Γεια σας! Είμαι η Mocca !!!


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Να χαίρεσαι την μικρή σου ..Τι είδους ψώρα σου είπαν?
Δεν ήταν δυνατό να διαγνωστεί γιατί δεν έχει αλλοιώσεις στη γούνα ούτε δερματίτιδες. Το μόνο σύμπτωμα ήταν ο κνησμός. Με την εφαρμογή της αμπούλας κάθε 2 φορές τον μήνα που μας πέρασε τα συμπτώματα ελαττώθηκαν πολύ. Ξύνεται σαν σκύλος. Όχι παθολογικά πολύ.
 
  • Like
Reactions: kanarini


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Σήμερα με λαχτάρησε η μικρούλα μου. Το πρωί έκανε εμετό. Δεν την είδαμε την ώρα που τον έκανε αλλά μετά από λίγο. Μέσα στον εμετό υπήρεχε ένα σκοινάκι μήκους 20 cm περίπου το οποίο υπάρχει περίπτωση να προϋπήρχε στο μέρος που έκανε εμετό, αλλά μπορεί και να το είχε καταπιεί και γί αυτό να έκανε τον εμετό. Δεν ξέρω τι έγινε. Μετά σκέφτηκα ότι χθές το βράδυ της έδωσα μια φέτα κασέρι να φάει και ίσως αυτό να την πέιραξε. Αμέσως μετά την έβγαλα έξω και έτρωγε συνέχεια χόρτα. Και έκανε άλη μια φορά αλλά έβγαλε μόνο υγρό σαν βλέννα, σάλια. Τα κακά της ήταν και λίγο μαλακά σαν διάροια.
Την άφησα στο χώρο της χωρίς φαγητό και νερό για να ηρεμήσει το στομάχι της μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσω από την δουλειά.
Φοβήθηκα και ανησύχησα μήπως είναι σοβαρό.
Συγνώμη για την αηδιαστική περιγραφή πρωι πρωι. :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Καλά έκανες και την άφησες χωρίς φαφητό και χωρίς νερό, όταν φυρίσεις όμως να της βάλεις αμέσως νεράκι.
Ο γιατρός μας ο παλιός μας έλεγε σε τέτοιες περιπτώσεις νηστεία για μια ημέρα με λίγο νερό και τ,ην επόμενη ειδική τροφή.
Αν δεν συνεχίσει θα πει ότι απλώς κάτι την πείραξε. Αν συνεχίσει εμετούς όμως εννοείται θα την πας κτηνίατρο.
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Τώρα με πήρε ο γιος μου τηλ και μου είπε ότι η Μόκα δεν έκανε ξανά εμετό αλλά δείχνει ταλαιπωρημένη και τρέμει. Κάθεται ήσυχη και κοιμήθηκε. Με ανησυχεί το ότι τρέμει. Μήπως κρυώνει?
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Το απόγευμα θα την πάω στο γιατρό γιατί δεν δείχνει καθόλου καλά. Πονάει στην κοιλιά γιατί όταν πήγα να την σηκώσω έκλαψε. Και όταν της ψηλαφώ την κοιλιά κλαίει. Πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε να μην της δώσω τίποτα να φάει και να την πάω στις 7:30 το απόγευμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Yπάρχει περίπτωση να έχει καταπιεί κάποιο αντικείμενο;
Δες και αυτή την πιθανότητα με τον γιατρό.
Σε παρόμοιο θέμα που είχα με τον σκύλο μου κάναμε ακτινογραφία στο στομάχι του για να βεβαιωθούμε ότι δεν έχει ξένο σώμα μέσα (βέβαια ο σκύλος μου είναι κατηγορία από μόνος του, ηλεκτρική σκούπα).
 




sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
τ
νεότερα?
Τελικά δεν χρειάστηκε να την πάω στο γιατρό το απόγευμα γιατί κοιμήθηκε και όταν ξύπνησε ήταν περδίκι. Έφαγε ενεργήθηκε και όλα καλά, ευτυχώς. Βρήκε τον παλιό 'κακό της εαυτό! Τελικά απ' ότι μου είπε ο γιατρός το πιο πιθανό είναι να κατάπιε το κορδόνι. Εγώ πήγα στο γιατρό χωρίς την Μόκα γιατί πάω κάθε μέρα τον γάτο μας για οροθεραπεία λόγω νεφρικής ανεπάρκειας. Η Μόκα θα κάνει το τρίτο της εμβόλιο την Τετάρτη.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Είναι ψυχούλα μωρεεεε..να την χαίρεσαι !!ειναι αξιολατρευτη!!
 
  • Like
Reactions: sarah0971


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Η Μόκα μου πήρε βάρος. :LOL: Έγινε 6,8 κιλά και είναι 4 μηνών. Πήρε 3,6 κιλά σε ένα μήνα!
Σε 10 μέρες αρχίζουμε και τις βόλτες και ποιος μας πιάνει!!!
 


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
[url=https://postimg.org/image/rfn66p1x5/][/URL]

Η Μόκα μου μεγάλωσε. Τελικά κατσικώθηκε μέσα στο σπίτι. Δεν "μπόρεσα" να την βγάλω. Είναι το παρεάκι μου. Έχουμε δεθέι πάρα πολύ.


[url=https://postimg.org/image/tpe08743l/][/URL]

Σόρρυ αλλά τα αυτιά της είναι δύσκολο να χωρέσουν στην φωτογραφία!!!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Πολυ ωραια!!!! Ειδες;;;διαλεξε μονη της...κ διαλεξε μεσα... Οταν κανουμε σχεδια...ο σκυλος γελαει...

Να σας ζησει ειναι πολυ ομορφη!!! Θελουμε κ τα αυτια...ειμαι σίγουρη οται θα'ναι λαϊκή απαιτηση...
 
  • Like
Reactions: Orilis




grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
ακυρο το ξερω αλλα ειιχα καποτε το ιδιο ακριβως ημιαιμο γ.π με χασκυ πολυ καλο και παιχνιδιαρικο...να το χαιρεσαι και να σαι ετοιμη για ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ τριχες
 
  • Like
Reactions: sarah0971


sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
ακυρο το ξερω αλλα ειιχα καποτε το ιδιο ακριβως ημιαιμο γ.π με χασκυ πολυ καλο και παιχνιδιαρικο...να το χαιρεσαι και να σαι ετοιμη για ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ τριχες
13 μαξιλάρια έχω γεμίσει. Με τις γνωστές Μοκότριχες!