Ηλικία σκύλου


20 Σεπτεμβρίου 2016
11
8
33
Καλησπέρα!

Πριν 3 μήνες πήραμε σπίτι ένα σκυλάκι της γειτονιάς που οι ιδιοκτήτες του δεν το ήθελαν άλλο και το 'χαν στην ουσία παρατήσει να ζει στο δρόμο.

Το πήγαμε στον κτηνίατρο για τα εμβόλια κλπ και μας είπε ότι το σκυλάκι είναι 12 μηνών αφού το εξέτασε.

Όλα καλά μέχρι που συναντήσαμε τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ο οποίος το χάιδεψε κλπ και μας είπε ότι το είχαν 3 χρόνια τουλάχιστον!

Και ερωτώ, είναι δυνατόν να έπεσε τόσο έξω ο κτηνίατρος;; Μήπως δεν πρέπει να τον ξαναεμπιστευτούμε και να αλλάξουμε κτηνίατρο;;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το μεγαλο ερωτημα εδω ειναι πως ο παλιός ιδιοκτήτης του έπεσε
τόσο έξω και μετα απο τρία χρονια πέταξε το σκυλο έξω.

Η διαφορα ενος χρόνου και τριών χρόνων ειναι πολυ εμφανή
ειδικά για ενα κτηνίατρο.
 


20 Σεπτεμβρίου 2016
11
8
33
Ναι, απαράδεκτο. Το σκυλάκι ήταν κατά κάποιο τρόπο ημιδεσποζώμενο.

Δεν ξέρω τι γίνεται, είναι πολύ περίεργο... Μου φαίνεται απίθανο να έπεσε τόσο έξω...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Να μην τον αφησετε να ξαναπλησιασει το σκυλο!! Εμ τον παρατάει εμ θελει κ χαδακια... Τι ναι αυτο;;;;καταγγελία του χρειαζεται που εβγαλε το σκυλι εξω οχι χαδακια κ κουβεντουλες...

Μπραβο σας για την υιοθεσια κ να σας ζησει!! Βαλτε καμια φωτογραφία να καμαρωσουμε...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


20 Σεπτεμβρίου 2016
11
8
33
Ευχαριστούμε, ωστόσο δεν θα 'θελα να επικεντρωθούμε σ' αυτό (στον παλιό ιδιοκτήτη) αλλά στο γεγονός ότι ο κτηνίατρος μου μπορεί να έπεσε τόσο πολύ έξω...

Και με απασχολεί γιατί μένω επαρχία και δεν έχω κάποιον άλλο κοντά.

Επίσης αν είναι 3 χρονών αλλάζουν κάποια δεδομένα (φαντάζομαι) όπως τροφή, εξετάσεις, συμπεριφορά κλπ. στα οποία πράτταμε εδώ και 3 μήνες σα να 'ναι 12 μηνών σκυλάκι, όχι 3 χρονών.

Τέλος να σημειώσω ότι για τον κτηνίατρο έχω ακούσει καλά λόγια από 3ους.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εμπιστεύεσαι λεγόμενα απαίδευτου ανθρώπου που παράτησε τον σκύλο?
Πιο πιθανό το κόβω να μν ξέρει τι του γίνεται και να μπερδεύει σκυλιά με σκυλιά παρά να είναι λανθασμένη η γνώμη του γιατρού!

Adult τροφούλα
Εξετάσεις Απρίλιο & Οκτώβριο
Καμιά φάπα στον παλιό ιδιοκτήτη
Και άγιος ο θεός

Πέρνα και από την αντίστοιχη ενότητα να μας τον παρουσιάσεις!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.695
3.844
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τι είναι ο κτηνίατρος, μάγος; Και ο 1ος έτους σκύλος και ο 3ων ετών σκύλος έχουν βγάλει όλα τα δόντια και δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά πόσων ετών είναι το ζώο. Ενας σκύλος 3ων ετών είναι νέος ακόμα και τα δόντια του δεν έχουν φαγωθεί ακόμα και δεν χρειάζεται καν να έχουν μαζέψει πλάκα.
Πριν μερικά χρόνια ένας κτηνίατρος δεν με πίστευε πως ο Κούκης ήταν 7 ετών γιατί συμπεριφερόταν σαν κουτάβι, τα δόντια του ήταν κατάλευκα και δεν είχε ούτε μία άσπρη τρίχα και μου είπε πως νόμιζε πως είναι 3ων ετών!
Οπότε εμένα δεν μου κάνει εντύπωση και θα βασιζόμουν περισσότερα στα λόγια του πρώην ιδιοκτήτη παρά του κτηνιάτρου. Και δεν φταίει ο κτηνίατρος, όπως είπα ποτέ δεν μπορείς να πεις ποια είναι ακριβώς η ηλικία ενός σκύλου βάση της εμφάνισης.
 


