Απειλές για φόλα-βοήθεια


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Επειδή από ό,τι το κόβω θα έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα μπήκα να διαβάσω τι παίζει σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν με το @Lovey the Lab αστυνομία κτλ.
@mareco ισως θεωρηθεί ανόητη η ερώτησή μου, αλλά ποια ειναι ακριβως η διαδικασία που πρότεινες? Πας στο δικαστηριο (?), βρισκεις τον εισαγγελέα, ζητάς την εισαγγελική παραγγελία? :barefoot::unsure:
Και στις δύο περιπτώσεις νιώθω ότι δε θα αντιμετωπίσουν το γεγονός με σοβαρότητα. Ειδικά η αστυνομία με την οποία είχε γίνει κάτι άλλο παλαιότερα και απλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα δράσω, απλά το αναφέρω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.624
19.844
Αν έχεις συγκεκριμένες απειλές, από συγκεκριμένο άτομο, του οποίου γνωρίζεις τα στοιχεία, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι ναι, να πας στον εισαγγελέα. Στην Ευελπίδων για την Αθήνα, κτίριο 16, στον εισαγγελέα ακροάσεων. Αρκετά χρήσιμο, είναι να έχεις συντάξει εκ των προταίρων και με την ησυχία σου, ένα καλογραμμένο και to the point κείμενο, χωρίς πολλά περιττά. Περιγράφεις με δυό κουβέντες το πρόβλημά σου, και σου δίνει την παραγγελία. Την παίρνεις και την πας στο τμήμα της περιοχής σου. Είναι υποχρεωμένοι να την εκτελέσουν <να καλέσουν δηλαδή τον "κατηγορούμενο", να του διαβάσουν τις κατηγορίες και να του ζητήσουν να απαντήσει> και να επιστρέψουν συμπληρωμένο τον φάκελλο στον εισαγγελέα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Επειδή από ό,τι το κόβω θα έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα μπήκα να διαβάσω τι παίζει σε τέτοιες περιπτώσεις.
Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν με το @Lovey the Lab αστυνομία κτλ.
@mareco ισως θεωρηθεί ανόητη η ερώτησή μου, αλλά ποια ειναι ακριβως η διαδικασία που πρότεινες? Πας στο δικαστηριο (?), βρισκεις τον εισαγγελέα, ζητάς την εισαγγελική παραγγελία? :barefoot::unsure:
Και στις δύο περιπτώσεις νιώθω ότι δε θα αντιμετωπίσουν το γεγονός με σοβαρότητα. Ειδικά η αστυνομία με την οποία είχε γίνει κάτι άλλο παλαιότερα και απλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα δράσω, απλά το αναφέρω.
Αν πας στο αστυνμικό τμήμα (όχι να τους καλέσεις εσύ) και πετύχεις σε καλόβολο αστυνομικό, και σε στιγμή που ειναι άνετος (όχι 100 και τηλέφωνα κλπ, αλλά στο τμήμα της περιοχής σου) μπορεί να περάσει κάποια στιγμή ένα περιπολικό να κάνει μία ανεπίσημη συζήτηση με αυτόν που δημιουργεί το πρόβλημα. Δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει, και δεν έχει καμία νομική ισχύ, αλλά δίνει ένα τόνο επισημης προειδοποίησης, ξέρει ο άλλος ότι αυτά που απείλησε έχουν γίνει γνωστά. Επειδή είναι κάτι εντελώς ανεπίσημο και θέμα καλής θέλησης, αν υπάρξουν διαμαρτυρίες από άνω του ενός άτομα, αυξάνουν οι πιθανότητες να γίνει κάτι.
Σε επόμενη φάση, πας στον εισαγγελέα που έχει υπηρεσία στην Ευελπίδων. Δεδομένου ότι το ίδιο άτομο θα ακούσει ένα κάρο ιστορίες, από ασήμαντες ως ανατριχιαστικές, την ιδια μέρα, πρέπει να έχεις προετοιμαστεί και να ξέρεις τι θα πεις/γράψεις ακριβώς και ακριβώς τα στοιχεία του ατόμου που απειλεί ( το "μία κυρία που συχνάζει στο πάρκο" π.χ. δε θα βοηθήσει). Από εκεί και πέρα, τις επόμενες ημέρες θα κληθεί στο αστυνομικό τμήμα για κουβέντα ο άλλος. Όπου φυσικά μπορεί από το να τα χρειαστεί και να το σταματήσει, ως να βάλει τα γέλια, να πει ότι όλα είναι ψέματα και να απαντήσει ως και με μήνυση. Οπότε και πάλι, αν υπάρχουν και άλλοι μάρτυρες, βοηθάει.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma