Αμπουλα - Σπρεϊ για εξωπαρασιτα


Lady_Gemini

Well-Known Member
16 Μαϊου 2016
188
124
31
Θα ηθελα να ρωτησω ποια αμπουλα η σπρει ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει στην αγορα? Για κουταβι 6 μηνων 28 κιλων?
Της εβαζα ενα σπρει της Virbac αλλα ειναι μια αποτυχια. Και επισης πως μπορω να την προστατευσω απο τα κουνουπια? Αν της βαλω αντικουνουπικο που βαζουν σε παιδακια λετε να υπαρξει θεμα???
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Θα ηθελα να ρωτησω ποια αμπουλα η σπρει ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει στην αγορα? Για κουταβι 6 μηνων 28 κιλων?
Της εβαζα ενα σπρει της Virbac αλλα ειναι μια αποτυχια. Και επισης πως μπορω να την προστατευσω απο τα κουνουπια? Αν της βαλω αντικουνουπικο που βαζουν σε παιδακια λετε να υπαρξει θεμα???
Πας σε ένα οποιοδήποτε Petshop και γυρευεις αμπουλα που να πιανει και σκνιπα. Πειραματιζεσαι απο εκει και περα για το τι θα κατσει καλα στο σκυλάκι, κοινως βαζεις μία καιαν υπαρχει αντιδραση, πας για αλλη τον αλλο μήνα. Επίσης κολλαρο, για μένα κατα προτίμηση scalibor εκτός αν αναπτύξει αλλεργία το σκυλάκι σου. Και αν έχει και πολλές σκνίπες εκέι που μένεις, κάθε απόγευμα σπρει σιτρονέλας, πάλι από petshop, ειδικό για σκυλιά.
Αν όλα αυτά δεν έχουν γίνει όλο το καλοκαίρι, ψάχνεις άμεσα για καλαζαρ
 
  • Like
Reactions: Elrandir






archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Μέσα προστασίας του σκύλου σου υπάρχουν πολλά π.χ. αμπούλα 3D, κολάρο για τσιμπούρια κ σκνίπα, χάπι που καλύπτει ενδόπαράσιτα μαζί μ εξωπαράσιτα. Θεωρώ τη σιτρονέλα απαραίτητη μ όποιο κ αν επιλέξεις για μέγιστη πρόληψη. Θεώρηση καλό ν μην υπερφορτώσεις τ σκυλί επειδή μέρος ουσιών απορροφά ο οργανισμός.
 






KaMi

Member
17 Μαϊου 2016
16
15
43
Καλημερα. Διαβαζω οτι βαζετε στα σκυλια σας vectra 3d κ απορω....Το δικο μου επαθε κριση πανικου....φοβαται τα παντα ξαφνικα, επαθε φοβια με το crate, δε μπορει να κοιμηθει, ειναι ανησυχη...γενικα χαλια!! Δε θα της το ξαναβαλω ποτε, την εχω λυπηθει απιστευτα. Ποτε περναει η επιδραση? Κοντευουν 12 ωρες.
 




KaMi

Member
17 Μαϊου 2016
16
15
43
@archodea καλημερα. Το ξερω οτι ειναι πολυ καλό αντιπαρασιτικο, γι αυτό κ το πήρα, μάλλον έχει μία κάποια ευαισθησία η καημένη. Σήμερα είναι πολύ καλύτερα πάντως, καμια σχέση ευτυχώς.
Θα ρωτήσω εννοείται κ την κτηνίατρο! Ευχαριστώ πολύ :)
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Προσωπικά τους κρύους αυτούς 3-4 μήνες του χειμώνα κρατάω τον σκύλο μακρυά από τα χημικά (αμπούλες, κολάρα κλπ). Δεν βρίσκω τον λόγο σε σκύλο που ζει μέσα στο σπίτι να τον επιβαρύνουμε χωρίς λόγο, ας τον αφήσουμε να "ανασάνει" λίγο ...
 


KaMi

Member
17 Μαϊου 2016
16
15
43
@dimitris-skg ειμαι τελειως στραβαδι σε οτι αφορα τα σκυλια, ειναι το πρωτο μου κ πολυ φρεσκια η υιοθεσια, οποτε καλα που το ειπες, διοτι την ειδα χτες σε μαυρα χαλια κ νιωθω τυψεις.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@KaMi δεν σου λέω ότι αυτό που κάνω εγώ είναι το σωστό, απλά σου δίνω την δικιά μου οπτική.
Γενικά σε ό,τι έχει να κάνει με την προστασία του σκύλου θέλει αρκετό ψάξιμο, έχει πολλά σχετικά θέματα στο forum. Eννοείται ότι παράλληλα συμβουλεύεσαι και την γιατρό σας. ...
 


Eva11

New Member
20 Φεβρουαρίου 2017
2
0
39
@dimitris-skg ειμαι τελειως στραβαδι σε οτι αφορα τα σκυλια, ειναι το πρωτο μου κ πολυ φρεσκια η υιοθεσια, οποτε καλα που το ειπες, διοτι την ειδα χτες σε μαυρα χαλια κ νιωθω τυψεις.
Μόλις έκανα εγγραφή στο forum για να αναφέρω κι εγώ την δικιά μου εμπειρία.Πρωτη φορά αγόρασα και τοποθέτησα τη Vectra 3D πιστεύοντας ότι θα είναι καλύτερη για το σκυλάκι μου(7 μηνών Golden 20 κιλά).
Από την επόμενη κιόλας μέρα έχει διάρροια η οποία δεν έχει περάσει εδώ και 4 μέρες ενώ στα σημεία τοποθέτησης έχει βγάλει σπυριά κι έχει αναπτύξει μια περίεργη ευαισθησία. Μόλις την ακουμπάω στα συγκεκριμένα σημεία την πιάνει ενόχληση,φαγούρα και τραβάει αντανακλαστικά το δέρμα της. Τα έχω δει όλα!!
Ψάχνω λοιπόν στο internet για Vectra 3D side effects. Αν μπείτε και διαβάσετε θα πάθετε πλάκα. Κυρίως περιγράφονται σκυλιά με κρίσεις μανίας, σαν να έχουν πάρει στεροειδή, μέχρι και βίντεο υπάρχουν με σκυλιά σε κρίση.
Σε λίγο θα την πάω στον γιατρό και ελπίζω να υπάρξει βελτίωση γιατί έχω τρομοκρατηθεί. Νιώθω σαν να της έριξα δηλητήριο και δεν ξέρω αν τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν, πόσο θα διαρκέσουν κι αν της προκάλεσα μόνιμη βλάβη.
Αν κάποιος από εσάς πέρασε κάτι παρόμοιο, μπορεί παρακαλώ πολύ να μου πει πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα με το δικό του σκυλί;
Vectra 3D=Δηλητήριο
Ακόμα και το 4% των σκύλων να έχει ευαισθησία σε αυτό αρκεί για να μην το επιλέξει κάποιος.
 


Eva11

New Member
20 Φεβρουαρίου 2017
2
0
39
@dimitris-skg ειμαι τελειως στραβαδι σε οτι αφορα τα σκυλια, ειναι το πρωτο μου κ πολυ φρεσκια η υιοθεσια, οποτε καλα που το ειπες, διοτι την ειδα χτες σε μαυρα χαλια κ νιωθω τυψεις.
@dimitris-skg ειμαι τελειως στραβαδι σε οτι αφορα τα σκυλια, ειναι το πρωτο μου κ πολυ φρεσκια η υιοθεσια, οποτε καλα που το ειπες, διοτι την ειδα χτες σε μαυρα χαλια κ νιωθω τυψεις.

@dimitris-skg ειμαι τελειως στραβαδι σε οτι αφορα τα σκυλια, ειναι το πρωτο μου κ πολυ φρεσκια η υιοθεσια, οποτε καλα που το ειπες, διοτι την ειδα χτες σε μαυρα χαλια κ νιωθω τυψεις.
Μόλις έκανα εγγραφή στο forum για να αναφέρω κι εγώ την δικιά μου εμπειρία.Πρωτη φορά αγόρασα και τοποθέτησα τη Vectra 3D πιστεύοντας ότι θα είναι καλύτερη για το σκυλάκι μου(7 μηνών Golden 20 κιλά).
Από την επόμενη κιόλας μέρα έχει διάρροια η οποία δεν έχει περάσει εδώ και 4 μέρες ενώ στα σημεία τοποθέτησης έχει βγάλει σπυριά κι έχει αναπτύξει μια περίεργη ευαισθησία. Μόλις την ακουμπάω στα συγκεκριμένα σημεία την πιάνει ενόχληση,φαγούρα και τραβάει αντανακλαστικά το δέρμα της. Τα έχω δει όλα!!
Ψάχνω λοιπόν στο internet για Vectra 3D side effects. Αν μπείτε και διαβάσετε θα πάθετε πλάκα. Κυρίως περιγράφονται σκυλιά με κρίσεις μανίας, σαν να έχουν πάρει στεροειδή, μέχρι και βίντεο υπάρχουν με σκυλιά σε κρίση.
Σε λίγο θα την πάω στον γιατρό και ελπίζω να υπάρξει βελτίωση γιατί έχω τρομοκρατηθεί. Νιώθω σαν να της έριξα δηλητήριο και δεν ξέρω αν τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν, πόσο θα διαρκέσουν κι αν της προκάλεσα μόνιμη βλάβη.
Αν κάποιος από εσάς πέρασε κάτι παρόμοιο, μπορεί παρακαλώ πολύ να μου πει πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα με το δικό του σκυλί;
Vectra 3D=Δηλητήριο
Ακόμα και το 4% των σκύλων να έχει ευαισθησία σε αυτό αρκεί για να μην το επιλέξει κάποιος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3