Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]




tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
εγω βρήκα δυο γατακια στον δρομο και τα πήρα σπίτι...δυστυχώς το ένα το τίναξε ο καίσαρας και το σκότωσε... κια μετα κουναγε την ουρά του σαν να έκανε κατι καλό.. τον μάλωσα πάρα πολύ αλλά φαντάζομαι πως ο προηγούμενος που τον είχε (εγω τον υιοθέτησα) του είχε μάθει να κανει τετοια πράγματα...

το αλλο γατακι το πήγα στους γονείς μου οι οποιοι έχουν 2 σκυλιά και τωρα πλέον 2 γατουλες.
 
  • Like
Reactions: manolo


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
...φαντάζομαι πως ο προηγούμενος που τον είχε (εγω τον υιοθέτησα) του είχε μάθει να κανει τετοια πράγματα...
Δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο.. Σκυλιά που έχουν έντονο prey drive θέλουν παράπανω δουλειά με μικρότερα ζώα, προκειμένου να συνηθίσουν. Κάποια μπορεί να μη συνηθίσουν και ποτέ ή να είναι εντάξει μόνο με τα ζώα του σπιτιού.. :)
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Μια ερώτηση, γιατί εγώ έχω βελγικό ποιμενικό. Είναι αλήθεια ότι τα γερμανικά χάνουν τρίχες όλο το χρόνο; Η δικιά μου, πουλόβερ φτιάχνει μόνο το καλοκαίρι.
 
  • Like
Reactions: manolo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.632
19.858
...αλλά φαντάζομαι πως ο προηγούμενος που τον είχε (εγω τον υιοθέτησα) του είχε μάθει να κανει τετοια πράγματα...
Πραγματικά, καμμία σχέση.
Ο ένας ο δικός μου, το έχει στο dna του από γεννησιμιού του. Δεν του το έμαθε, ούτε του το καλλιέργησε ποτέ κανείς. Αντιθέτως.
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Μια ερώτηση, γιατί εγώ έχω βελγικό ποιμενικό. Είναι αλήθεια ότι τα γερμανικά χάνουν τρίχες όλο το χρόνο; Η δικιά μου, πουλόβερ φτιάχνει μόνο το καλοκαίρι.
μόνο ενα μηνα αντε δυο το καλοκαιρι
 
  • Like
Reactions: manolo




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μικρός τετραποδος θεός;
@Estranged Με έκανες αλοιφή. :)

Με το γατάκι όλα καλά. Απο χαρακτήρα είναι σουπερ.
Αν συμβιβαστω με την ιδέα οτι μες στο σπίτι θα κυκλοφορεί μια γάτα και θα ανεβαίνει παντού θα την κρατήσω (το ξέρω είμαι περίεργος. Μην βαρατε).
Αλήθεια γίνεται μια γάτα να μαθει να μην ανεβαίνει παντού; πχ πάγκος κουζινας.
Η χρηση crate ενδείκνυται για γάτα;
Χαζές ερωτήσεις. Το ξέρω. Είπαμε είμαι περίεργος. Μην βαρατε.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Nα σου ζήσει ο υπέροχος σκύλος και μακάρι να κρατήσεις και τη γατουμπίτσα! (2 βδομάδες φιλοξένησα μικρό γατάκι και την ερωτευτήκαμε και εγώ και ο άντρας μου και η Νεφέλη (ήταν η τελευταία που πίστευα οτι θα αγαπήσει γατάκι). Εμάς βρήκε σπίτι όμως, δυστυχώς δε μπορούσαμε να την κρατήσουμε!

O καλύτερος φίλος για την απομάκρυνση μικροβίων :D :D :D
dettol-anti-bac-surface-cleaner-janitorial-direct2.jpg
 
  • Like
Reactions: manolo


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγω αντιλαμβάνομαι τη δυσκολια του manolo... Δεν ειναι τα μικροβια το θεμα φανταζομαι...ειναι η εικονα που ξενίζει οποιον δεν εχει ζησει ποτε με γατα....κατι που για το σκυλο ειναι προβλημα συμπεριφοράς για τη γάτα ειναι νορμαλ...αντε βγαλε ακρη...εαν δεν τις ξερεις...ειναι σαν να μαθαινεις ποδηλατο στα γεράματα...θα το αγαπήσεις στο τελος αλλα που να το μαθαινεις τωρα στα πισω πισω...