20 Σεπτεμβρίου 2016
11
8
33
Τι είναι ο κτηνίατρος, μάγος; Και ο 1ος έτους σκύλος και ο 3ων ετών σκύλος έχουν βγάλει όλα τα δόντια και δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά πόσων ετών είναι το ζώο. Ενας σκύλος 3ων ετών είναι νέος ακόμα και τα δόντια του δεν έχουν φαγωθεί ακόμα και δεν χρειάζεται καν να έχουν μαζέψει πλάκα.
Πριν μερικά χρόνια ένας κτηνίατρος δεν με πίστευε πως ο Κούκης ήταν 7 ετών γιατί συμπεριφερόταν σαν κουτάβι, τα δόντια του ήταν κατάλευκα και δεν είχε ούτε μία άσπρη τρίχα και μου είπε πως νόμιζε πως είναι 3ων ετών!
Οπότε εμένα δεν μου κάνει εντύπωση και θα βασιζόμουν περισσότερα στα λόγια του πρώην ιδιοκτήτη παρά του κτηνιάτρου. Και δεν φταίει ο κτηνίατρος, όπως είπα ποτέ δεν μπορείς να πεις ποια είναι ακριβώς η ηλικία ενός σκύλου βάση της εμφάνισης.
Μάλιστα, δεν το ήξερα!

Είχα την εντύπωση ότι σε τόση μικρή ηλικία είναι πιο εμφανής η διαφορά.

Και μάλιστα μου είπε περίπου 12 μηνών με πολλή σιγουριά. Και μια ακόμη φορά που την είδε μου το ξανάπε, τονίζοντας ότι είναι μπέμπα.
 








20 Σεπτεμβρίου 2016
11
8
33
Aν έχει γεννήσει πάνω από μία φορά, τότε σίγουρα είναι μεγαλύτερο από 12 μηνών.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά για την 2η φορά δεν ξέρουμε σίγουρα, ότι έχω μάθει/ακούσει από τη γειτονιά...

Αλλά και πάλι, ας είναι λίγο παραπάνω, αλλά 2 χρόνια παραπάνω απ' την εκτίμηση του κτηνιάτρου;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η αλήθεια συνήθως βρίσκεται κάπου στη μέση;)
Όπως σου έγραψε η Μπερνα πο πάνω ο γιατρός θα είδε κουταβοχαρακτήρα και θα νόμισε οτι έχει να κάνει με μπέμπα. Δε σημαίνει απαραιτητα οτι είναι κακός γιατρός.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Τι είναι ο κτηνίατρος, μάγος; Και ο 1ος έτους σκύλος και ο 3ων ετών σκύλος έχουν βγάλει όλα τα δόντια και δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά πόσων ετών είναι το ζώο. Ενας σκύλος 3ων ετών είναι νέος ακόμα και τα δόντια του δεν έχουν φαγωθεί ακόμα και δεν χρειάζεται καν να έχουν μαζέψει πλάκα.
Πριν μερικά χρόνια ένας κτηνίατρος δεν με πίστευε πως ο Κούκης ήταν 7 ετών γιατί συμπεριφερόταν σαν κουτάβι, τα δόντια του ήταν κατάλευκα και δεν είχε ούτε μία άσπρη τρίχα και μου είπε πως νόμιζε πως είναι 3ων ετών!
Οπότε εμένα δεν μου κάνει εντύπωση και θα βασιζόμουν περισσότερα στα λόγια του πρώην ιδιοκτήτη παρά του κτηνιάτρου. Και δεν φταίει ο κτηνίατρος, όπως είπα ποτέ δεν μπορείς να πεις ποια είναι ακριβώς η ηλικία ενός σκύλου βάση της εμφάνισης.
Συμφωνω απολυτα...Απ την στιγμη που εχουν αλλαξει τα δοντια ειναι δυσκολο να βρεις την πραγματικη ηληκια κ οχι δεν ειναι λογος αυτος σοβαρος ωστε να αλλαξεις κτηνιατρο...
 
