο γιατρός από το τηλέφωνο έκανε μια προσέγγιση βάσει των συμπτωμάτων!

Εγώ προσωπικά και από τους 2 γιατρούς μου όταν έχω πρόβλημα και τους παίρνω τηλέφωνο μου λένε στο ακουστικό τις δικές τους προσεγγίσεις!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@st3li0s
Αν τα συμπτώματα είναι πράγματι ο σκύλος να πέφτει κάτω, να ξερνάει και να κατουριέται ταυτόχρονα, να ουρλιάζει όταν τον ακουμπάς στην κοιλιά δεν μου φαίνεται και πολύ λάιτ περίπτωση - το αντίθετο μάλιστα. Από το να έχει πράγματι κρίση επιληψίας έως το να έχει φάει καμια μαλακία και να πηγαίνει για ιλεό. Ο γιατρός σε αυτή τη φάση οφείλει να πράξει ένα από τα εξής:
  • Ας μην σηκώσει καθόλου το τηλέφωνο για να καταλάβει ο ιδιοκτήτης ότι πρέπει να αναζητήσει βοήθεια αλλού
  • Αν βαριέται να ασχοληθεί και να δει το σκύλο σοβαρά ας πει του ιδιοκτήτη να πάει σε άλλον με μια νόστιμη διακιολογία (πχ έχει την πεθερά στο νοσοκομείο ξερωγώ)
  • Ας σταματήσει την κτηνιατρική και ας ξεκινήσει το μιζαμπλί
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@st3li0s
Αν τα συμπτώματα είναι πράγματι ο σκύλος να πέφτει κάτω, να ξερνάει και να κατουριέται ταυτόχρονα, να ουρλιάζει όταν τον ακουμπάς στην κοιλιά δεν μου φαίνεται και πολύ λάιτ περίπτωση - το αντίθετο μάλιστα. Από το να έχει πράγματι κρίση επιληψίας έως το να έχει φάει καμια μαλακία και να πηγαίνει για ιλεό. Ο γιατρός σε αυτή τη φάση οφείλει να πράξει ένα από τα εξής:
  • Ας μην σηκώσει καθόλου το τηλέφωνο για να καταλάβει ο ιδιοκτήτης ότι πρέπει να αναζητήσει βοήθεια αλλού
  • Αν βαριέται να ασχοληθεί και να δει το σκύλο σοβαρά ας πει του ιδιοκτήτη να πάει σε άλλον με μια νόστιμη διακιολογία (πχ έχει την πεθερά στο νοσοκομείο ξερωγώ)
  • Ας σταματήσει την κτηνιατρική και ας ξεκινήσει το μιζαμπλί
Νομίζω ότι μιλάμε για να μιλάμε αλλά τέλοσπάντων!:D

Δεν βρίσκω κάτι να διαφωνήσω, απλά ο γιατρός είπε ένα ενδεχόμενο από το τηλέφωνο! So what?

Το μέλος είπε αυτό:
ο κτηνιατρος ειπε οτι μπορει να ειναι επιληψια, αλλα θα τον παμε αυριο να τον δει.
...γιατί καταλήξαμε να συμβουλεύουμε να αλλάξει γιατρό δεν κατάλαβα...!:confused:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3