Βέβαια σε αυτή τη περιπτωση ο Ερμής αποφασισε...οποτε κλεινεις ματια κ ξεκινας πεταλι...
 
  • Like
Reactions: manolo


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μικρός τετραποδος θεός;
@Estranged Με έκανες αλοιφή. :)
Αλήθεια γίνεται μια γάτα να μαθει να μην ανεβαίνει παντού; πχ πάγκος κουζινας. --> ΟΧΙ
Η χρηση crate ενδείκνυται για γάτα; --> ΟΧΙ
Δες την καλή πλευρά του πράγματος.

Εμένα με έχει γλυτώσει από νοσοκομείο. Από ψάρια αμφιβόλου ποιότητος μάλλον που τα μύρισε και έφυγε (ενώ κανονικά τρώει κι εμένα αν δεν της δώσω). Την ψυλλιάστηκα και τα πέταξα. Μιας φίλης (με όχι καλή όσφρηση) την γλίτωσε με τον ίδιο τρόπο από χαλασμένο κιμά.
Επίσης δίνει στεγνά το σκύλο αν έχει κατουρήσει κάπου π.χ. σε χαλί (πάει και σκάβει εκεί).

Η δικιά μου τέλος με έχει γλιτώσει και από ...απόλυση κάνοντας ...debugging (το να βρίσκεις λάθη σε applications) βρίσκοντας λάθος που δεν το χαμε πάρει χαμπάρι καθώς σουλάτσαρε πάνω στο πληκτρολόγιο. :LOL: O τεχνικός διευθυντής τράβαγε τα μαλλιά του τουλάχιστον...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
τον μάλωσα πάρα πολύ αλλά φαντάζομαι πως ο προηγούμενος που τον είχε (εγω τον υιοθέτησα) του είχε μάθει να κανει τετοια πράγματα...
Υπάρχουν σκυλιά που ότι είναι μικρότερο θα το σκοτώσουν. Δεν είναι κάτι που μαθαίνεται σαν ένστικτο, και ιδέα δεν έχω πώς κόβεται.
 
  • Like
Reactions: manolo


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μικρός τετραποδος θεός;
@Estranged Με έκανες αλοιφή. :)

Αλήθεια γίνεται μια γάτα να μαθει να μην ανεβαίνει παντού; πχ πάγκος κουζινας.
Η χρηση crate ενδείκνυται για γάτα;
Οχι και όχι...
 
  • Like
Reactions: manolo


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Η μάνα μου πάντως έχει εκμεταλλευτεί αυτή την ατίθαση φύση των γατιών και τις ταιζει στο πάγκο της κουζίνας όταν της πάω κάνα βράδυ για φιλοξενία τη Ντόντο! Win win situation!!
Να σου ζήσουν και τα δύο, ότι κι αν διαλέξεις να κάνεις με το γατί!
 
  • Like
Reactions: manolo


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Η γάτα (πάντα θα) βρίσκεται σε μέρη που ούτε ο Τσακ Νόρρις δε μπορεί να βρεθεί...

Θα μπει σε (και θα βγει από) μέρη που ούτε καν είχες φανταστεί ότι υπάρχουν...

Έχε το νου σου! (Και δεν υπερβάλλω ούτε τόσο δα).

Πάντως, μπορεί να τη μάθεις να σ'ακούει όταν της λες να κατεβαίνει από πάγκους κουζίνας, να βγαίνει από το ντουλάπι που ούτε καν θυμόσουν ότι υπάρχει, να βγει από την τρυπα που δεν ξέρεις, και δε θα μάθεις ποτέ που βρίσκεται, κτλ κτλ. Αλλά μην περιμένεις τίποτα όταν δεν θα είσαι μπροστά.

(Επίσης μη με ρωτήσεις πώς. Με ένα γατί το χω καταφέρει, ήμουν πιτσιρίκι και δεν το κανα εξεπίτηδες/εξ-επι-τουτου(/εξαπανεκαθεν), άσε που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί διάλεξε να ακούει εμένα και όχι τους γονείς μου. Πάντως και το ίντερνετ και τα μίντια και άλλοι γατάδες αναφέρουν ότι είναι εφικτό. You can do it!)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Estranged Το γατι ακούει και με το που το φωναξω έρχεται αμέσως (όνομα δεν του έχω βγάλει. Ακόμα στο ψι ψι το έχω:D). Σε αυτό δεν έχω παράπονο.


Το θέμα μου είναι οτι ανεβαίνει παντού και στα έπιπλα τα σημάδια απο τα νύχια του είναι πλεον ορατά.:mad:
Στην αυλή πλεον δεν μπορω να το έχω οταν δεν είμαι και εγω γιατί άρχισε να βγαίνει στον δρόμο (έχουμε πολλές γάτες στην γειτονια) και φοβάμαι μην το πατήσει κάνα αμάξι.
Πάντως υπαρχουν και θετικά. Στο θέμα τουαλέτα δεν έχω κανένα κρούσμα μέσα στο σπίτι (σε αυτό οι γάτες είναι πολύ μπροστά σε σχέση με τα σκυλιά). Αλλά οι γλάστρες της αυλής μου ειπαν πως θα κατέβουν σε απεργία:whistle: (τις λιπαινει και τις έχει σκάψει όλες:mad:).
Ο Ερμής άρχισε να τρώει ξηρά γατοτροφη και σνομπαρει τα ωμά. o_O
Εγώ έχω ζόρι με την δουλειά και ο χρονος (αλλά και η διάθεση) δεν περισσευει.:unsure:
Κάπως έτσι είναι η καθημερινότητα μας.:eek:

Πέρα απο την πλάκα αν δεν το κρατήσω τελικά του έχω βρει ηδη σπίτι (απο την πρωτη μέρα ) και σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να το παρατησω έτσι.:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δεν αμφιβάλλαμε στιγμή!

Εγώ για σένα τα λέω, για να μη χάσεις, όχι για αυτό ;)

Αν δε μπορείς ή δε θέλεις, απόλυτα θεμιτό :)
 
  • Like
Reactions: manolo


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχω γάτες (Με κάποια διαστήματα άνευ) από το γυμνάσιο, όμως η εικόνα μέσα στην κουζίνα (όταν είναι χωριστό δωμάτιο) ή πάνω στον πάγκο της κουζίνας, με ξενίζει, ακόμα, τρελά. Το φσιτ φσιτ έχει αποδειχθεί αποτελεσματικοτατο και μόνο η τωρινή σουλατσάρει, αλλά ποτέ όταν είμαστε μπροστά. Ανακαλύπτω απλά σημάδια από πςτούσια πάνω στον καθρέφτη της κεραμικης εστίας... Όποιος εφευρει το app παρακολούθησης κουζίνας, με ειδοποίηση στο κινητό οπότε υπάρχει κίνηση, συνοδευομενο από συσκευή ψεκάσματος που ενεργοποιείται από το app, του υπόσχομαι ότι θα το αγοράσω και θα το προτείνω και στους γατόφιλους φίλους μου και θα διαδωσω και παντού λινκ για το κικστάρτερ του.

Για να μην τρώει γατοκροκετα ο Ερμής, τάιζε γατί πάνω σε έπιπλο, πχ βιβλιοθήκη
 
  • Like
Reactions: manolo


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
Όποιος εφευρει το app παρακολούθησης κουζίνας, με ειδοποίηση στο κινητό οπότε υπάρχει κίνηση, συνοδευομενο από συσκευή ψεκάσματος που ενεργοποιείται από το app, του υπόσχομαι ότι θα το αγοράσω και θα το προτείνω και στους γατόφιλους φίλους μου και θα διαδωσω και παντού λινκ για το κικστάρτερ του.
ευκολο!:p

τι θα ψεκαζει ομως και που??

το app θα ειναι δωρεαν, τα υπολοιπα κοστιζουν.:LOL:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3