  • Like
Reactions: archodea


20 Σεπτεμβρίου 2016
11
8
33
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με τον χαρακτήρα, το σκυλάκι ήταν πολύ φοβισμένο και καταθλιπτικό όταν το πήγαμε. Η εκτίμηση του απ' ότι μου έδωσε να καταλάβω έγινε αποκλειστικά από τα δόντια.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τι είναι ο κτηνίατρος, μάγος; Και ο 1ος έτους σκύλος και ο 3ων ετών σκύλος έχουν βγάλει όλα τα δόντια και δεν μπορεί κανείς να πει με σιγουριά πόσων ετών είναι το ζώο. Ενας σκύλος 3ων ετών είναι νέος ακόμα και τα δόντια του δεν έχουν φαγωθεί ακόμα και δεν χρειάζεται καν να έχουν μαζέψει πλάκα.
Πριν μερικά χρόνια ένας κτηνίατρος δεν με πίστευε πως ο Κούκης ήταν 7 ετών γιατί συμπεριφερόταν σαν κουτάβι, τα δόντια του ήταν κατάλευκα και δεν είχε ούτε μία άσπρη τρίχα και μου είπε πως νόμιζε πως είναι 3ων ετών!
Οπότε εμένα δεν μου κάνει εντύπωση και θα βασιζόμουν περισσότερα στα λόγια του πρώην ιδιοκτήτη παρά του κτηνιάτρου. Και δεν φταίει ο κτηνίατρος, όπως είπα ποτέ δεν μπορείς να πεις ποια είναι ακριβώς η ηλικία ενός σκύλου βάση της εμφάνισης.
Αν θυμαμαι καλα, μετα τα 2 χρονια, αρχιζουν κ τρωγονται τα μπροστινα δοντια. επισης, το σωμα του σκυλου, το περπατημα, ειναι αλλιως 1 χρονου, αλλιως 2.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.695
3.844
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν θυμαμαι καλα, μετα τα 2 χρονια, αρχιζουν κ τρωγονται τα μπροστινα δοντια. επισης, το σωμα του σκυλου, το περπατημα, ειναι αλλιως 1 χρονου, αλλιως 2.
Οχι απαραίτητα. Εξαρτάται και από το μέγεθος του σκύλου, από τα γονίδια... από το μυαλό του... κάποια σκυλιά συμπεριφέρονται σαν κουτάβια και σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία... όσο αφορά τα δόντια του δικού μου δεν ήταν φαγωμένα καθόλου όταν ήταν 2, 3... και στα 7 ήταν κατάλευκα.

Εδώ είναι 8 ετών και 2 μηνών και δεν είναι φωτοσοπ. Τα μεσαία είναι λίγο φαγωμένα αλλά πολλά σκυλιά σε αυτήν την ηλικία έχουν μπόλοικη πλάκα στα δόντια. Να σημειώσω επίσης πως δεν κάναμε ποτέ καθαρισμό δοντιών.

 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Είναι πολλοί οι παράγοντες στο θέμα δοντιών. Τ σίγουρο είναι ότι είναι ένας έφηβος ο σκύλος σου. Έχει σημασία τ ακριβές;
 


pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Με την ευκαιρία ας ρωτήσω και εγώ...

Μαζέψαμε πριν απο κανένα 2μηνο+ μία σκύλα έξω από το σπίτι μας (σε άθλια κατάσταση-έτοιμη να πεθάνει ) που την είχε σαν τσομπανόσκυλο ένας τύπος λίγο πιο πάνω.

Προσπαθώ να προσδιορίσω την ηλικία της και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τα δόντια της είναι κατάλευκα ενώ οι συνθήκες ζωής της ήταν οι χειρότερες.Απο την άλλη οι ρόγες της είναι αρκετά μεγάλες και αυτό είναι που με προβληματίζει.

Ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλη,περίπου 3-4 ετών κα κάπου εκέι την υπολογίζω και εγώ.Οχι ότι έχει καμία σημασία βέβαια,αλλά επειδή σιγά σιγά θα αρχίσει ο αγώνας για της βρω σπιτάκι να ξέρω τι θα λέω.

Οποτε απο την εμπειρία σας με θηλυκά σκυλιά(γτ η δικιά μου είναι μικρή ακόμη)υπάρχει περίπτωση οι θηλες της να είναι έτσι από 2-3 γέννες?

Ανεβάζω και φωτό για να την δείτε...υπόψιν η φωτογράφία είναι πριν από κανένα μήνα,τώρα έχει δέσει περισσότερο και έχει γίνει ακόμη πιο κούκλα. ;)

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma