βιβλια με σκυλους για παιδια-εφηβους-νεους


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
-επισης απο Καιτη Χορτη.. παιδικα βιβλια με τις ιστοριες του Μπουμπη.

-Μανος Κοντολεων '' η ιστορια του σκυλου θα δειξει''

-''κοκκινος σκυλος,ο ταξιδευτης'' ΛΟΥΙ ΝΤΕ ΜΠΕΡΙΕΡ

-''Μοντυ, ο σκυλος που φορουσε γυαλια'' Κολιν Γουεστ

-''Για ακου,πιτσιρικο !'' Γιολαντα Τσορωνη Γεωργιαδη

-η δικη μας Λαση'' Πλασσαρα Κατερινα.. ελληνικο κρατικο βραβειο παιδικου λογοτεχνικου βιβλιου 2007
 






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το 'κοκκινος σκυλος,ο ταξιδευτης' το ειχα διαβασει πριν πολλά χρονια και ακομα θυμαμαι ''σκηνες''.
την '' ιστορια του σκυλου θα δειξει'' ειμαι σιγουρη οτι την εχω διαβασει αλλα δεν θυμαμαι τιποτα. ουτε πλοκή , ουτε χαρακτηρες, τιποτα. το μονο που θυμαμαι ειναι ο τιτλος και οτι το βιβλιο το ειχα δανειστει από τη σχολική βιβλιοθήκη!!!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δυο βιβλια που επίσης τα διαβασα στη παιδική-νεαρή εφηβική ηλικία και με επηρεασαν παρα πολύ (και θετικά!!)ηταν τα γνωστα αλλά παντα υπέροχα : ''Το Κάλεσμα της Αγριας Φυσης'' και ''ο Ασπροδόντης'' του Τζακ Λόντον.
δωστε τα στα παιδια σας να τα διαβασουν
ειναι και ενα τριτο βιβλιο για λυκους/σκυλους της παιδικής μου ηλικίας που λατρεψα αλλα δε θυμαμαι ουτε τιτλο ουτε συγγραφεα....θα το θυμηθώ που θα μου παει....
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ωραιο να γραφονται τετοια διαδραστικα βιβλια για την ενημερωση των παιδιων[και οχι μονο:rolleyes:]!
Στο "Ιδιοκτητα και αδεσποτα" που το ψιλοπερασα μια ματια, διαφωνω με το κομματι "Φυλες των σκυλων". Αφου μπαινουν στην διαδικασια να ενημερωσουν ας το κανουν σωστα! Δεν λεω να αρχισουν να μιλουν για πεντιγκρι και ιπο κλπ, σε παιδια απευθυνοντε, αλλα να ενημερωσουν οτι η εμφανιση απο μονη της δεν ειναι αυτο που καθοριζει μια φυλη, αλλα και τι ειναι σωστη εκτροφη.
Στο κειμενο εμμεσως πλην σαφως λεει οτι η εκτροφη ειναι η δημιουργια ζωων με προβληματα υγιειας...:cautious:

Για παιδια προσχολικης ηλικιας προτεινω μια σειρα βιβλιων με τον Σποτ του Ερικ Χιλς

Nα προσθεσω δυο βιβλια της παιδικης μου ηλικιας που λατρεψα αλλα ειναι με γατες!!:X3:[Sorry για το off αλλα το θεωρω πταισμα εφοσον αυτα αφορουν την παιδικη λογοτεχνια]

"Η τελευται Μαυρη Γατα" του Ευγενιου Τριβιζα [εχει και επικαιρο θεμα με τον ρατσισμο]

"Ο γατος της Σοφιας" της Μπιλλι Ροζεν
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ναι ναι ναι , η Τελευταια Μαυρη Γατα από τα καλύτερα παιδικά βιβλία που εχει βγαλει ποτε ελληνας συγγραφεας!!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and ntoulis


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
https://www.psichogios.gr/site/Books/show/1002690/o-adespotos-kwstas


Ο Φοξ, ο μπαμπάς του και η μαμά του –μια οικογένεια σκύλων– έχουν για κατοικίδιο έναν άνθρωπο, τον μικρό Κώστα. Τον αγαπούν και τον φροντίζουν σαν παιδί τους, όταν όμως έρθει η ώρα να φύγουν για τις διακοπές τους, θα τον παρατήσουν πολύ μακριά απ’ το σπίτι… Και τότε ο Κώστας θα γίνει αδέσποτος και θα περιπλανηθεί, χαμένος και φοβισμένος, στην αφιλόξενη και σκοτεινή πόλη, αντιμέτωπος με πολλούς κινδύνους. Πρόκειται για μια πολύ περίεργη ιστορία. Ή μήπως όχι;

Ένα πρωτότυπο και απολαυστικό βιβλίο με θέμα τη φιλοζωία.

Θίγει ένα σημαντικό θέμα που μας καίει είναι η αλήθεια. Δε το έχω πάρει ακόμα, αν και θα ήθελα να το διαβάσω στα μικρά στον παιδικό.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
φλασιά: ''Ο ΜΑΓΚΑΣ'' της Πηνελόπης Δελτα - δεν το προτείνω παρότι το θεωρω κλασικό.
(προφανώς )απευθυνεται στα παιδακια μιας αλλης εποχής , φουλ στον εθνικισμό , πατος από αποψη φιλοζωίας, ελαφρώς σεξιστικό.
 
  • Like
Reactions: LaCat




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
και ισως μεγαλυτερης ηλικιας?
οταν το ειχα πιασει στα χερια μου ημουν τριτη ή τεταρτη δημοτικού και δεν μου άφηνε λογικά κενα - μπορουσα να ακολουθησω την πλοκη χωρις να συγχύζομαι .
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
φλασιά: ''Ο ΜΑΓΚΑΣ'' της Πηνελόπης Δελτα - δεν το προτείνω παρότι το θεωρω κλασικό.
(προφανώς )απευθυνεται στα παιδακια μιας αλλης εποχής , φουλ στον εθνικισμό , πατος από αποψη φιλοζωίας, ελαφρώς σεξιστικό.
σεβαστή η άποψή σου Ιωάννα αλλά θα προτείνω τις κριτικές από τις δημοτικές βιβλιοθήκες που εδώ και πολλά χρόνια το θεωρούν ένα υπέροχο βιβλίο..με μεγάλη εκδοτική επιτυχία και συνεχείς επανεκδόσεις..όπως η δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη (υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων) Σερρών, η στο e- τάξη Δημοτικού Σχολείου Καλλίθιρου Καρδίτσας, το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού), σε ιστοχώρο από δημοτικό σχολείο Πάφου, ένα γυμνάσιο στο Ηράκλειο, γυμνάσιο αγίου αθανασίου, και διάφορα άλλα..
χωρίς διάθεση πολιτικής αντιπαράθεσης ή κάτι άλλο..αφού δεν σχολιάζω κάτι, απλά αντιπροτείνω άλλες κριτικές από κρατικούς οργανισμους/σχολεία/υπουργείο..
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
https://www.psichogios.gr/site/Books/show/1002690/o-adespotos-kwstas


Ο Φοξ, ο μπαμπάς του και η μαμά του –μια οικογένεια σκύλων– έχουν για κατοικίδιο έναν άνθρωπο, τον μικρό Κώστα. Τον αγαπούν και τον φροντίζουν σαν παιδί τους, όταν όμως έρθει η ώρα να φύγουν για τις διακοπές τους, θα τον παρατήσουν πολύ μακριά απ’ το σπίτι… Και τότε ο Κώστας θα γίνει αδέσποτος και θα περιπλανηθεί, χαμένος και φοβισμένος, στην αφιλόξενη και σκοτεινή πόλη, αντιμέτωπος με πολλούς κινδύνους. Πρόκειται για μια πολύ περίεργη ιστορία. Ή μήπως όχι;

Ένα πρωτότυπο και απολαυστικό βιβλίο με θέμα τη φιλοζωία.

Θίγει ένα σημαντικό θέμα που μας καίει είναι η αλήθεια. Δε το έχω πάρει ακόμα, αν και θα ήθελα να το διαβάσω στα μικρά στον παιδικό.
σημερα το αγορασα και το διαβασα, υπεροχο βιβλιαρακι.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.630
7.738
φλασιά: ''Ο ΜΑΓΚΑΣ'' της Πηνελόπης Δελτα - δεν το προτείνω παρότι το θεωρω κλασικό.
(προφανώς )απευθυνεται στα παιδακια μιας αλλης εποχής , φουλ στον εθνικισμό , πατος από αποψη φιλοζωίας, ελαφρώς σεξιστικό.
Oι εποχές αλλάζουν αλλά κλασσικά μυθιστορήματα δεν μπορούν να κρίνονται με βάση τα σημερινά δεδομένα.
 






spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ενα παρα πολυ ωραιο βιβλιαρακι που κυκλοφορησε προσφατα και το συνιστω ανεπιφυλακτα. στο βιβλιο γραφει οτι κανει για ηλικιες ανω των 5, στο site απο 4 και πανω :rolleyes:.

58bd864839962_l.jpg

http://kokkiniklostibooks.gr/book.php?id=58bd864839962
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
το διαβασα σημερα :).

ειναι το πρωτο βιβλιο απο μια νεα σειρα των εκδοσεων καστανιωτη το θεμα της οποιας ειναι πραγματικες ιστοριες ηρωισμου των ζωων. η σειρα λεγεται "απροσμενοι φιλοι"'.

978-960-03-6293-0b.jpg

https://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-6293-0

εδω μπορειτε να διαβασετε για τον πραγματικο σκυλο: https://en.wikipedia.org/wiki/Togo_(dog)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma